انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82013 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۱۹ - 23:44
ناکامی سنای آمریکا در لغو وتوی ترامپ
گزارش خبری تحلیلی

ناکامی سنای آمریکا در لغو وتوی ترامپ

اشاره: حدود دو ماه پیش کنگره آمریکا قطعنامه محدودیت قدرت جنگی علیه ایران را تصویب کرد، اما به خاطر اینکه قانون‌گذاران به خاطر شیوع ویروس کرونا، در خارج از واشنگتن به سر می‌بردند، ارسال آن به کاخ سفید با تأخیر انجام شد. مجلس نمایندگان اقدامات لازم برای ارسال این قطعنامه را انجام داده بود اما پس از آنکه مجلس سنا در این هفته فعالیت خود را از سر گرفت، مجلس نمایندگان این قطعنامه را ارسال کرد. این قطعنامه با ۲۲۷ رأی موافق در برابر ۱۸۶ رأی مخالف در ماه مارس تصویب شده بود. اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام وتوی قطعنامه کاهش اختیارات جنگی مدعی شد: «این یک قطعنامه بسیار توهین‌آمیز بود که توسط دموکرات‌ها به‌عنوان بخشی از استراتژی برای پیروزی در انتخابات سوم نوامبر با تفرقه حزب جمهوری‌خواه مطرح شد.» این وتو، هفتمین بار در چهار سال گذشته بود که رئیس‌جمهوری چهل و پنجم آمریکا مصوبات کنگره را متوقف می‌کند. البته همان شب یک رأی‌گیری در سنای آمریکا برای لغو وتوی دونالد ترامپ انجام شد؛ اما درنهایت سناتورها نتوانستند آرای کافی یعنی دو سوم برای لغو وتوی قطعنامه کاهش اختیارات جنگی توسط ترامپ را به دست آورند. در همین ارتباط برنی سندرز، سناتور ارشد آمریکایی و کاندیدای انصراف داده دموکرات‌ها از رقابت‌های ریاست جمهوری، با انتقاد از وتوی قطعنامه کاهش اختیارات جنگی رئیس‌جمهوری آمریکا از سوی ترامپ، او را متهم به نگه‌داشتن ایالات‌متحده در جنگ‌های بی‌پایان کرد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

رئیس‌جمهوری آمریکا مصوبه‌ کنگره‌ ایالات متحده مبنی بر محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهوری در جنگ‌افروزی علیه ایران را وتو کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بامداد روز پنج‌شنبه مصوبه‌ کنگره‌ ایالات متحده مبنی بر محدود کردن حدود اختیارات رئیس‌جمهوری در جنگ‌افروزی علیه ایران را وتو کرد. بهانه‌ ترامپ برای وتو کردن این قطعنامه‌ی مصوب از سوی کنگره آمریکا، تداوم کمپین فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است. رئیس‌جمهوری آمریکا مصوبه‌ای را وتو کرد که قدرت و اختیارات او را برای ایجاد یک‌جانبه جنگ علیه ایران کاهش می‌داد. این وتو، هفتمین باری بود که رئیس جمهوری چهل و پنجم آمریکا مصوبات کنگره را متوقف می‌کند. 

واکنش دونالد ترامپ
این مصوبه پس از تصمیم خودسرانه کاخ سفید برای ترور سپهبد قاسم سلیمانی بدون تأیید و اطلاع کنگره، ارائه شد که نزدیک بود این کشور را در آستانه جنگ قرار دهد. رئیس جمهور ایالات متحده مدعی شد قطعنامه کاهش اختیارات جنگی علیه ایران توهین‌آمیز و دسیسه دموکرات‌ها بوده است. ترامپ در بیانیه‌ای که توسط کاخ سفید منتشر شد، اعلام کرد: «این یک مصوبه بسیار توهین‌آمیز بوده است که توسط دموکرات‌ها به عنوان استراتژی پیروزی در انتخابات نوامبر و با تفرقه‌افکنی میان حزب جمهوری‌خواه ارائه شده است.» وی هم‌چنین گفت که معدود جمهوری‌خواهانی که به این مصوبه رأی داده‌اند، بازیچه‌ دست دموکرات‌ها شده‌اند.

رای گیری در سنا
سنای آمریکا روز پنج شنبه یک رای‌گیری برای لغو وتوی ترامپ علیه قطعنامه کاهش اختیارات نظامی رئیس جمهور آمریکا در برابر ایران انجام داد. به گزارش واشنگتن اگزمینر، میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا، پس از وتوی این قطعنامه از سوی ترامپ در روز چهارشنبه اعلام کرد که این رای‌گیری در ساعت 13:30 به وقت محلی برگزار خواهد شد. پیش بینی می‌شد این اقدام که مستلزم تاییدیه دو سوم اعضای کنگره است، با شکست روبه‌رو شود.

عدم خسارت به نظامیان
رای‌گیری در سنای آمریکا در پی این برگزار شد که دونالد ترامپ بامداد پنج‌شنبه مصوبه‌ کنگره‌ ایالات متحده مبنی بر محدود کردن حدود اختیارات رئیس‌جمهوری در جنگ‌افروزی علیه ایران را وتو کرد. تیم کین، سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا در این باره گفته بود: «از همکارانم می‌خواهم در رای‌گیری برای لغو این وتو به من ملحق شوند. تا زمانی که یک اتفاق نظر دقیق در کنگره مبنی بر ضرورت جنگ وجود نداشته باشد، نباید به نظامیانمان خسارت وارد کنیم.»
ناکامی سناتورها
سنای آمریکا نتوانست مانع از وتوی رئیس‌جمهور این کشور علیه طرح کاهش اختیارات جنگی این کشور شود. به گزارش ایسنا، به نقل از سی ان ان، سنای آمریکا با تعداد آرای ۴۹ در مقابل ۴۴ نتوانست وتوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا علیه کاهش اختیارات جنگی‌اش را لغو کند. این طرح مانع از آن می‌شد که رئیس‌جمهور آمریکا بدون مجوز کنگره علیه ایران جنگ‌افروزی کند. سنای آمریکا برای لغو وتوی ترامپ به دو سوم آرا نیاز داشت.

واکنش برنی سندرز
سناتور ارشد آمریکایی با انتقاد از وتوی قطعنامه کاهش اختیارات جنگی رییس جمهوری آمریکا از سوی ترامپ، او را متهم به نگه داشتن ایالات متحده در جنگ‌های بی‌پایان کرد. «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت عصر پنجشنبه در پیامی توییتری نوشت: «ترامپ می‌گفت ملت‌های بزرگ در جنگ‌های بی‌پایان نمی‌مانند، اما او اکنون دو قطعنامه اختیارات جنگی دوحزبی را وتو کرده تا ما را در این جنگ‌ها نگه دارد.» نامزد پیشین حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از کنگره خواست که به تلاش‌های خود برای مقابله با این «رییس جمهور بی‌قانون» ادامه دهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.