انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82105 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۰ - 00:10
جدال ترامپ با توییتر و معترضان مینه‌سوتا بر سر آزادی بیان
گزارش خبری تحلیلی

جدال ترامپ با توییتر و معترضان مینه‌سوتا بر سر آزادی بیان

اشاره: دونالد ترامپ که از زمان روی کار آمدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و حتی پیش از آن، بی‌وقفه از توییتر برای ارسال مستقیم پیام‌هایش استفاده کرده و می‌کند، و در این شبکه اجتماعی حدود هشتاد میلیون دنبال کننده دارد، این بار وارد دعوا و جدال با کمپانی توییتر شده است. ماجرا ازآنجا شروع شد که ترامپ چندروز پیش در توییتی مدعی شد «انتخابات با کمک پُست در آمریکا، با تقلب و فساد و جعل هم‌راه است» و توییتر پای توییت او، با افزودن برچسب صحت‌سنجی کاری کرد تا کاربران پی ببرند که حرف ترامپ درست نیست. ترامپ هم این کار توییتر را دخالت در انتخابات ۲۰۲۰ دانست و تهدید کرد اگر لازم باشد، شبکه‌های اجتماعی را می‌بندد. در آمریکا یک ماده از قانونی با نام «رفتار درست در ارتباطات» به شبکه‌های اجتماعی اجازه می‌دهد تا برخی محتویات غیراخلاقی، آزاردهنده یا خشونت‌بار را حذف کنند؛ اما اکنون ترامپ در دنباله‌ی جدال با توییتر، دستوری اجرایی داده تا دولت آمریکا با حذف این ماده‌قانونی، از پشتیبانی‌های گسترده قانون از شبکه‌های اجتماعی بکاهد. البته این قانون باید به کنگره آمریکا برود و نمایندگان مردم در سنا و مجلس‌نمایندگان آن را تصویب کنند، اما دستور اخیر ترامپ موجب اعتراض مردم و شرکت‌های بزرگ شده و به عقیده آنان این اقدام، ضربه‌ای بزرگ به آزادی بیان در آمریکا و جهان است. (ترامپ در اقدامی دیگر مردم معترض مینسوتا در ارتباط با قتل یک سیاهپوست به دست یک پلیس را اوباش خوانده و تهدید کرده از گارد ویژه برای سرکوب معترضان استفاده خواهد کرد. گفتنی است پس از مرگ یک سیاهپوست در مینسوتا تظاهرات به طور فزاینده ادامه دارد.) گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه با امضای یک فرمان اجرایی در جهت محدود کردن حفاظت‌های وسیع حقوقی که شرکت‌های شبکه اجتماعی از آن بهره می‌برند گام برداشته است. او پیش‌تر تهدید کرده بود آن دسته از شبکه‌های اجتماعی که آن‌ها را به خاموش کردن صدای محافظه‌کاران متهم کرد خواهد بست. جنجال تازه پس‌ازآن بروز کرد که توییتر روز سه‌شنبه برای اولین بار به توییت‌های رئیس‌جمهور آمریکا برچسب صحت‌سنجی زد. او هنگام امضای این فرمان در کاخ سفید گفت: «ما امروز اینجا هستیم تا از آزادی بیان در مقابل بزرگ‌ترین خطری که واقعاً در تاریخ آمریکا با آن روبرو بوده دفاع کنیم. تعداد انگشت‌شماری شرکت‌های قدرتمند و انحصاری شبکه اجتماعی بخش وسیعی از کلیه ارتباطات خصوصی و عمومی در ایالات‌متحده را کنترل می‌کنند.» رئیس‌جمهور آمریکا گفت که این شرکت‌ها «قدرتی مهارنشده برای سانسور، محدود کردن، ویراستن، شکل دادن، پنهان کردن یا تغییر» بخش بزرگی از ارتباطات را دارند.

چالش‌های قانونی
رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که دولت امیدوار است این دستور درنهایت زمینه را برای اعمال مقررات تازه و نظارت بیشتر بر عملکرد این شرکت‌ها ازجمله توییتر و فیس‌بوک فراهم کند. این دستور به سازمان‌های مجری مقررات امکان می‌دهد علیه شرکت‌هایی مثل فیس‌بوک و توییتر به خاطر نحوه نظارت بر محتوای موجود در این شبکه‌ها دست به اقدام قانونی بزنند. انتظار می‌رود این دستور با چالش‌های قانونی روبرو شود. بااین‌حال کارشناسان حقوقی ابراز تردید کرده‌اند که این دستور دارای عواقبی عملی برای غول‌های فناوری باشد. آن‌ها می‌گویند که تغییر در برداشت کنونی از حفاظت‌های قانونی برای شبکه‌های اجتماعی احتمالاً فقط با دخالت کنگره یا دادگاه‌ها ممکن خواهد شد.

دستور چه می‌گوید؟
دستور دونالد ترامپ سعی دارد از «قانون رفتار سالم در ارتباطات» رفع ابهام کند؛ قانونی که در برخی موارد به شرکت‌های آنلاین مثل فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب حفاظت قانونی ارائه می‌کند. براساس بند ۲۳۰ این قانون، شبکه‌های اجتماعی عمدتاً مسئول محتویاتی که کاربران پست می‌کنند نیستند، اما می‌توانند «با نیت خیر دست به انسداد» برخی از پست‌ها بزنند؛ مثلاً صحنه‌های مستهجن، منعکس‌کننده آزار یا خشونت را حذف کنند. دستور رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره می‌کند که این مصونیت حقوقی درصورتی‌که یک شبکه اجتماعی پست‌های کاربران را ویرایش کند مصداق نخواهد داشت و خواستار مصوبه‌ای در کنگره برای «حذف یا تغییر» بند ۲۳۰ می‌شود. ترامپ گفت که ویلیام بار وزیر دادگستری «فوراً» تنظیم پیش‌نویس قانونی که برای تصویب تسلیم کنگره خواهد شد را شروع می‌کند.

واکنش غول‌های فناوری
توییتر این دستور را «یک رویکرد واپسگرایانه و سیاسی به یک قانون مهم» خواند و افزود که بند ۲۳۰ از «نوآوری و آزادی بیان در آمریکا حراست می‌کند و متکی بر ارزش‌های دمکراتیک است.» گوگل که صاحب یوتیوب است گفت که تغییر بند ۲۳۰ قانون «به اقتصاد آمریکا و رهبری جهانی آن در زمینه آزادی اینترنت ضربه می‌زند.» مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک هم در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز گفت که سانسور یک شبکه اجتماعی اقدامی مناسب برای دولتی نیست که نگران سانسور است. او گفت: «من کاملاً معتقدم که فیس‌بوک نباید داور درستی حرف‌هایی باشد که مردم در فضای مجازی می‌زنند.»

پیشینه ماجرا
دونالد ترامپ روز سه‌شنبه (۲۶ مه) در توییتی مدعی شد که رأی پستی در انتخابات پیش روی آمریکا به تقلب گسترده منجر خواهد شد. او نوشت: «...صندوق‌های پستی سرقت می‌شوند، برگه‌های رأی جعل و حتی به‌طور غیرقانونی چاپ می‌شوند و به‌طور جعلی امضا می‌شوند..» توییتر در واکنش برچسبی به توییت آقای ترامپ اضافه کرده است که می‌گوید «حقایق مربوط به رأی به‌صورت پستی را دریافت کنید.» توییتر در این اخطار به صفحه‌ای لینک می‌داد که ادعای رئیس‌جمهور را «اثبات نشده» توصیف می‌کرد. ترامپ در واکنش در توییتی نوشت: «توییتر اکنون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ مداخله کرده است. آن‌ها براساس راستی آزمایی رسانه‌های اخبار جعلی یعنی سی‌ان‌ان، و واشنگتن‌پست که مال آمازون است، می‌گویند که بیانیه من در مورد رأی پستی، که به فساد و تقلب گسترده منجر خواهد شد، نادرست است.... توییتر کاملاً آزادی بیان را خفه می‌کند و من به‌عنوان رئیس‌جمهور اجازه آن را نخواهم داد...!» بسیاری از ایالات امکان ارسال رأی به‌صورت پستی را می‌دهند و تاکنون گزارشی از تقلب وسیع در این نوع رأی‌گیری وجود نداشته است.

ترامپ و توییتر
دونالد ترامپ از زمان روی کار آمدن به‌عنوان رئیس‌جمهور و حتی پیش از آن، بی‌وقفه از توییتر برای ارسال مستقیم پیام‌هایش استفاده می‌کند، جایی که حدود هشتاد میلیون دنبال کننده دارد. او روز چهارشنبه شبکه‌های اجتماعی را به اعمال «مقررات شدید» یا حتی «بستن» تهدید کرد. او نوشت که جمهوری خواهان احساس می‌کنند این شبکه‌ها «کاملاً محافظه‌کاران را خاموش می‌کنند» و او اجازه این کار را نخواهد داد. توییتر در سال‌های اخیر در واکنش به این انتقاد که رویکرد بی‌تفاوتش به رشد حساب‌های جعلی و اطلاعات گمراه‌کننده کمک کرده است کنترل بیشتری بر محتوی اعمال کرده است. مدیران توییتر همواره با این انتقاد مواجه بوده‌اند که در برابر اظهارات نادرست و اطلاعات غلط منتشرشده توسط سیاستمداران و رهبران جهان کاری نمی‌کنند. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری آمریکا همچنین به رفتار ضدرقابتی و نقض حریم خصوصی کاربران متهم شده‌اند. گفتنی است اپل، گوگل، فیس‌بوک و آمازون با تحقیقات دولت فدرال و ایالتی روبرو هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه