انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
عدم همکاری با بازرسان
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
دور تازه رویارویی
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
دستیار ارشد زیر تیغ عدالت
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
افزایش فـشاردیپلماتیک
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
عده‌ای با پشتیبانی صوری از ولایت‌فقیه بارشان را بستند
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
غلامرضا منصوری : برای محاکمه به ایران بازمی‌گردم. روح‌الله زم در آخرین جلسه دادگاه اتهامات را قبول دارم
پرونده‌های بزرگ و کوچک فساد چندعاملی هستند، نه تک‌عاملی
تاثیر اعتراضات آمریکا بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری
نظام سیاسی آمریکا نیاز به اصلاح ساختار دارد
بخش‌های مغفول‌مانده پرونده اکبر طبری، سرشاخه مفسدان چیست؟
مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا می‌تواند زمینه‌ساز برداشته شدن گام‌های بعدی از سوی طرفین باشد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود
چهار راهکار برای دستیابی به عدالت
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
بیشتر
کد خبر: 82116 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۱ - 23:53
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟

رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟

اشاره: محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نخستین نطقش مطالب زیادی را عنوان کرد و وعده‌هایی برای کارآمد کردن مجلس، دولت، بیرون کردن آمریکا از منطقه، عدم سازش با آمریکا، رسیدگی به محرومان و... را بیان کرد. البته باید منتظر ماند و دید آیا این وعده‌ها از طریق مجلس محقق خواهد شد یا خیر. گفتنی است که وقتی با رد صلاحیت گسترده نمایندگان مجلس ششم و نمایندگان ادوار که قصد داشتن به مجلس هفتم بروند مجلس هفتم با ترکیب اصول‌گرا البته بهتر از مجلس یازده مشکل گرفت. این مجلس چند وعده به مردم داد که هیچ‌کدامش محقق نشد یکی اینکه گفتن ما ایران را با حفظ ارزش‌های اسلامی مثل ژاپن خواهیم کرد درگذر زمان معلوم شد که ایران نه‌تنها ژاپن نشد بلکه وضعش بدتر از همسایگانش هم شد. دیگر اینکه در همان مجلس گفته شد مدل اقتصاد چینی را که باعث پیشرفت چین شده است در ایران اجرا خواهند کرد این وعده هم تحقق پیدا نکرد. کار دیگری که مجلس هفتم کرد طرح تثبیت 9 قلم کالا ازجمله بنزین را تصویب کرد. در آن زمان قیمت بنزین هر لیتر 80 تومان بود که مجلس هفتم آن را به 35 هزار تومان تقلیل و تثبیت کرد. پیش از آن مجلس ششم و دولت اصلاحات قیمت بنزین را هرسال به‌صورت پلکانی 10 درصد اضافه می‌کردند که اثر چندانی روی تورم نداشت و ضمناً مردم هم اعتراض نمی‌کردند. ازنظر اصول‌گرایان تثبیت قیمت بنزین هر لیتر 35 تومان آن‌قدر مهم بود که غلامعلی حداد عادل در نطق نوروزی 84 خود این اقدام را عیدی مجلس به ایرانی‌ها اعلام کرد. درحالی‌که این طرح آن‌قدر ناشیانه و نسنجیده بود که سرانجام خود اصول‌گراها آن را حذف و قیمت آن را 100 و 400 تومان تعیین کردند و گفتنی‌های دیگر. حال مجلس یازدهم که مشابه مجلس هفتم و البته ضعیف‌تر از آن است شکل‌گرفته و رئیس این مجلس در نطق اولش کارهایی را که تاکنون هیچ‌کدام از دولت‌ها و مجالس نتوانسته‌اند به سرانجام برسانند وعده داده که مجلس یازدهم آن‌ها را به سرانجام خواهد رساند. گزیده‌ای از نطق اول رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه می‌آید.

ستاره صبح-

روز گذشته قالیباف در جلسه علنی مجلس و در نطق اول خود گفت: مجلس یازدهم در برهه حساسی از تاریخ انقلاب اسلامی و در جریان برداشتن گام دوم انقلاب و چهل‌سالگی نظام، درحالی‌که جمهوری اسلامی با مرجوعه‌ای از قوت‌ها، ضعف‌ها و تهدیدها روبه‌رو است، برای حل مشکلات مردم آغاز به کار می‌کند. نظام اسلامی ایران روزبه‌روز در سطوح راهبردی قوی‌‎تر از گذشته شده، به‌گونه‌ای که امروز به‌عنوان یک قدرت مهم منطقه‌ای تبدیل به یک بازیگر تأثیرگذار و پرنفوذ در عرصه‌های بین‌المللی شده است. در کنار این توفیقات عظیم ندیدن ناکامی‌های بزرگ باعث از دست رفتن سریع دستاورد‌های به‌دست‌آمده خواهد شد. چراکه نداشتن تصویر درست از واقعیت‌های موجود باعث اشتباه در تصمیم و اجرا می‌شود. ناکامی‌های گوناگون در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متأسفانه به سرمایه اجتماعی نظام آسیب وارد کرده است و بر این اساس انقلاب اسلامی در آغاز گام دوم انقلاب برای رسیدن به هدف ایجاد تمدن نوین اسلامی با مجموعه‌ای از تهدید‌ها و فرصت‌ها روبه‌رو است.قالیباف بابیان اینکه مهم‌ترین فرصت ما رهبری حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری است، اظهار داشت: رهبری کشتی نظام را از طوفان‌های سخت به‌سلامت تا به امروز عبور داده است.

تهدیدات
در کنار فرصت‌ها تهدیداتی هم متوجه نظام است. تهدید کاهش سرمایه اجتماعی نظام است، که این تهدید نتیجه ناکارآمدی اشباع‌شده مدیریتی کشور و فاصله گرفتن مسئولان از اصول انقلاب ایجادشده است که متأسفانه چالش اقتصادی و معیشتی را به وجود آورده که زمینه‌سازی بیکاری و آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده است. تهدید دیگر، اقتصاد چالش‌برانگیزی است که موجب افزایش تبعیض و نارضایتی و عدم تحقق عدالت شده است، همچنین نظام اداری و اجرایی متورم و به‌هم‌ریخته کشور تهدید دیگری است که امکان حکمرانی خوب را سلب کرده است. وی تثبیت نهاد بسیار بزرگ خانواده از طریق گسترش روزافزون سبک زندگی غربی نیز تهدید نگران‌کننده دیگری تلقی می‌شود که نیاز به توجه فوری دارد و تهدید دیگر گسترش نفوذ جریان غرب‌زده که با امید بستن به دشمن مانع خودباوری ملی و توجه به ظرفیت‌های عظیم داخلی شده است که این خود تهدید مهم دیگری است که باید درباره آن به‌طورجدی هوشیار بود. الگوی مدیریت جهادی بر اصول ذیل استوار است. رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اکنون‌که مجلس در آغاز راه خود قرار دارد، آنچه شرایط را خطرناک‌تر می‌کند، الگوی مدیریتی دستگاه‌های کشور است که علاوه بر ناکارآمدی و آشفتگی مدیریتی و تمرکز بر نگاه به بیرون، به بسیاری از اصول و مؤلفه‌های الگوی مدیریتی جهادی باور ندارد، در چنین شرایطی است که مجلس یازدهم می‌تواند با رویکردی منطقی و انقلابی نسبت به دولت و با استفاده از ظرفیت‌های تقنینی و بخصوص نظارتی خود در چارچوب پیام رهبر انقلاب، دولت را به سمت مطلوب هدایت کند.

مجلس یازدهم بنا بر تقابل و مچ‌گیری ندارد
رییس مجلس یازدهم بیان داشت: مجلس یازدهم نقشه راه خود را پیام مقام معظم رهبری قرار می‌دهد. مجلس یازدهم بنا بر تقابل و مچ‌گیری ندارد و تلاش می‌کند موانع قانونی دولت را در مسیر خدمت‌رسانی به مردم را حذف کند. اما درعین‌حال اجازه نخواهد داد دولت در اجرا و پیاده‌سازی قوانینی که حل‌کننده مسائل مردم است، سهل‌انگاری کند.
مجلس یازدهم با همه توان تلاش خواهد کرد تا بارهای بر زمین‌مانده انقلاب اسلامی که در رأس آن حل مشکلات محرومین است را از زمین بردارد. مجلس به‌عنوان یک مجلس قوی و انقلابی در کنار مسائل ملی به حل مسائل محلی مردم نیز توجه دارد. رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس خود را نماینده‌ی همه مردم ایران می‌داند، حتی کسانی که به هر دلیل سیاسی یا نارضایتی از شرایط کشور، به آن رأی نداده‌اند و بر اساس نگاه بلند رهبر حکیم انقلاب، معتقد است که تمام دستگاه‌های حاکمیتی، باید مثل خورشید، بدون تبعیض بر همه شهروندان ایران عزیز بتابند و به آن‌ها خدمت کنند. مجلس مقابله مقتدرانه در برابر دشمن خارجی، به‌ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی را جزو اصول اساسی خود قرار داده و در مرزبندی با جریان معاند و منافق داخلی، تعارف نمی‌کند. همچنین، مجلس یازدهم خود را متعهّد به ادامه دادن راه شهید سلیمانی، در افزایش توان محور مقاومت، به‌عنوان راهبردی غیرقابل تغییر دانسته و از گروه‌های مقاومت حمایت می‌کند مجلس یازدهم، استکبارستیزی را، هم‌آرمانی اعتقادی و هم منفعتی راهبردی می‌داند و مذاکره و سازش با آمریکا به‌عنوان محور استکبار جهانی را، بی‌حاصل و پرضرر ارزیابی می‌کند، بیان داشت: راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است. کاری که با حمله به پایگاه عین الا سد شروع شد و با اخراج کامل ارتش تروریست امریکا از منطقه تکمیل خواهد شد.

چهار راهبرد مجلس یازدهم
قالیباف گفت: طبیعی است که تحوّل در مجلس و احیای جایگاه و شأن مجلس، الزام اولیه برای اقدام موثّر در حل مسائل کشور و مشکلات مردم است. مجلس باید تغییر را از خود آغاز کند. «شفاف‌سازی، هوشمند سازی، مردمی سازی و کارآمد سازی»، چهار رویکرد اصلی در تحوّل مجلس خواهد بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.