انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
تسریع در تصویب چهار لایحه «تأمین امنیت و منع خشونت علیه زنان»، «شفافیت و مدیریت تعارض منافع»، «نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» و «مسئولیت مدنی مؤسسات عمومی»
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
روند افزایشی مبتلایان
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
ناامیدی سازمان رأی اصلاح‌طلبان از صندوق رأی
انتخاب را به عهده مردم بگذارید
دکتر الهام امین زاده، در گفت‌وگو با ستاره صبح جزئیات دیدار نخبگان سیاسی با رئیس جمهور را تشریح کرد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
پیامد بین‌المللی مزاحمت آمریکا برای کشتی‌های حامل نفت ایران
اگر به خبرنگاران می‌گفتم به چه دلایلی مرا ردصلاحیت کردید، به ضرر شورای نگهبان تمام می‌شد
آیا بن سلمان در دادن شاخه زیتون به ایران صداقت دارد؟
کرونا تمام نشده است
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
درب کلیساها و مساجد در آلمـان و ایـران بازگشایی می‌شود
هشدار تکان‌دهنده رئیس شورای شهر تهران درباره خطر زلزله
جزییات زلزله 5.1 ریشتری در استان تهران
احتمال میانجیگری نخست‌وزیر جدید عراق بین ایران و آمریکا
عملکرد شورای نگهبان در انتخابات مجلس یازدهم می‌تواند منجر به کاهش سرمایه اجتماعی شود
لزوم رسیدگی به اشتباهات سهوی یا عمدی و مجازات آمران و عاملان خطاها
10 توصیه مهم رهبر انقلاب به دانشجویان و جوانان
مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه
آیا ترامپ سرانجام تصمیم به کنار گذاشتن عربستان سعودی گرفته است؟
اشتباه در اشتباه مثل حادثه ناوچه کنارک فاجعه‌ها را دوچندان می‌کند
توصیه سه استراتژیست آمریکایی به ترامپ درباره ایران
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
قلع‌وقمع مفسدان اقتصادی
صدور احکام سنگین برای مفسدان ارز، نفت، چای، بانک سرمایه و ...
حوزه ارتباطات به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ برابری نیاز دارد
تأثیر سیاسـت بر اقتصاد
پیامدهای تحریم‌ها و جنگ اقتصادی؛ بیشتر از جنگ نظامی
وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد، تشویق مردم به یاری اقشار آسیب‌پذیر است
نظر کارشناسی شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد شب های قدر را معتبر می‌دانم
چرایی موفقیت سران زن در مهار شیوع کرونا
مجلس یازدهم پشتوانه قوی و مردمی لازم را ندارد
امپراتوری ایالات‌متحده از گسترش بی‌حدومرز تا فروپاشی
بهبود وضعیت آمریکا به خروج از افغانستان بستگی دارد
رسیدگی به علـت سانـحه ناوچـه کنـارک
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
دو گزینه ترک خاورمیانه یا ورود به یک جنگ، پیش روی ترامپ
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
پشت صحنه سفر مایک پمپئو به اسرائیل چیست؟
کووید-19 تعادل ژئوپلیتیکی را از غرب به شرق تغییر می‌دهد
افزایش حملات داعش در شرایط کرونایی در عراق
اصلاح قانون انتخابات نوشدارو بعد از مرگ سهراب
اهداف پیدا و پنهان سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل
روند افزایشی مبتلایان
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
بیشتر
کد خبر: 81994 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۱۵ - 23:41
چرایی موفقیت سران زن در مهار شیوع کرونا
گزارش

چرایی موفقیت سران زن در مهار شیوع کرونا

اشاره: به نظر می‌رسد کشورهایی که روسی‌شان زن هستند، در قبال کرونا واکنش‌های منطقی و موفق نشان داده‌اند. نشریه فوربس که یکی از معتبرترین نشریات دنیاست، سران زن را در حکم «نمونه یک رئیس واقعی» به دنیا معرفی کرده و نوشته که این سیاستمداران در صف مقدم جبهه اعلام آمادگی کرده‌اند تا به دنیا نشان دهند که چطور می‌‌توان وضعیت بحرانی دنیا را به آرامش رساند. رهبران زن با اعمال سیاست‌های واکنش سریع و بهنگام، دستورات متفاوت و گوناگون، دوری از تصمیمات مردانه، اتخاذ تصمیمات دشوار و راهکارهای سخت و تصمیمات بهتر توانستند بر کرونا فائق شوند. سران زن تنها ۷ درصد روسای کشورها را تشکیل می‌دهند، اما در فهرست کشورهای موفق در مهار ویروس کرونا جایگاه بالایی دارند.

ستاره صبح-

واکنش سریع و بهنگام
در این زمینه نویسنده گزارش بی‌بی‌سی، نخست‌وزیر ایسلند کاترین یاکوبسدوتیر را مثال زده که بسیار سریع و درواقع به‌موقع، یعنی از همان اواخر ژانویه که اخبار انتشار کرونا در جهان منتشر شد، اقدام به انجام گسترده آزمایش کرونا و البته اتخاذ سیاست‌هایی مانند ممنوعیت تجمع بیش از ۲۰ نفر کرد و این موجب شد تا در کشور ۳۶۰ هزارنفری ایسلند تا روز ۲۰ آوریل تنها ۹ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را ازدست‌داده‌ باشند.از نگاه گزارش نویس بی‌بی‌سی کشور تایوان نیز واکنش به‌هنگامی در قبال کرونانشان داده است. در این کشور که بخشی از چین محسوب می‌شود، از همان آغاز انتشار اخبار شیوع کرونا رئیس‌جمهور تسای اینگ-ون دستور تأسیس سریع مرکز کنترل اپیدمی را صادر کرده و پیگیری موارد ابتلا به این ویروس را به این مرکز واگذار کرد. افزایش تولید تجهیزات محافظت شخصی ازجمله ماسک صورت دیگر تمهیدی بود که بانوی رئیس‌جمهور تایوان اتخاذ کرد. اقداماتی که درنهایت باعث شدند که در تایوان ۲۴ میلیون نفری که در مجاورت مستقیم با چین قرار دارد (که منشا ویروس بوده و تمام آلودگی‌ها از آن کشور ریشه گرفته‌اند) تنها ۶ نفر در اثر ابتلا به کرونا از دنیا رفته باشند.جاسیندا آردن، نخست‌وزیر نیوزیلند دیگر سیاستمدار زن موفق در چالش کروناست. این رهبر زن که با اتخاذ یکی از شدیدترین مواضع در مقابله با کووید-۱۹ معروف شده، بعد از این‌که اعلام شد در این کشور ۶ نفر در اثر کرونا جان‌باخته‌اند، با قرنطینه‌ای سفت‌وسخت تصمیم به جلوگیری از انتقال بیماری و به صفر رساندن آن گرفت، به‌جای این‌که مثل بسیاری از کشورها دلش را خوش کند به این‌که توانسته منحنی شیوع ویروس کرونا را صاف کند. نتیجه هم این شد که تا همین هفته گذشته در این کشور تنها ۱۲ نفر در اثر کرونا جان‌باخته بودند که رقمی شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد.

سیاست‌های متفاوت و گوناگون
در این زمینه تحلیلگران بر این باورند که نوع و شیوه عملکرد سیاسی رهبران زن نیز در موفقیتشان در مواجهه با کرونا نقش دارد. بی‌بی‌سی در این مورد از دکتر گیتا رائو گوپتا، از مدیران یونیسف نقل‌قول کرده که گفته «رهبری زنان با مردان فرقی ندارد. تنها تفاوتی که دراین‌بین وجود دارد این است که رهبران زن در تصمیم‌گیری‌شان متنوع‌تر عمل می‌کنند». گیتا رائو گوپتا می‌گوید که «در تصمیمات زنان هم‌نظر مردان و هم دیدگاه زنان دخیل است که این باسیاست‌های قلدرمآبانه برخی از رهبران مرد ازجمله دونالد ترامپ یا ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهور برزیل فرق دارد و به تصمیمات بهتری منجر می‌شود».رزی کمپبل، مدیر مؤسسه جهانی رهبری زنان نیز بر این باور است که “رهبری مردانه و زنانه یک امر ذاتی نیست. اما زنان به این دلیل که به‌واسطه نوع تعاملات اجتماعی‌شان حس همدلی و همکاری بیشتری دارند، در قیاس با مردانی که متأسفانه تعداد زیادی از آن‌ها به خودشیفتگی دچارند، تصمیمات بهتری می‌گیرند و این امر در مواردی چون بحران کرونا کفه ترازو را به نفع آن‌ها سنگین می‌کند». مدیر مؤسسه جهانی رهبری زنان عقیده دارد که یکی از دلایل افزایش خودشیفتگی و تصمیمات خودمحورانه در بین رهبران مرد “چرخش پوپولیستی در سیاست” است که در سال‌های اخیر به نحو ملموسی رشد کرده است.

دوری از تصمیمات مردانه
در حقیقت از نگاه تحلیلگران مشکل، رهبران مرد نیستند، بلکه سیاست‌های “مردانه” است. رزی کمپبل می‌گوید که «چون بیشتر رهبران پوپولیست که اکثریتشان با مردان است، پیام‌های ساده‌انگارانه صادر کرده و از این طریق حمایت مردمانشان را به دست می‌آورند، رویکردشان در مقابله با کرونا چندان چشمگیر نیست. چون با پیام‌های ساده‌انگارانه نمی‌توان بحرانی چون کرونا را مدیریت کرد».از نگاه نویسنده این گزارش رهبران سیاسی آمریکا، برزیل، اسرائیل و لهستان از مصادیق کسانی هستند که پیام‌های ساده‌انگارانه صادر کرده و تلاش کرده‌اند ریشه بحران را به دشمن و دیگر علل بیرونی نسبت دهند. مثل ترامپ که تقصیر شیوع کرونا را بر دوش چین می‌داند یا دیگر رهبرانی که خارجی‌ها را برای “واردکردن بیماری” مقصر می‌دانند.
رزی کمپبل، مدیر مؤسسه جهانی رهبری زنان می‌گوید که «احتمال گرایش زنان به پوپولیسم راست افراطی کمتر از مردان است. البته دراین‌بین استثناهایی مانند ما رین لوپن در فرانسه هم وجود دارد، اما در کل این گرایش باسیاست‌های مردانه و فردگرایانه پیوند خورده. با این توضیح که منظورم این نیست که ژنتیک مردان چنین رفتارها و تصمیماتی را ایجاب می‌کند. نه. ترامپ یا بولسونارو خودشان عامدانه و خودخواسته تصمیم گرفته‌اند شخصیتی بیش‌ازحد مردانه به خود بگیرند».رزی کمپبل در ادامه به رهبران مردی چون رئیس‌جمهور کره جنوبی یا یونان اشاره می‌کند که مصداق مردانی با تصمیمات مردانه نیستند و همین هم آن‌ها را در مهار کرونا موفق کرده است. مثلاً در کره جنوبی، عملکرد موفق مون جائه-این، رئیس‌جمهور این کشور باعث شد حزب او در انتخابات اخیر پارلمان در روز ۱۵ آوریل به موفقیت بزرگی دست یابد. یا در یونان، کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر این کشور، به دلیل عملکرد موفقیت‌آمیزش در مدیریت بحران کرونا و اتخاذ تصمیمات و صدور دستورات حفظ فاصله اجتماعی حتی پیش از ثبت اولین مورد مرگ‌ومیر مورد تحسین و تمجید قرارگرفته است. در موفقیت بزرگ این سیاستمدار در کنترل کرونا همین بس که کشورش تنها شاهد ۱۱۴ مرگ ناشی از کرونا بوده، درحالی‌که همسایه یونان یعنی ایتالیا تاکنون بیش از ۲۲ هزار مرگ کرونایی را به ثبت رسانده است.
اتخاذ تصمیمات دشوار
رهبران مجبور به اتخاذ تصمیمات دشواری ازجمله تعطیل کردن اقتصاد کشور برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا هستند. اما این تصمیمات گاه با هزینه‌های زیادی همراه‌اند و به این دلیل سیاستمداران پوپولیست از صدور این دستورهای هزینه‌ساز ابا دارند، اما زنان به این دلیل که بیشتر تحت تأثیر تأثیرات اجتماعی و اقتصادی کرونا هستند، ابایی از صدور چنین دستورانی ندارند و همین هم باعث موفقیت بیشتر آن‌ها در مهار بیماری می‌شود.
دیگر دلیل موفقیت بیشتر زنان در اتخاذ چنین تصمیمات دشواری این است که زنان راحت‌تر می‌توانند احساسات و اذهان عمومی را با خود همراه کنند. در توضیح بیشتر قضیه به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اشاره‌شده که در اولین روزهای شیوع کرونا این بیماری را “یک تهدید بسیار جدی” توصیف کرد و متعاقب آن بزرگ‌ترین برنامه آزمایش، ردیابی و جداسازی را در اروپا به اجرا درآورد. جالب این‌که نخست‌وزیران زن کشورهای نروژ و دانمارک هم در مقابله با کرونا موفق قلمداد می‌شوند.البته برخی از تحلیلگران بر این باورند که موفقیت برخی از کشورها در مقابل کرونا به زن یا مرد بودن رهبرانشان ارتباطی ندارد. درواقع بیشتر کشورهایی که نسبت به بحران کرونا واکنش بهتری نشان داده‌اند به‌غیراز رهبران زن، موارد اشتراک دیگری هم دارند، ازجمله این‌که همه این کشورها از اقتصادهای پیشرفته دنیا هستند که از سیستم پشتیبان رفاهی بهره می‌برند. این کشورها که ازنظر توسعه اجتماعی هم در جایگاه بالایی قرار دارند، سطح سواد بالاتر و سیستم بهداشتی قدرتمندی هم دارند که در شرایط اضطراری می‌تواند موفق عمل کند.بااین‌حال موافقان نقش جنسیت رهبران در عملکرد کشورها پاسخ می‌دهند که حتی اگر این ادعاها صحت هم داشته باشند، همین‌که کشورهای پیشرفته و ثروتمند به این نتیجه رسیده‌اند که سکان هدایت خود را به دست‌زنان دهند، مبین این واقعیت است که نمی‌توان نقش جنسیت سران را در ایجاد فضایی بهتر برای زندگی منکر شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.