انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82109 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۱ - 00:37
ستاره صبح بررسی می‌کند

تأثیر تورم بر تولید

اشاره: کارشناسان اقتصادی معتقدند رشد بالای نقدینگی و تورم مزمن، منشا ناپایداری‌های بازارها بوده و هست؛ این فرایند برنامه‌ریزی بنگاه‌ها را دچار اختلال کرده‌ و ریسک تولید و سرمایه‌گذاری بلندمدت را افزایش داده است. مرکز آمار روز گذشته جزئیات نرخ تورم تولید در سال گذشته را ۳۶.۷ درصد اعلام کرد. این در حالی است که نبود ثبات بلندمدت در اقتصاد کلان، تحریم‌های چند دهه گذشته و نامساعد بودن فضای کسب‌وکار در سه سال گذشته، شرایط پیچیده و دشواری را برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ایجاد کرده است. مجید سلیمی‌بروجنی، تحلیلگر اقتصادی، رشد بالای نقدینگی و تورم مزمن را منشا ناپایداری‌ بازارها می‌داند و می‌گوید: کشور نیاز به اصلاحات بنیادین دارد ولی دولت‌ها اراده لازم برای انجام این کار را ندارند. وی راهکارهایی برای بازگشت رونق اقتصادی به بخش خصوصی را ارائه کرد که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

نرخ تورم سال 98
مرکز آمار کشور نرخ تورم تولید در سال گذشته را منتشر کرد. بر اساس این گزارش میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان کالاها و خدمات، به ازای فروش محصولاتشان در داخل کشور، در سال ١٣٩٨ نسبت به سال ١٣٩٧، ٣٦.٧ درصد افزایش داشته است. شاخص قیمت تولیدکننده کل در سال ١٣٩٨ به ۴۷۴.۸ رسید که در مقایسه با همین اطلاع در سال ١٣٩٧، ١٢٧.٥ واحد افزایش داشته است. تورم سالیانه مربوط به بخش کشاورزی معادل ٣٢.٨، بخش معدن ٤٥.١، بخش صنعت (ساخت) ٤١.٨، تولید برق منفی چهارو بخش های خدمات ۲۹ درصد در سال مورد بررسی بوده است.

نرخ تورم تولید مرغداری‌های صنعتی
نرخ تورم تولید محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور در سال گذشته ۴۸۹.۲ رسید که معادل ١٩.٣٦ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. شاخص قیمت تولید مرغداری‌های صنعتی نسبت به فصل مشابه سال قبل به جز فصل زمستان، بقیه فصول با افزایش روبرو بوده و بیشترین افزایش شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل مربوط به بهار با ۵۶.۳ و کمترین آن مربوط به فصل زمستان منفی هفت درصد بوده است.شاخص مرغداری‌های صنعتی نسبت به فصل قبل برای فصل های بهار و زمستان با کاهش و دو فصول دیگر با افزایش همراه بوده و بیشترین افزایش نسبت به فصل قبل در فصل تابستان و معادل ۱۱.۸۷ درصد است. همچنین بیشترین کاهش نسبت به فصل قبل در فصل بهار معادل ١٨.٩٣ درصد بوده است. در سال ١٣٩٨ متوسط شاخص قیمت در اکثر استان‌ها به جز استان قم نسبت به سال ٩٧ با افزایش روبه‌رو بوده اند. بطوری که بیشترین افزایش شاخص (نرخ تورم) را استان سیستان و بلوچستان با ٥٨,٧٢ درصد داشته است. شاخص استان قم در سال ١٣٩٨ نسبت به سال قبل با کاهشی معادل ٣.٢٧- درصد روبه رو بوده است.

جزئیات نرخ تورم تولید گاوداری‌ها
نرخ تورم تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در سال ١٣٩٨ به عدد ۵۰۵.۴۲ رسید که نسبت به سال قبل ٣٦.١٦ درصد افزایش داشته است. بیشترین افزایش شاخص محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در این سال نسبت به سال قبل مربوط به قلم «گوساله نر زیر چهار ماه» با ۴۳.۷۹ درصد و کمترین افزایش مربوط به «گاو نر» با ۱۸.۲ درصد بوده است.نرخ تورم تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در فصل بهار به عدد ۵۰۲.۴۲ رسید که نسبت به فصل قبل ٤.٤٣ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٠.٢٧ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین افزایش نسبت به فصل قبل مربوط به قلم «کود» با ۱۱.۰۸ درصد و کمترین افزایش مربوط به «گاو شیری» با منفی ۰.۰۴ درصد بوده است.نرخ تورم تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در فصل تابستان به عدد ٥١٢,٣٠ رسید که نسبت به فصل قبل ١.٩٧ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٥٣.٨٥ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین افزایش نسبت به فصل قبل مربوط به «شیر» (١١.٥٨ درصد) و کمترین افزایش مربوط به نگاو حذفی» (٩.٧٦- درصد) بوده است.شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در فصل پاییز به عدد ٥٠٦,٧٩ رسید که نسبت به فصل قبل ١.٠٧- درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢٤.٦٥ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین افزایش نسبت به فصل قبل مربوط به «شیر» (٥.٦٤ درصد) و کمترین افزایش مربوط به «گاو تلیسه» (١٦.٠٥- درصد) بوده است.شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور در فصل زمستان به عدد ٥٠٠,١٧ رسید که نسبت به فصل قبل منفی ۱.۳۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣.٩٦ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین افزایش نسبت به فصل قبل مربوط به «کود» (١.٦٢ درصد) و کمترین افزایش مربوط به " گاو نر داشتی" (٧.٨٨- درصد) بوده است.شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان به ترتیب با ٦٨,٢٨ و ٥٩.٠٢ درصد بیشترین افزایش را نسبت به سال قبل داشته اند.

«تورم مزمن» چگونه جلوی کسب‌وکار در ایران را گرفته است؟
مجید سلیمی‌بروجنی، تحلیلگر اقتصادی می‌گوید: اگر آمار و ارقام مربوط به سرمایه‌گذاری و نرخ تشکیل سرمایه بر اقتصاد ایران را در یک دهه اخیر بررسی کنیم، خواهیم دید که از ابتدای دهه ۹۰ که نااطمینانی‌های بین‌المللی مرتبط با تحریم در اقتصاد ایران آغاز شده، سرمایه‌گذاری هم کم شده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های محیط کسب‌وکار بنگاه‌های اقتصادی، بی‌ثباتی اقتصاد کلان است. محیط اقتصاد کلان در ایران به علت ناترازی‌های مالی ساختاری با تورم مزمن و بی‌ثباتی شدید قیمت‌ها مواجه است. نرخ تورم بلندمدت در اقتصادمان طی ۵ دهه گذشته در حدود ۲۰ درصد و نرخ رشد نقدینگی در حدود ۲۷ درصد بوده است و هر دو فاکتور طی چند سال اخیر رشد زیادی داشته‌اند. رشد بالای نقدینگی و تورم مزمن، منشا ناپایداری‌های بازارها بوده‌اند و برنامه‌ریزی بنگاه‌ها را دچار اختلال کرده‌اند و ریسک تولید و سرمایه‌گذاری بلندمدت را افزایش داده است.سلیمی‌بروجنی با بیان این‌که تورم مزمن اقتصاد، انگیزه مداخله مستقیم دولت در بازارها و قیمت‌گذاری از سوی دولت را افزایش داده است، متذکر شد: دخالت دولت در قیمت‌گذاری نهاده‌های تولید یا سیگنال‌دهی نادرست به سرمایه‌گذاران منجر به سرمایه‌گذاری‌های مازاد در بخش‌های مورد حمایت و ایجاد ظرفیت‌های مازاد در بخش‌های اقتصادی و در نهایت منجر به ایجاد ظرفیت‌های خالی و حتی تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی شده است. مانع دیگر برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی، رقابت با دولت و بخش عمومی است؛ بنگاه‌های و شرکت‌های وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی در تمامی عرصه‌های اصلی اقتصاد حضور فعال دارند و در اقتصاد ایران، بسیاری از بنگاه‌های بزرگ حتی به رغم واگذاری، در عمل تحت نفوذ دولت و سایر نهادها هستند. این‌گونه بنگاه‌ها از مزیت‌ها و حمایت‌های بیشتری نسبت به بنگاه‌های خصوصی برخوردارند و عرصه فعالیت را برای بنگاه‌های خصوصی تنگ کرده‌اند.

حمایت‌هایی که منجر 
به توزیع رانت شد
این تحلیلگر اقتصادی با ذکر این نکته که حمایت‌هایی همچون معافیت‌های مالیاتی یا معافیت‌های گمرک نیز در عمل نتیجه‌ای جز سوءاستفاده و توزیع رانت و کاهش درآمدهای دولت نداشته است، افزود: متاسفانه در اقتصاد ایران از یک‌سو محیط کسب‌وکار برای فعالیت بنگاه‌ها نامساعد است و از سوی دیگر، سیاست‌های حمایتی دولت به جای کمک به رشد اقتصاد، منشا توزیع رانت و ناکارایی و تورم شده است. در واقع دولت‌ها به جای فراهم ساختن فضای مناسب برای تولید و رقابت در مقام، توزیع‌کننده منابع اقتصاد قرار گرفته‌اند. از مشکلات مهم فضای کسب‌وکار ایران، قوانین و مصوباتی است که اثر خود را در طول چرخه عمر یک کسب‌وکار می‌گذارد. همچنین تحریم باعث شده بسیاری از مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید به سختی و با قیمت بیشتری وارد ایران شوند.
سلیمی‌بروجنی افزود: از سوی دیگر، خریداران تاجر حاضر به ریسک تجارت و معامله با شرکت‌های ایرانی نیستند. تحریم‌های یک دهه اخیر آسیب‌های شدیدی به کسب‌وکار بخش خصوصی زده و شرایط سختی برای آنها به وجود آمده است.

چرا هزینه راه‌اندازی 
کسب‌وکار بالا رفت؟
وی عنوان کرد: تورم بسیار سنگین ایران و جهش‌های متوالی نرخ ارز باعث شده است که هزینه راه‌اندازی کسب‌وکار برای بخش خصوصی زیاد شود و مطلوبیت راه اندازی و ادامه کسب وکار کاهش یابد؛ در حالی که ارزش پول هر روز کمتر می‌شود. سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد در شرایط نوسانات شدید بازار سرمایه خود را به سمت بازار سکه، طلا، ارز و خودرو ببرد. تردیدی نیست که فضای سیاسی داخلی و خارجی بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد.
سلیمی بروجنی با بیان این‌که باید بپذیریم که ایجاد گشایش در فضای سیاست خارجی به هیچ وجه شرط کافی حرکت به سمت رونق تولید نیست، گفت: باید از لحاظ سیاستی از جنبه‌های اقتصادی کارهای جدی انجام گیرد تا تغییر و گشایش سیاسی را تکمیل کند. دولت و به طور خاص وزارتخانه‌های مرتبط و مسوول می‌توانند سیاست‌های خرد در سطح بنگاهی را پی بگیرند که به تولید کمک کند. یکی از این سیاست‌ها، اصلاح در بازار کار و نظام مالیاتی است که بایستی هرچه زودتر عملیاتی شود. هر چقدر که قوانین کار منعطف‌تر باشد، کارفرما راحت‌تر می‌تواند برای مدیریت ریسک و سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی کند.

قوانین سرمایه‌گذاری تسهیل شود
این تحلیلگر اقتصادی گفت: مورد دیگر، تسهیل قوانین سرمایه‌گذاری است. تمهیدات سنگین و زمان‌بر و پیچیده فرایند سرمایه‌گذاری را به تعویق می‌اندازد. یکی دیگر از سیاست‌هایی که می‌تواند در کوتاه‌مدت با توجه به کمبود نقدینگی بنگاه مورد توجه قرار گیرد، مساله سیاست‌های بانکی و اعتباری است.سلیمی‌بروجنی افزود: وقتی گفته می‌شود فضای کسب‌وکار باید اصلاح شود، منظور این است که قوانین تجارت، کار، بیمه تامین اجتماعی، مالیات و بانک و… مورد اصلاح قرارگرفته و کاملا شفاف در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرند. نهاد دولت به جای این‌که ظرفیت تامین کارهای عمومی خودش را بالا برد، تمام تلاشش را برای تامین کالای خصوصی گذاشته است. به نظر می‌رسد که در شرایط موجود، انتظار کوتاه‌مدت در تغییر سیاست‌های دولت و چابک شدنش بیهوده باشد.این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته بدنه دولت بسیار بزرگ و تنبل شده و از لحاظ کارشناسی حرفی برای گفتن نداشته‌اند. وقتی می‌گوییم فضای کسب‌وکار باید بهبود پیدا کند، منظور این است که تمام فرایندهای دخیل باید سرعت پیدا کند و کم هزینه شود.به‌گونه‌ای که کارفرما و سرمایه‌گذار برای تولید و افزایش آن رغبت پیدا کنند.سلیمی‌بروجنی خاطرنشان کرد: باید یادمان باشد که یکی از مهم‌ترین کالاهای عمومی بعد از امنیت و آموزش و بهداشت، بهبود فضای کسب‌وکار است، متاسفانه دولتها علاقه ای به انجام اصلاحات بنیادین ندارند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.