انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82023 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۱ - 23:07
حباب و التهاب در بازارها
ستاره صبح نوسان قیمت خودرو را بررسی می‌کند

حباب و التهاب در بازارها

اشاره: پس از شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته، یکی از کسب‌وکارهایی که ناچار به تعطیلی شدند، نمایشگاه‌های خودرو بودند. با تعطیلی نمایشگاه‌های خودرو، فروش خودرو به‌صورت اینترنتی رونق گرفت و قیمت خودرو‌ها در فضای مجازی و سایت‌های خریدوفروش خودرو تعیین می‌شد. اما مشکل از آنجایی شروع شد که قیمت‌های تعیین‌شده بسیار دور از واقعیت بودند و بیشتر ساخته دلالان و مافیای خودرو بودند تا این‌که از دل عرضه و تقاضا بیرون بیایند. روند افزایش قیمت خودرو‌ها با باز شدن بنگاه‌های خودرو در ابتدای اردیبهشت همچنان به‌صورت بی‌رویه افزایش یافت و کار به‌جایی رسید که صدای همه از گرانی بی‌حدوحصر خودرو‌ها بلند شد؛ به‌خصوص وقتی‌که خبر رسید قیمت پراید که تا همین چند سال پیش 5 میلیون تومان بود اکنون به حدود 90 میلیون تومان رسیده است! ضمن آن‌که پیش‌بینی می‌شود توقف تولید انواع خودرو پراید تا خردادماه سال ۹۹ موجب ادامه این موج افزایشی باشد و اگر مسئولان و دستگاه‌های قضایی فکری به حال این بازار نکنند، این روند پایانی نداشته باشد و بازار خودرو دچار التهاب خواهد ماند که دود این اتفاق شوم به چشم فرودستان و سود آن به جیب مافیای خودرو خواهد رفت. در همین راستا مدیران سازمان تعزیرات دلیل افزایش قیمت‌ها را دلالان می‌دانند و می‌گویند تا زمانی که واسطه‌ها در بازار جولان دهند و قیمت سازی کنند، وضع همین‌گونه خواهد بود. بااین‌حال برخی صاحب‌نظران تعطیلی مراکز شماره‌گذاری خودروها و کاهش تولیدات شرکت‌های خودروسازی در روزهای کرونایی را هم از دیگر دلایل بالا رفتن قیمت خودرو می‌دانند. هرچند هنوز خبری هم از دستورالعمل تعیین قیمت خودرو در سال جاری توسط وزارت صمت و کارگروه تنظیم بازار نیست. در این شرایط به نظر می‌رسد، لازم است همه نهاد‌های ذی‌ربط به‌ویژه دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی باید برای جلوگیری از افسارگسیختگی قیمت خودرو در این دو ماه اخیر پای‌کار بیایند و وارد عمل شوند تا هر چه زودتر بازار خودرو را سروسامانی ببخشند و سلاطین خودرو را شناسایی و مجازات کنند. از طرفی لازم است خودروی تولید داخل به کسانی واگذار شود که دارای گواهینامه بوده و تاکنون خودرو نگرفته‌اند و کسانی که در سال گذشته اقدام به خرید خودرو کرده‌اند، مالیات از آن‌ها اخذ شود تا وارد این بازار نشوند. روز گذشته تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در نطق‌ها و تذکرات خود در صحن علنی به این موضوع اشاره کردند و انتقادهای خود را بیان داشتند که در ادامه به‌اختصار این نظرات را مرور خواهیم کرد.

ستاره صبح-

افزایش قیمت خودرو داخلی به‌خصوص پراید، در کنار بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بررسی کلیات طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس و ... ازجمله مهم‌ترین موضوعات بحث‌های روز یک‌شنبه 21 اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی بودند که در ادامه آن‌ها را ازنظر می‌گذرانید.

محمود صادقی
نماینده مردم تهران در مجلس خطاب به رئیس‌جمهور و وزیر صمت گفت: با تدابیر مناسب جلوی تورم و گرانی لجام‌گسیخته در قیمت خودرو و مسکن را بگیرید. محمود صادقی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در تذکری شفاهی خطاب به رئیس‌جمهور و وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: در شرایطی که ملت فهیم با جدیت و همکاری و کمک مؤمنانه سعی در کاهش آسیب‌های ناشی از ویروس کرونا دارند با تدابیر مناسب جلوی تورم و گرانی لجام‌گسیخته در ارزاق و کالاهای اساسی موردنیاز به‌ویژه مسکن و خودرو را بگیرید.

مصطفی کواکبیان
مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در تذکری شفاهی از افزایش قیمت خودرو پراید انتقاد کرد و از وزیر کشور خواست که این موضوع را جدی بگیرد. وی همچنین با توجه به زلزله اخیر پایتخت از رئیس‌جمهور خواست که طی دستوری به وزیر راه و شهرسازی شورای ساماندهی امور پایتخت جدی‌تر گرفته شود.

بهمن طاهرخانی
نماینده مردم تاکستان در مجلس تأکید کرد که چرا مجموعه دولت و سیاستمداران فکری به حال مردم نمی‌کنند؟ مردم نمی‌توانند زندگی خود را بگذرانند. بهمن طاهرخانی در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی روز گذشته مجلس بیان کرد: افزایش بی‌رویه خودرو توجیهی ندارد. چه کسی مسئول افزایش قیمت خودرو و جلوگیری از افزایش افسارگسیخته قیمت‌هاست؟ مردم توان ندارند. بازنشسته‌ها، کارمندان و کارگران مشکل‌دارند. نماینده مردم تاکستان در مجلس تصریح کرد: چرا مجموعه دولت و سیاستمداران فکری به حال مردم نمی‌کنند؟ مردم نمی‌توانند زندگی خود را بگذرانند. به داد مردم برسید.

احد آزادیخواه
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از سیر تصاعدی قیمت برخی اقلام در کشور گفت: برخی دست‌ها در کار است که جهش تولید را به جهش قیمت تبدیل کند. احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس در تذکر شفاهی جلسه علنی روز گذشته مجلس خطاب به رئیس‌جمهور گفت: مردم از وضعیت قیمت‌ها گلایه‌مند هستند. پراید یک نمونه و یک‌مشت از خروار است. قیمت اقلام زیادی به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا کرده است. گویا برخی دست‌ها در کارند که جهش تولید را به جهش قیمت تبدیل کنند.

عباس گودرزی
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به آشفتگی بازار مسکن و خودرو گفت: افزایش قیمت مسکن در شرایط شیوع ویروس کرونا مشکلات را افزایش داده است. عباس گودرزی در تذکر شفاهی جلسه علنی دیروز مجلس گفت: دولت باید به بازار خودرو و مسکن رسیدگی کند اما متأسفانه هیچ نظارتی انجام نمی‌شود و افراد هر قیمتی که تمایل دارند تعیین می‌کنند. قیمت مسکن در شرایطی که ویروس کرونا شیوع یافته مشکلات را افزون کرده است که در مجلس یازدهم به همه این موارد به‌صورت جداگانه ورود می‌کنیم.

علیرضا سلیمی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از وضعیت نابسامان خودروی داخلی گفت: قیمت پراید همچون هلیکوپتر دائم در حال پرواز است. علیرضا سلیمی در تذکر شفاهی جلسه علنی دیروز مجلس، با انتقاد از افزایش قیمت خودرو داخلی گفت: شما پراید تولید کرده‌اید نه هواپیما، نه هلیکوپتر، اما قیمت آن همچون قیمت هلیکوپتر دائم در حال پرواز است. آقای رئیس‌جمهور آیا الان وقت آن است که به وزیر صنعت دستور بدهید که قیمت خودرو را بررسی کند؟ آیا الان وقت آن است؟ لازم است به قیمت سایر اقلام نیز رسیدگی کنید. وی اضافه کرد: آقای جهانگیری آیا فراموش کرده‌اید که در زمان انتخابات به مردم می‌گفتید در گذشته هر روز صبح که بیدار می‌شدید قیمت‌ها تغییر می‌کرد. لازم است صحبت‌های خود را مرور کنید.

یحیی کمالی‌پور
نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خطاب به رئیس‌جمهور گفت: باید دست واسطه‌ها از بازار خودرو قطع شود. یحیی کمالی‌پور در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در نطق میان دستور خود خطاب به مسئولان گفت: انقلاب برای اینکه فرزندان خود را به این مرحله از اعتماد عمومی برساند تاوان سنگینی داده است. ازاین‌رو به‌راحتی فرزندان انقلاب را کنار نگذاشته و گوشه‌نشین نکنید که خواسته و ناخواسته آب در آسیاب دشمن ریخته و همراه آن‌ها شوید.

صدیف بدری
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ابراز عقیده کرد که بی‌برنامگی دولت دست دلالان را با سیاست‌های نادرست باز گذاشته و وضعیت کنونی را در بازار خودرو رقم زده است. صدیف بدری در نطق میان دستور جلسه علنی دیروز مجلس بیان کرد: متأسفانه در بازار خودرو دولت نتوانسته توازن بین عرضه و تقاضا را برقرار کند. صنعت خودروسازی انحصاری و از بین بردن امکان رقابت  باعث ایجاد این نابسامانی شده است. تا حد قابل‌توجهی التهاب کنونی بازار ناشی از بی‌برنامگی دولت و باز گذاشتن دست دلالان با سیاست‌های نادرست است. وی در ادامه خاطرنشان کرد: چندین و چند ماه است که خبری از عرضه خودرو با قیمت کارخانه نیست و ثبت‌نام خودروهای پیش‌فروش شده نیز که یک سال دیگر تحویل داده می‌شود دردی را دوا نمی‌کند؛ در این شرایط که تحت تأثیر سیاست‌های نادرست تقاضا در بازار تلنبار شده و خودروسازها نیز رغبتی برای عرضه محصولات خود باقیمت تعیین‌شده ندارند، سخن از دلالان و حباب بازار خودرو تنها پاک کردن صورت‌مسئله است. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد:  آقای روحانی پراید در آستانه ۱۰۰ میلیونی شدن است. آیا نمی‌خواهید کاری کنید؟ مگر ۹۰ درصد قطعات پراید تولید داخل نبود؟ چرا به بهانه تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی و افزایش چندین برابری قیمت پراید  چراغ سبز نشان دادید؟ متأسفانه دولت دست بر روی دست گذاشته تا ملت تاوان بلندپروازی شرکت‌های خودروسازی را بدهند .بازار به حال خود رها شده و دلالان قیمت تعیین می‌کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.