انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82098 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۷ - 00:24

ستاره صبح-

تعطیلی مدارس از اوایل اسفندماه سال گذشته به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، روش‌های آموزش را تغییر داد و از آن زمان سناریوهای مختلفی برای برگزاری امتحانات و ارزشیابی‌های دانش آموزان در تمام مقاطع تحصیلی مطرح شد تا آنکه درنهایت و با موافقت ستاد ملی کرونا، مدارس به مدت یک ماه از ۲۷ اردیبهشت بازگشایی شدند و دستورالعمل و نحوه برگزاری امتحانات نیز مشخص و اعلام شد. وزارت آموزش‌وپرورش برای هرکدام از مقاطع و شاخه‌های تحصیلی شیوه‌هایی برای برگزاری امتحانات از حضوری تا غیرحضوری مشخص و اعلام کرده است و همواره تأکید می‌کند اگر امتحانات حضوری هستند باید تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت شوند.

نحوه ارزشیابی ابتدایی‌ها
ارزشیابی دوره ابتدایی همانند سال‌های گذشته توصیفی است؛ همچنین وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده است که امسال امتحان هماهنگ پایه ششم برگزار نمی‌شود. در دستورالعمل «بازگشایی مدارس و نحوه برگزاری امتحانات» که ۲۴ اردیبهشت از سوی آموزش‌وپرورش ابلاغ شد شرایط اختصاصی ارزیابی دوره ابتدایی به این شرح است:
 الف - در خصوص دانش آموزان کلاس اول باید با ارزیابی دقیق اطمینان حاصل شود دانش‌آموز کلیه حروف الفبا را به‌خوبی فراگرفته است و مهارت‌های خواندن و نوشتن در سطح پایه اول را به‌خوبی کسب کرده است، ارزشیابی شفاهی و کتبی این موضوع توسط معلم مربوط انجام می‌شود و نظارت و تأیید آن با مدیر مدرسه خواهد بود.
ب- چنانچه به هر دلیل دانش‌آموز پایه اول در یادگیری حروف و مهارت‌های موردنظر خواندن و نوشتن شایستگی لازم را کسب نکرده باشد، باید برنامه مشخصی برای تحقق این امر توسط معلم ارائه شود.
ج- مدیر مدرسه موظف است برای آن دسته از دانش‌آموزانی که به دلیل عدم دسترسی به فناوری و یا برنامه‌های تلویزیونی و یا به هر دلیل دیگر در یادگیری محتوای درسی باقیمانده از زمان تعطیلی مدارس ضعف دارند، برنامه مشخص جبرانی با محوریت معلم کلاس تعیین کند.
د- در خصوص نحوه ارزشیابی پایانی و یادگیری دانش آموزان به‌صورت حضوری با غیرحضوری (به‌جز پایه اول) شورای مدرسه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

تأکید بر ارزیابی کتبی از کلاس اولی‌ها 
در صورت امکان
رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش توضیحات تکمیلی پیرامون برگزاری امتحانات و ارزشیابی‌ اول تا ششمی‌ها ارائه کرد و با تأکید بر اینکه درباره کلاس اولی‌ها حساسیت بیشتری داریم، گفت: آزمون‌ها در مقطع ابتدایی لزوماً حضوری نیست. تأکید ما این است که دانش آموزان در قالب دو یا سه نفر با حفظ پروتکل‌های بهداشتی بتوانند در مدارس جهت ارزیابی حضور پیدا کنند، اما اگر معلم بتواند به روش دیگری به این اطمینان برسد که دانش‌آموز هم از جهت نوشتاری و هم از جهت خواندن، مهارت‌های لازم را کسب کرده، اجباری برای حضور نداریم. دستورالعملی به مدارس ارسال کردیم و یک ‌بند خاص در نظر گرفتیم تا علاوه بر ارزیابی که معلم انجام می‌دهد و این ارزیابی باید به‌صورت کتبی باشد تا دانش‌آموز بتواند حروف را بنویسد و بشناسند، مدیر مدرسه هم باید آن را تأیید کند. بر اساس این دستورالعمل معلم باید فرمی را برای تمام دانش‌آموزانش تکمیل کند و به‌صورت خاص برای دانش‌آموزان کلاس اول دبستان علاوه بر معلم، مدیر مدرسه هم باید نظارت کند تا این اطمینان حاصل شود که دانش‌آموز مهارت‌های اولیه را فراگرفته است. باید در این فرم قید شود که معلم برای هر دانش‌آموز از چه روش‌هایی برای آموزش استفاده کرده است.
وی درباره ارزشیابی از سایر پایه‌ها به‌ویژه کلاس ششمی‌ها گفت: تشخیص این موضوع با معلم است، معلم بر اساس ارزیابی از یادگیری دانش آموزان، گزارشی به مدیر مدرسه ارائه می‌دهد و شورای مدرسه درباره زمان امتحانات تصمیم‌گیری می‌کند. آنچه برای ما مهم است این است که دانش‌آموزان همه محتوا را دریافت کنند و مطالب درسی را آموخته باشند. حکیم‌زاده درباره زمان اعلام نتایج ارزشیابی‌ها در دوره ابتدایی نیز گفت: در دوره ابتدایی ارزشیابی کیفی توصیفی و با محوریت معلم است؛ وی هرزمانی که تشخیص دهد دانش آموزان یادگیری‌شان به اتمام رسیده، می‌تواند نتایج ارزشیابی را در کارنامه آن‌ها ثبت کند.

 نحوه ارزشیابی در پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم
طبق اعلام رئیس سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش، ارزشیابی پایانی خردادماه  ۹۹ دانش آموزان پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم طبق تصمیم شورای مدرسه ترجیحاً بعد از تاریخ  ششم خردادماه به‌عنوان تکمیل فرآیند آموزش به‌صورت غیرحضوری انجام  می‌شود. ارزشیابی این دانش آموزان  بر اساس مستندات و شواهد جمع‌آوری‌شده از مشارکت دانش‌آموز در فعالیت‌های آموزشی تربیتی داخل و خارج از کلاس درس و مدرسه، ارزشیابی حین آموزش‌های مجازی، ابتکارات و خلاقیت‌ها در موقعیت‌های یادگیری،  پژوهش‌های دانش‌آموزی مرتبط با دروس، خلاصه‌نویسی، نتایج ارزشیابی‌های مستمر و تراکمی نوبت اول و مستمر نوبت دوم و سایر شیوه‌های ارزشیابی صورت می‌گیرد و نمره دانش‌آموز تعیین و به مدیر مدرسه  ارائه می‌شود. این نمره در ستون ارزشیابی تکوینی و پایانی نوبت دوم (خرداد) ثبت و اعلام نتیجه می‌شود.  

نحوه برگزاری امتحانات پایه نهم 
و زمان آغاز آن 
با توجه به تأثیر نمرات دروس پایه نهم در فرایند هدایت تحصیلی دانش آموزان، تمامی امتحانات  پایانی خردادماه ۹۹ پایه نهم نیز به‌صورت حضوری برگزار می‌شود. امسال امتحانات پایه نهم به‌صورت هماهنگ استانی برگزار نمی‌شود. همچنین تمامی مراحل طراحی سؤالات، برگزاری امتحانات و تصحیح اوراق در مدرسه  انجام خواهد گرفت. برنامه امتحانات پایانی پایه نهم بر اساس نظر شورای مدرسه به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که ترجیحاً از ششم خرداد ۹۹ شروع  و تا ۳۱ خرداد به اتمام  برسد و نمرات حداکثر تا پایان هفته اول تیرماه ۹۹ در سامانه ثبت شود. طبق اعلام مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش آزمون نمونه دولتی پایه نهم به دهم نیز به‌صورت استانی برگزار و تاریخ آن متعاقباً اعلام خواهد شد.
نحوه برگزاری امتحانات کلاس دوازدهمی‌ها
- تمامی امتحانات پایانی خردادماه ۹۹ پایه دوازدهم نظری اعم از نهایی و غیر نهایی (داخلی) به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.
- امتحانات نهایی پایه دوازدهم نظری طبق برنامه اعلام‌شده و امتحانات داخلی پایه دوازدهم نظری نیز با تصویب شورای مدرسه تحت عنوان تکمیل فرآیند آموزش به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.
طبق اعلام معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ۱۷ خرداد به‌صورت حضوری برگزار می‌شود و تا ۱۶ تیر ادامه دارد و دانش‌آموزان تا ۱۰ خرداد می‌توانند رفع اشکال انجام دهند.

ارزشیابی داوطلبان آزاد، ایثارگران 
و بزرگسالان از راه دور
ارزشیابی دانش آموزان داوطلب آزاد، ایثارگران، بزرگسالان و از راه دور به‌غیراز پایه دوازدهم، سوم متوسطه و پیش‌دانشگاهی برابر آیین‌نامه‌های مربوط به‌صورت حضوری تا پایان خرداد برگزار می‌شود. امتحانات نهایی پایه‌های دوازدهم، سوم متوسطه و پیش‌دانشگاهی مطابق آیین‌نامه‌های مربوط هم‌زمان با دانش‌آموزان روزانه از  تاریخ ۱۷ خرداد شروع می‌شود.

اصول و پروتکل‌های بهداشتی 
در زمان برگزاری امتحانات
پروتکل‌های بهداشتی که دانش‌آموزان باید برای حفظ سلامت خود و سایر همکلاسی‌ها در هنگام تردد به حوزه‌ها رعایت کنند و اولیا گرامی نیز به آن‌ها  نظارت بیشتری داشته باشند ازاین‌قرار است:
۱- از حضور زودهنگام در محل حوزه امتحانی و توقف در حوزه بعد از پایان امتحان خودداری شود.
۲- در تمام مدت از ماسک و حتی‌المقدور از دستکش استفاده شود و بهتر است ماسک و دستکش ذخیره همراه داشته باشند.
۳- از تجمع، دست دادن و صحبت مستقیم با همکلاسی‌ها در محیط حوزه و هنگام تردد در مسیرها خودداری شود.
۴- ملزومات و مایحتاج خود نظیر نوشت‌افزار ذخیره، آب آشامیدنی، مواد خوراکی و...  را به‌صورت شخصی تهیه‌کرده و با خود به جلسه امتحان ببرند و به‌هیچ‌عنوان از وسایل اشتراکی استفاده نشود.
۵- از دست زدن و نشستن بر روی صندلی امتحانی دیگران خودداری شود، به عبارتی تنها و مستقیماً بر روی صندلی که شماره داوطلبی دانش‌آموز روی آن نصب‌شده است، مستقر شوند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.