انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82071 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۳۰ - 23:48
پلیس در تعقیب محتکران خودرو
ستاره صبح بررسی می‌کند

پلیس در تعقیب محتکران خودرو

اشاره: بازار سکه، طلا و ارز این روزها با نوسان روبروست. بازار خودرو و مسکن هم رونق ندارد. هرچند شورای رقابت قیمت خودروهای ایران‌خودرو را 10 درصد و سایپا را 39 درصد افزایش داد، اما خرید و فروشی در بازار انجام نمی‌شود و این بازارها در رکود و سردرگمی به سر می‌برند. کارشناسان معتقدند که قیمت‌ها آن‌قدر بالاست که مصرف‌کنندگان واقعی نمی‌توانند مسکن و خودرو خریداری کنند و در این میان دلالان به دنبال سود هنگفت هستند. روز گذشته رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا اعلام کرد که تنها از 4 انبار در تهران و اصفهان و قم بیش از 600 ماشین صفر احتکار شده را مهروموم کردند. از سوی دیگر رئیس‌جمهور دیروز در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اعلام کرد: «کنترل قیمت ارز ضروری است.» گفتنی است افزایش قیمت طلا و سکه مربوط به افزایش قیمت دلار تا 17000 تومان و افزایش قیمت طلا در جهان است. از سوی دیگر شاخص کل در بازار بورس روز گذشته ۶ هزار و ۹۴۴ واحد رشد کرد و درنهایت از مرز یک‌میلیون عبور کرد.

ستاره صبح-

کنترل نرخ ارز 
حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته در یک‌صد و سی و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تأکید بر ضرورت کنترل قیمت ارز و جلوگیری از افزایش نرخ آن، دقت عمل و هماهنگی دستگاه‌های اقتصادی و نظام بانکی در این زمینه را ضروری خواند.در این جلسه همچنین وزارتخانه‌های نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین بانک مرکزی موظف شدند موضوع  استخراج ارز دیجیتال را پیگیری و برنامه‌ریزی‌های لازم را در این زمینه انجام دهند.در ادامه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با توجه به مشکلات پدید آمده در اقتصاد جهانی و تأمین ارز ، شیوه بازپرداخت وام‌های ارزی سرمایه‌گذاران در صنعت برق به صندوق توسعه ملی بررسی و مقرر شد در مرحله نخست برای بازپرداخت وام این بخش، امهات دوساله در نظر گرفته شود و برای حل نهایی مشکلات، موضوع در گروه‌های تخصصی بررسی و نتیجه آن به دولت  ارائه شود.رئیس‌جمهور در این زمینه تأکید کرد در اختصاص ارز باید اولویت‌های لازم ازجمله کالاهای اساسی، ‌دارو، ‌تجهیزات و مواد اولیه موردنیاز بخش تولید باید مدنظر قرار گیرد.

کشف ۶۳۴ دستگاه خودروی 
احتکار شده
رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا از ورود پلیس امنیت اقتصادی به بازار خودرو و کشف ۶۳۴ دستگاه خودرو احتکار شده طی روز گذشته در کشور خبر داد.سردار محمدرضا مقیمی با اشاره به مبارزه جدی با سودجویان و اخلالگران اقتصادی به‌ویژه اخلالگران بازار خودرو اظهار کرد: با توجه به آشفتگی‌های اخیر بازار خودرو در عرضه، نوسان قیمت، افزایش قیمت در بازار، عده‌ای افراد سودجو و فرصت‌طلب به امید دستیابی به سودهای کلان حاصل از این معاملات، اقدام به احتکار و نگهداری خودروهای صفرکیلومتر در انبارها و پارکینگ‌های عمومی کرده و از عرضه آن به بازار فروش خودداری می‌کنند. با انجام تحقیقات و اقدامات فنی پلیسی محل دپو و احتکار خودرو در چهار انبار و پارکینگ  شناسایی که در بازرسی از این انبارها ۶۳۴ دستگاه انواع خودروی سواری داخلی و خارجی، در روز گذشته در استان‌های تهران، اصفهان و قم کشف و انبارهای مربوطه مهروموم شدند.سردار مقیمی ادامه داد: هرگونه دپوی خودرو در شرایط فعلی تخلف محسوب شده و پلیس امنیت اقتصادی با رصد اطلاعاتی نسبت به شناسایی انبارها و پارکینگ‌ها و محل احتکار خودروها اقدام می‌کند و چنانچه در بررسی‌ها و گزارش‌های مردمی خودروی صفرکیلومتر به‌صورت تجمیعی در پارکینگ‌های عمومی، خصوصی و انبارها نگهداری شده باشند، جرم احتکار تلقی شده و با هماهنگی و همکاری سازمان تعزیرات حکومتی پرونده قضائی برای آن‌ها تشکیل خواهد شد.وی تأکید کرد: افرادی که اقدام به احتکار خودرو کرده‌اند، هرچه سریع‌تر خودروهای احتکاری را در بازار عرضه کرده و نسبت به تعیین و تکلیف آن اقدام کنند.

حرکت سینوسی در بازار 
سکه و کاهش قیمت
طبق اعلام نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با توجه به اینکه سکه، دنباله‌رو ارز حرکت می‌کند؛ دیروز به دلیل نوسانات نرخ ارز سکه تمام بهار طرح جدید، صبح خود را افزایشی نسبت به‌روز گذشته آغاز کرد اما از ظهر به بعد، مسیر حرکت خود را تغییر داده و ارزان‌تر شده است.محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با ایسنا، بابیان اینکه در ابتدا قیمت سکه و طلا در بازار روز سه‌شنبه نسبت به‌روز گذشته افزایشی بود اما از ظهر به بعد به دلیل نوسانات نرخ ارز و کاهش قیمت آن نسبت به صبح، سکه و طلا نیز در بازار باقیمت‌های پایین‌تر معامله‌شده‌اند.بناتر اعلام نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، طبق آخرین معاملات دیروز در بازار، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به هفت میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسیده است که نسبت به‌روز گذشته نشان از کاهش ۶۰ هزارتومانی دارد. اما  هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نسبت به‌روز گذشته تغییر نداشته و همان هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.قیمت هر قطعه نیم‌سکه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که افزایش ۵۰ هزارتومانی داشته است. ربع‌سکه نیز ۷۰ هزار تومان گران شده و دو میلیون  و۲۲۰ هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. همچنین هر قطعه سکه یک گرمی یک‌میلیون  و ۸۰ هزار تومان قیمت دارد که نسبت به‌روز گذشته ۱۰ هزار تومان گران‌ شده اما نسبت به صبح که یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله می‌شد، ۲۰ هزار تومان ارزان شده است.علاوه بر این‌ قیمت طلای ۱۸ عیار نیز روند کاهشی نسبت به دیروز داشته و ۷۴۱ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد اما صبح در محدوده بیش از ۷۵۰  هزار تومان معامله می‌شده است. هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۲۱۲ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین نرخ هر اونس طلای جهانی هم ۱۷۸۳ دلار ثبت‌شده است که ۲۳ دلار افزایش‌یافته است.
عامل اصلی رشد قیمت طلا و سکه در معاملات روزهای اخیر، افزایش قیمت دلار در داخل و همچنین چشم‌انداز رشد بهای اونس در بازارهای جهانی است.

رشد شاخص بورس 
شاخص کل در بازار بورس روز گذشته ۶ هزار و ۹۴۴ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و دو هزار واحد رسید. بر اساس معاملات دیروز بیش از ۹ میلیارد و ۳۸۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۰۰ هزار و ۲۷۲ میلیارد ریال دادوستد شد.همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۶ هزار و ۷۰۷ واحد افزایش به ۳۲۱ هزار و ۱۵۸ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با چهار هزار و ۴۴۳ واحد رشد به ۲۱۲ هزار و ۷۸۸ واحد رسیدند.شاخص بازار اول ۸۸۳ واحد و شاخص بازار دوم ۳۱ هزار و ۴۶۸ واحد افزایش داشتند.علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد مخابرات ایران (اخابر) با دو هزار و ۳۲۱ واحد، ‌پارس مینو (غپینو) با یک هزار و ۲۶۶ واحد، پتروشیمی پارس (پارس) با ۹۱۸ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با یک هزار و ۱۲۰ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۹۱۳ واحد، سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو) با ۸۹۶ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۸۷۸ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۶۸۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند. در مقابل نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با دو هزار و ۱۸۸ واحد، پلایش نفت تهران (شتران) با ۶۴۶ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۶۱۲ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با ۵۹۷ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۵۴۲ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۲۹۴ واحد و معدنی و پالایش نفت تبریز (شبریز) با ۲۸۹ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بود.گروه بانک‌ها هم در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه دو میلیارد و ۹۴۱ میلیون برگه سهم به ارزش ۱۱ هزار و ۷۸۲  میلیارد ریال دادوستد شد.شاخص فرابورس نیز بیش از ۵۶ واحد رشد داشت و بر روی کانال ۱۱ هزار و ۲۹۱  واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار سه میلیارد و ۴۷ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۵۰ هزار و ۴۶۹ میلیارد ریال دادوستد شد.

امروز عرضه اولیه داریم 
شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد با نماد پیزد پس از احراز کلیه شرایط در فهرست نمادهای فرابورس ایران درج و آماده عرضه اولیه شد. به گزارش ایسنا، در هفتادودومین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» که به‌صورت آنلاین برگزار شد و در آستانه عرضه اولیه سهام مجتمع صنایع لاستیک یزد، اسکندر ستوده مدیرعامل یزد تایر با اشاره به اهداف تاسیس این شرکت گفت: مجتمع صنایع یزد تایر در سال ۱۳۶۴ برای تأمین نیاز به تایرهای خودروهای سواری و موتور سیکلت تاسیس شد. وی افزود:خط تولید تایر و تیوب دوچرخه و موتور سیکلت با بهره‌گیری از دانش فنی شرکت آی‌آرسی ژاپن و همچنین تولید تایر و تیوب تایرهای بایاس سواری و وانتی به کمک تکنولوژی داخلی در سال ۱۳۷۶ افتتاح شد.بر اساس این گزارش، شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد با نماد پیزد پس از احراز کلیه شرایط در فهرست نمادهای فرابورس ایران درج  و آماده عرضه اولیه شد. زمان عرضه آن چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه و دامنه قیمت نیز ۴۰، ۱۰۰ الی ۴۰، ۳۵۰ ریال است. حداکثر تعداد برای هر کد ۵۰ سهم و حداکثر نقدینگی موردنیاز نیز ۲۰۲ هزار تومان است. در صورتی که ۲.۴ میلیون کد در این عرضه اولیه شرکت کنند به هر کد ۲۱ سهم به قیمت ۸۵ هزار تومان تخصیص داده می شود.

دهک‌های بالا هم قدرت خرید مسکن را از دست داده‌اند
یک کارشناس بازار مسکن بابیان اینکه دهک‌های ۷ و ۸ هم قدرت خرید مسکن را از دست داده اند گفت: حتی در صورتی که سرمایه ها از بازارهای رقیب همچون بورس وارد مسکن شود بعید است که در این بخش رونق بگیرد چون تقاضای واقعی به حاشیه رفته است.سلمان خادم المله در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: اگر بازار بورس جذابیتش را از دست بدهد احتمال اینکه بخش قابل توجهی از منابع آن به سمت بازار مسکن هدایت شود وجود دارد. در آن صورت قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و میزان رشد آن به حجم نقدینگی وارد شده به بازار مسکن بستگی دارد.وی افزود: البته افزایش قیمت مسکن تاثیری در تقاضای واقعی ندارد. تقاضای مصرفی بیش از دو سال است که به دلیل ناتوانی از خرید به حاشیه رانده شده و حتی دهک‌های ۷ و ۸ هم قدرت خرید خود را از دست داده اند.خادم المله بابیان اینکه بازار مسکن همواره تابع اتفاق‌های بازارهای رقیب بوده است گفت: حتی در صورتیکه نقدینگی از بازارهای بورس، طلا یا ارز وارد مسکن شود این بخش رونق نمی گیرد؛ چراکه در حالت کلی به دلیل توان پایین تقاضای مصرفی، بازار مسکن دچار رکود است.این کارشناس بازار مسکن بیان کرد: قیمت مسکن در شهرستانها طی چهار پنج ماه گذشته رشد قابل توجهی داشته است. با وجود اینکه عمده خرید و فروش‌ها در تهران از نوع سرمایه گذاری است، در شهرستانها سهم معاملات مصرفی بیش از سهم معاملات مصرفی در تهران است. با این حال توان تقاضای واقعی در شهرستان‌ها هم به شدت افت کرده است.وی همچنین درباره پیش‌بینی از وضعیت بازار اجاره گفت: بازار اجاره متناسب با تغییر قیمت مسکن می‌خواهد خود را به‌روز کند. بنابراین انتظار افزایش نرخ اجاره دور از ذهن نیست که منجر به کوچ مستاجران به مناطق ارزان قیمت‌تر می شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.