انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82022 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۱ - 23:05
صعود قیمت سکه و ارز
گزارش

صعود قیمت سکه و ارز

اشاره: بازارهای ایران به دلایل سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران دچار التهاب و نوسان شده است. یکی از دلایل التهاب بازار رکود تولید است، زیرا وقتی تولید دچار رکود می‌شود سرمایه‌های سرگردان به سمت بازارهایی مثل خودرو، زمین، مسکن، ارز، طلا و ... می‌رود. حبابی شدن قیمت خودرو در روزهای گذشته نگران‌کننده و بی‌سابقه است. نوسان بازار روز گذشته به سمت سکه و دلار رفت به‌گونه‌ای که دلار با افزایش قیمت 300 تومانی به کانال ۱۶ هزار تومان وارد شد و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران با افزایش ۱۳۰ هزار تومان، ۶ میلیون و ۹۰۰ تومان فروخته شد. کارشناسان دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در معاملات دیروز را افزایش قیمت دلار در داخل و بهای اونس در بازارهای جهانی می دانند. این در حالی است که رئیس‌کل بانک مرکزی دیروز اعلام کرد: «علی‌رغم کاهش درآمدهای نفتی تحت تأثیر تحریم‌های ظالمانه و کاهش شدید قیمت نفت، وضعیت ذخایر اسکناس ارزی کشور مناسب و در تاریخ کشور بی‌سابقه است.» در همین حال بازار بورس همچنان داغ است به‌طوری‌که شاخص کل بازار بورس روز شنبه به کانال یک‌میلیون واحد ورود کرده بود و در بازار دیروز (یکشنبه) ۲۳ هزار و ۷۵ واحد دیگر رشد کرد و درنهایت به رقم یک میلیون و ۴۳ هزار واحد رسید. البته روز یکشنبه بازار بورس رشد چشمگیر روز شنبه را نداشت. در ادامه جزییات بازار را می خوانید.

ستاره صبح-

مهم‌ترین سیاست پولی، مهار تورم است
عبدالناصر همتی در جلسه «نظام بانکی و جهش تولید» که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، مدیران عامل بانک‌ها و اعضای هیئت عامل در بانک مرکزی برگزار شد، اقدام‌ها و دستاوردهای بانک مرکزی در حوزه‌های سیاست پولی، اعتباری، ارزی و نظام‌های پرداخت را تشریح کرد. رئیس‌کل بانک مرکزی بابیان اینکه مهم‌ترین سیاست پولی، مهار تورم است، گفت: علی‌رغم کاهش درآمدهای نفتی تحت تأثیر تحریم‌های ظالمانه و کاهش شدید قیمت نفت، وضعیت ذخایر اسکناس ارزی کشور مناسب و در تاریخ کشور بی‌سابقه است.

دستاوردهای حمایت از نظام بانکی
همتی گفت: این دستاوردها با تلاش مجموعه نظام بانکی و در سایه سیاست‌گذاری صحیح بانک مرکزی به‌دست‌آمده است و درصورتی‌که از نظام بانکی حمایت شود، دستاوردهای بزرگ‌تری در آینده شاهد خواهیم بود.
رئیس شورای پول و اعتبار در خصوص سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی با تأکید بر اینکه بر اساس این سیاست‌گذاری به موضوع تولید توجه ویژه‌ای شده است، گفت: بانک مرکزی گام‌های مؤثری ازجمله اعطای تسهیلات به شرکت‌های پیشران، بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت حمایت از این بخش برداشته است و در همین راستا نیز به تأمین سرمایه بنگاه‌ها و زنجیره تولید نگاه و حمایت ویژه‌ای شده است.
 همتی به دستاوردهای حوزه سیاست‌های پولی بانک مرکزی پرداخت و گفت: مهم‌ترین سیاست پولی مهار تورم و کنترل روند آن بوده است و این دستاورد علی‌رغم شرایط تحریم و وضعیت خاص فروش و قیمت نفت به‌دست‌آمده است.

مکانیزم بازار باز
وی در خصوص تصمیم‌ها و سیاست‌های اتخاذشده به‌منظور تأمین صحیح کسری بودجه بدون تأثیر در نرخ تورم افزود: برای تأمین کسری بودجه، تصمیم‌ها و برنامه‌های خوب و مناسبی اندیشیده و در حال اجراست که نمونه آن تصمیم به فروش اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه و استفاده از مکانیزه بازار باز توسط بانک مرکزی است که در ۶۰ سال گذشته بی‌سابقه است.
همتی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی در زمینه سیاست‌های پولی ابزار قوی و مناسبی در اختیار دارد، گفت: بازار باز مکانیزمی است که بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول از آن به‌خوبی بهره گرفته است و خوشبختانه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز بدون فشار و ابزار دستوری، همراهی مناسب و مطلوبی باسیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه داشته‌اند که جای تقدیر و تشکر دارد.

بانک محور بودن اقتصاد باید 
اصلاح شود
رئیس شورای پول و اعتبار با تأکید بر اینکه بانک محور بودن اقتصاد باید اصلاح شود، تصریح کرد: در حال حاضر مانده تسهیلات بانکی دو هزار میلیارد تومان است که نزدیک ۹۰ درصد تأمین مالی کشور به‌حساب می‌آید و خوشبختانه اقبال خوبی به بازار سرمایه شده است و جا دارد که نقش بازار سرمایه در تأمین مالی افزایش یابد. البته در بازار سرمایه مسئولان باید اقدامات احتیاطی لازم را در نظر بگیرند تا با مدیریت مناسب شاهد رشد مطمئن و منطقی آن باشیم.همتی در حوزه ارزی تصریح کرد: برای تأمین کالاهای اساسی تمهیدات لازم پیش‌بینی‌شده و مشکلی وجود ندارد.رئیس‌کل بانک مرکزی به دستاوردهای حوزه فناوری‌های نوین پرداخت و گفت: در حوزه نظام‌های پرداخت اقدامات مناسبی انجام‌شده است که مهم‌ترین آن کنترل جدی برگردش پول ملی و جلوگیری جدی از پول‌شویی و اقدامات سفته‌بازان در بازارهای مختلف به‌ویژه بازار ارز است و در مقابل، این گردش پول در خدمت فعالیت‌های مولد اقتصادی قرارگرفته است.

دستورالعمل وام بنگاه‌ها صادر شد
همتی در خصوص حمایت‌های بانک مرکزی از فضای کسب‌وکار در پی شیوع ویروس کرونا تأکید کرد: در مبازره با آثار اقتصادی و معیشتی شیوع ویروس کرونا سیستم بانکی در خط مقدم قرار دارد و علیرغم شرایط سخت اقتصادی با برنامه‌ریزی‌های لازم تسهیلات حمایتی از محل اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی در اختیار اقشار آسیب‌دیده قرارگرفته است. با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این تسهیلات به فعالان حوزه کسب‌وکار و تولید پرداخت می‌شود و همین امروز دستورالعمل مربوط به وام بنگاه‌ها صادر شد.

ورود دلار به کانال ۱۶ هزارتومانی
دلار در صرافی‌های بانکی، روز گذشته با افزایش ۳۰۰ تومانی قیمت نسبت به‌روز معاملاتی گذشته به نرخ ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید. قیمت دلار پس از مدت‌ها توقف در رقم ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان از اواخر هفته گذشته، روندی افزایش یافت و دیروز وارد کانال ۱۶ هزارتومانی شد.نرخ خرید هر دلار در ساعت ۱۳ دیروز در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۶ هزار تومان و فروش ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان بود. قیمت خرید هر یورو نیز ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان شد. میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی گذشته در سامانه سنا ۱۷ هزار و ۲۵۹ تومان و هر دلار ۱۵ هزار و ۸۲۰ تومان بود. هر حواله یورو در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته، ۱۵ هزار و ۶۰۹ تومان فروخته شد، اما برای حواله دلار سفارش فروش ثبت نشد.

سکه در مرز ۷ میلیون تومان
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران دیروز با رشد ۱۳۰ هزارتومانی قیمت نسبت به دیروز به مبلغ ۶ میلیون و ۹۰۰ تومان فروخته شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز در ساعت ۱۴ دیروز ۶ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم‌سکه نیز سه میلیون و ۴۷۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و ۹۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک‌میلیون تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۶۶۵ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز ۲ میلیون و ۸۸۴ هزار تومان ارزش‌گذاری شد. قیمت اونس طلا به تعطیلی بازارهای جهانی در روز یکشنبه به نرخ دیروز یعنی یک هزار و ۷۰۳ دلار ارزش‌گذاری شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد بیشتر آن در هفته‌های آتی است. عامل اصلی رشد قیمت طلا و سکه در معاملات دیروز، افزایش قیمت دلار در داخل و بهای اونس در بازارهای جهانی بود.

ماندگاری شاخص بورس در کانال یک‌میلیون واحد
شاخص کل بازار بورس که روز شنبه به کانال یک‌میلیون واحد ورود کرده بود، در بازار دیروز (یکشنبه) نیز ۲۳ هزار و ۷۵ واحد دیگر رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک میلیارد و ۴۳ هزار واحد رسید. بر اساس معاملات دیروز بیش از ۶ میلیارد و ۹۴۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۱۳ هزار و ۲۳۲ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با پنج هزار و ۴۹۷ واحد افزایش به ۳۲۴ هزار و ۸۷۸ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با سه هزار و ۶۴۷ واحد رشد به ۲۱۵ هزار و ۵۶۰ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۲۴ هزار و ۹۵۸ واحد و شاخص بازار دوم ۱۳ هزار و ۱۳۹ واحد افزایش داشت.

نمادهای مثبت
علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با دو هزار و ۶۹۶ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با دو هزار و ۶۸ واحد، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با یک هزار و ۵۳۶ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۲۷۲ واحد، بانک ملت (وبملت) با یک هزار و ۲۶۹ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۲۴۸ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

نمادهای منفی
 در مقابل نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با دو هزار و ۷۲۰ واحد، پتروشیمی پارس (پارس) با ۷۸۸ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با ۶۱۴ واحد، فولاد خراسان (فخاس) با ۲۷۵ واحد، پتروشیمی جم (جم) با ۲۵۴ واحد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی (وصندوق) با ۲۰۴ واحد، صنایع شیمیایی ایران (شیران) با ۱۹۲ واحد و خدمات انفورماتیک (رانفور) با ۱۸۸ واحد تأثیر منفی بر شاخص همراه بود.

گروه صدر نشین
برپایه این گزارش، دیروز نماد بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، سرمایه گذاری خوارزمی، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان و گلوکوزان در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.گروه شیمیایی هم در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۷۵۲ میلیون و ۴۸۰ هزار برگه سهم به ارزش ۱۶ هزار و ۵۰ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز بیش از ۱۶۹ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۱ هزار و ۶۸۳ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار سه میلیارد و ۳۸۷ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۵۷ هزار و ۴۱۴ میلیارد ریال دادوستد شد. دیروز نمادهای هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، بیمه پاسارگاد (بپاس) و پالایش نفت لاوان (شاوان) تأثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.همچنین نماد تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، سرمایه گذاری صبا تأمین (صبا)، صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و جنرال مکانیک (رنیک) با تأثیر منفی بر شاخص این بازار
 همراه بودند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.