انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
موسیقی زبان مادری من است
راهکارهای نبـرد تن‌بـه‌تن با کـرونا
جامعه خواهان شفافیت در نظام قضایی است
واکنش دستیار قالیباف به ادعای میرسلیم علیه قالیاف
راهکارهای پیش روی بانک مرکزی برای کنترل نوسان قیمت‌ها
اوضاع اجتماع کرونازده به‌مثابه میدان مین
اثرگذاری هشتگ‌زدن بر جامعه
اهداف و پیامدهای پیدا و پنهان سفر مصطفی الکاظمی به تهران
تارانتینو؛ عصیانگری در ردای سینما
پیامدها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی
علامه تهرانی، یکی از چند چهره ممتاز فرهنگ ملی ماست
ریشه‌ها، مزیت‌ها و مخالفت‌ها با توافق 25ساله ایران و چین
برگـزاری مراسم عزاداری اگر باعث شیوع بیماری شود، نه‌تنها مستحب نیست، بلکه حرام است
شرط بهبود اقتصاد کشور، اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و حمایت از تولید است
میرزا تقی‌خان در پطرزبورگ
غریبانه‌های آخرین پراید تولیدشده در ایران
پیام‌ حساسیت جامعه به یک حکم قضایی چیست؟
دلایل نوسان قیمت مسکن چیست؟
بورس با منطق اقتصادی هم خوانی ندارد
نه «برجام» غرب‌گرایی است،‌ نه «توافق با چین» شرق‌گرایی
انفجار بیروت و احتمال دخالت خارجی در لبنان
آیا دولت لبنان در حال فروپاشی است؟
تأثیرکرونا بر نوسان بازارهای ایران و جهان
حساسیت جامعه نسبت به مشکلات کولبران
کوه دماوند؛ اموال عمومی یا وقفی؟
نقدی بر عملکرد نهادهای متولی فقرزدا در کشور
هویت شهروندی، پیش‌نیاز هویت ملی
وطــن عزیــز
تأثیر دلار بر تعیین‌ قیمت‌ کالاها
«برادران کارامازوف»؛ پرمحتواترین رمان داستایوفسکی
اعتراض چیست و اغتشاش کدام است؟
اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز انتقاد از رفتار خود ندارند
تاثیر تورم و گرانی مسکن بر اقتصاد و زندگی مردم
لبنان در آستانه انفجار سیاسی
پیش‌شرط‌های کنترل قیمت‌ها
بیشتر
کد خبر: 82087 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۵ - 23:47
تفسیر روز

پیامدهای جامعه‌شناختی واگذاری سهام دولت

اشاره: موضوع واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بورسی از اواسط اردیبهشت‌ماه وارد فاز اجرایی شد و پذیره‌نویسی صندوق ETF واسطه‌گری مالی (با نماد «دارا یکم») در سایت شرکت بورس آغاز شده است. روش ETF یا روش «صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله» براساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و به پیشنهاد دولت در بورس ارائه شده است. در این روش همه مردم فارغ از اینکه کد بورسی دارند یا ندارند، و درواقع همه‌کسانی که دارای کد ملی ایرانی هستند، می‌توانند خریدار بالقوه این سهام باشند. دولت در راستای مشارکت دادن مردم در اقتصاد و سهامدار کردن عامه مردم ازیک‌طرف و از طرفی حفظ مدیریت حرفه‌ای در شرکت‌های بزرگ این تصمیم را اتخاذ کرده است. به اعتقاد برخی صاحب‌نظران با این روش هم نقدینگی سرگردان در جامعه جمع‌آوری می‌شود و هم مردم در اقتصاد مشارکت پیدا می‌کنند و هم عدالت اجتماعی رعایت می‌شود و هم درآمد عامه مردم بهتر می‌شود. از سوی مقابل برخی از کارشناسان بر این باورند که این سیاست درنهایت به فاصله و تبعیض بیشتر منجر خواهد شد. دکتر محمدرضا محمدی، دبیر گروه فقر و نابرابری اجتماعی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در یادداشتی که در اختیار ستاره صبح قرارداده است، به تحلیل جامعه‌شناختی از واگذاری سهام دولت پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

در روزهای اخیر، شاهد شکل‌گیری شتابان عرضه سهام شرکت‌های بزرگ چون شستا و... در بورس و فرابورس بودیم که بنا بر اعلام مسئولان امر، با استقبال بی‌نظیر از سوی خریداران و مشتریان  مواجه شده است. شاید رونق گرفتن بورس در کشور در شرایط حاضر که اکثر کشورها با بحران بیماری کرونا مواجه هستند و بورس و سایر فعالیت‌های اقتصادی آنان متأثر از آن کم رونق و بی‌رمق گشته اما رونق فعالیت‌های بورس در کشور ما برای مسئولان و بخشی از مردم و خریداران زمینه اقتصادی مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز بیشتر فراهم کرده است.

پیامدهای تصمیم دولت
مطابق اطلاع‌رسانی‌های رسمی ، دولت در روزهای آتی تصمیم گرفته تا سهام بانک‌ها و نیز شرکت‌های خود را به عموم مردم از طریق بورس واگذار کند. هرچند شنیدن این‌گونه اخبار و اقدامات، خبر مسرت‌بخش برای کسانی است که در حوزه‌های مختلف اقتصادی و مالی و بازار فعالیت دارند اما حامل پیامدهای منفی هم برای بخش قابل‌توجهی از مردم است  که در عرصه‌های گوناگون اقتصادی و اجتماعی فراموش شده‌اند و در این قبیل امورات، دستی بر آتش ندارند . اگر اسم آن‌ها را اقشار آسیب‌پذیر، محروم و یا طبقه مستضعف بگذاریم از منظر جامعه‌شناختی، آثار و عواقب این قبیل واگذاری‌ها قابل‌بررسی و مطالعه علمی است.
پس‌انداز در ایران
نظرسنجی‌ای که توسط ایسپا در مورد نحوه رفتار پس‌انداز جامعه ایرانی در سال 98  صورت گرفته نشان می‌دهد که یک‌سوم مردم ایران (4/34 درصد) هیچ پس‌اندازی نداشته‌اند. و آن‌هایی هم که پس‌انداز داشته‌اند بخش قابل‌توجهی از پس‌اندازشان در حوزه‌های املاک و به‌صورت سپرده بانکی بوده است(حدود 47درصد). اگر دولت توانسته باشد با کم کردن سود بانکی، هم‌زمان به عرصه سهام نیز اقدام نماید و حجم عظیمی از نقدینگی را به بورس منتقل نماید اقدامی در خور تحسین است. اما از منظری دیگر، بخش عظیمی از مردم پس‌انداز نداشته و یا حتی قادر به تأمین حداقل‌های زندگی خود نبوده‌اند. اگر آمار اعلام‌شده توسط ایسپا با درصدی از خطا هم درست باشد، آمار نگران‌کننده‌ای است و نشان می‌دهد که حیات اقتصادی این تعداد از مردم جامعه در وضعیت بغرنجی قرارگرفته و زندگی آن‌ها  در برابر نوسانات اقتصادی بسیار آسیب‌پذیر شده  است.

خطر فاصله و تبعیض
درصد کسانی که پس‌انداز ندارند دقیقاً برابر با درصد جمعیت زیرخط فقر هستند که تاکنون نتوانسته‌اند گلیم خود را از آب بیرون بکشند و همواره در شرایط نامساعدی زندگی کرده‌اند. به نظر می‌رسد واگذاری سهام شرکت‌ها در شرایط فعلی که بخش عظیمی از شاغلان، به دلیل کرونا بیکار و یا بخشی از درآمد خود را از دست داده‌اند برای حمایت از مردم به معنای عام فرصت خوبی نبوده و در مقابل فرصت گران‌بها برای کسانی است که درآمد مکفی و پس‌انداز داشته‌اند و درگذر زمان نیز سود حاصل از واگذاری‌ها طبعاً به جیب کسانی سرازیر خواهد شد که همواره دارا بوده‌اند و دود آن به چشم کسانی خواهد رفت که هیچ‌گونه پس‌اندازی نداشته‌اند و ادامه این روند به فاصله و تبعیض بیشتر منجر خواهد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.