انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82029 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۱ - 23:34
کرونا در خوزستان طغیانی ؛ تهران صعودی
گزارش

کرونا در خوزستان طغیانی ؛ تهران صعودی

اشاره: مردم جهان با کروناویروس همچنان دست‌به‌گریبان هستند، زیرا روند افزایش شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری ادامه دارد به‌طوری‌که تاکنون بیش از چهار میلیون و ۱۰۱ هزار و 900 نفر در جهان به کروناویروس جدید مبتلا و ۲۸۰ هزار و ۴۴۳ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند. همچنین یک‌میلیون و ۴۴۱ هزار و ۸۱۵ نفر از مبتلایان بهبودیافته‌اند. در ایران روز گذشته با اضافه شدن ۱۳۸۳ بیمار جدید تعداد مبتلایان به ۱۰۷ هزار و ۶۰۳ نفر و با مرگ 51 نفر دیگر تعداد جان‌باختگان به ۶ هزار و ۶۴۰ نفر رسید. روند پیشروی کرونا در استان خوزستان طغیان کرده به‌طوری‌که احتمالاً این استان به سمت تعطیلی خواهد رفت. در تهران نیز تعداد مبتلایان افزایشی و نگران‌کننده است. به‌طوری‌که دکتر مینو محرز دیروز هشدار داد با گرم شدن هوا احتمال ابتلا به ویروس کرونا کاهش نمی‌یابد و از سوی دیگر معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در تهران هشدار داد: روند کرونا در تهران صعودی است و درخواست کرد ساعت کاری شناور در پایتخت اجرا شود. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

آمار کرونا در ایران 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۱۰۷ هزار و ۶۰۳ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۵۱ نفر در روز گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در ایران به ۶ هزار و ۶۴۰ نفر رسید.
کیانوش جهان پور روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور بیان کرد: در روز ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۳۸۳ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۰۷ هزار و ۶۰۳ نفر رسید. ۵۱ بیمار کووید ۱۹ نیز جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان به ۶۶۴۰ نفر رسید.
وی گفت: خوشبختانه تاکنون ۸۶ هزار و ۱۴۳ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. همچنین ۲۶۷۵ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
جهان پور بیان کرد: تاکنون ۵۸۶ هزار و ۶۹۹ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.وی گفت: بیش از دوسوم موارد شامل موارد سرپایی یا تماس نزدیک یا افراد نزدیک به بیماران بوده و یک‌چهارم موارد مربوط به ارجاعی از مراکز درمانی است. البته استان خوزستان همچنان وضعیت هشدار دارد و سایر استان‌ها وضعیت باثبات و نزول تدریجی موارد ابتلا به کرونا رادارند.

فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی 
را جدی بگیرید 
یک متخصص بیماری‌های عفونی با تأکید بر اینکه گرمای هوا شدت کروناویروس و انتقال آن را کم نخواهد کرد، بر لزوم استفاده از ماسک و پرهیز از ترددهای غیرضروری تأکید کرد.
دکتر مینو محرز در گفت‌وگو با ایسنا، بابیان اینکه علی‌رغم تمام توصیه‌های بهداشتی، برخی افراد تصور می‌کنند کرونا تمام‌شده است، گفت: متأسفانه بیماران در حال افزایش‌ هستند و این‌یک زنگ خطر است، حتماً باید مردم به رعایت نکات بهداشتی پایبند باشند. کرونا تمام نشده است و در حال افزایش است. مشاهده می‌کنیم بسیاری افراد به‌ویژه جوانان بدون ماسک بیرون می‌آیند؛ درحالی‌که این گروه سنی می‌توانند حاملِ سالم بیماری باشند.
محرز در خصوص روند بیماری کووید۱۹ در استان خوزستان، بیان کرد: عدم رعایت نکات بهداشتی می‌تواند عاملی برای تشدید بیماری باشد، این در حالی است که مسافرت‌ها از نقاط مختلف در جریان است. علت دیگر طغیان فعلی در خوزستان نیز می‌تواند دیرتر آغاز شدن پیک بیماری باشد. وی درباره تصوراتی که نسبت به گرم شدن هوا و به دنبال آن از بین رفتن ویروس مطرح می‌شود، تصریح کرد: گرما در محیط می‌تواند ویروس را زودتر از بین ببرد ولی کسی که به ویروس آلوده است آن را به سایر انتقال می‌دهد و این دیگر به گرمای‌ هوا ربطی ندارد. گرمای هوا شدت بیماری و انتقال را کم نخواهد کرد، تنها نکته‌ای که با گرم شدن هوا اتفاق می‌افتد باز کردن درب و پنجره در محیط‌های بسته است که به تهویه هوا کمک می‌کند.
این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد وضعیت استان تهران، اظهار کرد: در یک مقطعی وضعیت تهران خیلی خوب شده بود به شکلی که به‌عنوان‌مثال در بیمارستان امام میزان پذیرش بیمار بستری روزانه دو تا سه مورد شده بود، ولی اکنون مراجعه به همه بیمارستان‌ها افزایش‌یافته است. بازگشایی‌های صورت گرفته بر این روند مؤثر است؛ چراکه برخی فکر می‌کنند کرونا تمام‌شده است. با مشاهده فعالیت رستوران‌ها در سطح شهر من فکر می‌کنم در شرایط فعلی ماه رمضان هم به کمک ما آمده است که این مراکز حداقل تنها شب‌ها باز هستند. تنها موردی که به تمام دنیا کمک کرده است، فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی است. من از مردم می‌خواهم تنها در مواقعی که مجبور هستند از منزل خارج شوند و ترددهای غیرضروری خودداری کنند.
محرز درباره احتمال بروز موج بعدی بیماری، گفت: به‌عنوان‌مثال در نقاطی مانند خوزستان این موج از یک یا دو هفته قبل آغازشده است.
وی در خصوص چرایی سفید بودن وضعیت برخی شهرهای هم‌جوار استان خوزستان، گفت: احتمالاً این نقاط مشکلی در بیماریابی دارند یا اینکه ورود و خروج به این شهر قرنطینه شده است، چون اگر رفت‌وآمد ادامه داشته باشند تحت تأثیر نقاط هم‌جوار خود قرار خواهند گرفت.

اجرای ساعت کاری شناور در پایتخت
معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران نسبت به روند افزایشی کرونا در برخی شهرها و ازجمله پایتخت هشدار داد و شناور شدن ساعت کاری ادارات را خواستار شد. به گزارش ایسنا، علی ماهر گفت: بسیاری مردم علی‌رغم هشدارها این بیماری را نادیده گرفته‌اند و آمار در بسیاری شهرها در حال بازگشت به نقطه اوج است.
وی نسبت به اوج‌گیری آمار فوتی‌ها طی هفته‌های آتی هشدار داد و افزود: اگر با رعایت ۸۶  پروتکل ابلاغی کار می‌کردیم، طبیعتاً میزان ابتلا نباید افزوده می‌شد، ولی احتمالاً پروتکل‌ها غیر قابل‌اجراست. این پروتکل‌ها در محدوده‌های شهری نظیر مترو جواب نمی‌دهد و مردم بازهم در فضای نزدیک به یکدیگر تردد می‌کنند.
ماهر با اعلام اینکه به نظر می‌رسد که باید به سمت شرایط قرنطینه‌ای شدیدتر پیش رویم، تأکید کرد: وضعیت فعلی مطلوب نیست. کاهش هزار نفر بستری به کمتر از ۳۰۰ مورد در روز، ناشی از قرنطینه، سخت‌گیری‌ها و رعایت مردم بود که تا ۲۳ فروردین ادامه داشت. با ابلاغ پروتکل‌ها و باز شدن اصناف، مردم پروتکل‌ها را به دست فراموشی سپردند. شاید هم برای بازگشت مردم به جامعه اندکی زود بود. ستاد کرونای تهران پیشنهاد کرد ساعت اداری شناور شود و این پیشنهاد را به شورای شهر انتقال داده‌ایم که قطعا کمک کننده است و امیدواریم تصویب شود. مردم نباید قضیه را تمام‌شده بدانند و باید تا جایی که می‌توانند رعایت کنند. اگر همه از ماسک استفاده و فاصله مناسب را رعایت کنند، مطمئن باشید اتفاقی نمی افتد.

آمار جهانی کرونا  
ایالات متحده آمریکا همچنان در جایگاه نخستِ شمار قربانیان و مبتلایان کووید-۱۹ در میان کشورهای درگیر با این بیماری قرار دارد. در قاره اروپا نیز کشورهای اسپانیا و ایتالیا بیشترین تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ را گزارش کرده‌اند اما آمار قربانیان این بیماریِ واگیردار در انگلیس از این دو کشور عبور کرده و بعد از آمریکا در رتبه دوم جهان قرار گرفته است. بنابر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی "ورلداُمتر"، تعداد مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشورهایی که بنابر گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را داشته‌اند تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب به شرح زیر است:

۱. ایالات متحده یک‌میلیون و ۳۴۷ هزار و ۳۰۹ مبتلا، ۸۰ هزار و ۳۷ قربانی
۲. اسپانیا ۲۶۲ هزار و ۷۸۳ مبتلا، ۲۶ هزار و ۴۷۸ قربانی
۳. ایتالیا ۲۱۸ هزار و ۲۶۸ مبتلا، ۳۰ هزار و ۳۹۵ قربانی
۴. انگلیس ۲۱۵ هزار و ۲۶۰ مبتلا، ۳۱ هزار و ۵۸۷ قربانی
۵. روسیه ۱۹۸ هزار و ۶۷۶ مبتلا، ۱۸۲۷ قربانی
۶. فرانسه ۱۷۶ هزار و ۶۵۸ مبتلا، ۲۶ هزار و ۳۱۰ قربانی

۷. آلمان ۱۷۱ هزار و ۳۲۴ مبتلا، ۷۵۴۹ قربانی
۸. برزیل ۱۵۶ هزار و ۶۱ مبتلا، ۱۰ هزار و ۶۵۶ قربانی
۹. ترکیه  ۱۳۷ هزار و ۱۱۵ مبتلا، ۳۷۳۹ قربانی
۱۰. ایران ۱۰۶ هزار و ۲۲۰ مبتلا، ۶۵۸۹ قربانی
براساس این رتبه بندی همچنین مکزیک با ثبت ۱۹۳۸ بیمار جدید، بیشترین آمار ابتلا را در ۲۴ ساعت گذشته داشته است.
بنابراین گزارش، سایر کشورهایی که شمار مبتلایان به این بیماری در آن‌ها از ۲۰ هزار نفر فراتر رفته است شامل چین با ۸۲ هزار و ۹۰۱ مبتلا، کانادا با ۶۷ هزار و ۷۰۲ مبتلا، پرو با ۶۵ هزار و ۱۵ مبتلا، هند با ۶۲ هزار و ۹۳۹ مبتلا، بلژیک با ۵۲ هزار و ۵۹۶  مبتلا و کشورهای هلند، عربستان سعودی، مکزیک، سوئیس، پاکستان، اکوادور، پرتغال، شیلی، سوئد، ایرلند، سنگاپور، بلاروس و قطر هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.