انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82041 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۴ - 01:26

ستاره صبح-

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش روز گذشته در حاشیه جلسه ستاد کرونا آموزش‌وپرورش که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، با اشاره به نزدیک شدن به پایان سال تحصیلی گفت: تلاش داریم تا تکلیف سال تحصیلی جاری را روشن کنیم تا آسیبی به سال تحصیلی آینده نرسد.زمانی که تعطیلات سراسری مدارس براثر شیوع ویروس کرونا از اول اسفند ۹۸ آغاز شد، حدود ۷۰ درصد محتوای آموزشی به‌صورت حضوری ارائه‌شده بود، لذا باید برای ادامه فرایند آموزشی و ارائه آموزش‌های ۳۰ درصد محتوای باقی‌مانده تدبیری می‌اندیشیدیم. برای این موضوع روش‌های مختلفی را در دستور کار قراردادیم و تمام محتوای باقی‌مانده از طریق تلویزیون و فضای مجازی به دانش‌آموزان آموزش داده شد. ازآنجاکه آموزش‌های تلویزیونی به‌صورت تعاملی نبود، شبکه «شاد» را راه‌اندازی کردیم و توانستیم ارتباط تعاملی بین دانش آموزان و معلمان برقرار کنیم و ارائه آموزش‌ها در شبکه شاد ادامه یافت. تعداد قابل‌توجهی از دانش آموزان به شبکه شاد پیوستند و فرایند آموزشی را از طریق این شبکه پیگیری کردند، لذا بیش از ۱۲ میلیون دانش آموزان در شبکه شاد فعال شدند. همچنین تولید بسته‌های آموزشی و مکتوبات ویژه مناطق محروم نیز از دیگر روش‌هایی بود که در دستور کار قرار گرفت.

تنها دانش‌آموزانی که اشکال درسی دارند به مدرسه بروند
وی خاطرنشان کرد: با فرض اینکه علیرغم این تلاش‌ها  ممکن است برخی از دانش آموزان موفق به دریافت این آموزش‌ها نشده باشند ستاد ملی مدیریت کرونا تصمیم به بازگشایی مدارس از ۲۷ اردیبهشت تا ۲۷ خرداد گرفت تا مدارس منحصراً برای رفع اشکال و پاسخ به پرسش‌های دانش آموزان بازگشایی شوند، بنابراین دانش‌آموزانی که آموزش‌های ارائه‌شده را از طرق مختلف دریافت کرده‌اند نیازی به حضور در مدرسه ندارند و تنها دانش‌آموزانی که اشکالاتی دارند می‌توانند با مراجعه به مدارس به رفع اشکال بپردازند.
معلمان طبق تقویم آموزشی 
در مدرسه حضور می‌یابند
حاجی میرزایی اضافه کرد:  حضور مدیران در مدارس الزامی است و دبیران نیز طبق تقویم آموزشی در مدرسه حضور خواهند داشت. پس از گذشت یک هفته پس از بازگشایی و مشخص شدن میزان مراجعه دانش آموزان به مدرسه شورای آموزشگاه بر اساس اختیاراتی که از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا دارد، می‌تواند در خصوص نحوه فعالیت و روزهای بازگشایی مدرسه تصمیم‌گیری کند. درصورتی‌که تعداد مراجعات دانش آموزان کم باشد و یا به پایان برسد، شورای مدرسه می‌تواند در خصوص برگزاری امتحانات تصمیم‌گیری کند.حضور معلمان در مدرسه برای تدریس نیستوزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: حضور معلمان در مدرسه برای تدریس نیست، بلکه فقط برای رفع اشکال است، لذا معلمانی که در شبکه شاد فعال بودند و آموزش‌های لازمه را ارائه داند ممکن است مراجعه کمتر و یا اصلاً مراجعه‌ای نداشته باشند.

منابع مالی برای ضدعفونی در اختیار مدارس قرارگرفته است
وی ادامه داد: بر اساس پروتکلی که وزارت بهداشت در اختیار ما قرار داده و ما آن را به مدارس ابلاغ کردیم منابعی را در اختیار مدارس قراردادیم تا تجهیزات موردنیاز پروتکل‌های بهداشتی تأمین و به‌خوبی از دانش آموزان استقبال شود. البته اگر تعداد دانش آموزان مراجعه‌کننده به مدرسه محدود باشد، پروتکل‌های بهداشتی نیز ساده‌تر خواهد بود و اگر بیشتر باشد طبیعتاً پروتکل‌های سخت‌گیرانه‌تری اعمال خواهد شد.
عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به رعایت ۸۲ درصدی پروتکل‌های بهداشتی در جامعه، اظهار کرد: با توجه به آشنایی خوب مدیران مدارس و خانواده‌ها با پروتکل‌های بهداشتی امیدواریم مرحله بازگشایی مدارس را به‌خوبی پشت سر بگذاریم.

اصرار بر برگزاری حضوری 
امتحانات پایه نهمی‌ها
حاجی میرزایی در خصوص امتحانات گفت: اصل بر برگزاری حضوری امتحانات است مگر اینکه به لحاظ پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر نباشد، البته ما در پایه نهم به جهت سرنوشت‌ساز بودن امتحانات این پایه در هدایت تحصیلی دانش آموزان اصرار بر برگزاری حضوری امتحانات داریم؛ لذا بر اساس پروتکل‌های بهداشتی این موضوع بررسی و انجام می‌شود. امیدواریم حداقل آزمون‌های ضروری و همچنین تمام امتحانات پایه نهم را به‌صورت حضوری برگزار کنیم.

برنامه آزمون ساز تا هفته آینده 
در اختیار مدارس قرار می‌گیرد
وی از قرار گرفتن یک آزمون ساز در دستور کار خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم تا هفته آینده این آزمون ساز را در اختیار مدارس قرار دهیم تا کسانی که می‌خواهند آزمون‌های غیرحضوری را از طریق شبکه شاد برگزار کنند، بتوانند این کار را انجام دهند. همچنین با توجه به متفاوت بودن میزان تراکم دانش آموزان در مدارس، اختیاراتی را به مدارس دادیم تا متناسب با شرایط هر مدرسه تصمیم‌گیری کنند، لذا مواردی که آزمون سرنوشت‌ساز است یا مربوط به دروس فنی می‌شود حتماً باید آزمون حضوری برگزار شود.

ضدعفونی روزانه مدارس
وزیر آموزش‌وپرورش از ضدعفونی کردن مدارس و رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد و افزود: همچنان که مساجد و سایر اماکن عمومی بر اساس مقررات بهداشتی بازگشایی می‌شود مدارس نیز تابع همان مقررات بهداشتی است لذا روزانه مدارس ضدعفونی خواهد شد.

پیگیر تأمین منابع مالی اینترنت رایگان شبکه شاد هستیم
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، وی در پایان اظهار کرد: رایگان شدن اینترنت شبکه شاد از مصوبات ستاد ملی مدیریت کروناست، لذا ما پیگیر تأمین منابع اقتصادی آن هستیم و این کار حتماً عملی خواهد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.