انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
تسریع در تصویب چهار لایحه «تأمین امنیت و منع خشونت علیه زنان»، «شفافیت و مدیریت تعارض منافع»، «نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» و «مسئولیت مدنی مؤسسات عمومی»
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
روند افزایشی مبتلایان
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
ناامیدی سازمان رأی اصلاح‌طلبان از صندوق رأی
انتخاب را به عهده مردم بگذارید
دکتر الهام امین زاده، در گفت‌وگو با ستاره صبح جزئیات دیدار نخبگان سیاسی با رئیس جمهور را تشریح کرد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
پیامد بین‌المللی مزاحمت آمریکا برای کشتی‌های حامل نفت ایران
اگر به خبرنگاران می‌گفتم به چه دلایلی مرا ردصلاحیت کردید، به ضرر شورای نگهبان تمام می‌شد
آیا بن سلمان در دادن شاخه زیتون به ایران صداقت دارد؟
کرونا تمام نشده است
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
درب کلیساها و مساجد در آلمـان و ایـران بازگشایی می‌شود
هشدار تکان‌دهنده رئیس شورای شهر تهران درباره خطر زلزله
جزییات زلزله 5.1 ریشتری در استان تهران
احتمال میانجیگری نخست‌وزیر جدید عراق بین ایران و آمریکا
عملکرد شورای نگهبان در انتخابات مجلس یازدهم می‌تواند منجر به کاهش سرمایه اجتماعی شود
لزوم رسیدگی به اشتباهات سهوی یا عمدی و مجازات آمران و عاملان خطاها
10 توصیه مهم رهبر انقلاب به دانشجویان و جوانان
مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه
آیا ترامپ سرانجام تصمیم به کنار گذاشتن عربستان سعودی گرفته است؟
اشتباه در اشتباه مثل حادثه ناوچه کنارک فاجعه‌ها را دوچندان می‌کند
توصیه سه استراتژیست آمریکایی به ترامپ درباره ایران
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
قلع‌وقمع مفسدان اقتصادی
صدور احکام سنگین برای مفسدان ارز، نفت، چای، بانک سرمایه و ...
حوزه ارتباطات به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ برابری نیاز دارد
تأثیر سیاسـت بر اقتصاد
پیامدهای تحریم‌ها و جنگ اقتصادی؛ بیشتر از جنگ نظامی
وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد، تشویق مردم به یاری اقشار آسیب‌پذیر است
نظر کارشناسی شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد شب های قدر را معتبر می‌دانم
چرایی موفقیت سران زن در مهار شیوع کرونا
مجلس یازدهم پشتوانه قوی و مردمی لازم را ندارد
امپراتوری ایالات‌متحده از گسترش بی‌حدومرز تا فروپاشی
بهبود وضعیت آمریکا به خروج از افغانستان بستگی دارد
رسیدگی به علـت سانـحه ناوچـه کنـارک
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
دو گزینه ترک خاورمیانه یا ورود به یک جنگ، پیش روی ترامپ
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
پشت صحنه سفر مایک پمپئو به اسرائیل چیست؟
کووید-19 تعادل ژئوپلیتیکی را از غرب به شرق تغییر می‌دهد
افزایش حملات داعش در شرایط کرونایی در عراق
اصلاح قانون انتخابات نوشدارو بعد از مرگ سهراب
اهداف پیدا و پنهان سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل
روند افزایشی مبتلایان
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
بیشتر
کد خبر: 82050 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۷ - 00:47
مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه
گزارش

مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه

اشاره: آمریکا تلاش می‌کند تا اثبات کند که هرچند از برجام خارج‌شده اما همچنان عضو برجام است. هدف این کشور از این تلاش این است که بتواند از اعضای دیگر گروه 5+1را قانع کند تا آن‌ها موافقت کنند تا این کشور از ابزار ماشه علیه ایران استفاده کند. اگر امریکا به این کار موفق شود شش قطع‌نامه شورای امنیت علیه ایران دوباره احیا خواهد شد. در واکنش به این تلاش وزیر خارجه کشورمان و نماینده ایران در سازمان ملل گفتند: «امریکا از برجام خارج‌شده و دیگر عضو برجام نیست و نمی‌تواند از ابزار ماشه علیه ایران استفاده کند.» گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

آمریکا شریک برجام نیست
محمدجواد ظریف روز پنجشنبه نوشت: افرادی که مدعی شریک بودن در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هستند، پیش‌ازاین شراکت خود در آن را پایان داده‌اند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیامی توییتری با زبان کنایه به دولت آمریکا نوشت: آن‌ها که به دنبال پاک کردن (موضوع) کرونا از طریق تزریق مواد ضدعفونی هستند، همچنین استدلال می‌کنند که آن‌ها «مشارکت‌کننده» در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هستند.به نوشته ظریف، آن‌ها (آمریکایی‌ها) در حالی مدعی شریک بودن در قطعنامه شورای امنیت هستند که مدت‌ها پیش به شراکت خود پایان داده‌اند.محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در حساب توییتری خود نوشت: «همان کسانی که به تزریق مواد گندزدا (شوینده) برای پاک کردن بدن از ویروس کرونا خیال‌بافی می‌کردند، ادعا می‌کنند که در یک قطعنامه شورای امنیت که یک توافق را تائید کرده، شریک‌اند؛ درحالی‌که به گفته خودشان مدت‌ها پیش‌ازاین، به شراکت خود در آن پایان داده‌اند. کاش کافکا اینجا بود.»ظریف همراه با این توئیت خود عنوانی از روزنامه گاردین را منتشر کرد که در آن آمده است: سال گذشته در سطح جهان 73 میلیارد دلار خرج تسلیحات هسته‌ای شده است که نیمی از آن سهم آمریکاست. ظریف در واکنش به این گزارش به نوشتن این جمله اکتفا کرد که آیا لازم است چیزی اضافه کنم؟

آمریکا مشارکت‌کننده 
در برجام نیست
مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به تکاپوی پمپئو برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران گفت: آمریکا هیچ ادله‌ای بر اینکه همچنان مشارکت‌کننده در برجام است، ندارد.روانچی در پیامی توییتری نوشت: پمپئو ادعا می‌کند که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا یک «مشارکت‌کننده» است درحالی‌که قطعنامه ۲۲۳۱ به مشارکت‌کنندگان در برجام اشاره دارد. او (پمپئو) اشاره به «برجام» را حذف می‌کند زیرا رئیسش در ۸ مه ۲۰۱۸ (هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۸) «توقف مشارکت آمریکا در برجام» را اعلام کرد.نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: به این دلیل، آمریکا هیچ ادله حقوقی برای اینکه «مشارکت‌کننده» است، ندارد.
مایک پمپئو پس‌ازآنکه سیاست تروریسم اقتصادی، سیاسی و نظامی رژیم آمریکا را علیه مردم ایران بی‌نتیجه دید، با استدلال برآمده از بنیاد تروریستی دفاع از دموکراسی مدعی شده است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، همچنان یکی از مشارکت‌کنندگان برجام است و می‌تواند ایران را به نقض تعهدات برجامی متهم کند و خواستار بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت به‌ویژه تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران شود.

ضرورت اقدام اروپا برای حفظ برجام
غلامحسین دهقانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بروکسل، طی مقاله‌ای که به مناسبت دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام در سایت شبکه خبری یورونیوز منتشر شد، ضمن تشریح ابعاد اقتصادی، سیاسی و امنیتی برجام، بر ضرورت حفظ توازنِ طراحی‌شده در این سند مهم توسط همه اعضا و اطرافِ آن تأکید کرد.
سفیر کشورمان در بروکسل بابیان این نکته که هدف برجام عادی‌سازی روابط جمهوری اسلامی ایران در ابعاد سیاسی و اقتصادی با دنیا در مقابل اجرای برخی تعهدات توسط کشورمان بوده است، به پایبندی جمهوری اسلامی ایران و نقض عهد آمریکا، کارشکنی و اقدامات خلاق حقوق بین‌الملل این کشور اشاره و افزود: نه‌تنها آمریکا خود برخلاف تعهداتش از برجام خارج شد و تحریم‌هایی غیرقانونی و یکجانبِ را علیه ایران اعمال کرد، بلکه دیگر کشورها، ازجمله اروپایی‌ها را نیز تحت‌فشار قرارداد تا به تعهدات خود عمل نکنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد اتحادیه اروپا سپس روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ را تشریح و فرازوفرود آن را تحت‌فشار آمریکا ِنشانه‌ای آشکار از ناکامی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات برجامی آن‌ها برای حفظ توازن این توافق در ابعاد اقتصادی دانست،‌ به‌گونه‌ای که پس از خروج آمریکا از برجام، مجدداً همکاری‌هایی که پس از انعقاد برجام آغازشده بود به‌طور شتابنده‌ای نزول پیدا کرد و درواقع سال ۲۰۱۹ به بدترین سال روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا تبدیل شد؛ این در حالی است که ایران به شهادت گزارش‌ها متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از برجام تخطی نکرده و به همه تعهداتش وفق برجام پایبند بوده است.غلامحسین دهقانی سپس به اقدام احتمالی آمریکا علیه برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت پرداخت و تأکید کرد: بر اساس قطعنامه شورای امنیت، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر سال جاری میلادی برداشته می‌شود‍. هر اقدامی که مانع تحقق این امر شود، می‌تواند توازن باقیمانده دربر جام را به‌طور غیرقابل بازگشتی از بین ببرد. لذا اتحادیه اروپا به‌عنوان یکی از طرف‌های برجام که از همه ابعاد آن منتفع می‌گردد، باید به‌منظور حفظ توازن اقتصادی، سیاسی و امنیتی برجام اقدامی قاطع به عمل آورد و با بازگرداندن روابط اقتصادی به وضعیت عادی و همچنین مخالفت با اقدام غیرقانونی آمریکا مانع از بین رفتن برجام شود.

کمیسر عالی حقوق بشر:
تحریم‌ها علیه ایران لغو
 یا تعلیق شود
«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه خواستار لغو یا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران برای کمک به روند مبارزه با کرونا شد.
باشله در مصاحبه‌ای با شبکه فرانس ۲۴ از آمریکا خواست تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا را لغو کند و تأکید کرد که اوضاع فعلی، ایجاب می‌کند تا برای حفظ جان مردم چنین اقدامی صورت بگیرد.وی افزود: معافیت‌های اقلام پزشکی از تحریم‌ها که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در نظر گرفته، بسیار ضعیف است و فقط تعلیق یا لغو تحریم‌ها می‌تواند تأثیر واقعی داشته باشد.
باشله همچنین گفت که برخی کشورها از محدودیت‌های مقابله با کرونا به‌عنوان ابزاری برای سرکوب نارضایتی‌ها استفاده می‌کنند.کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخش دیگری از مصاحبه خود نسبت به برنامه‌ریزی دولت جدید رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌های از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی هشدار داد و تأکید کرد که این اقدام «غیرقابل‌قبول» بوده و ناقض قوانین بین‌المللی است.

رویترز: تلاش آمریکا برای اقدام خصمانه علیه ایران
یک مقام آمریکایی با ادعای این‌که ایران به ونزوئلا بنزین ارسال کرده است، گفت که واشنگتن با استناد به این مسئله به دنبال اقدام جدید علیه تهران است.
به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، این مقام آمریکایی مدعی شد که واشنگتن اطمینان دارد دولت «نیکلاس ما دورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا درازای دریافت سوخت از ایران، چندین تن طلا در اختیار این کشور قرار می‌دهد. وی در ادامه ادعاهای خود افزود که این مسئله نه‌تنها با انتقاد آمریکا رو‌به‌رو است بلکه کشورهای منطقه نیز از آن استقبال نمی‌کنند. این مقام آمریکایی گفت که ما به دنبال بررسی اقدا‌م‌هایی هستیم که می‌توان در این خصوص انجام داد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.