انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81998 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۱۷ - 00:20
هشدار درباره شیوع ویروس کرونا
گزارش

هشدار درباره شیوع ویروس کرونا

اشاره: ستاد مقابله با کرونا روز شنبه اعلام کرد وضعیت 132 شهر در کشور ازنظر ابتلا به کرونا سفید یا کم‌خطر است. به همین دلیل مساجد و حسینیه‌ها در این شهرها بازگشایی شدند. درحالی‌که چنین تصمیمی گرفته‌شده اما متخصصان می‌گویند ازآنجاکه هنوز دارو واکسن برای کرونا کشف نشده بهترین راه کنترل ویروسش کرونا ایجاد محدودیت و قرنطینه است. روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت هشدار داد و گفت: «اگر قرار باشد وزارت بهداشت تصمیم‌ بگیرید، می‌گوییم کشور یک سال تعطیل شود.»

ستاره صبح-

اعلام اسامی شهرهای سفید منبع رسمی نداشت
کیانوش جهان پور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته در نشست خبری ویدیو کنفرانس که در وزارت بهداشت برگزار شد درباره اعلام اسامی برخی شهرها به‌عنوان مناطق سفید ازنظر شیوع ویروس کرونا که چند روز قبل منتشر شد، گفت: سیاستی مبنی بر اعلام مناطق سفید ازنظر شیوع کرونا به‌طور متمرکز نداریم و اعلام اسامی شهرها که چند روز قبل انجام شد، منبع رسمی نداشت. البته قرار شد دانشگاه‌های علوم پزشکی به‌صورت استانی این مناطق سفید را اعلام کنند و قرار نیست به‌صورت متمرکز از طرف وزارت بهداشت اعلام شود. البته از طریق سامانه ماسک نیز این دسترسی وجود دارد که مناطق سفید کرونایی در کشور ردیابی شود. درنتیجه وزارت بهداشت قرار نیست هر ۵ روز یک‌بار فهرست اسامی شهرهای سفید ازنظر شیوع کرونا را اعلام کند. اسامی شهرهای سفید ازنظر شیوع کرونا حداکثر ۵ روز اعتبار دارد و ظرف ۵ روز این اسامی بازنگری می‌شوند و ممکن است وضعیت شهرها از سفید به زرد یا قرمز تغییر پیدا کنند. درنتیجه اسامی این شهرها از طرف وزارت بهداشت اعلام‌نشده است.

آمار کرونا در ایران 
کیانوش جهان پور روز گذشته درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: تا ۱۶ اردیبهشت  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۳۲۳ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۹۹ هزار و ۹۷۰ نفر رسید.
وی اعلام کرد: تاکنون ۹۹ هزار و ۹۷۰ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۳ نفر در روز گذشته، جان‌باختگان کرونا در کشور به ۶۳۴۰ نفر رسید.
جهان پور گفت: خوشبختانه تاکنون ۸۰۴۷۵ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. همچنین ۲۶۸۵ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
او افزود: تاکنون ۵۱۹ هزار و ۵۴۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.
وی اظهار کرد: رعایت فاصله‌گذاری و مراعات نکات بهداشت فردی و عمومی همچنان باید انجام شود و در این روزها با توجه به افزایش ترددها باید این موارد بیشتر توجه کرد. همچنین پایش رفتار اطرافیان می‌تواند به کمک همکاران ما در نظام سلامت باشد. جهان پور گفت: اکنون ایران جزو پنج کشور صدرنشین ازنظر تعداد بالاترین میزان بهبودی بیماران کووید ۱۹ قرار دارد.

استان سفید ازنظر شیوع کرونا نداریم
وی اظهار کرد: استانی به نام سفید ازنظر شیوع کرونا نداریم، بلکه برخی شهرستان‌ها در استان‌ها به‌عنوان سفید اعلام‌شده است. اعلام اسامی این شهرها توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود. همچنان آمار جداگانه استان به استان اعلام نمی‌شود.  اگر قرار باشد وزارت بهداشت تصمیم‌گیری کند، می‌گوییم کشور یک سال تعطیل شود، اما آیا بخش‌های دیگر مثل اقتصاد می‌توانند این موضوع را تحمل کنند. برخی می‌گویند کشور به‌طور کامل به سمت تعطیلی برود که این اتفاق نمی‌افتد. اقتصاددان‌ها و جامعه‌شناس‌ها و روان‌شناس‌ها و مدیران باید وارد میدان شوند و راهکار بدهند. همه کشورها به سمت بازگشایی مجدد رفتند، اما این بازگشایی باید هوشمند و هدفمند باشد. هنوز نمی‌دانیم با موج دومی در روزهای آتی مواجه هستیم یا خیر. اتفاق نیفتادن موج دوم هم از این مسیر است که بهداشت فردی و عمومی رعایت شود.

وضعیت عادی نیست
جهان پور گفت: اعلام سفید بودن شهرها به معنی عادی بودن وضعیت نیست. حتی مشاغلی که بازگشایی می‌شوند هم پروتکل دارند. بازگشایی مشاغل و صنف‌ها با پروتکل به معنی وجود محدودیت است و این‌که همچنان در وضعیت عادی قرار نداریم. اگر رعایت نشود، احتمال وقوع موج دیگری از بیماری وجود دارد.

تأخیر در پرداخت یک میلیارد یورو از صندوق ذخیره ارزی
رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در مورد توییت روز دوشنبه وزیر بهداشت بیان کرد: وقتی در مورد اعطای یک هزینه صحبت می‌شود، به‌سرعت اطلاع‌رسانی می‌کنند. انتظار و توقع درزمینه برداشت یک میلیارد یورو از صندوق ذخیره ارزی ایجاد شد. این‌که چقدر از این پول و چه زمانی به دست وزارت بهداشت می‌رسد همچنان مطرح است. از طرفی همکاران ما می‌گویند یک میلیارد یورو به وزارت بهداشت داده‌اند، پس چرا مطالبات ما را پرداخت نمی‌کنید؟ توییت روز گذشته وزیر بهداشت هم در این زمینه بود که هنوز پولی از صندوق ذخیره ارزی به وزارت بهداشت نرسیده است. این پول در جیب وزارت بهداشت نمی‌ماند و برای پرداخت بدهی‌ها هزینه می‌شود. قصد وزیر بهداشت هم این بود که هنوز پولی به دست وزارت بهداشت نرسیده است.

انگلیس رکورددار آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در اروپا
تازه‌ترین گزارش دفتر آمار ملی انگلیس نشان می‌دهد، تعداد فوتی‌های مبتلابه کووید-۱۹ در این کشور، تا هفته گذشته، از آمار همه کشورهای اروپایی عبور کرده است.
بر اساس این گزارش که دیروز منتشر شد، تعداد فوتی‌های ثبت‌شده تا ۲۴ آوریل گذشته (۵ اردیبهشت) ۲۹ هزار و ۶۴۸ نفر بوده که این میزان از آمار کنونی ایتالیا که در صدر فهرست آمار جان‌باختگان اروپا و پس از آمریکا دومین کشور دارای بالاترین آمار مرگ‌ومیر در جهان بود، ۵۶۹ نفر بیشتر است. این آمار همچنین با آخرین گزارش رسمی وزارت بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی انگلیس (DHSC) که دوشنبه ۱۵ اردیبهشت منتشر شد ۹۱۴ نفر اختلاف دارد. داده‌های آماری همچنین نشان می‌دهد تا تاریخ یادشده، ۵ هزار و ۸۹۰ نفر در خانه‌های سالمندان این کشور جان خود را ازدست‌داده‌اند. مقام‌های انگلیس که از سوی افکار عمومی تحت‌فشار قرار دارند،‌ این اختلاف در آمارها را به تعداد فوتی‌های خارج از بیمارستان‌ها نسبت داده که دولت به آن‌ها دسترسی ندارد. روزنامه گاردین پیشتر گزارش داد که مسئولان وزارت بهداشت انگلیس افراد فوت‌شده در خانه‌های سالمندان و نیز فوت‌شدگان در کلینیک‌های پرستاری را از آمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور مستثنا کرده‌اند تا آمار جان‌باختگان براثر کرونا را کمتر جلوه دهند.بنابراین گزارش، مسئولان انگلیس جان‌باخته صدها مریض در خانه‌های سالمندان را هنگام جمع‌آوری آمارهای رسمی از قربانیان در نظر نمی‌گیرند.بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس پنجشنبه گذشته ادعا کرد که این کشور از رشد همه‌گیری کووید-۱۹ عبور کرده و شیب نزولی را طی می‌کند.
وی در نشست خبری روزانه دولت افزود: ما از اوج همه‌گیری کرونا که می‌توانست فاجعه‌بارتر باشد عبور کردیم و اینک می‌توانیم روزنه‌ای از نور را پیشرو داشته باشیم. بنابراین مهم است که اینک کنترل اوضاع را از دست ندهیم و زمینه ورود به چالش جدیدی را مهیا نکنیم.
هم‌زمان مدیر مرکز مقابله و کنترل بیماری اتحادیه اروپا ادعای نخست‌وزیر انگلیس درباره عبور این کشور از اوج همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ را رد و تصریح کرده که پنج کشور اروپایی ازجمله انگلیس به پیک کرونا نرسیده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.