انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ضرورت رفتار هوشمندانه در برابر اقدامات احتمالی ترامپ علیه ایران برای انتخاب دوباره
زندگی با تحریم سخت است و ملت ایران شایسته تحریم نیست
اعتراض احمد توکلی به تحویل دناپلاس لوکس و خانه به نمایندگان مجلس
ضرورت تغییر و به‌روزرسانی استراتژی ایران از «تنش» به «تعامل با نظام بین‌الملل»
نگرانی از بالا گرفتن تنش میان تهران و واشنگتن
توافق هسته‌ای با ایران فاجعه‌بار بود
قبول قطعنامه 598 از سوی امام مدبرانه بود
۶ شاخص برای انتخاب وزیر صنعت، معدن و تجارت
ناگفته‌ها از شخصیت و ویژگی‌های آیت‌الله صانعی به روایت حجت‌الاسلام حسن صفری
درِ تحریم‌ها همچنان بر پاشنه یک‌جانبه‌گرایی ایالات‌متحده می‌چرخد
آیا مخالفت سه کشور اروپایی با آمریکا بر سر فعال کردن مکانیسم ماشه، پیروزی برای ایران است؟
واکنش به تهدیدها و اقدامات آمریکا
مخالفت انگلیس، فرانسه و آلمان با فعال شدن مکانیزم ماشه
چرا فقر در حال گسترش است؟
هزینه اقدامات نسنجیده و هیجانی آگاهانه یا ناآگاهانه برای کشور و مردم
شکل‌گیری فساد در دولت‌های دفاع مقدس، سازندگی، اصلاحات، احمدی‌نژاد و روحانی
لوایح FATF همچنان در کما!
ضرورت دوری سازمان‌های بین‌المللی از مسائل سیاسی
دولت در ایستگاه 1400
دعوت گزینشی از روزنامه‌ها در نشست با رئیس‌جمهور
تأثیر رابطه امارات و اسرائیل بر ژئوپلتیک منطقه و منافع ملی ایران
کناره‌گیری داوطلبانه «شینزوآبه» از قدرت با کارنامه‌ درخشان
دلایل و پیامدهای کاهش نرخ زاد و ولد در کشور
آموزش عادلانه برای همه
صادرات بنزین ایران افزایش‌یافته است
کشور در میانه بحران‌ها؛ چه باید کرد؟
دیدار اعضای گروه 1+4 به‌رغم فشارهای آمریکا
تلاش نخست‌وزیر عراق برای ایجاد توازن در روابط با ایران، ایالات‌متحده و کشورهای عربی
آقای روحانی به فکر جان مردم باشید و سنجیده سخن بگویید
تجمع اخیر مسافران وضعیت را وخیم کرد
سخنی با علیرضا پناهیان
معنای معامله امارات و اسرائیل برای خاورمیانه چیست؟
ایران اجازه بازرسی یکی از دو محل توافق شده را داده است
نقش ایالات‌متحده در نزدیکی ایران به چین
ناگفته‌های محمد هاشمی از نگرش هاشمی رفسنجانی به مردم
دشمن می‌خواست به بهانه کرونا کشور را تعطیل کنیم
حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از حاکمیت عراق
۱۷ شهریور؛ فریاد آزادی‌خواهی و مبارزه با استبداد
شناسایی عوامل خرابکاری در سایت نطنز
تحلیل اجتماعی بازارهای سرمایه‌گذاری و پیامدهای آن برای ثروتمندان و فقرا
اعتیاد سازمان سیا به ادامه جنگ در افغانستان
مزیت‌های شکسته‌شدن انحصار وکالت در پرونده‌های مفاسد اقتصادی و دادگاه‌های انقلاب
پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی از واردات پس از دولت مصدق
هند جاده جدید ابریشم خود را از درون منفجر می‌کند
آیت‌الله العظمی یوسف صانعی به ملکوت اعلا پیوست
یک‌تیر و دونشان آمریکا در نشست صلح افغانستان
کارنامه مجلس یازدهم پس از صد روز؛ آیا سناریوی 84 در 1400 تکرار خواهد شد؟
طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری محدودکننده جمهوریت است
برجام توسط ستون پنجم داخلی طراحی شد!
تأثیر حملات 11 سپتامبر بر حس امنیت در آمریکا‌
ضرورت تغییر نگاه به چالش بی‌اعتمادی، مسائل منطقه‌ای و فرهنگ و تکنولوژی
تاثیر اتفاقات جدید خاورمیانه بر سیاست‌های ایران و ایالات متحده
مانورهای نظامی سالانه ایران در تنگه هرمز
دلایل لغو سفر وزیر امور خارجه به اروپا
نظرات آیت‌الله صانعی در بحث مرجعیت، قضاوت، شهادت، دیه زنان راه گشای امروز است
فایده مشارکت راهبردی ایران و چین برای جمهوری اسلامی
افکارعمومی درانتظار احکام‌عادلانه پرونده‌هایی که ازکوچه یک‌طرفه طبری عبورکرده‌اند
آیت‌الله‌صانعی فقیه متفاوت و تابوشکن
تضاد رو به رشد اسرائیل و ترکیه در خاورمیانه
سرمایه‌گذاری و فعالیت در کشور با مقررات پیچیده‌ای روبه‌رو است
قتل میترا استاد عمدی بوده است
چند نکته درباره حکم نوید افکاری
هزینه اقدامات نسنجیده و هیجانی آگاهانه یا ناآگاهانه برای کشور و مردم
سخنان بی‌پرده مهدی نصیری درباره حجاب اجباری
واکنش به تهدیدها و اقدامات آمریکا
بیشتر
کد خبر: 82050 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۷ - 00:47
مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه
گزارش

مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه

اشاره: آمریکا تلاش می‌کند تا اثبات کند که هرچند از برجام خارج‌شده اما همچنان عضو برجام است. هدف این کشور از این تلاش این است که بتواند از اعضای دیگر گروه 5+1را قانع کند تا آن‌ها موافقت کنند تا این کشور از ابزار ماشه علیه ایران استفاده کند. اگر امریکا به این کار موفق شود شش قطع‌نامه شورای امنیت علیه ایران دوباره احیا خواهد شد. در واکنش به این تلاش وزیر خارجه کشورمان و نماینده ایران در سازمان ملل گفتند: «امریکا از برجام خارج‌شده و دیگر عضو برجام نیست و نمی‌تواند از ابزار ماشه علیه ایران استفاده کند.» گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

آمریکا شریک برجام نیست
محمدجواد ظریف روز پنجشنبه نوشت: افرادی که مدعی شریک بودن در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هستند، پیش‌ازاین شراکت خود در آن را پایان داده‌اند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیامی توییتری با زبان کنایه به دولت آمریکا نوشت: آن‌ها که به دنبال پاک کردن (موضوع) کرونا از طریق تزریق مواد ضدعفونی هستند، همچنین استدلال می‌کنند که آن‌ها «مشارکت‌کننده» در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هستند.به نوشته ظریف، آن‌ها (آمریکایی‌ها) در حالی مدعی شریک بودن در قطعنامه شورای امنیت هستند که مدت‌ها پیش به شراکت خود پایان داده‌اند.محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در حساب توییتری خود نوشت: «همان کسانی که به تزریق مواد گندزدا (شوینده) برای پاک کردن بدن از ویروس کرونا خیال‌بافی می‌کردند، ادعا می‌کنند که در یک قطعنامه شورای امنیت که یک توافق را تائید کرده، شریک‌اند؛ درحالی‌که به گفته خودشان مدت‌ها پیش‌ازاین، به شراکت خود در آن پایان داده‌اند. کاش کافکا اینجا بود.»ظریف همراه با این توئیت خود عنوانی از روزنامه گاردین را منتشر کرد که در آن آمده است: سال گذشته در سطح جهان 73 میلیارد دلار خرج تسلیحات هسته‌ای شده است که نیمی از آن سهم آمریکاست. ظریف در واکنش به این گزارش به نوشتن این جمله اکتفا کرد که آیا لازم است چیزی اضافه کنم؟

آمریکا مشارکت‌کننده 
در برجام نیست
مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به تکاپوی پمپئو برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران گفت: آمریکا هیچ ادله‌ای بر اینکه همچنان مشارکت‌کننده در برجام است، ندارد.روانچی در پیامی توییتری نوشت: پمپئو ادعا می‌کند که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا یک «مشارکت‌کننده» است درحالی‌که قطعنامه ۲۲۳۱ به مشارکت‌کنندگان در برجام اشاره دارد. او (پمپئو) اشاره به «برجام» را حذف می‌کند زیرا رئیسش در ۸ مه ۲۰۱۸ (هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۸) «توقف مشارکت آمریکا در برجام» را اعلام کرد.نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: به این دلیل، آمریکا هیچ ادله حقوقی برای اینکه «مشارکت‌کننده» است، ندارد.
مایک پمپئو پس‌ازآنکه سیاست تروریسم اقتصادی، سیاسی و نظامی رژیم آمریکا را علیه مردم ایران بی‌نتیجه دید، با استدلال برآمده از بنیاد تروریستی دفاع از دموکراسی مدعی شده است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، همچنان یکی از مشارکت‌کنندگان برجام است و می‌تواند ایران را به نقض تعهدات برجامی متهم کند و خواستار بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت به‌ویژه تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران شود.

ضرورت اقدام اروپا برای حفظ برجام
غلامحسین دهقانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بروکسل، طی مقاله‌ای که به مناسبت دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام در سایت شبکه خبری یورونیوز منتشر شد، ضمن تشریح ابعاد اقتصادی، سیاسی و امنیتی برجام، بر ضرورت حفظ توازنِ طراحی‌شده در این سند مهم توسط همه اعضا و اطرافِ آن تأکید کرد.
سفیر کشورمان در بروکسل بابیان این نکته که هدف برجام عادی‌سازی روابط جمهوری اسلامی ایران در ابعاد سیاسی و اقتصادی با دنیا در مقابل اجرای برخی تعهدات توسط کشورمان بوده است، به پایبندی جمهوری اسلامی ایران و نقض عهد آمریکا، کارشکنی و اقدامات خلاق حقوق بین‌الملل این کشور اشاره و افزود: نه‌تنها آمریکا خود برخلاف تعهداتش از برجام خارج شد و تحریم‌هایی غیرقانونی و یکجانبِ را علیه ایران اعمال کرد، بلکه دیگر کشورها، ازجمله اروپایی‌ها را نیز تحت‌فشار قرارداد تا به تعهدات خود عمل نکنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد اتحادیه اروپا سپس روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ را تشریح و فرازوفرود آن را تحت‌فشار آمریکا ِنشانه‌ای آشکار از ناکامی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات برجامی آن‌ها برای حفظ توازن این توافق در ابعاد اقتصادی دانست،‌ به‌گونه‌ای که پس از خروج آمریکا از برجام، مجدداً همکاری‌هایی که پس از انعقاد برجام آغازشده بود به‌طور شتابنده‌ای نزول پیدا کرد و درواقع سال ۲۰۱۹ به بدترین سال روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا تبدیل شد؛ این در حالی است که ایران به شهادت گزارش‌ها متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از برجام تخطی نکرده و به همه تعهداتش وفق برجام پایبند بوده است.غلامحسین دهقانی سپس به اقدام احتمالی آمریکا علیه برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت پرداخت و تأکید کرد: بر اساس قطعنامه شورای امنیت، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر سال جاری میلادی برداشته می‌شود‍. هر اقدامی که مانع تحقق این امر شود، می‌تواند توازن باقیمانده دربر جام را به‌طور غیرقابل بازگشتی از بین ببرد. لذا اتحادیه اروپا به‌عنوان یکی از طرف‌های برجام که از همه ابعاد آن منتفع می‌گردد، باید به‌منظور حفظ توازن اقتصادی، سیاسی و امنیتی برجام اقدامی قاطع به عمل آورد و با بازگرداندن روابط اقتصادی به وضعیت عادی و همچنین مخالفت با اقدام غیرقانونی آمریکا مانع از بین رفتن برجام شود.

کمیسر عالی حقوق بشر:
تحریم‌ها علیه ایران لغو
 یا تعلیق شود
«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه خواستار لغو یا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران برای کمک به روند مبارزه با کرونا شد.
باشله در مصاحبه‌ای با شبکه فرانس ۲۴ از آمریکا خواست تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا را لغو کند و تأکید کرد که اوضاع فعلی، ایجاب می‌کند تا برای حفظ جان مردم چنین اقدامی صورت بگیرد.وی افزود: معافیت‌های اقلام پزشکی از تحریم‌ها که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در نظر گرفته، بسیار ضعیف است و فقط تعلیق یا لغو تحریم‌ها می‌تواند تأثیر واقعی داشته باشد.
باشله همچنین گفت که برخی کشورها از محدودیت‌های مقابله با کرونا به‌عنوان ابزاری برای سرکوب نارضایتی‌ها استفاده می‌کنند.کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخش دیگری از مصاحبه خود نسبت به برنامه‌ریزی دولت جدید رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌های از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی هشدار داد و تأکید کرد که این اقدام «غیرقابل‌قبول» بوده و ناقض قوانین بین‌المللی است.

رویترز: تلاش آمریکا برای اقدام خصمانه علیه ایران
یک مقام آمریکایی با ادعای این‌که ایران به ونزوئلا بنزین ارسال کرده است، گفت که واشنگتن با استناد به این مسئله به دنبال اقدام جدید علیه تهران است.
به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، این مقام آمریکایی مدعی شد که واشنگتن اطمینان دارد دولت «نیکلاس ما دورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا درازای دریافت سوخت از ایران، چندین تن طلا در اختیار این کشور قرار می‌دهد. وی در ادامه ادعاهای خود افزود که این مسئله نه‌تنها با انتقاد آمریکا رو‌به‌رو است بلکه کشورهای منطقه نیز از آن استقبال نمی‌کنند. این مقام آمریکایی گفت که ما به دنبال بررسی اقدا‌م‌هایی هستیم که می‌توان در این خصوص انجام داد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.