انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82052 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۸ - 01:09
تلاطم در بازارها
ستاره صبح بررسی می‌کند

تلاطم در بازارها

اشاره: شاخص بورس دیروز در نخستین روز هفته روند خود را منفی آغاز و به کانال کمتر از یک‌میلیون واحد بازگشت. این در حالی است که هفته گذشته شاخص از مرز یک‌میلیون عبور کرده بود. شاخص کل در بازار بورس در ساعت 9 صبح دیروز با ۲۰ هزار و ۸۷۵ واحد افت به عدد ۹۹۶ هزار و ۷۸۷ واحد و تا ظهر دیروز با ۳۰ هزار و ۱۸۶ واحد افت دیگر به رقم ۹۸۷ هزار و ۴۷۵ واحد رسید. از سوی دیگر هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران با رشد حدود ۳۰۰ هزار تومان به رقم هفت میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلا به بیش از ۷۰۰ هزار تومان رسید. گفتنی است عامل رشد قیمت طلا و سکه، افزایش قیمت دلار به 16800 تومان در داخل و رشد بهای اونس در بازارهای جهانی ارتباط دارد. از سوی دیگر بازار مسکن این روزها رونقی ندارد و فروشندگان مسکن امیدوارند که با کاهش شاخص بورس نقدینگی به سمت مسکن هدایت شود. در همین حال قیمت خودروها که هفته گذشته افزایشی نجومی داشت با ورود شورای رقابت و قیمت‌گذاری روند کاهشی به خود گرفته و فروشندگان حاضر به فروش نیستند و خریداران هم جرئت خرید ندارند. درواقع بازار خودرو و مسکن فعلاً در حالت سردرگمی قرار دارند.

ستاره صبح-

سکه؛ ۷ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران دیروز با رشد حدود ۳۰۰ هزارتومانی قیمت نسبت به‌روز معاملاتی گذشته به رقم هفت میلیون و ۳۵۰ هزار تومان فروخته شد؛ قیمت هر گرم طلا نیز از ۷۰۰ هزار تومان فراتر رفت.عامل اصلی رشد قیمت طلا و سکه در معاملات روزهای اخیر، افزایش قیمت دلار در داخل و همچنین چشم‌انداز رشد بهای اونس در بازارهای جهانی است. قیمت اونس طلا نیز نسبت به‌روزهای پایانی هفته گذشته حدود ۴۰ دلار رشد داشته است. اونس دیروز یک هزار و ۷۴۳ دلار دادوستد شد. قیمت دلار نیز دیروز به رقم ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. بر این اساس، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز در ساعت ۱۴ دیروز هفت میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم‌سکه نیز سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه دو میلیون و ۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک‌میلیون و ۳۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۷۱۱ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۸۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.

وضعیت بازار بورس
بر اساس معاملات دیروز بیش از پنج میلیارد و ۸۸۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶۴ هزار و ۵۹۵ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با پنج هزار و ۸۹۰ واحد کاهش به ۳۱۰ هزار و ۱۶۴ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با سه هزار و ۹۰۵ واحد افت به ۲۰۵ هزار و ۶۲۸ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۱۹ هزار و ۶۱۵ واحد و شاخص بازار دوم ۷۱ هزار و ۲۸۹ واحد کاهش داشتند.علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد ایران‌خودرو (خودرو) با چهار هزار و ۷۱۷ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با یک هزار و ۱۳ واحد، خدمات انفورماتیک (رانفور) با ۳۶۹ واحد، سایپا (خساپا) با ۳۵۹ واحد، سرمایه گذاری دارویی تامین (تیپیکو) با ۲۵۳ واحد، صنایع پتروشیمی کرمانشاه (کرماشا) با ۱۸۹ واحد و سرمایه گذاری سایپا (وساپا) با ۱۴۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند. در مقابل نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با سه هزار و ۲۱۲ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با دو هزار و ۴۸۱ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با دو هزار و ۲۶ واحد، سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با یک هزار و ۶۵۳ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۴۸۰ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با یک هزار و ۲۸۰ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند.گروه خودرو هم در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون برگه سهم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۰۷ میلیارد ریال دادوستد شد.
شاخص فرابورس نیز بیش از ۲۳۷ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۱ هزار و ۶۲ واحد ثابت ماند.همچنین در این بازار دو میلیارد و ۱۹۱ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۳۱ هزار و ۳۱۸ میلیارد ریال دادوستد شد.دیروز نمادهای صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، بانک دی (دی)، جنرال مکانیک (رنیک)، پتروشیمی مارون (مارون) و بیمه پاسارگاد (بپاس) تاثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.

ETF ها برای سرمایه‌گذاری 
مناسب هستند؟
عضو هیئت‌مدیره کانون کارگزاران بابیان اینکه طبق برآوردها هم‌اکنون ارزش سهام صندوق واسطه‌گری مالی یکم که هنوز در مرحله پذیره‌نویسی به سر می‌برد به دو برابر افزایش‌یافته، گفت: سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF فرصت خوبی برای مردم است تا بخشی از پس‌انداز خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.
علیرضا تاج بر در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه جامعه هدف تشکیل صندوق‌های ETF افرادی هستند که تاکنون در بورس سرمایه‌گذاری نداشته یا مشارکت کمی در این بازار داشته‌اند، اظهار کرد: صندوق‌های ETF فعالان خارج از بورس را هدف قرار داده‌اند. اما متأسفانه هم‌اکنون بیشتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌ها درباره این صندوق‌ها در نشریات و کانال‌های بورسی و به‌طورکلی رسانه‌های کارگزاران در حال انجام است.
وی در مقایسه جایگاه بورس در ایران و امریکا به‌عنوان کشوری باسابقه بورسی طولانی، عنوان کرد: خوب است که از تجربیات ممالک پیشرفته ازنظر بازارهای مالی استفاده کنیم. بازار بورس ایالات‌متحده پیشینه ۲۵۰ ساله دارد و دو نفر از هر سه نفر، بخشی از پس‌انداز خود را در بورس به شکل غیرمستقیم وارد کرده‌اند. به عبارتی می‌توان گفت که شغل دوم و درآمد دوم مردم امریکا از بازار بورس تأمین می‌شود.وی ادامه داد: در ایران نیز اکنون دولت سهام چند عدد از بهترین، با بنیادترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های خود را با نرخ تنزیل جذابی وارد سه صندوق ETF کرده و در حال عرضه به مردم است. این فرصتی جذاب است تا مردم در بازار سرمایه مشارکت داشته باشند و اتفاقاً به دنبال سهم‌های کوچک و با ریسک بالاتر نروند، زیرا شرکت‌های عضو صندوق ETF جزو بهترین شرکت‌های موجود در بورس هستند.تاج بر با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF فرصت خوبی برای مردم است تا بخشی از پس‌انداز خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند، گفت: راه سرمایه‌گذاری آسان شده است. در حالت عادی، گرفتن کد بورسی و فرایند ثبت‌نام در سامانه سجام فرآیند سخت و زمان‌گیری است. اما اکنون با مساعدت دولت، صرفاً با یک کد ملی و با ورود به سایت بانک‌ها یا اپلیکیشن بانک‌ها و یا رجوع به باجه بانک‌ها می‌توان به ازای کد ملی هر یک از اعضای خانواده تا سقف دو میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرد.به گفته وی ارزش سرمایه صندوق‌های ETF مذکور، همان دو میلیون تومان سرمایه‌گذاری شده از طرف مردم نیست، بلکه هم‌اکنون بیش از چهار میلیون تومان شده است. این در حالی است که معمول سرمایه‌گذاران برای گرفتن پاداش سرمایه‌گذاری خود باید حداقل دو ماه صبر کنند. به‌عبارت‌دیگر هر فردی که اقدام به خرید سهام صندوق واسطه‌گری مالی یکم کند، ارزش دارایی خود در این صندوق را دو برابر کرده است.عضو هیئت‌مدیره کانون کارگزاران ادامه داد: به نظر من اگر کسی می‌خواهد وارد بورس شود و سرمایه‌گذاری کند، بهترین روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است و چه‌بهتر است که این سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق یک صندوق قابل معامله باشد و بازهم چه‌بهتر که متولی این صندوق دولت باشد و اعتبار دولت پشت آن باشد.تاج بر بابیان اینکه بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان ارزش صندوق ETF است و نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد تومان وجه برای بازار گردانی آن اختصاص داده‌شده است، اظهار کرد: یعنی نقد شوندگی این اوراق بعد از اعطا به مردم تا حدی تأمین می‌شود.

تسهیلات 10 میلیون ریالی صندوق بازنشستگی برای خرید سهام ETF
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از ایجاد امکان سرمایه گذاری بازنشستگان علاقه‌مند این صندوق در صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF) با استفاده از تسهیلات 10 میلیون ریالی خبر داد.
اکبر افتخاری با اعلام این خبر گفت: صندوق بازنشستگی کشوری باهدف فراهم کردن امکان بهره‌مندی بازنشستگان گرامی و علاقه‌مند از ظرفیت‌های موجود در بازار سرمایه در نظر دارد تا تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ 10 میلیون ریال را برای خرید سهام ETF مالی یکم در اختیار این عزیزان قرار دهد. بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری در صورت تمایل به سرمایه گذاری در صندوق ETF مالی یکم می‌توانند با ثبت‌نام از طریق سامانه موجود در سایت صندوق به نشانی cspf.ir، از این تسهیلات، بهره‌مند شوند. بازنشستگان کشوری متقاضی استفاده از این تسهیلات می‌توانند تا 30 اردیبهشت 99 با مراجعه به سایت صندوق و با درج مشخصات خود شامل شماره دفترکل، شماره ملی و شماره‌حساب صادرات تقاضای خود را ثبت کنند.افتخاری بابیان اینکه تسهیلاتِ 10 میلیون ریالی به‌صورت قرض‌الحسنه است، گفت: در صورت استفاده از این تسهیلات، مبلغ آن به‌صورت اقساط 12 ماهه از محل حقوق بازنشستگان متقاضی کسر خواهد شد.

سردرگمی در بازار مسکن
س از کاهش معاملات مسکن ناشی از هجوم سرمایه‌ها به بازار بورس، روند رشد نرخ‌های پیشنهادی مسکن متوقف‌شده و کارشناسان معتقدند در میان‌مدت، بازار به آرامش و ثبات می‌رسد. به نظر می‌رسد انتظارات تورمی، جای خود را به انتظارات کاهشی در بازار مسکن داده و گروهی از خریداران منتظر شکستن نرخ‌هایی هستند که پس از برداشتن محدودیت‌های کرونایی ایجادشده است.
به دنبال بازگشایی دفاتر املاک در ابتدای اردیبهشت که بارونق نسبی معاملات همراه بود، روند افزایش نرخ‌های پیشنهادی از سوی برخی مالکان نیز آغاز شد. این اتفاق مسئولان قضایی را بر آن داشت تا دستور توقف درج قیمت در آگهی‌های فروش ملک در سایت‌های اینترنتی را صادر کنند که به کسادی معاملات دامن زده است.
اما با توجه به شرایط کنونی، بازه زمانی پررونق بازار ملک که معمول سال‌های گذشته در اردیبهشت‌ماه بود به تعویق افتاده و احتمالاً پس از افت شاخص بورس، سرمایه گذاری در بازار مسکن افزایش خواهد یافت اما جهش قیمت‌ها بعید به نظر می‌رسد. کارشناسان، نهایت رشد قیمت مسکن در سال جاری را معادل تورم عمومی می‌دانند.
طبق اعلام اتحادیه مشاوران املاک، در ۲۲ روز ابتدای اردیبهشت ۱۳۹۹ بالغ‌بر ۴۹ هزار ۳۴۶ فقره معامله ملک در کل کشور انجام‌شده که کاهش ۱۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شهر تهران نیز در ۲۲ روز نخست اردیبهشت‌ماه 7917 مبایعه‌نامه به امضا رسید که از افت ۳۲ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد.
به گزارش ایسنا، تعداد معاملات کاشانه‌های مسکونی شهر تهران در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۹ به ۱۲۰۰ واحد مسکونی محدود شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸۷.۸ و ۶۳.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت‌ها در تهران در این ماه تأثیر جدی بر آن داشته است.
در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، ۱۵.۳ میلیون تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.