انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82031 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۳ - 00:06
نطق آخر و آتشین میرزایی نیکو در مجلس
خبریک

نطق آخر و آتشین میرزایی نیکو در مجلس

اشاره: مجلس دهم روزهای پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و نمایندگان آخرین نطق‌های خود را ایراد می‌کنند. روز گذشته جلسه علنی مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و قاسم میرزایی نیکو، سیاستمدار اصلاح‌طلب و نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس دهم که در طول این چهار سال نطق‌های جدی کم نداشت در آخرین نطق خود کنایه‌هایی به نمایندگان مجلس آتی زد. او در نطق خود به موضوع ردصلاحیتش نیز اشاره کرد و گفت به دلیل برخی اظهاراتش و همچنین حضور در کمیته‌ی رفع حصر به عدم التزام به‌نظام جمهوری اسلامی متهم شده است. در ادامه بخش‌هایی از سخنان این عضو فراکسیون امید را می‌خوانید.

ستاره صبح-

قاسم میرزایی نیکو که در طول این چهار سال نطق‌های جنجالی کم نداشت در آخرین نطق خود گفت: «سلام بر سفره‌ی کریم رمضان، سلام بر امیرالمؤمنین شهید محراب، سلام بر بانوی آب، حقیقتِ لیلة القدر، زهرا، سلام بر فرزندش امامِ جان، جانِ جهان، یا صاحب‌الزمان، ما «به زمین و زمان بدهکاریم، هم به این، هم به آن بدهکاریم...»، اما این «اردیبهشت» بیشتر بدهکاریم؛ به دستان خسته‌ی کارگران، به الف بای اندیشه و باور آموزگاران، به غافلگیری کرونا؛ به خانواده‌ی درمانی کشور و جهادگران میدان رزمِ سلامت.» او ادامه داد: یاد کنیم از شهدای انقلاب و دفاع مقدس؛ از نامداران و ماندگاران ملیت و اسلامیت؛ از همه‌ی کشته‌شدگان از ٨٨ تا آبان؛ از سردار سلیمانی تا هواپیمای افتاده بر خاک؛ از این‌همه، هم‌وطن که به درد بی‌درمان غریبه‌ای به نام کرونا در غربت می‌روند؛ از همه‌ی عزیزانِ ایثارگر که هستند تا شاهد باشند... «و ما هنوز مانده‌ایم؛ ما را به سخت‌جانی خود این گمان نبود...»

مجلس یازدهم، خیلی خوبید!
او با اشاره به اینکه آخرین نطقش در مجلس دهم است، با اشاره به اهمیت تغییر نگاه بیان داشت: «پس از اعتراضات، هم انتخابات، هم نهادهای انتخابی، زیر ضربِ بی‌سابقه‌ای قرارگرفته و هدف، ناامیدی اکثریت است تا اقلیتی بتواند با مشارکت حداقلی و رأی ثابت برنده باشد با همراهی نهادهای انتصابی؛ تلاش زیاد برای یکدست شدن قدرت به هر قیمت در اسرع وقت؛ سرانجام، به پایین کشیده شدن مجلس از رأس امور! کدام مردم؟ کدام وکالت؟ همه قانون‌گذارند جز مجلس!» این عضو فراکسیون امید افزود: «جنازه‌ای هم نمانده از نظارت، استیضاح، تفحص! مجلس مهندسی با مشارکت حداقلی و اول راه، مدارک تحصیلی جعلی، سوابق اقتصادی، که همه می‌دانند! روزهای طلایی در پیش است! برجامی آتش زده نمی‌شود! FATF هم تصویب می‌شود. مجلس یازدهم شما خیلی خوبید!»

زور هیچ‌کس به حصر نرسید
عضو کمیسیون شوراها در مجلس با سر تیتر رنج دوگانگی، به نطق خود ادامه داد و گفت: «قدرت دست کسانی است که پاسخ‌گو نیستند و مسئولیت باکسانی است که قدرتی ندارند؛ عدم پاسخ‌گویی و محدودیت حکومت در سایه‌ی بی‌اعتنایی به بازنگری قانون اساسی و حتی استصوابی شدن همین قانون فعلی!» میرزایی نیکو درباره حصر نیز گفت: «نامه‌ی ١٥٤ امضا، نماینده‌ی مجلس و کمیته‌ی رفع حصر که هیچ! کووید ١٩ هم زورش نرسید. در انقلاب همه بودند؛ همه‌ی گروه‌ها؛ همه‌ی مردم؛ قبل و بعد از قانون اساسی؛ باید برگردیم به همه باهم نه همه با من؛ بازکردن راهِ ملت و انتخاب شایسته‌ترین‌ها؛ تضعیف انتخابات برخلاف نص جمهوریت و قانون اساسی است.»

بررسی صلاحیت یا بازجویی
وی با اشاره به رد صلاحیت‌های بیان داشت: و اما داستان رد صلاحیت! این یک داستان نیست؛ واقعیت زندگی من است «گفتم: اسم شما گفت: فلانی! ورق می‌زد و تند تند می‌گفت؛ گفتم: بازجویی یا جواب بدهم؟! گفت: در مراسم سالگرد طالقانی از نهضت آزادی دفاع کردی! (منظورش همان آیت‌الله طالقانی بود که من انقلاب را با او و دکتر شریعتی، حزب را با شهید بهشتی، دین را با شهید مطهری، قرآن را با المیزان علامه طباطبایی، ولایت‌فقیه را با آیت‌الله منتظری و انقلاب را با حضرت روح‌الله شناختم). گفتم: اهالی انقلاب به قیمت جسم و جانشان، تمام عمرشان، قبل و بعد از انقلاب زندان کشیده و چشیده‌اند! مگر می‌توانیم تاریخ را تحریف کنیم؟ مگر حق داریم هست را نیست کنیم؟! تاریخ دفترچه‌ی سیاه‌مشقمان نیست که با مداد بنویسیم پاک کنیم یا آن صفحه را بکنیم و پاره کنیم! تاریخ، تفکر انسان‌هاست! تاریخ، حافظه‌ی یک نسل است! گفت: گفته‌ای فسادِ نهادینه! ما فساد نهادینه نداریم! گفتم؛ این‌همه یقه سفیدِ دست‌به‌جیب و متهم که کشفشان از افتخارات قوه‌ی قضاست! این‌ها نهاد نیستند؟! راست می‌گویی! آب را گل نکنیم! مردم هم نمی‌گویند! اما می‌بینند! گفت: به مردمِ مقاوم، گفتی غارنشین! گفتم: معنی دوران شعب چیست؟! عربی من ضعیف است یا شما؟! گفت: چرا وقتی روضه خواندی گفتی کربلا یعنی آب؟! چیزی مانده بود بگویم؟ از کدام سیاره آمده بود؟ مسلمان بود؟! شیعه بود؟ سر سفره‌ی امام حسین سینه زده بود؟» میرزایی نیکو اظهار داشت: «ما از این توهمات توطئه بلد نیستیم! از این گفت‌وشنودها! او رفت... اما در تاریخ ماند که جرم اصلی، حضور در کمیته‌ی رفع حصر و بردن نام «میرحسین موسوی»، «زهرا رهنورد» و «مهدی کروبی» در تمام نطق‌ها بوده و هست! می‌دانم! بدانید که می‌دانم!  از حکومت خدا مگر می‌توان فرار کرد؟!»

توصیه به پیشنهاد خاتمی
او گفت: «قاسم میرزایی نیکو مسافر انقلاب، جبهه‌ و جنگ، سازندگی، اصلاحات، خانه‌نشین دولت هاله‌ی نور، فرزند گیلان، نماینده‌ی مردمان شریف شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه، دیروز آمد؛ فردا می‌رود؛ امروز ایستاده است کنار گزارش‌هایی که هرروز با مردمانش تقسیم کرد؛ نه فرزند دو تابعیتی دارد، نه مدرک خارجی نه ذره‌ای رنگ رسانه‌های بیگانه! هیچ! فقط پیرتر؛ انقلاب حاصل جوانیِ گذشته است؛ ازاین‌دست عمری به سر برده‌ایم اما امروز نسلی که در کارنامه‌اش نه عمر انقلاب دارد نه دفاع، همه‌ی نظام را حق خودش می‌داند! سهم خودش، مال خودش؛ نوش جان؛ ایام به کام، عزتتان مستدام، عاقبتتان به خیر؛ علت رد صلاحیت: «بند ٢ ماده ٢٨: عدم التزام به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی.» عضو فراکسیون امید مجلس نطق خود را با شعر دیگری پایان داد و گفت: «که سیاه است شب،/ اما /که هنوز اول یلدا و زمستان است. /اما/ که فروریخته از شاخه و ساق برگ‌ها زرد و خموش/اما/پس کنون باز چه خواهی گفت؟/باز بااین‌همه گویم:/اما/باز بااین‌همه گویم/اما/» میرزایی نیکو در پایان گفت: «این نطق آخر تقدیم به تو رفیق جان دکتر کاظم آشفته مرد تعهد و تخصص که شب نیمه رمضان سرت را گذاشتی بر آستان کریم؛ روحت آرام تسلیت به جامعه پزشکی تقدیر و سپاس  از بیانات جناب آقای خاتمی و نکات مورداشاره به‌ویژه در خصوص همبستگی ملی و آزادی همه زندانیان.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.