انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 82094 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۷ - 00:15

ستاره صبح-عمر مجلس دهم دیروز به پایان رسید. این مجلس با رد صلاحیت‌های گسترده در سال 94 شکل گرفت و اصلاح‌طلبان با فراکسیون امید توانستند بیش از 100 نماینده را راهی مجلس کنند. رئیس فراکسیون امید، حرف‌هایش را با اشاره و اماواگر بیان می‌کرد. علی لاریجانی رئیس مجلس دهم بود که جایگاه مجلس را نسبت به قبل کاهش داد، البته در این مجلس چهره‌هایی همچون محمود صادقی، علی مطهری، پروانه سلحشوری و قاسم میرزایی نکو حضور داشتند که از حقوق مردم دفاع می‌کردند. محمود صادقی رئیس فراکسیون شفافیت مجلس بود که با تلاش‌های او و دیگران لوایح چهارگانه FATF به تصویب رسید، ولی این مصوبات در بایگانی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت معطل ماند. مجلس دهم نتوانست مصوبه سران قوا در مورد افزایش ناگهانی قیمت بنزین را تعدیل کند. همین مجلس بودجه سال 99 کشور را بدون طرح در صحن علنی مجلس، مستقیم از کمیسیون تلفیق به شورای نگهبان فرستاد. پایان این مجلس با رد صلاحیت حدود ۹۰ نماینده و محکومیت 2 نماینده به اتهام اخلال در بازار خودرو و 21 ماه حبس برای محمود صادقی همراه شد.امروز مجلس یازدهم آغاز به کار می‌کند، مجلسی که انتخابات آن رکورد کمترین مشارکت در انتخابات را به نام خود به ثبت رسانید.در مجلس یازدهم نمایندگان مستقل و اصلاح‌طلب، یک فراکسیون اقلیت ناچیز را تشکیل خواهند داد. مجلسی که انتخاباتش با کرونا آغاز شد و حتی دو نفر از منتخبانش را در همان ابتدا در اثر کرونا از دست داد. این مجلس اختیار قانون‌گذاری را در حالی به دست می‌گیرد که کشور با تحریم‌های خارجی، بحران کرونا، مشکلات اقتصادی و کاهش قیمت نفت روبرو است.در این شرایط لازم است که نمایندگان مجلس موضوعات زیر را بررسی کنند و نتیجه را در اختیار مردم قرار دهند:

1-چرا حدود ۵۸% از واجدین شرایط رأی دادن در این انتخابات شرکت نکردند؟ که در 4 دهه گذشته بی‌سابقه بوده است و چرا نمایندگان تهران منتخب ۲۶% مردم تهران هستند؟ البته این آمار با صرف‌نظر از آراء باطله‌ای است که به صندوق‌ها ریخته شده است.
۲- اگر مجلس دهم یک مجلس ناموفق بوده علت عدم موفقیت آن چه بوده است؟ چرا برخی مصوبات مجلس در بایگانی مجمع تشخیص و شورای نگهبان معطل است؟ چرا مجلس نتوانست اختیاری در تعدیل برخی مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا داشته باشد؟ پرسش این است که آیا مجلس دهم در رأس امور بود؟ آیا عدم موفقیت مجلس دهم یا مجالس قبل از آن مربوط به خود نمایندگان است یا ساختار حاکم بر مجلس یا ساختارهای فراتر از مجلس یا از ترس مهر رد صلاحیتی است که ممکن است در دوره بعد بر کاندیداها زده شود و ...؟
۳- آیا در مجلس یازدهم افرادی مثل علی مطهری، محمود صادقی، پروانه سلحشوری و قاسم میرزایی نکو وجود دارند یا خیر؟ نمایندگانی که بدون ترس از رد صلاحیت، دیدگاه‌های خود را صریح و روشن ‌بیان کنند.
۴- امروز از هر کس بپرسید مهم‌ترین مشکل کشور چیست؟ پاسخ می‌دهد اقتصاد؛ ولی آیا ریشه مشکلات، اقتصادی است یا سیاسی؟ آیا سیاست خارجی و سیاست داخلی یا مسائل اجتماعی و فرهنگی بر اقتصاد و سرمایه‌گذاری تأثیرگذار نبوده و نیستند؟ آیا امکان سرمایه‌گذاری اقتصادی باوجود تنش‌های خارجی وجود دارد؟ پرسش مهم این است که سیاست باید در خدمت اقتصاد باشد یا اقتصاد در خدمت سیاست؟ آیا مجلس جدید، اگر نتواند امکانات جذب سرمایه‌های خارجی و سرمایه‌ ایرانیان خارج از کشور را فراهم کند، می‌تواند مانع از خروج سرمایه‌ ایرانیان به خارج کشور شود؟ اگر مجلس یازدهم نتواند این کارها را انجام دهد مثل مجلس دهم بی‌خاصیت می‌شود و به حاشیه رانده خواهد شد.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.