انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82038 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۴ - 01:21
کرونا تولید نفت درکشور را متوقف نکرده است
وزیر نفت تازه‌ترین دستاوردهای صنعت نفت را در حضور معاون اول رئیس‌جمهور تشریح کرد

کرونا تولید نفت درکشور را متوقف نکرده است

اشاره: وزارت نفت در دولت یازدهم و دوازدهم کارنامه‌اش هم برای دولت و هم برای کنشگران اقتصادی و سیاسی قابل‌قبول بوده است. زیرا در این دوره کشور توانست در تولید بنزین نه‌تنها خودکفا شود بلکه موفق شد مازاد بنزین را در شرایط تحریم‌ها صادر کند. علاوه بر آن به گفته رئیس سازمان محیط‌زیست نقش وزارت نفت در تولید بنزین استاندارد یورو 4 و 5 باعث شده هوای شهرهای تهران و کلان‌شهرها نسبت به گذشته بهتر شود. همچنین وزارت نفت توانسته به بیش از 90 درصد روستاهای کشور گازرسانی کند که دستاورد مهمی است. تازه‌ترین دستاورد این وزارتخانه این است که توانسته ذخایر بنزین کشور را افزایش دهد. به همین دلیل معاون اول رئیس‌جمهور گفت: «وزارت نفت در چند جبهه در حال نبرد است، بااین‌وجود بهره‌برداری از میادین مشترک نفت و گاز در دولت تدبیر و امید نسبت به گذشته بی‌نظیر بوده است.» گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

درخشش گازرسانی
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته با قدردانی از اقدام‌های وزارت نفت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد. جهانگیری پس از استماع گزارش وزیر نفت، مدیران ارشد و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت گفت: صنعت نفت هم‌اکنون در چند جبهه ازجمله تحریم ظالمانه آمریکا در حال مبارزه است.
وی نقش صنعت نفت را در زندگی مردم تأثیرگذار و تعیین‌کننده دانست و بابیان اینکه تصور قطع جریان نفت یا گاز به دلیل اهمیت آن در صنایع زیربنایی کشور غیرممکن است، اظهار کرد: جریان گاز اکنون در کل ایران گسترده است و به مرحله‌ای از تولید گاز در کشور رسیده‌ایم که دغدغه قطع شدن آن را نداریم. امروز دو برابر بیشتر از زمانی که دولت شروع به کارکرد گازرسانی به روستاها انجام‌شده است.

نفت بزرگ‌ترین نعمت ایران
جهانگیری در توضیح این موضوع ادامه داد: برخی‌ها عنوان می‌کنند که کاش ایران نفت و ذخایر نفت نداشت در آن صورت می‌توانست کارهای دیگر در اقتصاد کشور انجام داد درحالی‌که نفت بزرگ‌ترین نعمتی است که خداوند در اختیار ملت ایران قرار داده است. اگر ما از این نعمت خداداد (نفت) به‌درستی استفاده نمی‌کنیم به معنای جایگاه پایین این صنعت نیست.جهانگیری از ایجاد خطوط انتقال گاز به کشورهای همسایه به‌عنوان اقدام مهم دیگر انجام‌شده یادکرد و گفت: کارهای بزرگی در میادین مشترک نفت و گاز انجام‌شده که نمونه آن در منطقه غرب کارون است که تا پیش‌ازاین ۷۰ هزار بشکه نفت برداشت داشتیم و امروز ۳۰۰ هزار بشکه باوجود همه محدودیت‌ها تولید می‌شود. دولت از اجرای تمامی طرح‌های پیش‌بینی‌شده وزارت نفت حمایت می‌کند.

آثار مثبت گازسوز کردن خودروها
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: اگر برنامه‌ها و طرح‌های وزارت نفت در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی نظیر گازسوز کردن خودروها که چندی پیش دریکی از جلسات شورای اقتصاد نیز به تصویب رسیده است، ‌ اجرایی شود، ‌ شاهد آثار مثبتی برای کشور خواهیم بود و اگر گازسوز شدن موتورسیکلت‌ها نیز اجرایی شود، ‌ این طرح به‌عنوان یکی از کارهای ماندگار وزارت نفت به ثبت خواهد رسید. وی با یادآوری عدم اجرای قرارداد شرکت توتال دریکی از فازهای پارس جنوبی افزود: مدیران این شرکت اعلام کرده بودند که سازندگان ایرانی خود صلاحیت احداث و نصب سکوی ۲۰ هزار تنی رادارند که این به معنای سطح بالای توانمندی مهندسین و کارشناسان کشور است و امروز فازهای مختلف پارس جنوبی عمدتاً با تکیه‌بر همین توانمندی در حال اجرا و تکمیل هستند.

نیاز به ۳۵ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در سال جاری با محدودیت‌های ارزی جدی روبرو هستیم، ‌ حداقل نیاز سال جاری برای تأمین مواد اولیه و کالاهای اساسی را ۳۵ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: باوجود پیش‌بینی‌ها نسبت به محدودیت‌های صنعت نفت، ‌ گاز و پتروشیمی اما بازهم نگاه‌ها برای تأمین ارز موردنیاز کشور به صنعت نفت کشور دوخته‌شده است.جهانگیری از مدیران و متصدیان صنعت نفت و گاز کشور خواست با توجه به اینکه سهم اصلی تأمین ارزبر عهده این بخش است، ‌ وقت ویژه‌ای برای این موضوع در نظر بگیرند و با ابتکار و خلاقیت، راهکارهایی را برای تأمین ارز موردنیاز کشور پیدا کنند.
جهانگیری گفت: تصور اینکه لحظه‌ای جریان نفت و گاز کشور قطع شود امکان‌پذیر نیست چراکه زنجیره‌ای از صنایع نظیر صنعت برق وابسته به تأمین گاز است و در سطح دیگر بسیاری از شهروندان در گوشه و کنار کشور نیازمند نعمت گاز هستند.
وی افزود: دغدغه جدی وجود داشت که در ایام شیوع کرونا بخش‌های تولید و بهره‌برداری صنعت نفت دچار مشکل شود اما خوشبختانه با رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی و پیشگیرانه در مراکز بزرگی مثل پارس جنوبی که بیش از ۷۰ هزار شاغل دارد گزارشی از فوت کارکنان ارائه نشد که این افتخارآمیز است.

مهم‌ترین اقدام‌های وزارت نفت 
برای مقابله با کرونا
بیژن زنگنه در نشست با اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه اقدام‌های وزارت نفت برای گذر از شیوع ویروس کرونا با اولویت مناطق استقرار تأسیسات حیاتی صنعت نفت در چهار بخش پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازگشت به شرایط عادی انجام شد،
وزیر نفت مهم‌ترین اقدامات وزارت نفت برای مقابله با ویروس کرونا را تشریح کرد و گفت: وزارت نفت هم‌زمان با شیوع این ویروس تلاش‌های مصرانه‌ای را برای متوقف نکردن تولید در صنعت نفت با حفظ سلامت کارکنان در دستور کار قرار داده است.
وی افزود: آموزش، انضباط، اجرای دقیق و سختگیرانِ دستورالعمل‌های ابلاغی، لغو تعویض نوبت اتباع خارجی شناورها، ممانعت از حضور کارکنان مناطق پرریسک به عسلویه و سکوها و جزایر نفتی، تب‌سنجی کارکنان، برگزاری نشست‌ها به‌صورت دورسخنی، مرخص کردن کارکنان پیمانکاران طرح‌های توسعه‌ای طرف قرارداد با شرکت نفت و گاز پارس از ۲۰ اسفند تا ۲۲ فروردین، تأخیر اجرای همه طرح‌های دریایی ازجمله اقدام‌های پیشگیرانه با این ویروس بود.
زنگنه از تجهیز نقاهتگاه ۱۰۰ تختخوابی اهواز، تحویل ۲۰ دستگاه ونتیلاتور، تولید محصولات ضدعفونی‌کننده دست و آب‌ژاول، ارسال رایگان مواد پلیمری به‌عنوان برخی از فعالیت‌های صنعت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی برای مقابله با این ویروس نام برد و گفت: تداوم تولید نفت در همه سکوها و مناطق عملیاتی درنتیجه این اقدام‌ها محقق شده است.
وزیر نفت بابیان اینکه هم‌اکنون همه فعالیت‌های طرح‌های صنعت نفت ازجمله ازسرگیری تعمیرات اساسی فازهای پارس جنوبی و ادامه فعالیت‌های فاز ۱۳، ۱۴، ۲۱ تا ۲۴ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ازسر گرفته‌شده است، افزود: از همه کارکنان و گروه درمان، مدیران و کارگران برای پیشبرد اهداف صنعت نفت در این شرایط تشکر و قدردانی می‌کنم.

ذخیره‌سازی بنزین رکورد زد
زنگنه در ادامه این نشست از کاهش شدید قیمت جهانی نفت خام و فرآورده‌های نفتی در پی افت تقاضای جهانی، افت سوددهی پالایشگاه‌ها در پی کاهش تقاضای نفت خام و فرآورده‌ها، افت شدید قیمت محصولات پتروشیمی و تقاضای داخلی و جهانی برای محصولات آن‌ها، افزایش ذخیره‌سازی‌های نفت خام و فرآورده‌ها در ایران و جهان به‌عنوان آثار شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد نام برد و گفت: ذخیره‌سازی بنزین در ایران هم‌اکنون به بی‌سابقه‌ترین رقم تاریخی رسیده است.
وی ادامه داد: تعلیق موقت برخی طرح‌های بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت به‌ویژه منطقه عمومی پارس، کاهش ۴۰ درصدی دریافت خوراک صنایع پایین‌دستی پتروشیمی نسبت به پارسال، تعطیلی بیشتر بخش‌های تولید قیر و کاهش فروش فرآورده‌های نفتی از دیگر آثار شیوع ویروس کروناست.
وزیر نفت بابیان اینکه تحلیل ما این است که اشتغال‌هایی که در صنعت نفت دچار مشکل شده‌اند احیا می‌شوند و ضمن ابراز خرسندی از اینکه این مشاغل از چرخه اشتغال کشور حذف نخواهند شد، تصریح کرد: فعال کردن سریع صندوق پژوهش و فناوری نفت، اجرای طرح تضمین خرید کالاهای موردنیاز صنعت نفت، آغاز عملیات اجرایی طرح فراگیر پالایشی سیراف، اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف گاز و تکمیل طرح سیان جی سوزکردن خودروهای عمومی و آغاز طرح سی‌ان‌جی‌سوزکردن خودروهای شخصی، ادامه اجرای طرح جدید نگهداشت تولید از میدان‌های نفتی خشکی و دریا، تداوم اجرای طرح‌های توسعه پارس جنوبی و غرب کارون، تسریع در اجرای طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی، ادامه طرح گازرسانی به ۲۵۰۰ روستا در سال ۱۳۹۹، راه‌اندازی پارک علم‌وفناوری صنعت نفت در منطقه ری، تدوین بسته‌های سرمایه‌گذاری صنایع پیشران و پایین‌دستی پتروشیمی و توسعه دانش فنی و حمایت مالی برای سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها ازجمله پیشنهادها و اقدام‌های وزارت نفت برای کاهش آثار ویروس کرونا بر صنعت نفت است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.