انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
د‌رس‌های آمـوزند‌ه از رفت‌وآمد‌ نفت‌کش‌های ایرانی به ونزوئلا
موج به‌زیرکشیدن مجسمه‌ها
پیامدهای فعال شدن «مکانیسم ماشه» علیه ایران
پیشنهاد مذاکره بین ایران و آمریکا به‌جایی نخواهد رسید
ناگفته‌های جان‌بولتون درباره حمله نظامی به ایران، رابطه ترامپ با پوتین و شی‌جینپینگ
بازتاب‌های متفـاوت
مـذاکره؛ تهـدید یا فـرصت؟
آماده توافق سریع با ایران هستم
پیشی گرفتن جو بایدن از ترامپ در نظرسنجی
الیزابت علیه مصدق
ترامـپ زیر تیـغ منتقدان راست و چپ
چالش‌های بشار اسد در بیستمین سال حضورش در قدرت
ترامپ علیه مهاجران؛ پلوسی علیه ترامپ
اصول دیپلماتیک حکم می‌کند وقتی کشوری پیشنهاد مذاکره ارائه می‌کند، نباید نسبت به آن بی‌تفاوت بود
تداوم اعتراضات به اپیدمی نژادپرستی؛ عقب نشینی ارتش آمریکا
تلاش پوتین برای ماندن در قدرت تا سال 2036
آیا کرونا باعث فروپاشی دموکراسی‌ها می‌شود؟
دردسرهای نسل «زد» برای سیاست‌مدارها
فعال شدن مکانیسم ماشه نیـاز بـه صـدور یک قطعنامه جدید درشورای امنیت دارد
بیشتر
کد خبر: 82108 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۱ - 00:36
آمریکا در التهاب خون
فشار خیابان‌ها موجب بازداشت قاتل جورج فلوید سیاه‌پوست شد

آمریکا در التهاب خون

اشاره: شهر میناپولیس، در ایالت مینه‌سوتای آمریکا چند روزی است که به محل اعتراض و درگیری درباره مرگ یک مرد سیاه‌پوست 46 ساله به نام «جورج فلوید» به‌دست پلیس این شهر بدل شده است. در فیلمی که از صحنه مرگ «جورج فلوید» وجود دارد، او درحالی‌که به‌سختی نفس می‌کشد، به درک شووین، پلیس سفیدپوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم.» انتشار این ویدیو، احساسات ضد نژادپرستانه مردم را جریحه‌دار کرد و آنان خشمگین به خیابان‌ها آمدند و یک دفتر اصلی پلیس شهر و یک خودروی پلیس را هم به‌آتش کشیدند. اعتراضات موجب شد تا از ساعت 8 شب جمعه به‌وقت محلی، تا پایان امروز یک‌شنبه مقررات منع رفت‌وآمد برقرار شود. با تداوم اعتراضات، سربازان آمریکایی در کارولینای شمالی و نیویورک آماده اعزام به مینیاپولیس شدند. این اقدام به دستور ترامپ برای استقرار نیرو در خیابان‌ها انجام شد که از زمان شورش‌های ۱۹۹۲ لس‌آنجلس بی‌سابقه است. همچنین مأمور پلیسی که دست به انجام چنین کاری زده بود اکنون به اتهام قتل بازداشت‌شده اما سه مأمور همراه او هنوز آزاد هستند اگرچه همه آن‌ها از کار اخراج شده‌اند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، هم که درگیری این روزهایش با توییتر حسابی خبرساز شده، ابتدا روز جمعه تلویحاً در توییتر خود معترضان میناپولیس را به تیراندازی مستقیم تهدید کرد؛ توییتر هم به دلیل خشونت‌بار بودن این توییت آن را حذف کرد. ترامپ البته یک روز بعد کوشید در چند توییت، تهدید به تیراندازی به معترضان میناپولیس را توجیه کند. باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که خودش به‌عنوان یک رنگین‌پوست سختی‌های زیادی را در زندگی تجربه کرده، در واکنش به قتل این شهروند سیاه‌پوست آمریکایی در توییتر خود نوشت: «در آمریکای ۲۰۲۰ نباید این حوادث عادی باشد.» گفتنی است هرسال بیش از هزار نفر به دست پلیس آمریکا کشته می‌شوند و بیشتر کسانی که کشته می‌شوند، سیاه‌پوست هستند. حضور فعالانه رسانه ها و همچنین مردم باعث شده تا قاتل جورج فلوید بازداشت و سه نفر از همکاران او برکنار شوند. معترضان آمریکایی میگویند تا زمانی که عدالت اجرا نشود به اعتراض خود ادامه خواهند داد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

به دنبال کشیده شدن اعتراضات به مرگ «جورج فلوید» سیاه‌پوست به دست پلیس آمریکا به خیابان‌های مقابل کاخ سفید، دفتر رسانه‌ای این کاخ که محل تجمع خبرنگاران است، برای مدتی بسته شد. هم‌چنین با بالا گرفتن اعتراضات، فرماندار ایالت جورجیا در این ایالت حالت فوق‌العاده اعلام کرد. در پی این رویداد، خبرنگار «ان‌بی‌سی» گفت که با ازدحام جمعیت مقابل کاخ سفید او برای مدتی درون اتاق خبرنگاران ماند و نتوانست بیرون بیاید. نیروهای امنیتی به خبرنگاران گفتند به دلیل شرایط دشوار خارج از کاخ، آن‌ها قادر به خروج از محوطه نیستند.

وضعیت اضطراری در جورجیا
برایان کمپ، فرماندار ایالت جورجیا هم به دلیل افزایش اعتراضات عمومی که از چند روز قبل در این ایالت آغازشده، در منطقه فولتون اعلام وضعیت اضطراری کرد. به گزارش یورونیوز، در همین حال مینیاپولیس در سومین شب اعتراضات به قتل جورج فلوید توسط یک مأمور پلیس، ناآرام‌تر از همیشه بود و معترضان بسیاری از رستوران‌های زنجیره‌ای و ساختمان‌های دولتی ازجمله مقر اصلی پلیس شهر را به آتش کشیدند. در این رویدادها حفاظی که به دور پاسگاه پلیس کشیده شده بود به دست معترضان کنده شد و تظاهرکنندگان این ساختمان پلیس و دو ساختمان هم‌جوار را به آتش کشیدند و مأموران حاضر در آن مجبور به تخلیه محل شدند. گستردگی ناآرامی‌ها در حدی بود که فرماندار ایالت مینه‌سوتا، «تیم والتز» از نیروهای گارد ملی خواست برای آرام کردن اوضاع به شهر مینیاپولیس بیایند. گارد ملی آمریکا از صبح روز جمعه نهم خرداد در این شهر مستقر شده است. روز جمعه برخی از معترضان در مینیاپولیس در مقابل خانه جورج فلوید گردهم آمدند و چند دقیقه مانند روزی که جورج فلوید به قتل رسید، فریاد زدند:‌ «نمی‌توانم نفس بکشم.» آخرین گزارش‌ها حاکی است «درک چاوین» مأمور پلیسی که زانو بر گردن جورج فلوید گذاشته بود، بازداشت و به قتل متهم شده است.

ادامه اعتراضات مردم
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت آمریکا درخواست کرد تدابیری اتخاذ کند تا دیگر شهروندان این کشور شاهد مرگ بی‌دلیل آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار نباشند. سازمان ملل نحوه مرگ جورج فلوید را فاجعه‌بار خواند. هم‌چنین روز جمعه در برخی از شهرهای مهم آمریکا تظاهراتی به یاد جورج فلوید و در اعتراض به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهان انجام شد. نیویورک، کلمبوس، ممفیس، پورتلند، سن پل، مینیاپولیس، دنور، فونیکس و لس‌آنجلس، ۹ شهر موردنظر بودند. در شب‌های گذشته شیکاگو، لس‌آنجلس، ممفیس و دنور کلرادو هم در اعتراض به قتل جورج فلوید ناآرام بود. به گزارش دویچه‌وله تظاهرات اعتراض‌آمیز روزهای اخیر در مینیاپولیس پس‌ازآن آغاز شد که ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی در ارتباط با چگونگی مرگ جرج فلوید پخش شده بود. این ویدیو تقلای مرگبار او را زیر هیکل یک مأمور پلیس نشان می‌دهد. او درحالی‌که به‌سختی نفس می‌کشد، به پلیس سفیدپوستی که بر گرده او فشار آورده، می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم». فلوید دقایقی بعد در بیمارستانی در نزدیکی محل درگیری درگذشت.

واکنش مقامات آمریکایی
شهردار مینیاپولیس از جامعه سیاه‌پوستان به خاطر رفتار خشونت‌آمیز پلیس عذرخواهی کرده اما این نتوانسته از خشم و اندوه شهروندان بکاهد. چهار مأموری که در کشمکش با سیاه‌پوستان ازجمله جورج فلوید درگیر بودند، بلافاصله پس از انتشار خبر درگیری اخراج شدند، اما معترضان این را کافی نمی‌دانند. بسیاری از معترضان، ازجمله بریجت فلوید، خواهر مقتول، خواهان دستگیری و محاکمه عاملان قتل هستند. مقامات دادستانی اما تصریح کرده‌اند که هنوز آماده اعلام‌جرم علیه چهار مأمور پلیسی که در این پرونده درگیر هستند، نیستند، اما گفته‌اند که تحقیق در مورد مرگ جورج فلوید را اولویت اصلی خود قرار داده‌اند. با توجه به تشدید وخامت اوضاع در مینیاپولیس دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز واکنش نشان داده و در پیامی توییتری ضمن ابراز حس همدردی با دوستان و بستگان قربانی اطمینان داده است که «عدالت کافی اجرا خواهد شد.»
خشونت علیه سیاهان
قتل جورج فلوید موردی تازه از رفتار و برخورد خشونت‌آمیز پلیس با مظنونان و متهمان سیاه‌پوست است. این مورد به یادآورنده ماجرای قتل اریک گارنر، شهروند ۴۳ ساله سیاه‌پوست در نیویورک توسط مأموران پلیس است. یکی از مأموران پلیس او را به ظن خلافکاری، روی زمین انداخته و با حلقه‌کردن بازو به دور گردن او، باعث ایست قلبی و مرگ گارنر شده بود. اریک گارنر هم در حین این برخورد گفته بود: «نمی‌توانم نفس بکشم.» مرگ گارنر که پدر شش فرزند بود، موجی گسترده علیه خشونت و بی‌رحمی پلیس به راه انداخت و موجی برای حمایت از حقوق شهروندی رنگین‌پوستان در آمریکا ایجاد کرد که شعارش این بود: «نمی‌توانم نفس بکشم.» پیش‌تر کشته شدن مایکل براون، جوان ۱۸ ساله سیاه‌پوست، به دست یک پلیس سفید در فرگوسن، جنبشی اجتماعی با شعار «نافرمانی مدنی» نزد سیاه‌پوستان به راه انداخت. مایکل براون مسلح نبود و سوءسابقه نیز نداشت.

واکنش باراک اوباما
رئیس‌جمهور سابق آمریکا با انتشار بیانیه‌ای درباره مرگ جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست به دست پلیس در شهر مینیاپولیس از آمریکایی‌ها خواست با به وجود آوردن هنجاری جدید اجازه ندهند میراث تعصب و رفتار نابرابر بیش از این «نهادها و دل‌های مردم را آلوده سازد.» به گزارش پایگاه هیل، باراک اوباما در توییتی نوشت، می‌خواهد گفتگوهایش با دوستانش درباره تصاویر کشته شدن جورج فلوید سیاه‌پوست در ضمن تحمل فشار زانوی یک افسر پلیس به روی صورتش در خیابانی در مینه سوتا را در میان بگذارد. اوباما گفت: یک دوست تاجر آمریکایی-آفریقایی میان‌سال من در یک ایمیل نوشت، «رفیق باید به تو بگویم که حادثه مربوط به جورج فلوید در مینه‌سوتا دردناک بود، من وقتی این ویدیو را دیدم گریه کردم. این اتفاق حال من را به هم‌ریخت. این تصویر زانو روی گردن استعاره از این است که چطور سیستم، مغرورانه سیاه‌پوستان را زیر پا می‌اندازد و فریادهای آن‌ها برای کمک را نادیده می‌گیرد، مردم نیز اهمیتی نمی‌دهند و این واقعاً غم‌انگیز است.» اوباما تأکید کرد، یک دوست دیگرش به آهنگی متعلق به یک آوازخوان مسیحی ۱۲ ساله به نام «کیدرون برایِنت» که در روزهای اخیر در پاسخ به حادثه رخ داده برای جورج فلوید در فضای مجازی محبوبیت پیدا کرده، اشاره کرد. این پسر آواز خوان در این آهنگ می‌خواند: من یک مرد جوان سیاه‌پوست هستم و هر آنچه بتوانم برای ایستادن انجام می‌دهم اما وقتی دوروبر خودم را نگاه می‌کنم و می‌بینم که چه اتفاقی برای همنوعان من در هرروز می‌افتد من انگار طعمه‌ای آماده برای شکار هستم.

وضعیت غیرعادی
اوباما در ادامه بیانیه خود نوشت: این طبیعی است که بخواهیم زندگی به وضعیت عادی خود برگردد درحالی‌که همه‌گیری بیماری و بحران اقتصادی هر چیزی را در اطراف ما دگرگون ساخته است اما باید به خاطر داشته باشیم برای میلیون‌ها آمریکایی مسئله مواجهه با رفتاری متفاوت صرفاً به خاطر نژاد، به شکلی غم‌انگیز، دردناک و دیوانه کننده عادی شده است و آن‌ها چه در زمان سروکار داشتن با نظام بهداشت و درمان و چه در زمان تعامل با نظام قضایی کیفری و چه در زمان دویدن در خیابان و یا تماشای پرندگان در یک پارک با این مشکل روبرو هستند. این صحبت اوباما اشاره به مرگ احمد آربری، مرد سیاه‌پوستی دارد که در ماه فوریه به هنگام دویدن در خیابان مورد اصابت گلوله دو مرد سفیدپوست در حومه جورجیا قرار گرفت. اوباما تأکید کرد: نباید این وضعیت در آمریکای ۲۰۲۰ عادی باشد. این نمی‌تواند عادی باشد. اگر ما می‌خواهیم بچه‌هایمان در کشوری رشد یابند که به عالی‌ترین آرمان‌هایش پایبند است، می‌توانیم و باید بهتر عمل کنیم. اوباما ادامه داد: این به عهده مقام‌های مینه‌سوتا است که درباره حادثه مرگ جورج فلوید تحقیق کنند اما از سوی دیگر این به عهده همه ما صرف‌نظر از نژاد یا وضعیتمان ازجمله به عهده اکثریت مردان و زنان نیروی پلیس ما که به انجام کار سخت خود در مسیری درست در هر روز افتخار می‌کنند، است که با یکدیگر برای ایجاد یک هنجار جدید همکاری کنیم؛ هنجاری که در آن میراث تعصب و رفتار نابرابر دیگر نهادها و دل‌های ما را آلوده نکند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.