انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهکار مهار قیمت پرنوسان خودرو
افت و خیز ارز، سکه ، خودرو ، بورس
راهکار از بین بردن فساد ارز و خودرو چیست؟
ضرورت حفاظت از اعتماد مردم به بازار سرمایه
نبود اراده لازم در بانک مرکزی؛ دلیل نوسان قیمت ارز، سکه، خودرو و دیگر کالاها
تلاطم در بازارها
مردم با شناخت در بورس سرمایه‌گذاری کنند تا سرمایه‌شان مثل برف آب نشود
رسیدگی به افزایش قیمت خودرو و برخورد با عاملان گرانی آن
آشفتگی در بازارها
صعود قیمت سکه و ارز
فراهم بودن بستر فساد و زنجیره واسطه‌گری؛ دلیل اصلی افزایش نجومی قیمت خودرو
پلیس در تعقیب محتکران خودرو
پشت‌صحنه افزایش قیمت مسکن مهر
شاخص بورس 7 رقمی شد
کرونا تولید نفت درکشور را متوقف نکرده است
عامل 40 درصد تصادفات، خودروها هستند
اماواگرهای هدف‌گذاری بانک مرکزی برای کنترل تورم تا 22درصد؟
جزییات تازه از فساد زوج جوان
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
تورم سال حداکثر ۲۲ درصد
پیدا و پنهان نوسان «خودرو»، «دلار» ، «بورس»
بهشتی به نام «خائیز» در حال سوختن و خاکستر شدن است
تأثیر تورم بر تولید
بیشتر
کد خبر: 81990 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۱۵ - 23:30
حذف چهار صفر از پول ملی
نمایندگان مجلس تصویب کردند

حذف چهار صفر از پول ملی

اشاره: نمایندگان مجلس روز گذشته با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی موافقت کردند. در جریان بررسی کلیات این لایحه سه نماینده به‌عنوان موافق و سه نماینده به‌عنوان مخالف صحبت کردند و نهایتاً پس از توضیحات رئیس‌کل بانک مرکزی و موافقت کمیسیون اقتصادی با این لایحه، نمایندگان مجلس با کلیات این لایحه موافقت کردند. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی کاهش کارایی پول ملی را نتیجه تورم انباشته پنج دهه اخیر دانست و گفت: «عرف اصلی در جامعه تومان است. ما هم می‌خواهیم با عرف جامعه هماهنگ باشیم.» درنتیجه جلسه علنی دیروز مجلس، نمایندگان جزئیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را تصویب کردند و مقرر شد که در طی سه سال آینده واحد پول ایران تومان شود. گفتنی است سال گذشته دولت این لایحه را به مجلس ارسال کرد و بسیاری از کارشناسان با آن مخالفت کردند.

ستاره صبح-

همتی: حذف ۴ صفر از پول ملی 
تورم‌زا نیست
رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درباره شایعاتی مبنی براثر حذف چهار صفر در تورم کشور گفت: ما مطمئنیم حذف چهار صفر تأثیری در نرخ تورم ندارد زیرا تورم در اینجا علت است نه معلول که ناشی از تورم مزمن چندین دهه گذشته است.
عبدالناصر همتی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به کاهش کارایی پول ملی که درنتیجه تورم مزمن و انباشته پنج دهه اخیر اتفاق افتاده، باعث شده تا درواقع  پول ملی که به‌عنوان ریال نامیده می‌شود، در جامعه  کاربرد نداشته باشند.
وی بابیان اینکه استفاده از دینار سال‌هاست که در جامعه ما وجود خارجی ندارد، اظهار داشت: اکنون با عدم استفاده از ریال و دینار، عرف اصلی جامعه تومان شده  و تا آنجا که مردم چک‌پول‌های ۵۰ هزارتومانی را ۵۰ تومان و اسکناس ۱۰ هزارتومانی را ۱۰ تومان می‌خوانند.همتی با اشاره به اینکه حذف چهار صفر برای هماهنگی با عرف جامعه است از مجلس شورای اسلامی خواست تا  لایحه دولت که با فوریت در مهرماه سال گذشته تصویب شد اکنون نیز با فوریت به تصویب برسد.

سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان صرف امحای یک میلیارد اسکناس 
رئیس‌کل بانک مرکزی درباره هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس در کشور گفت: اکنون هشت میلیارد اسکناس در کشور موجود است که از این میزان پنج میلیارد مربوط به اسکناس‌های  زیر دوهزارتومانی می‌شود درحالی‌که ما با این تغییر می‌توانیم سکه‌های دو تومنی که درواقع دوهزارتومانی قبلی و سکه‌های یک هومنی که هزارتومانی قبلی است را به صحنه آورده  و در جریان بیندازیم.
وی بابیان اینکه اکنون مسکوکات کشور ما از رده خارج‌شده است، افزود: در صورت به‌کارگیری از مسکوکات،  استهلاک کاهش می‌یابد زیرا سالانه یک میلیارد اسکناس با هزینه سنگین  ۴۰۰ میلیارد تومانی امحا می‌شود.
همتی از سوی دیگر به افت حیثیت پول ملی کشور در جهان  اشاره کرد و اظهار داشت: رابطه پول ملی ایران ریال با دلار و یورو با رقم قابل‌توجهی معادل  ۰.۰۰۰۰۰۶  اختلاف دارد که بیانگر ارتباط ضعیف پول ایران با ارزهای جهانی است.
وی سرانه مصرف اسکناس در جهان را پایین و مسکوکات را سه‌رقمی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ عنوان کرد و گفت: این درحالی‌که است که سرانه مصرف اسکناس در ایران ۱۰۲ و سرانه مسکوکات ۲۶ است که اختلاف رقم قابل‌توجهی است.
وی با تأکید بااینکه تغییر پول ملی و حذف چهار صفر تدریجی انجام خواهد شد گفت: به‌طور حتم پس از اماده‌سازی امکانات برای پذیرش آسان‌تر مردم  به‌تدریج این امر اجرایی می‌شود تا هر دو پول به‌موازات هم‌تغییر کنند.

حذف چهار صفر پول ملی دو تا پنج سال زمان می‌برد
رئیس‌کل بانک  مرکزی اظهار داشت: به‌طور مجدد هیئت‌وزیران لایحه حذف چهار صفر از پول ملی را  بررسی کردند به‌طوری‌که در پی این اقدام پول ملی ایران تومان و آبش قران خواهد شد یعنی یک تومان معادل ۱۰۰ قران و یک تومان معادل ۱۰ هزار ریال سابق خواهد شد.همتی پیش بینی کرد: حداکثر زمان برای تغییر پول ملی از سوی کمیسیون اقتصاد بین دو تا ۵ سال بسته به شرایط و اماده‌سازی امکانات است.

نمایندگان مخالف چه گفتند؟
علیرضا سلیمی، نماینده محلات بابیان این‌که در حال حاضر قیمت‌ها ثبات ندارد، گفت: چه توجیهی دارد که مجلس در روزهای پایانی باعجله موضوع  حذف چهار صفر از پول ملی را  موردبررسی قرار دهد؛ آن‌هم در وضعیتی که هیچ‌چیزی به‌خصوص قیمت‌ها ثبات  ندارد. خودرو و مسکن گران شده و ما انگار می‌خواهیم با این مصوبه اوضاع را به‌هم‌ریخته و مزید بر علت شویم با این مصوبه بازار بیش‌ازپیش به هم می‌ریزد.

تومان واژه غیرفارسی است
حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه هم در جریان بررسی جزئیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور گفت که طبق اصل ۱۵ قانون اساسی زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. طبق بررسی‌های بنده که از آقای همتی هم سؤال کردم، تومان واژه فارسی نیست بلکه واژه مغولی است که از مدت‌ها قبل وارد ادبیات ایران شده است.

قانون چه می‌گوید؟
نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که واحد پول ایران تومان قرار گیرد؛ هر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یک‌صد پارسه است. بنابر ماده‌واحده این لایحه، ماده (۱) قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۸ تیر ۱۳۵۱ به‌این‌ترتیب اصلاح شد که«واحد پول ایران تومان است و هر تومان برابر (۱۰.۰۰۰) ریال جاری و معادل یک‌صد قران است.» بنابر تبصره ۱ این ماده‌واحده؛ برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خریدوفروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و عنداللزوم تعهدات کشور در مقابل صندوق بین‌المللی پول، محاسبه و تعیین می‌شود.
بر اساس تبصره ۲ این ماده، دوره گردش موازی و اعتبار هم‌زمان «تومان» و «ریال» که در این قانون «دوره گذار» نامیده می‌شود، حداکثر دو سال با رعایت تبصره(۴) این بند خواهد بود. طریقه جمع‌آوری و شرایط خروج اسکناس‌ها و سکه‌های ریال از جریان، بر طبق مفاد بند «ب» ماده (۳) و بند «ج» ماده (۴) قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد، تعیین یا اجرا می‌شود.
همچنین بر اساس تبصره ۳ س از پایان دوره گذار، تعهداتی که پیش‌ازاین بر اساس واحد پول ریال ایجادشده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.
نمایندگان با تصویب تبصره ۴ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف کردند ظرف دو سال از تاریخ لازم این قانون، ترتیبات اجرائی لازم را جهت آغاز دوره گذار فراهم کند.
طبق تبصره ۵ این ماده آیین‌نامه اجرائی این قانون ظرف سه‌ماه از تاریخ لازم توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.