انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82076 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۳۱ - 00:02
رویارویی آمریکا با چین بر سر شیوع کرونا
گزارش خبری تحلیلی

رویارویی آمریکا با چین بر سر شیوع کرونا

اشاره: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته به سازمان بهداشت جهانی ۳۰ روز مهلت داد تا دست به اصلاحات ریشه‌ای بزند . وی این سازمان را متهم به دلقک بودن برای چین کرد ، البته رئیس جمهور چین به این سخنان واکنش نشان داد و گفت: آمریکا قصد دارد شکست در مقابله با کرونا را به گردن چین بیاندازد.ترامپ تهدید کرد تامین مالی بهداشت جهانی را متوقف و در عضویت آمریکا در این سازمان نیز تجدید نظر خواهد کرد. وی علت این تصمیم را شکست خوردن سازمان بهداشت جهانی در دعوت علنی از چین برای گشودن تحقیقات مستقل درباره منبع شیوع کرونا عنوان کرده است. ترامپ همچنین شی جیپینگ، همتای چینی خود را به اعمال فشار بر سازمان بهداشت جهانی متهم کرد تا بگوید کرونا خطری برای بهداشت جهانی نیست. پس از تهدید آمریکا اعضای سازمان بهداشت جهانی تصمیم گرفتند که یک کمیته مستقل برای بررسی اتهاماتی که ترامپ به این سازمان وارد کرده است تشکیل دهند.رئیس جمهور آمریکا همچنین در اظهارنظری عجیب و غیرتخصصی، اعلام کرد که به‌منظور مقابله با کرونا داروی پیشگیری و درمان مالاریا به نام «هیدروکسی کلروکین» را مصرف می‌کند و مدعی شد که این دارو می‌تواند به‌احتمال‌زیاد به‌عنوان مهارکننده‌ی ویروس کرونا یا تغییردهنده‌ی بازی در مقابله با این ویروس مورداستفاده قرار گیرد. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد تأثیر این دارو در مقابله با ویروس کرونا ارائه نکرده است؛ همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورداستفاده از هیدروکسی کلروکین یا کلروکین برای مقابله با ویروس کرونا و ایجاد مشکلات قلبی و تنفسی هشدار داده است. پس از انتشار این خبر چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا و همچنین نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان دادند و از پیشنهاد خودسرانه مصرف دارو توسط ترامپ انتقاد کردند. برخی مفسران بر این باورند که این حرف‌های جنجالی ترامپ برای آن است که از زیر فشار انتقادها از شیوه مدیریت دولت آمریکا در ماجرای کرونا خلاص شود. آمریکایی ها و مردم دنیا اکنون هزینه یک انتخاب را که فردی با شعارهای پوپولیستی و غیرواقعی در عرصه انتخابات حاضر شد و در طول سه سال گذشته رفتار و گفتارش برای مردم جهان هزینه ساز شده است. این تجربه تلخ می تواند رای دهندگان آمریکایی را هوشیار کرده تا در انتخابات امسال فردی را برگزینند که برای آمریکا و مردم دنیا مفید باشد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

پزشک مخصوص ریاست جمهوری آمریکا تأیید کرد دونالد ترامپ به رقم عدم ابتلا به کرونا ویروس داروی هیدروکسی کلروکین که مخصوص مالاریا است را مصرف می‌کند زیرا خود او و ترامپ به این نتیجه رسیده‌اند که مزایای بالقوه این دارو بر خطرات نسبی آن برتری دارد. به گزارش ایسنا، به نقل از  پایگاه هیل، شان کانلی، پزشک مخصوص ریاست جمهوری آمریکا در یک نامه‌ای 114 کلمه‌ای نوشت: با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بعدازآن که یکی از دستیاران شخصی او تست ابتلایش به کرونا مثبت درآمد درباره مزایا و  معایب مصرف داروی هیدروکسی کلروکین صحبت کرده‌ام. این نامه ساعاتی بعدازآن منتشر شد که ترامپ شخصاً به مصرف این دارو اذعان داشت. بااین‌حال نامه مذکور مشخص نکرد که ترامپ از چه زمانی مصرف این دارو را شروع کرده و با چه دوزی این دارو را مصرف می‌کند. کانلی نوشت: من در پی رایزنی با شرکای بین سازمانی و کارشناسان مسئله در سراسر کشور به رصد مجموعه مطالعات درباره درمان‌های بالقوه کرونا ویروس جدید ادامه دادم و بر مبنای شواهد و مدارک موجود، پیش‌بینی به‌کارگیری این تصمیم درمانی مشترک را دارم.

اظهارات جنجالی
اوایل دوشنبه ترامپ به خبرنگاران گفت، مصرف این داروی پر مناقشه را که چندین بار از آن به‌عنوان درمان بالقوه کرونا دفاع کرده شروع کرده است. این در حالی است که شواهد و مدارک علمی محدودی درباره تأثیرات این دارو بر درمان کرونا ارائه‌شده است. ترامپ گفت: «من با دکتر کاخ سفید درباره مصرف هیدروکسی کلروکین مشورت کردم» اما این دارو مستقیماً برای شخص او با توجه به این‌که تست ابتلای به کرونای مثبت نداشته، توصیه نشده است. ترامپ ادامه داد: «من از او پرسیدم شما چه فکری می‌کنید و او گفت آیا شما مصرف آن را دوست دارید و من‌گفتم علاقه به مصرف آن دارم!» او گفت، این دارو را برای حدود یک هفته و نیم است که به همراه یک مکمل «روی» مصرف می‌کند و این تصمیم را بر مبنای دیدگاه‌های مثبتی که از جانب نیروهای خط مقدم مبارزه با کرونا شنیده، گرفته است. وی ادامه داد: «در اینجا من مدرک خودم را ارائه می‌دهم، من تماس‌های مثبت بسیار زیادی درباره آن دریافت می‌کنم و تاکنون ظاهراً حال خوبی دارم.»

واکنش شومر
چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا، دونالد ترامپ را بعد از افشای این‌که داروی هیدروکسی کلروکین مصرف می‌کند، به دادن امیدهای غلط به مردم متهم کرد. شومر در مصاحبه‌ای با ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: کاری که رئیس‌جمهور آمریکا با مصرف داروی هیدروکسی کلروکین کرده یک کار کاملاً غیر محتاطانه است. وی ادامه داد: ترامپ با این اظهارنظرهایش دارد به مردم امید غلط می‌دهد و ممکن است مردم بعدازاین به‌جای این‌که نزد دکتر بروند شروع به مصرف این دارو کنند! شومر افزود: اما وضعیت حتی از این هم بدتر است، سازمان غذا و داروی آمریکا و دولت خودش گفته که این دارو عوارض بدی دارد. و این‌که بر ریتم قلب به شکلی بد تأثیر می‌گذارد. این‌که او این حرف را زده نشان‌دهنده بی‌احتیاطی او است و همچنین نشان می‌دهد او هیچ اهمیتی به مردم نمی‌دهد.

واکنش پلوسی
در حین حال نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به این صحبت‌های دونالد ترامپ گفت: این ایده خوبی نیست که ترامپ داروی هیدورکسی کلروکین را به‌عنوان داروی بالقوه کرونا مصرف می‌کند. پلوسی در مصاحبه با سی‌ان‌ان اظهار کرد: من ترجیح می‌دهم که او چیزی را که از سوی دانشمندان به‌ویژه برای گروه سنی ترامپ و همچنین باید گفت گروه وزنی وی یعنی افراد بسیار چاق تأیید نشده، مصرف نکند. وی ادامه داد: بنابراین من فکر می‌کنم این ایده خوبی نیست که ترامپ این دارو را مصرف می‌کند. گفتنی است ماه گذشته میلادی سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داد این دارو نباید در خارج از محیط بیمارستان یا کلینیک‌های پزشکی به دلیل خطر ایجاد مشکل برای ریتم قلب، مصرف شود.

جدال با فاکس
مجری شبکه موردعلاقه ترامپ یعنی فاکس نیوز در برنامه‌اش با نام «دنیای شما با نیل کاووتو» درباره مصرف هیدروکسی کلروکین هشدار داد و این اظهارات ترامپ را «بهت‌آور» خواند. کاووتو به وجود برخی مطالعات اشاره کرد که نشان داده‌اند مصرف هیدروکسی کلروکین می‌تواند برای برخی افراد با شرایط پیش‌زمینه‌ای همچون افراد دارای مشکلات قلبی خطرناک باشد. کاووتو خاطرنشان کرد: «حقیقت مسئله این است زمانی که رئیس‌جمهور پرسید که شما چه چیزی برای از دست دادن دارید؟ باید گفت که بر اساس برخی مطالعات، گروه‌های آسیب‌پذیر مردم یک‌چیز برای از دست دادن با این دارو دارند و آن‌هم جانشان است.» وی افزود: «اگر شما در گروه افراد با ریسک زیاد باشید و شروع به مصرف این دارو به‌عنوان یک درمان پیشگیرانه به جهت دفع ابتلا به ویروس کنید و یا در یک سناریوی بدتر، اگر شما دارید با ویروس دست‌وپنجه نرم می‌کنید و درعین‌حال جزو این گروه از افراد آسیب‌پذیر هم هستید، پس این دارو شمارا خواهد کشت.» ترامپ هم در توییتر خود در واکنش به هشدارهای کاووتو درباره هیدروکسی کلروکین گفت: «ما دلمان برای راجر ایلز (مدیر اجرایی ارشد سابق فاکس نیوز) تنگ شده است. شما اکنون (در فاکس نیوز) بیشتر از هر زمانی نیروهای مخالف با ترامپ دارید. به دنبال یک کانال جدید هستم!»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.