انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82017 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۰ - 23:12
خروج آمریکا از برجام دو ساله شد
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح

خروج آمریکا از برجام دو ساله شد

اشاره: هم‌زمان با دومین سالروز خروج غیرقانونی ایالات‌متحده آمریکا از برجام (18 اردیبهشت 1397)، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، موارد نقض تعهدات بین‌المللی آمریکا و قطعنامه 2231 شورای امنیت پس از خروج واشنگتن از برجام را گوشزد کرد و خواستار حفظ اعتبار این نهاد بین‌المللی شد. آن‌گونه که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه خبر داده، ظریف در این نامه درباره خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران و نقض‌های فاحش، مکرر و مستمر منشور ملل متحد به‌ویژه ماده ۲۵ که اعتبار و تمامیت سازمان ملل متحد و صلح و امنیت بین‌المللی را مورد تهدید قرار داده نکات مهمی را یادآور شده است. «خروج یک‌جانبه و غیرقانونی ایالات‌متحده از برجام»، «عملکرد سوء ایالات‌متحده در جهت تضعیف مفاد قطعنامه ۲۲۳۱»، «تلاش‌های توأم با حسن نیت ایران جهت حفظ برجام» و «تفسیر ناقص قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد» از محورهای اصلی نامه ظریف به آنتونیو گوترش است. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص گفته است: «نامه ظریف به گوترش نشان‌دهنده حقانیت ایران در پایبندی به برجام است.» گفتنی است که دو سال پیش دونالد ترامپ توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی را یک توافق وحشتناک یک‌طرفه خواند که هرگز نباید امضا می‌شد، و گفت: «این توافق صلح و آرامش نیاورد و نخواهد آورد.» درنهایت در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ دولت ایالات‌متحده آمریکا رسماً خروج از برجام و بازگشت تحریم‌ها به‌صورت گذشته را اعلام کرد و برای انجام مجدد مذاکرات در صورت تمایل ایران اعلام آمادگی نمود. از آن روز ترامپ «بالاترین سطح از تحریم‌های اقتصادی» علیه ایران را اعمال کرده است. در همین ارتباط علی ربیعی، دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت، در یادداشت هفتگی خود نوشت: «تجربه دو سال اخیر ما در تحریم، مسیر آینده را پیش روی ما قرار داده است. تحریم تقدیر ملت و سرنوشت محتوم ما نیست، ما با اصل و آثار تحریم خواهیم جنگید، مفاهمه و گفت‌وگوی عمومی با جامعه مسیر درستی است که ادامه خواهیم داد.» اکنون نگاه‌ها به دبیرکل سازمان ملل است تا مشخص شود این سازمان و سایر نهادهای بین‌المللی در قبال نقض تعهدات آمریکا گامی برخواهند داشت یا خیر. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

وزیر امور خارجه در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید کرد، هرگونه تحریم یا محدودیت جدید توسط شورای امنیت خلاف تعهدات اساسی داده‌شده به مردم ایران است و همه مسئولیت آن بر عهده ایالات‌متحده و هر موجودیتی خواهد بود که یا به ایالات‌متحده کمک کرده و یا تلویحاً در قبال رفتار غیرقانونی‌اش سکوت نماید. هم‌زمان با دومین سالروز خروج غیرقانونی و بدون دستاورد ایالات‌متحده آمریکا از برجام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه مهمی خطاب به آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد توجه وی به‌عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد را به برخی موضوعات مرتبط با خروج غیرقانونی ایالات‌متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همچنین اعمال غیرقانونی تحریم‌های یک‌جانبه آن دولت علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران که در تناقض روشن با تعهدات آن دولت ذیل حقوق بین‌الملل است، همچنین توجه شورای امنیت را به موضوعات مرتبط با نقض‌های فاحش، مکرر و مستمر منشور ملل متحد، علی‌الخصوص ماده ۲۵ توسط ایالات‌متحده که اعتبار و تمامیت سازمان ملل متحد را به مخاطره انداخته و صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، جلب کرد.

خروج یک‌جانبه و غیرقانونی
وزیر امور خارجه کشورمان در این نامه با اشاره به خروج یک‌جانبه و غیرقانونی ایالات‌متحده از برجام و خاتمه مشارکت آنان در برجام و اعمال مجدد تمامی تحریم‌هایی که وفق برجام رفع شده بود و «ناپایبندی اساسی» نسبت به برجام در تناقض آشکار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد که خود آمریکا آن را ارائه کرده بود، تأکید کرد: سازمان ملل متحد می‌بایست فوراً به مسئولیت دولت ایالات‌متحده رسیدگی کرده و آن دولت را به دلیل تبعات اعمال متخلفانه‌اش که در تناقض آشکار با منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل قرار دارد، پاسخگو سازد. بی کیفرمانی ایالات‌متحده در این مورد و سایر موارد، به اعتبار سازمان ملل متحد به‌شدت لطمه خواهد زد. ظریف اعمال غیرقانونی ایالات‌متحده در بی‌اعتنایی آشکار به حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد را تضعیف‌کننده اصل حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات و به مخاطره انداختن چندجانبه‌گرایی و نهادهای آن و حاکی از بازگشت به عصر فاجعه‌بار و شکست‌خورده ‌یک‌جانبه‌گرایی دانست که باعث تشویق ناسازگاری و اعمال غیرقانونی می‌شود که همه آن‌ها نشان‌دهنده تهدید واضح علیه صلح و امنیت بین‌المللی است. وی افزود: آمریکا به‌خصوص از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ تاکنون، بار دیگر به اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه متوسل شده و نه‌تنها تعهدات خود وفق برجام را انجام نداده، بلکه در مسیر اجرای تعهدات سایر اعضای برجام و دول عضو ملل متحد به‌طور اساسی مانع‌تراشی کرده است.

هشدار علیه صلح و امنیت
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: خروج ایالات‌متحده از برجام و متعاقب آن اعمال مجدد تحریم‌های ظالمانه، جامع و یک‌جانبه خود علیه ایران می‌بایست به‌عنوان هشداری علیه صلح و امنیت بین‌المللی تلقی شود. ظریف تأکید کرد: وقت آن رسیده که شورای امنیت و اعضای آن، اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف‌ها را تضمین نمایند و شورای امنیت به‌جای نظارت منفعلانه نسبت به تکرار چنین رویکردهای توهین‌آمیز ایالات‌متحده همراه با بی کیفرمانی مطلق،  اعمال مجدد تحریم‌های غیرقانونی علیه مردم ایران که نقض منشور، قطعنامه ۲۲۳۱ و حقوق بین‌الملل است را قویاً محکوم نماید. وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز اطمینان از اطلاع دبیر کل سازمان ملل از گزارش‌های پانزده‌گانه و پی‌درپی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد راستی آزمایی پایبندی کامل ایران به تعهداتش وفق برجام افزود: به‌منظور اثبات حسن نیت خود مایلم بار دیگر اعلام نمایم جمهوری اسلامی ایران به همکاری کامل و مؤثر خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه می‌دهد.

اقدام علیه قطعنامه 2231
ظریف در این نامه بعد از بیان ویژگی‌های اصلی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تأکید کرد: بیانیه‌های مقامات آمریکایی مبنی بر قصد آن‌ها برای اقدام علیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بسیار نگران‌کننده است و ممکن است اوضاع را به شرایط غیرقابل‌کنترل بکشاند و هرگونه اقدام علیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برخلاف این چارچوب، پیامدهای جدی برای دوام و پایداری شرایط توافق شده به همراه خواهد داشت. وی با استناد به تصریح نامه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به همتایان  خود در قالب ۱+۴ ( ۸ مه ۲۰۱۹ ) مبنی بر اینکه هرگونه تحریم یا محدودیت جدید توسط شورای امنیت خلاف تعهدات اساسی داده‌شده به مردم ایران است، تأکید کرد: در چنین سناریویی، گزینه‌های ایران، همان‌طور که قبلاً به اعضای باقیمانده در برجام اطلاع داده‌شده، قاطع خواهد بود و همه مسئولیت آن بر عهده ایالات‌متحده و هر موجودیتی خواهد بود که یا به ایالات‌متحده کمک کرده و یا تلویحاً در قبال رفتار غیرقانونی‌اش سکوت نماید.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.