انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82117 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۱ - 23:55
عـبور تعداد مبتلایان به کرونا درکشور از مرز 150 هزار نفر
گزارش

عـبور تعداد مبتلایان به کرونا درکشور از مرز 150 هزار نفر

اشاره: اعمال محدودیت‌ها در نوروز سال 99 منجر شد که در اوایل ماه اردیبهشت تعداد مبتلایان به کرونا سه‌رقمی و تا مرز 800 نفر در روز کاهش یافت، اما با کاهش محدودیت‌ها در هفته‌های اخیر تعداد مبتلایان هر روز بیش از 2000 نفر ثبت می‌شود. به‌طوری‌که روز گذشته با ابتلای 2516 بیمار دیگر به ویروس کرونا تعداد مبتلایان از مرز 150 هزار نفر گذشت. همچنین با اضافه شدن 63 نفر دیگر به فوتی‌ها تعداد جان‌باختگان به 7797 نفر رسید. در این حال استان خوزستان در وضعیت قرمز و 8 استان دیگر در وضعیت هشدار قرار دارند. این در حالی است که معاون وزیر بهداشت روز گذشته هشدار داد و گفت عادی شدن کرونا خطرناک‌تر از ویروس کروناست. وی تأکید کرد که در فضاهای بسته عمومی مانند اتوبوس، تاکسی، دفاتر و ... استفاده از ماسک الزامی است و وعده داد که نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی را تشدید خواهند کرد.

ستاره صبح-

آمار شیوع کرونا در ایران 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۵۱ هزار و ۴۶۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان‌باختگان کرونا در کشور به ۷۷۹۷ نفر رسید.کیانوش جهان پور روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از روز ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 2516بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۵۱۱ مورد بستری و 2005مورد از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۵۱ هزار و ۴۶۶ نفر رسید.جهان پور گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۱۸ هزار و ۸۴۸ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۲۵۲۷ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۹۳۵ هزار و ۸۹۴ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.

8 استان در وضعیت هشدار 
رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت افزود: استان‌های اصفهان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، لرستان، کرمانشاه، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت هشدار قرار دارند.سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت بیان کرد: مردم در همه کشور و به‌ویژه در این استان‌ها باید نکات بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنند. به‌خصوص بعد از بازگشایی صنف‌ها و اماکن مختلف، رعایت نکات بهداشت فردی اساسی‌تر است و نیاز به جدیت بیشتری دارد. شستن دست‌ها با آب و صابون، فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک مورد تأکید ویژه است.

عادی شدن کرونا خطرناک‌تر از خود ویروس است
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مردم به سمت عادی شدن کرونا رفته‌اند و بزرگ‌ترین ترس ما عادی شدن کرونا است که خطرناک‌تر از خود ویروس محسوب می‌شود.علیرضا رئیسی روز یکشنبه در نشست خبری ویدیو اجلاس که از وزارت بهداشت برگزار شد در پاسخ به سؤال خبرنگار سلامت ایرنا درباره عادی شدن شرایط کرونا برای مردم افزود: ۸۲ درصد در کشور تا سه هفته پیش پروتکل‌ها را رعایت می‌کردند و بدترین شهر، تهران بود. کمترین استانی که پروتکل‌ها را رعایت می‌کردند در جنوب نیز، استان خوزستان بود. اگر می‌خواهیم از مترو استفاده کنیم، درصورتی‌که فرد ماسک نداشته باشد حتماً درخطر است. بنابراین باید حساب‌شده پیش برویم. دنیا به سمت بازگشایی رفته است. در کره جنوبی که خیلی خوب عمل کرده نیز چند روز قبل به سمت بستن دوباره مدرسه‌ها رفت. یعنی مدرسه‌ها را بسته بودند و دچار مشکل شدند و دوباره مدارس بسته شد. در انگلستآن‌هم به این نتیجه رسیدند که طرح غربالگری را شروع کنند. در سوئد، هیچ‌کدام از این مدل‌ها اجرا نشد و از ابتدا همه مکان‌ها باز بود، اما توصیه شد که افراد در معرض خطر و مسن در جمع‌ها حاضر نشوند. به ازای هر میلیون نفر، بعد از انگلستان، سوئد در رتبه دوم به ازای هر یک‌میلیون نفر جمعیت قرارگرفته است. باوجود بازگشایی‌ها در کشور، آمارها نشان می‌دهد که مرگ‌ومیر افزایش پیدا نکرده، اما موارد مثبت سرپایی رو به افزایش است.

تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌ها
وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره نظارت بر اجرای پروتکل‌ها اظهار کرد: به دنبال تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌ها هستیم. اصنافی که بازگشایی‌شده‌اند، کیو آر کد دارند که باید پشت شیشه نصب شود و افراد می‌توانند با اسکن کردن این کد، به چهار سؤال پاسخ داده و در نظارت به ما کمک کنند.

همه‌چیز باید از دید سلامت  تعطیل شود
وی ادامه داد: کرونا را باید ازنظر اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و سایر عوارض بررسی کرد. در کشوری مثل آمریکا، ۱۱۴ میلیارد دلار برای این بیماری اعتبار گذاشته‌شده است. در انگلستان حدود ۲۲۰ میلیارد پوند هزینه شده است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که تحت شرایط ظالمانه تحریم‌ها هستیم و فشارهای زیادی به کشور واردشده است و حتی درگرفتن برخی تجهیزات مشکل‌داریم و با تکیه‌بر کادر درمان و تولید داخلی توانستیم مدیریت آبرومندی داشته باشیم.رئیسی افزود: اگر از زاویه دید سلامت نگاه کنیم، می‌گوییم همه‌چیز باید تعطیل باشد. ولی این موضوع را تا چه زمانی می‌توان ادامه داد که حمایت اقتصادی از افراد انجام شود. گاهی مجبوریم در کنار این‌که کسب‌وکارها را بازکنیم، پروتکل‌های بهداشتی را هم رعایت کنیم. در کنار سلامت باید بحث فرهنگ و دین و مذهب و عبادت را هم لحاظ کنیم. این ویروس قرار نیست فعلاً با ما خداحافظی کند و فعلاً همراه ما هست. درنتیجه همه‌چیز را باهم باید در نظر بگیریم.

نشانه‌های کرونا
رئیسی درباره رفتار ویروس کرونا اظهار کرد: ویروس کرونا رفتار و علائم ناشناخته‌ای دارد. تنگی نفس و نارسایی ریه به‌وسیله این ویروس ایجاد می‌شود. درگیری عروق باعث سکته مغزی و حتی قلبی می‌شود. وقتی عروق درگیر شود، این اتفاق می‌افتد. چون درگیری عروق وجود دارد و خون لخته می‌شود، این لخته‌ها درون رگ می‌ماند و خون نمی‌رسد و سکته اتفاق می‌افتد. به همین دلیل یکی از درمان‌های توصیه‌شده، استفاده از ضد انعقاد است که انجام می‌شود.

ضرورت استفاده از ماسک 
معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان کرد: این تصور که با گرم شدن هوا، ویروس کرونا از بین می‌رود یا ضعیف می‌شود، اشتباه است. مناطق گرمسیر در کشور ما و حتی جهان گرفتار این ویروس شده‌اند. رتبه دوم و سوم در جهان، پس از آمریکا مربوط به برزیل و روسیه است که کشورهای گرم و سردی هستند. بنابراین گرمی یا سردی هوا تأثیری روی این ویروس ندارد.وی ادامه داد: باید بپذیریم که هرکسی از منزل بیرون می‌رود، باید ماسک داشته باشد. این اجبار زمانی وجود دارد که فرد می‌خواهد در تجمعات شرکت کند. یعنی اگر کسی در فضای سربسته حضور دارد، باید از ماسک استفاده کند.وی افزود: مساجد و بازارچه‌ها و فضاهای کسب‌وکار بازگشایی‌شده و رعایت نکات بهداشتی بیشتر از قبل نیاز است. استفاده از ماسک در مترو، تاکسی، بازارچه‌ها و مساجد الزامی است تا خطر انتقال ویروس کرونا کم شود.

کرونا از بین نمی‌رود
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: کرونا فعلاً همراه ما خواهد بود و از بین نمی‌رود و واکسن آن‌هم امسال به دست ما نمی‌رسد. درنتیجه باید سبک زندگی خود را تغییر بدهیم.رئیسی گفت: برگزاری مجالس عروسی غیرقانونی است و حتی در چند مورد، صاحب‌مجلس بازداشت‌شده است. مواردی که در منازل برگزار می‌شود نیز قابل‌کنترل نیست. نوع این ویروس به شکلی است که به تعهد اجتماعی نیاز داریم. مهم‌ترین پروتکل در مورد کرونا، مسئولیت اجتماعی است. برگزاری مراسم عروسی و عزا که در خوزستان در منازل برگزار می‌شد، باعث ابتلای بسیاری از افراد شد.

طرح ترافیک از ۱۷ خرداد  اجرا می‌شود
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره اجرای مجدد طرح ترافیک تهران بیان کرد: قرار بر این است که طرح ترافیک تهران از ۱۷ خرداد آغاز شود. دو مشکل درزمینه طرح ترافیک وجود دارد. زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی در پایتخت خوب نیست. البته شهرداری تهران قول داده که ناوگان حمل‌ونقل عمومی افزایش‌یافته و نظارت جدی بر استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس انجام شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.