انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82019 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۰ - 23:22
کرونا در خوزستان و تهران در وضعیت قرمز
گزارش

کرونا در خوزستان و تهران در وضعیت قرمز

اشاره: هرچند روند کلی ابتلا به کرونا در کشور کاهشی است، اما برداشته شدن محدودیت‌ها از دو هفته پیش آثارش را نمایان کرده و باعث شیوع ابتلا به کرونا در بسیاری از شهرها ازجمله تهران و خوزستان شده است. بر اساس گزارش ها تعدا مبتلایان در خوزستان در روزهای اخیر 200 درصد افزایش داشته است. بنابراین اینکه گفته می‌شد وقتی هوا گرم می شود کرونا از بین می‌رود یک انگاره غلط بوده و ویروس کرونا گرما و سرما سرش نمی شود. دکتر مینو محرز عضو کمیته مقابله با کرونا روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه ستاره صبح هشدار داد و گفت: «موج جدید کرونا درراه است.» بنابراین لازم است محدودیت ها در شهرهایی مثل تهران و خوزستان ، قم و ... برقرار شود.

ستاره صبح-

بازگشت به تصمیمات سخت‌گیرانه
دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از روند افزایشی بروز کرونا در خوزستان، گفت: اگر درجایی بازگشایی‌ها موجب افزایش بیماری شود و یا به دلیل خصوصیت اپیدمی یک شهرستان یا خصوصیات اجتماعی آنجا، بازگشایی‌ها باعث شود که با تشدید موارد ابتلا مواجه شویم، حتماً تصمیمات سخت‌گیرانه‌تر و بازگشت به گذشته را خواهیم داشت.حریرچی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، درباره وضعیت ابتلا به کرونا در استان خوزستان، گفت: ما همچنان نگران خوزستان هستیم و روند ورودی در این استان صعودی است. بر همین اساس از مردم خوزستان درخواست می‌کنیم که به فاصله‌گذاری اجتماعی توجه بیشتری داشته باشند. گرچه باید توجه کرد که اپیدمی در خوزستان نسبت به سایر استان‌ها و برخی استان‌های جنوبی کشور نسبت به سایر استان‌ها دیرتر آغازشده و این موضوع باعث شده که شاهد اوج‌گیری و تشدید بیماری کرونا در این استان‌ نسبت به سایر استان‌ها باشیم.
آمار کرونا در ایران
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۰۶ هزار و ۲۲۰ نفر در کشور به‌طورقطع به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۸ نفر در روز گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۶۵۸۹ نفر رسید.کیانوش جهان پور روز شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: تا ظهر روز ۲۰ اردیبهشت بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۵۲۹ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در کشور به ۱۰۶ هزار و ۲۲۰ نفر رسید. در طول روز گذشته ۴۸ بیمار دیگر مبتلابه کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۶۵۸۹ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.جهان پور بیان کرد: بر اساس این گزارش‌ها تاکنون ۸۵ هزار و ۶۴ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند که حدود ۸۰ درصد مبتلایان است. ۲۶۹۶ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به‌نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.
وی گفت: تاکنون ۵۷۳ هزار و ۲۲۰ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام‌شده است.وی گفت: هفته‌های گذشته به‌جز خوزستان شاهد روند صعودی مبتلایان سرپایی و کاهش موارد بستری بیماری کووید ۱۹ در کشور بودیم به‌طوری‌که ۲۵ درصد موارد شناسایی‌شده جدید ناشی از موارد ارجاعی به بیمارستان و بقیه موارد سرپایی و البته بیشترین موارد بستری مربوط به استان خوزستان بوده است. امیدواریم با رعایت اصول بهداشتی توسط مردم شاهد کاهش بیشتر موارد این بیماری در روزهای آینده باشیم.

گرمای آب‌وهوا علت از بین 
رفتن کرونا نیست
وی افزود: تأکید می‌کنم که گرمای آب‌وهوای یک منطقه دلیل از بین رفتن کرونا نیست و مثال بارز آن‌هم استان خوزستان و درجاتی از استان بوشهر است. بنابراین باید در همه استان‌ها اقدامات بهداشتی و درمانی را رعایت کنیم و آماده‌باشیم تا بعد از فصل گرما هم با این ویروس مواجه خواهیم شد.

نتیجه یک پژوهش
وی با اشاره به انتشار مقاله‌ای درباره مطالعه وضعیت شیوع کرونا در برخی استان‌ها مانند گیلان از طریق تست سرولوژیک، افزود: درباره آنتی‌بادی در برخی استان‌ها مانند گیلان مطالعاتی انجام و درصد بالایی از میزان درگیری ذکرشده است. البته مطالعه بر اساس دعوت تلفنی و اجابت افراد در پاسخ‌دهی است، ۳۳ درصدی که منتشرشده می‌تواند زیاد و خارج از عرف تلقی شود، اما مطالعات انجام‌شده و تخمین‌هایی که زده می‌شود، درصدهای دورقمی پایین در حد ۱۰، ۱۲ و ۱۵ درصد از ابتلای افراد کم علامت و بی علامت گفته می‌شود که اگر این موضوع صحت کامل داشته باشد، اینکه ما ابتلای ۱۰ تا ۱۵ درصدی داشته باشیم، اما درصد مرگ‌ومیر و بستری در بیمارستان‌هایمان به این حد پایین باشد، می‌تواند یک دستاورد باشد و نشان‌دهنده این باشد که سیستم بهداشتی و درمانی علی‌رغم ابتلای چندین میلیونی افراد، توانسته بستری و مرگ‌ومیر را در حد پایینی نگه دارد.

تصمیم‌گیری درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بعد از ماه رمضان
وی درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نیز گفت: درباره مدارس گفته می‌شود اولین جایی باشند که بسته می‌شوند و آخرین جایی باشند که باز می‌شوند. برخی درباره دانشگاه‌ها هم‌چنین نظری داشتند. همان‌طور که اعلام‌شده با توجه به اینکه روند کلی کشور در حوزه کرونا نزولی است، اگر این روند نزولی حفظ شود و ادامه یابد، ممکن است بعد از ماه رمضان تصمیمات و پیشنهاد‌هایی در ستاد کشوری ارائه شود. قاعدتاً اگر بازگشایی دانشگاه‌ها را داشته باشیم، حضور در کلاس‌ها اختیاری خواهد بود نه اجباری. امیدواریم که اگر شرایط به همین خوبی پیش روند و این روند نزولی حفظ شود، بتوانیم آخر ترم امتحانات را به‌صورت حضوری برگزار کنیم و برای ترم بعد آماده شویم.

وضعیت بازگشایی رستوران‌ها
حریرچی در پاسخ به سؤالی درباره بازگشایی رستوران‌ها، گفت: واقعیت این است که رستوران بیرون بر به این معنی نیست که حتماً با پیک برده شود و اگر فردی خودش هم حضوراً به رستوران مراجعه کند و غذا را دریافت کرده و ببرد، بیرون بر محسوب می‌شود، اما اگر در رستوران سرو و غذا خوردن انجام شود و یا وضعیت برون‌بر منجر به ایجاد صف شود که در آن رعایت فاصله‌گذاری نمی‌شود، مضر است و باید از آن جلوگیری شود. من از مردم درخواست می‌کنم به هر مرکزی که مراجعه می‌کنند، با موبایل خودشان QR کد آن مرکز را درخواست کرده و آن را با موبایل اسکن کنند. اگر این اقدام را انجام دهند درباره فاصله‌گذاری و بهداشت محیط و وضعیت بهداشتی چهار سؤال مطرح می‌شود و مردم می‌توانند گزارش دهند. این اقدام حق اولیه مردم است و از آن‌ها می‌خواهیم که این اقدام را انجام دهند و یا اگر مورد خلافی دیدند با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند. در برخی موارد تهران آمار ما را خراب می‌کند. در استان‌های غیر از تهران ۸۳ درصد واحدهای صنفی موارد بهداشتی را رعایت کرده‌اند.

مراسم عروسی و عزا ممنوع
حریرچی در پاسخ به سؤال ایسنا درباره وضعیت بازگشایی تالارهای برگزارکننده مراسم‌ها، گفت: نمی‌دانم افراد چطور نوبت می‌گیرند و چطور برخی از این تالارها نوبت برگزاری مراسم می‌دهند. بالاخره باید تصمیمی گرفته شود. فعلاً تصمیمی برای بازگشایی تالارها گرفته نشده است.معاون کل وزارت بهداشت درباره احتمال بروز موج دوم کرونا در کشور با توجه به بالا بودن آمار ابتلا به کرونا در تهران، اظهار کرد: باید توجه کرد که ما هم باید واقعیت و نکات مثبت را بگوییم و هم نکات نگران‌کننده را مطرح کنیم. باید توجه کرد که در استان تهران طی چند هفته گذشته روند تعداد بستری، روند تعداد مراجعین، روند تعداد بستری در بخش‌ آی سی یو و روند تعداد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، روند نزولی است، اما هنوز آمار ما در تهران می‌تواند قابل‌توجه تلقی شود. درباره تهران با توجه به ویژگی‌های خاص شهر، هنوز نگران هستیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.