انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کاهش 10 هزار تومانی نرخ ارز از پیامدهای زودهنگام پیروزی بایدن است
رویدادهای قبل و بعد از برجام نشان داد برخی به دنبال فشار بر مردم هستند
روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد
خسارت تبدیل شهرها به قبرستان سنگ‌ها!
قالیباف: آدرس مشکلات اقتصادی پاستور، بهارستان و میرداماد است نه میشیگان و آریزونا
تفاوت استراتژی دموکرات‌ها درباره ایران نسبت به جمهوری‌خواهان
مردم از شعارهای رئیس مجلس و نمایندگان چیزی گیرشان نمی‌آید
آیا نظامیان شانس رئیس‌جمهور شدن دارند؟
پیامدهای ناگوار نتیجه انتخابات آمریکا برای مردم ایران
وضعیت کرونا وحشتناک شده است
منافع ملی قربانی رفتارهای جناحی
خطر ظهور پوپولیسم!
دولت به تنهایی نمی‌تواند مشکلات و بحران‌ها را حل کند
شوک بر بازارهای نفت در صورت پیروزی بایدن
ماجرای فهرست 20 نفره برای ریاست‌جمهوری 1400 چیست؟
بحران کرونا درسی برای زلزله احتمالی تهران
درگذشت قاضی حداد براثر کرونا
هشدار ایران به ترامپ
71 شهر کشور در محاصره کرونا
اقتصاد مسئله اول کشور است
پیامدهای انتخاب بایدن برای دنیا و ایران
واکنش مقامات و اصولگرایان به انتخاب بایدن
مجلس احساسی، ناپخته و سلیقه‌ای عمل می‌کند
سیاست رئیس‌جمهور بعدی آمریکا درباره ایران چیست؟
جو بايدن و امکان مذاکره با ايران
مشکلات اقتصادی را متخصصان می‌توانند حل کنند، نه نظامیان
آقای روحانی؛ اشتباه چهار سال پیش در ارتباط با انتخابات آمریکا را تکرار نکنید
اجلاس آنلاین سازمان همکاری شانگهای به ریاست روسیه
از بین رفتن برجام با رفتار یک بام و دو هوای اصولگرایان
خوش‌بینی و موانع روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری بایدن
پشت پرده تأخیر در نتایج انتخابات ایالات‌متحده
انتخابات1400 را از قهر مردم نجات دهید
نقش ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری ترامپ درباره ایران
اصلاح‌طلبان از تردید تا حضور در انتخابات 1400
پیروزی بایدن؛ تقویت اصلاح‌طلبان و بهبود اقتصادی
دلایل روند کاهشی قیمت ارز، طلا و دیگر کالاها پس از انتخاب بایدن
من در منزل صادق لاریجانی در آمل بازداشت شدم
فرصت‌ها را مردم سوزانده‌اند یا مسئولان؟
طعنه رئیس‌جمهور به مخالفان دولت
تمرکز بر رفع تحریم‌ها به‌جای نزاع‌های سیاسی
آیا جو بایدن سیاست ایالات‌متحده در خاورمیانه را تغییر خواهد داد؟
ضرورت نگاه مثبت به آمدن بایدن به جای ترامپ
تعامل با دنیا و تصویب لوایح FATF به رفع مشکلات کمک می‌کند
کدام کلید می‌تواند قفل بحران کرونا را باز کند؟
روحانی دیکتاتور است!
راهکار قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تن دادن به نظرات متخصصان است
هشدارهای تکان‌دهنده رئیس سازمان نظام پزشکی درباره فاجعه کرونا در کشور
داوود فیرحی و مسئله دولت در ایران
بدون تعطیلی شهرها، نمی‌توان موج هجومی کرونا را کنترل کرد
نقش کارتل‌های اقتصادی و شیوع کرونا بر نتیجه انتخابات آمریکا؛ برنده ترامپ یا بایدن؟
بیشتر
کد خبر: 82014 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۲۰ - 23:08
 انتخاب را به عهده مردم بگذارید
در نامه سرگشاده علی مطهری به دبیر شورای نگهبان عنوان شد

انتخاب را به عهده مردم بگذارید

اشاره: مجلس دهم در آخرین روزهای کاری خود قانون انتخابات را اصلاح کرد و رد صلاحیت کاندیداها را مشروط به‌حکم قضایی از سوی یک دادگاه صالحه دانست، اما شورای نگهبان این طرح را رد کرد. روزنامه کیهان در واکنش به این مصوبه روز 15 اردیبهشت در یک تیتر نوشت: «انتقام رانده‌شدگان از مجلس با مصوبه بی‌خاصیت». علی مطهری نماینده تهران به این اقدام شورای نگهبان واکنش نشان داد و طی نامه سرگشاده به دبیر شورای نگهبان نوشت: «انتخاب را به عهده مردم بگذارید.» مطهری با انتشار نامه‌ای در کانال اطلاع‌رسانی خود به سخنان آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: «این تفکر را که همه مراحل انتخاب را شما باید انجام دهید، از سرخود بیرون کنید، بخشی از انتخاب را هم به عهده مردم بگذارید. فرضاً دو نفر فاسد وارد مجلس شوند بهتر از آن است که ده‌ها اصلح از ورود به مجلس بازبمانند؛ امیدوارم درروش خود تجدیدنظر کنید.»

ستاره صبح-

بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان
به گزارش ایرنا، آیت‌الله جنتی چهارشنبه گذشته در نطق پیش از دستور خود درباره طرح اصلاح قانون انتخابات که از سوی عده‌ای از نمایندگان مجلس دهم طراحی‌شده است، گفت: «درحالی‌که مدت‌ها و پیش از برگزاری انتخابات اخیر، درباره اصلاح قانون انتخابات فریاد زدیم و مطالبه کردیم، اما مجلس محترم هیچ توجهی به این امر نکرد و حالا و در روزهای پایانی خود تازه به فکر اصلاح قانون انتخابات آن‌هم با این کیفیت افتاده است.»
جنتی با تأکید بر اینکه شورای نگهبان اصلاح قانون انتخابات ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات را امری ضروری و واجب می‌داند که باید باکار دقیق و کارشناسی به‌دوراز هیجانات انجام شود، یادآور شد: «بنده حتی پیش از انتخابات در مذاکره‌ای که با رئیس محترم مجلس داشتم به ایشان گفتم که باید اصلاح قانون انتخابات ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات باشد، اما متأسفانه طرح اخیر نه‌تنها هیچ نسبتی باسیاست‌های کلی انتخابات ندارد بلکه باهدف بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب‌شده است.»
دبیر شورای نگهبان ابراز امیدواری کرد که مجلس یازدهم با هماهنگی متولیان امر انتخابات همچون وزارت کشور و شورای نگهبان، در فضایی معقول اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند.

نظارت بر اساس معیارهای مشخص
علی مطهری در واکنش به اظهارات آیت‌الله جنتی در نامه‌ روز گذشته خطاب به آیت‌الله جنتی نوشت: «در صحبت اخیرتان مطالبی درباره طرح مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات گفته‌اید که قابل‌تأمل و حاکی از نگاه از بالا به پایین به مجلس است. گویی نه این است که شورای نگهبان صرفاً باید مصوبه مجلس را ازنظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی و اظهارنظر کند، بلکه نیت خوانی می‌کنید که این طرح باهدف بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب‌شده است.
نماینده مردم تهران افزود: به شما و آقای (عباسعلی) کدخدایی -که از همان ابتدا از این طرح ابراز نگرانی کرد- حق می‌دهم که نگران باشید، چراکه سال‌ها مطلق‌العنان تحت عنوان مبهم «نظارت استصوابی» هر کاری که خواسته‌اید کرده‌اید و اکنون بناست این نظارت بر اساس معیارهای مشخص انجام شود.  مطهری در پاسخ به اظهارات آیت‌الله جنتی که گفته بود مجلس توجهی به اصلاح قانون انتخابات نکرد و حالا در روزهای پایانی خود به فکر اصلاح قانون انتخابات افتاده است، یادآور شد: اولاً مجلس طرح مفصلی در اصلاح قانون انتخابات مجلس ارائه کرد و شمارد کردید. ثانیاً چه فرقی می‌کند مجلس طرحی را در روزهای پایانی ارائه کند یا در روزهای آغازین یا در وسط دوره، شما وظیفه‌دارید منصفانه درباره آن اظهارنظر کنید.  وی درباره این گفته دبیر شورای نگهبان مبنی بر  اینکه باید اصلاح قانون انتخابات ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات باشد، اظهار داشت: اتفاقاً این طرح ناظر به همین سیاست‌ها ازجمله حفظ حقوق نامزدها در بررسی صلاحیت‌ها و پاسخگو بودن شورای نگهبان نسبت به عملکرد خود است تا شورای نگهبان که خود را ناظر و عالم به همه اعمال و نیات و معیار عقاید و اظهارنظرهای نامزدها می‌داند پایین بیاید.مطهری درباره بخش دیگری از سخنان آیت‌الله جنتی مبنی بر اینکه اصلاح قانون انتخابات باید باکار دقیق و کارشناسی به‌دوراز هیجانات انجام شود، تأکید کرد: این‌ها را مجلسی‌ها بهتر می‌دانند و عمل می‌کنند. پاسخ دهید چه کرده‌اید که هم اصول‌گرا و هم اصلاح‌طلب، هم رد صلاحیت شده و هم رد صلاحیت نشده در جریان بررسی این طرح در مجلس فریادش بلند بود. نمایندگان به دستور قرآن عمل کردند که خداوند فریاد به بدگویی را دوست ندارد مگر از سوی کسی که مظلوم واقع‌شده باشد. نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: جالب است که در آخر، مکنون قلبی خود را بروز داده‌اید و آن اینکه گفته‌اید امیدوارم مجلس یازدهم اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند، یعنی از پیش مصوبه اخیر مجلس دهم  را رد کرده‌اید و تمایل خود برای اصلاح قانون انتخابات توسط مجلس خودساخته را اعلام کرده‌اید. در این صورت تکلیف شرط عدالت در اعضای شورای نگهبان چه می‌شود؟مطهری یادآور شد: بی‌اختیار به یاد تشرهای امام خمینی (ره) به شورای نگهبان افتادم که چگونه جناب‌عالی و امثال جناب‌عالی را از جایگاه خدایی پایین می‌آورد و به حقوق مردم توجه می‌داد. این تفکر را که همه مراحل انتخاب را شما باید انجام دهید، از سرخود بیرون کنید، بخشی از انتخاب را هم به عهده مردم بگذارید. فرضاً دو نفر فاسد وارد مجلس شوند بهتر از آن است که ده‌ها اصلح از ورود به مجلس بازبمانند. امیدوارم درروش خود تجدیدنظر کنید.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.