انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82060 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۹ - 00:19
تعطیلات عید فطر بدون سفر
هشدار برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

تعطیلات عید فطر بدون سفر

اشاره: تاکنون در ۲۱۳ کشور جهان، 4 میلیون و ۷۲۲ هزار و ۳۰۶ نفر به بیماری کرونا مبتلا و یک‌میلیون و 822 هزار و 846 نفر بیمار بهبودیافته‌اند و ۳۱۳ هزار و ۲۶۷ تن در اثر کووید 19 جان باختند. آمریکا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد. پس‌ازآن اسپانیا و روسیه به لحاظ تعداد مبتلایان در رتبه‌های دوم و سوم و انگلیس پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر روز گذشته برزیل با افزایش شمار مبتلایان از ایتالیا پیشی گرفت و در رتبه پنجم قرار گرفت. در ایران بر اساس گزارش رسمی که روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد مجموع بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در مرز 121 هزار نفر و بهبودیافتگان و تعداد جان‌باختگان در مرز 7000 نفر است، همچنان به گفته سخنگوی وزارت بهداشت خوزستان در وضعیت قرمز وادارات و کسب‌وکارها در شهرهای این استان تعطیل‌شده است. همچنین استان‌های لرستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه در وضعیت هشدار قرار دارند. با توجه به تعطیلات عید فطر در هفته آینده معاون وزیر بهداشت از مردم خواست به‌غیراز موارد ضروری به سفر نروند.

ستاره صبح-

کرونا در ایران
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۲۰ هزار و ۱۹۸ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۱ نفر در روز گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۶ هزار و ۹۸۸ نفر رسید.کیانوش جهان پور روز گذشته درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور گفت: تا ظهر روز گذشته بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که از بین مبتلایان جدید، ۳۴۰ مورد بستری (۱۸ درصد) و ۱۴۶۶ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در کشور به ۱۲۰ هزار و ۱۹۸ نفر رسید.رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: روند نزولی فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ ادامه دارد و در طول روز گذشته ۵۱ بیمار دیگر مبتلابه کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۶ هزار و ۹۸۸ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.جهان پور بیان کرد: بر اساس این گزارش‌ها تاکنون ۹۴ هزار و ۴۶۴ نفر از بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند. ۲۷۰۵ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به‌نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.وی گفت: تاکنون ۶۸۶ هزار و ۹۳۵ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام‌شده است. روزانه حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار آزمایش انجام می‌شود که تا ۴۵ هزار آزمودن در روز قابل‌افزایش است.جهان پور افزود: استان خوزستان همچنان در وضعیت قرمز است. لرستان هم در وضعیت هشدار است اما بقیه استان‌ها در وضعیت بهتری هستند تا حدودی در مورد سیستان و بلوچستان و کرمانشاه هشدار می‌دهیم از هم‌وطنان می‌خواهیم رعایت بیشتر مراعات فردی را داشته باشند با صبر و آرامش به مسیر کنترل و بعدازآن مهار بیماری نائل می‌شویم.

ضرورت تغییر مناسبات اجتماعی
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بشر در درازمدت بر ویروس کرونا غلبه می‌کند، اما باید در ۱۸ تا ۲۴ ماه که از شروع ویروس کرونا می‌گذرد، بسیاری از مناسبات اجتماعی خود را تغییر دهیم.ایرج حریرچی روز گذشته در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: در ۱۸ تا ۲۴ ماه که از شروع ویروس می‌گذرد، یعنی تا پاییز ۱۴۰۱ خیلی از مناسبات خود را باید تغییر دهیم. این‌که رفتار اجتماعی این ویروس در درازمدت مثل آنفلوانزا یا شبیه ترکیبی از ویروس‌ها شود مشخص نیست. دهه‌هاست که سرخک را می‌شناسیم و واکسن آن را هم داریم، اما بسیاری از کشورهای اروپای غربی موفق به ریشه‌کن کردن آن نشده‌اند. درنتیجه یکی از مناسبت‌ها که باید تغییر کند، رفتارهای اجتماعی است.وی ادامه داد: هیچ کشوری نمی‌تواند ۱۸ تا ۲۴ ماه همه مشاغل را تعطیل کند. معمولاً دسته‌ای که درآمد ثابت دارند این نظر را برای تعطیلی می‌دهند. باید پرسید کدام کشور می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد اقتصاد خود را تعطیل کند؟ حداکثر بازگشایی‌ها که تأثیر اقتصادی دارند برای حفظ معیشت و سلامت مردم می‌تواند انجام شود.

پیش‌بینی موج کرونا در پاییز
حریرچی گفت: در درازمدت بشر می‌تواند بر ویروس کرونا غلبه کند، اما در ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده به‌خصوص در کشورهای درگیر با ویروس، اکثر کشورها با این ویروس درگیر هستند. در نیم‌کره شمالی در پاییز با موج‌های دوباره‌ای مواجه خواهیم شد که شاید شدت آن از اسفند یا فروردین کمتر باشد، اما منجر به قرنطینه یا تعطیلی‌ها می‌شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود که با همه‌گیری آنفلوانزا، موج دوم کرونا در نیم‌کره شمالی شدیدتر باشد. پیش‌بینی سوم هم این است که در پاییز موج‌های کرونا خواهیم داشت، اما منجر به تعطیلی نمی‌شود.وی ادامه داد: آنچه مهم است این‌که بسیاری از رفتارهای خود را باید تغییر بدهیم. خواهش من این است که در تعطیلات پیش رو، سفرها را به حداقل برسانیم. یکی از دلایلی که در دوره اخیر مرگ‌ومیر بیماران کرونایی کم شد، به دلیل مراقبت بسیار مناسبی بود که در منازل از افراد مسن اتفاق افتاد. حدود ۵۰ هزار معلول و سالمند در مراکز نگهداری سالمندان داریم.

سفرها در تعطیلات عید فطر
معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره سفرهای احتمالی در تعطیلات عید فطر گفت: تعطیلات پیش رو متأسفانه طولانی است. از طرفی مردم خسته شده‌اند. درخواست ما همچنان این است که مردم سفرها را به حداقل برسانند. خود فعل سفر در مورد انتقال ویروس خطرناک است و موجب افزایش تماس اجتماعی و کاهش فاصله‌گذاری می‌شود. مردم یا با وسیله عمومی سفر می‌کنند یا با اتومبیل شخصی به سفر می‌روند. به‌هرحال بین راه توقف دارند و احتمال انتقال ویروس افزایش پیدا می‌کند.

کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی بستری و مرگ‌ومیر ناشی 
از کرونا
وی در پاسخ به سؤالی درباره روند افزایشی ابتلا به کرونا در برخی استان‌ها اظهار کرد: در مورد بستری در بیمارستان و مرگ‌ومیر کرونا حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نسبت به دو ماه گذشته کاهش داشتیم. اگر مبتلایان زیاد شود، بستری در بیمارستان و مرگ‌ومیر هم بافاصله زمانی بیشتر می‌شود. مرگ‌ومیر و بستری در بیمارستان به‌طور واضحی کاهش‌یافته، اما قدرت بیماریابی هم بالاتر رفته است. از دو هزارتا هزار و ۹۰۰ مورد کشف‌شده، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ناشی از بیماریابی در افراد کم علامت یا بی علامت و پیگیری از افراد با تماس نزدیک است.

تأثیر بازگشایی‌ها بر روند 
بستری و مرگ‌ومیر
معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر بازگشایی‌ها بر روند بستری و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کشور گفت: تأثیر بازگشایی‌ها صفر نبوده و اثرهایی داشته است. باوجود بازگشایی‌ها در یک ماه اخیر روند بستری و مرگ‌ومیر نزولی است.

هزینه درمان کرونا
حریرچی در پاسخ به سؤالی درباره هزینه‌های درمان و آزمایش کرونا گفت: اگر افراد برای هزینه‌ها مشکلی داشتند ابتدا باید به مددکاری بیمارستان مراجعه کنند و اگر به نتیجه نرسیدند با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت تماس بگیرند تا بر اساس دستور وزیر بهداشت مشکل حل شود.

علت افزایش آمار مبتلایانِ 
کرونا در روزهای اخیر
رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا با تأکید بر اینکه افزایش آمار مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر به معنای افزایش ابتلا به کرونا نیست، گفت: علت این افزایش در آمار به دلیل تغییر تمرکز ما از بیماران بستری در بیمارستان به‌کل جامعه است.
 دکتر حق‌دوست در خصوص کم شدن میزان رعایت نکات بهداشتی نسبت به‌روزهای ابتدایی شیوع کرونا از سوی مردم، گفت: باید در نظر داشته باشیم تحمل جامعه و افراد یک تحمل بی‌نهایت نیست، مردم نیاز دارند بیرون بروند و چرخ اقتصاد نیاز به چرخش دارد. این موضوع تنها مخصوص ایران نیست و توصیه‌های ما باید بر اساس نیاز جامعه باشد.

کرونا در جهان
بنا برگزارش پایگاه اطلاع‌رسانی "ورلداُمتر"، تعداد مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشورهایی که بناتر گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را داشته‌اند به شرح زیر است:
۱. ایالات‌متحده یک‌میلیون و ۵۰۷ هزار و ۷۷۳ مبتلا، ۹۰ هزار و ۱۱۳ قربانی
۲. اسپانیا ۲۷۶ هزار و ۵۰۵ مبتلا، ۲۷ هزار و ۵۶۳ قربانی
۳. روسیه ۲۷۲ هزار و ۴۳ مبتلا، ۲۵۳۷ قربانی
۴. انگلیس ۲۴۰ هزار و ۱۶۱ مبتلا، ۳۴ هزار و ۴۶۶ قربانی
۵. برزیل ۲۳۳ هزار و ۵۱۱ مبتلا، ۱۵ هزار و ۶۶۲ قربانی
۶. ایتالیا ۲۲۴ هزار و ۷۶۰ مبتلا، ۳۱ هزار و ۷۶۳ قربانی
۷. فرانسه ۱۷۹ هزار و ۳۶۵ مبتلا، ۲۷ هزار و ۶۲۵ قربانی
۸. آلمان ۱۷۶ هزار و ۲۴۴ مبتلا، ۸۰۲۷ قربانی
۹. ترکیه ۱۴۸ هزار و ۶۷ مبتلا، ۴۰۹۶ قربانی
۱۰. ایران ۱۱۸ هزار و ۳۹۲ مبتلا، ۶۹۳۷ قربانی
طبق این گزارش، همچنین کشورهای هند با ۹۰ هزار و ۹۲۷ مبتلا، پرو با ۸۸ هزار و ۵۴۱ مبتلا، چین با ۸۲ هزار و ۹۴۷ مبتلا، کانادا با ۷۵ هزار و ۸۶۴ مبتلا، بلژیک با ۵۴ هزار و ۹۸۹ مبتلا و عربستان سعودی با ۵۲ هزار و ۱۶ مبتلا بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلا را تاکنون ثبت کرده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.