انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82058 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۹ - 00:04
آشفتگی در بازارها
ستاره صبح بررسی می‌کند

آشفتگی در بازارها

اشاره: روند افزایش قیمت طلا و دلار مانند روزهای گذشته همچنان صعودی است. دلار روز گذشته با رشد ۲۲۰ تومانی به بهای ۱۷ هزار و ۲۰ تومان فروخته شد و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز به هفت میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار به 730 هزار تومان رسید. از سوی دیگر شاخص بورس دیروز همچنان نزولی ماند و معاملات بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل بیش از ۱۹ هزار واحد کاهش یافت و شاخص کل این بازار به رقم ۹۶۸ هزار و ۴۰۸ واحد رسید. در این شرایط بازار خودرو و مسکن در حالت بلاتکلیفی به سر می‌برد زیرا نه خریدار می‌خرد و نه فروشنده می‌فروشد. قیمت خودرو نسبت به‌روزهای گذشته روند نزولی داشته، اما در عمل خریدوفروش کمتر انجام می‌شود. بر اساس تصمیمات اتخاذشده از یک‌سو ورود خودروهای بدون پلاک به پارکینگ‌ها ممنوع شده و خودروهایی که در پارکینگ هستند پس از سه ماه اگر به فروش نروند و از آن‌ها استفاده نشود در حکم احتکار به‌حساب می‌آید و مصادره شده و به قیمت واقعی توزیع خواهد شد. به‌هرحال شرایط به گونه است که ورود دستگاه قضایی به بازارهای طلا و دلار و خودرو ضروری است، زیرا باید سرنخ‌های مافیا شناسایی و قلع‌وقمع شوند. همچنین بازار مسکن در رکود فرورفته است. یک عضو گروه عمران مجلس، افزایش قیمت مسکن را نتیجه افزایش ۴۰ درصدی هزینه عوارض ساختمانی می‌داند و می‌گوید: «افزایش عوارض ساختمان به ضرر اقشار کم‌درآمد جامعه است. آن‌ها دیگر نمی‌توانند به سمت خرید مسکن حرکت کنند.» البته به دلیل اینکه پول‌های سرگردان در جامعه فراوان است و این پول‌ها به سمت تولید و کشاورزی و تجارت نمی‌روند در سال‌های گذشته قیمت مسکن به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش و غیرواقعی شده است. به همین دلیل چند میلیون واحد مسکونی خالی در شهرها وجود دارد که صاحبان نه خانه‌ها را می‌فروشند و نه اجاره می‌دهند که این موضوع با مالیات گرفتن از خانه‌های خالی قابل‌حل است. گزارش پیشرو وضعیت بازارها را بررسی می‌کند.

ستاره صبح-

ورود دلار به کانال ۱۷ هزارتومانی
دلار در صرافی‌های بانکی روز گذشته با رشد ۲۲۰ تومانی قیمت نسبت به‌روز شنبه به بهای ۱۷ هزار و ۲۰ تومان فروخته شد. نرخ خرید هر دلار در ساعت ۱۳ دیروز در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۶ هزار و ۹۲۰ تومان و فروش ۱۷ هزار و ۲۰ تومان بود. قیمت خرید هر یورو نیز ۱۸ هزار و ۳۲۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۸ هزار و ۴۲۰ تومان شد. میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی گذشته در سامانه سنا ۱۸ هزار و ۲۰۷ تومان و هر دلار ۱۶ هزار و ۷۹۲ تومان بود. هر حواله یورو در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته، ۱۶ هزار و ۶۶ تومان فروخته شد، حواله دلار نیز ۱۳ هزار و ۸۵۳ تومان به فروش رسید. به نظر کارشناسان، روند عرضه و تأمین ارز با وضعیت مناسبی ادامه دارد و کمبودی از طرف عرضه وجود ندارد، اما در روزهای اخیر برخی نابسامانی‌ها در بازارهای موازی مانند خودرو و طلا، زمینه رشد قیمت‌ها در بازار ارز فراهم کرد. رئیس‌کل بانک مرکزی در واکنش نوسانات نرخ ارز به مردم نسبت به بالا رفتن ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز هشدار داده است.

صعود طلا و سکه
بازارهای سکه، طلا و ارز دیروز هم به مسیر چند روز اخیر خود در فضای صعودی ادامه دادند.به گزارش ایسنا، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار دیروز به هفت میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۷۲۹ هزار و ۴۸۶ تومان قیمت دارد. سکه طرح قدیم باقیمتی معادل هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دادوستد می‌شود. این در حالی است که قیمت نیم‌سکه ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان، ربع‌سکه دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان و سکه گرمی یک‌میلیون و ۷۰ هزار تومان است. همچنین در بازارهای جهانی، آخرین قیمت هر اونس طلای جهانی به ۱۷۴۳ دلار رسیده است.

کاهش ۱۹ هزار واحدی شاخص بورس
شاخص بورس دیروز مانند روزهای گذشته نزولی ماند و معاملات بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل بیش از ۱۹ هزار واحد کاهش یافت. معاملات دیروز بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۱۹ هزار و ۶۷ واحد کاهش رقم ۹۶۸ هزار و ۴۰۸ واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با ۳۵۶۷ واحد کاهش به رقم ۳۰۶ هزار و ۵۹۷ واحد رسید. معامله گران بورس دیروز یک‌میلیون معامله انجام دادند که ۱۰۱ هزار و ۲۸۵ میلیارد ریال ارزش داشت. در این بازار فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل گوهر، بانک ملت و س. نفت، گاز و پتروشیمی تأمین نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی و در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را داشته‌اند.
در آن‌سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابرس نیز با ۵۶ واحد نزول در رقم ۱۱ هزار و ۵ واحد ایستاد. معامله گران این بازار ۴۷۲ هزار معامله به ارزش ۴۱ هزار و ۶۴۴ میلیارد ریال انجام دادند.
 صنایع معدنی خاورمیانه سهامی ذوب‌آهن اصفهان، توسعه مولد نیروگاهی جهرم و فرابرس ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی و در مقابل پتروشیمی زاگرس، تولید نیروی برق دماوند و صنایع ماشین‌های اداری ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی فرابرس گذاشتند.

بازار خودرو در انتظار اعلام قیمت 
از سوی شورای رقابت
بررسی بازار نشان‌دهنده افت قیمت خودروها نسبت به هفته گذشته است. به‌طور مثال هر دستگاه پراید دیروز بین ۶۵ تا ۶۷ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس ۱۱۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۱۶ میلیون تومان، سمند ال ایکس ۱۱۶ تا ۱۱۷ میلیون تومان، پژو پارس ۱۳۰ میلیون تومان، دنا پلاس ۱۷۰ میلیون تومان، تیبا صندوقدار ۷۳ تا ۷۴ میلیون تومان و ساینا فول ۸۱ تا ۸۳ میلیون تومان قیمت گذاری شدند.
کارشناسان خودرو می گویند: در حالی که قیمت‌گذاری خودروها کار سختی نیست، اما نمی‌دانیم چرا تاکنون شورای رقابت نسبت به اعلام قیمت خودروهای دو خودروساز بزرگ اقدام نکرده است؟ در این شرایط خریدار منتظر اعلام قیمتهاست و فروشنده هم دو دل است، بنابراین نه کسی می‌خرد و نه کسی می‌فروشد.
به گفته کارشناسان، اکنون با گذشت چند روز از جلسه ستاد تنظیم بازار و اعلام نشدن قیمت‌ها، خریداران و فروشندگان مشکوک شده اند که نکند قیمت‌ها دوباره افزایش یابد.
«سعید موتمنی» رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی پایتخت در این زمینه به ایرنا گفت: اگر قیمت‌ها مطابق فرمول و دستورالعمل سازمان حمایت تعیین شود، ریزش سنگینی را در قیمت‌ها شاهد خواهیم بود.
وی معتقد است قیمت‌های کنونی که در بازار خودروهای داخلی و مونتاژی شاهد هستیم، واقعی نیست. در ماه‌های گذشته خودروسازان در نبود شورای رقابت، عرضه را کاهش دادند که یک عامل افزایش قیمت‌ها بود.
وی خاطرنشان کرد: اکنون معاملات خودرو در بازار به حدود صفر رسیده و اگر قیمت‌ها اعلام شود معاملات مجدد آغاز خواهد شد و بازار راه خود را پیدا خواهد کرد. اگر دستورالعمل شورای رقابت ابلاغ شود، خودروها ۱۰ درصد بیش از قیمت فاکتور شده خودروسازان به فروش خواهند رسید و تثبیت خواهند شد و کسی نمی‌تواند به صورت سلیقه‌ای قیمت‌گذاری کند.
وی یادآور شد: هرچند قیمت ارز این روزها بر مدار صعود است، اما ظاهراً کاهش قیمت خودروهای داخلی به بازار خودروهای مونتاژی و خارجی نیز سرایت کرده و کاهش قیمت‌ها را در این بازار شاهدیم.
به گزارش ایرنا، امروز در گروه مونتاژی ها هر دستگاه چانگان cs۳۵ به ۲۶۵ تا ۲۷۰ میلیون تومان، سراتو ۲۰۰۰ اتوماتیک بین ۴۶۵ تا ۴۷۰ میلیون تومان، هایما اس ۷ بین ۴۱۰ تا ۴۱۵ میلیون تومان، جک اس ۵ به ۴۱۰ میلیون تومان‌ سیتروئن سی ۳ بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۰۸ بین ۴۷۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان قیمت خوردند.

گرانی مسکن پیامد افزایش ۴۰ درصد هزینه عوارض ساختمان
عضو گروه عمران مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن نتیجه افزایش ۴۰ درصد هزینه عوارض ساختمانی خواهد بود، گفت: این اقدام شهرداری به ضرر اقشار کم‌درآمد جامعه است، زیرا با این اقدامات آن‌ها دیگر نمی‌توانند به سمت خرید مسکن حرکت کنند.
سیدکمال الدین شهریاری عضو گروه عمران مجلس با اشاره به افزایش ۴۰ درصد هزینه عوارض ساختمانی توسط شهرداری ها، گفت که قطعا این مساله موجب افزایش قیمت مسکن در ماه های آتی خواهد شد.
نماینده مردم دشتی و تنگستان گفت: قیمت تولید مسکن محصول ۴ هزینه کلان است که این موارد قیمت تمام شده مسکن را تشکیل می دهد، زمین، مصالح ساختمانی، دستمزد کارگران و عوارض و مالیات های اداری جزء این موارد محسوب می شود، از این رو نرخ هر کدام از این مسائل افزایش یابد، به سهم خود، بر قیمت مسکن افزایش می یابد. هزینه های اداری شامل هزینه تهیه نقشه، هزینه برگ نظارت، هزینه دریافت پروانه ساخت، هزینه دریافت انشعابات برق، آب، گاز، هزینه پایان کار است.
شهریاری ادامه داد: برخی اعلام می کنند که افزایش عوارض ساختمانی، سیاستی ضد تولید است، اما به نظر من درست است که این اقدام بر بازار تأثیر می گذارد، اما تا زمانی که تقاضای گسترده برای خرید مسکن وجود داشته باشد، روند تولید متوقف نخواهد شد.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن نتیجه افزایش ۴۰ درصد هزینه عوارض ساختمانی خواهد بود، افزود: این اقدام شهرداری به ضرر اقشار کم‌درآمد جامعه است، زیرا با این اقدامات آن‌ها دیگر نمی‌توانند به سمت خرید مسکن حرکت کنند. افزایش ۴۰ درصد هزینه عوارض ساختمانی تنها متقاضیان و خریداران واقعی مسکن را هدف قرار می دهد، زیرا آن فردی که به قصد سرمایه‌گذاری به این بازار ورود می‌کند، سرمایه کافی برای خرید مسکن را دارد، اما متقاضیان واقعی همان اقشار ضعیف و متوسط جامعه هستند، که با افزایش قیمت‌ها با مشکل مواجه می شوند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.