انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82121 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۳ - 01:04
ویروس کرونا چموش‌تر و خطرناک‌تر شده 
و در دقیقه ۹۰ گل خواهد زد
هشدار وزیر بهداشت به ایرانیان

ویروس کرونا چموش‌تر و خطرناک‌تر شده و در دقیقه ۹۰ گل خواهد زد

اشاره: پرسش این است طرح ترافیک یا سلامت مردم؟ درحالی‌که تعداد مبتلایان به کرونا در ماه اردیبهشت به 800 نفر در روز رسیده بود، در روزهای گذشته روند افزایشی پیدا کرد و روز دوشنبه تعداد مبتلایان به مرز 3000 نفر رسید. این در حالی است که مسئولان شهرداری بدون اضافه کردن تجهیزات جدید به خطوط حمل‌ونقل عمومی به دنبال اجرای دوباره طرح ترافیک به دلیل افزایش آلودگی هوا هستند. در این رابطه وزیر بهداشت به شهردار گفته اولویت ما سلامت مردم است و اگر میزان تجمعات حتی 2 درصد افزایش یابد دستور می‌دهم که طرح ترافیک متوقف شود. سعید نمکی دیروز هشدار داد و گفت که شرایط به هیچ‌وجه عادی نشده و ویروس کرونا نسبت به گذشته خطرناک‌تر و چموش‌تر هم شده است. اگر مردم مراقب نباشند ویروس کرونا در دقیقه نود گل خواهد زد و زحمات کنترل و مهار کرونا در ایران به هدر خواهد رفت. به نظر می‌رسد در این شرایط مهم‌ترین راهکار رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تا حد ممکن بین شهروندان است.

ستاره صبح-

آمار شیوع کرونا در ایران
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۱ نفر در روز گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۸۷۸ نفر رسید.
کیانوش جهان پور روز دوشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: تا ظهر روز دوازدهم خرداد بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی 2۹۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۶۵۲ مورد بستری و دو هزار و ۳۲۷ (حدود ۷۸ درصد) از موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور به ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر رسید.
جهان پور بیان کرد: بر اساس این گزارش‌ها تاکنون ۱۲۱ هزار و ۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند. ۲۵۷۸ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به‌نوعی بحرانی تحت مراقبت در بخش‌های آی سی یو قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند. وی گفت: تاکنون ۹۵۵ هزار و ۸۶۵ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.
جهان پور گفت: رعایت پروتکل‌ها در دستور کار اغلب مردم است اما در برخی مناطق کشور متأسفانه نوعی سهل‌انگاری در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی وعدم استفاده از ماسک به خصوص در مکان‌هایی که فاصله‌گذاری اجتماعی مقدور نیست را شاهد هستیم.وی افزود: شکایت از برخی صنوف که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده‌اند هم داشته‌ایم. معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی رسیدگی به این شکایت‌ها را در دستور کاردارند و با توجه به تخلفاتی که در اماکن عمومی و اصناف گزارش‌شده برخی از این اماکن تعطیل‌شده‌اند که به زودی گزارش موارد برخورد با خاطیان در عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به اطلاع عموم می‌رسد.
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: توصیه می‌کنیم مردم رعایت اصول بهداشتی را ازجمله شست و شوی مداوم دست‌ها با آب و صابون، رعایت فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک به خصوص در اماکن عمومی که امکان رعایت فاصله‌گذاری وجود را جدی بگیرند و از تردد درجاهایی که ضرورت ندارد و مراودات غیرضروری پرهیز کنند.

رفتار مردم شلاقی به جان سلامت
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همه‌گیری کرونا تمام نشده بلکه این ویروس چموش‌تر و خطرناک‌تر شده است. اگر غفلت کنیم و ساده بگیریم دقیقه ۹۰ گل می‌زند و تمام دستاوردها در کنترل این اپیدمی از بین می‌رود.
سعید نمکی روز گذشته در حاشیه مراسم اجرای کشوری طرح هر خانه یک پایگاه سلامت در جمع خبرنگاران در وزارت بهداشت افزود: متأسفانه عده‌ای تصور می‌کنند، دستاورد مهار کرونا در کشور به‌سادگی به‌دست‌آمده است و اپیدمی کرونا تمام‌شده است. من در همین سفر اخیراً که به دستور رئیس‌جمهوری به مشهد داشتم صحنه‌های غم‌انگیزی دیدم از اینکه مردم ماسک نمی‌زدند یا خسته می‌شدند و ماسک را در اماکن عمومی مثلاً در هواپیمابر می‌داشتند و فاصله‌گذاری را رعایت نمی‌کردند. در بسیاری جاها به خصوص در وسایل حمل‌ونقل عمومی مردم بدون اینکه آزمودن داده باشند در کنار هم هستند و اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند دستاوردی را که بعد از سه ماه خون دل در مهار کرونا به دست آورده‌ایم از بین می‌رود. این رفتارهایی که در بین مردم می‌بینم مانند شلاقی است که به روح و روان من وارد می‌شود، نه به خاطر اینکه افزایش کرونا ممکن است باعث مواخذه وزارت بهداشت بشود، بلکه به خاطر اینکه از بین رفتن جان هر نفر برای ما ناراحت‌کننده است.

عادی شدن شرایط خطرناک است
وزیر بهداشت افزود: مردم نشان دادند به دولت اعتماد دارند و به توصیه‌ها عمل می‌کنند اما کوچک‌ترین غفلت می‌تواند تمام موفقیت‌ها را از بین ببرد و آبروی ما را در عرصه بین‌المللی خدشه‌دار کند، اگر غفلت کنیم دقیقه ۹۰ از ویروس کرونا گل می‌خوریم، عادی شدن وضعیت خطرناک است، حتی در برخی دستگاه‌های دولتی برخی به‌غلط تصور می‌کنند خطر کرونا تمام‌شده و همه چیز عادی شده است. این‌طور نیست، کرونا تمام نشده و هرلحظه ممکن است با یک خطر جدید و یک پیک جدید این بیماری مواجه شویم.

عروسی نگیرید، بعدش باید 
لباس عزا بپوشید
نمکی گفت: عده‌ای به‌غلط تصور می‌کنند با فصل گرما خطر کرونا کم شده و خطر این بیماری تمام‌شده است. اصلاً این‌طور نیست، ویروس کرونا ضعیف نشده است. این تصور شاید به خاطر مقایسه ویروس جدید کرونا با اجداد آن مثل مرس و سارس باشد اما این ویروس جدید به هیچ‌وجه شبیه اجدادش نیست. در خوزستان و بسیاری از استان‌های گرم و در استان‌هایی مثل کرمانشاه، هرمزگان و سیستان و بلوچستان اکنون شاهد بازگشت و افزایش موارد این بیماری هستیم، این وضعیت در بقیه استان‌ها هم می‌تواند رخ بدهد در استانی مثل خوزستان با اینکه بارها تأکید کردیم عروسی نگیرید زیرا بعدش باید لباس عزا بپوشید اما کسی گوش نکرد؛ زنگ خطر را نشنیدند و آمار فوتی بالا رفت.

فوت جوانان بر اثر کرونا
نمکی ادامه داد: ویروس کرونا نه‌تنها ضعیف‌تر نشده بلکه این ویروس چموش خطرناک‌تر هم شده است. هفته گذشته مواردی از فوت بیمارانی را داشتیم که با ۳۲ سال یا ۴۲ سال بدون هیچ بیماری زمینه به علت ابتلا به کرونا جان باختند. هر مرگ این بیماری مثل خنجری است که از پشت به قلب من می‌خورد. ما گرفتار مسائل بومی و رفتارهایی هستیم که می‌تواند به بازگشت پیک این بیماری منجر شود. مردم به ما رحم کنید، بیایید به خودمان رحم کنیم، مسئولان دولتی هم خسته می‌شوند. اگر غفلت کنیم شرایط به عقب برمی‌گردد.

شرط وزیر بهداشت برای اجرای 
طرح ترافیک
وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره اجرای طرح ترافیک گفت: ما موافق شلوغ شدن سطح شهر در مناطق اجرای طرح ترافیک نیستیم. دوستان ما در شهرداری اعلام کردند که نمی‌خواهند طرح ترافیک به شکل قبل اجرا شود بلکه می‌خواهند به نحوی این طرح اجرا شود که در ساعات رفتن مردم به سرکار در ساعت صبح و هنگام بازگشت مردم از سرکار در بعد ظهر طرح ترافیک موقتاً اجرا نشود و در طول روز طرح ترافیک اجرا شود. بنده به مسئولان شهرداری اعلام کردم که برای وزارت بهداشت اجرای طرح ترافیک اولویت نیست و سلامت مردم مهم است. حتی آلودگی هوا نیز اکنون مسئله وزارت بهداشت نیست کما اینکه در روزهای اخیر با مسئله آلودگی هوا مواجه نیستیم. با شرط اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک با پیشنهاد شهرداری موافقت کردیم اما ناوگان حمل‌ونقل عمومی همچنان کم و فرسوده است. اگر اجرای پیشنهاد شهرداری حتی دو درصد به افزایش ازدحام مترو و اتوبوس‌ها منجر شود، بدون رودربایستی اعلام می‌کنم که اجرای طرح ترافیک متوقف شود.

ناوگان حمل‌ونقل عمومی 
را ترمیم نکردید
وی افزود: متأسفانه به ناوگان مترو و اتوبوس‌رانی ما هیچ‌چیزی در آنها اضافه نشده است. ماسک را هم در این فضاها اجباری کردیم اما وقتی استفاده از ماسک را در ساعات پیک تردد اجباری می‌کنیم و مردم در گرمای هوا وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی می‌شوند، ممکن است چند دقیقه آن را بردارند؛ چراکه نمی‌توانند نفس بکشند و در همان لحظه می‌تواند ویروس را منتشر کند.
وی گفت: بنابراین وقتی ناوگان حمل‌ونقل عمومی اعم از اتوبوس و مترو را نتوانستیم ترمیم کنیم، تعداد اتوبوسی که قرار شده بود اضافه شود، به ناوگان نیاوردیم، قطعاً ما به عنوان متولی سلامت می‌ایستیم تا حداقل مردم بتوانند از خودروی شخصی استفاده کنند تا خطر را کاهش دهیم.
نمکی ادامه داد: در جلسه‌ای که با آقای شهردار و آقای وزیر کشور داشتیم اعلام کردند که می‌خواهیم به نحوی عمل کنیم که در ساعاتی که مردم به سمت محل کار می‌روند و در ساعاتی که از محل کار بازمی‌گردند، طرح ترافیک را حذف کرده و دوربین‌ها را خاموش کنیم و فقط مانع ورود بعضی از پلاک‌های شهرستان‌ها شویم که وارد تهران و محدوده طرح ترافیک می‌شوند و همه چیز را به هم می‌ریزند. ما اعلام کردیم که چند روزی با شما راه می‌آییم، اما بدانید که من درزمینه سلامت مردم با احدی رودربایستی ندارم و با هیچ‌کس هم شوخی ندارم. اگر ببینم که حتی دو درصد بار مسافر مترو و اتوبوس افزایش‌یافته و به این دلیل فاصله‌گذاری‌ها به هم می‌ریزد، قطعاً اعلام می‌کنم که وضعیت طرح ترافیک به قبل بازگردد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.