انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81987 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۱۵ - 00:22
سیاست ترامپ درباره کردهای سوریه
گزارش خبری تحلیلی

سیاست ترامپ درباره کردهای سوریه

اشاره: مناطق خودمختار کردنشین شمال و شرق سوریه که به زبان کردی «روژاوا» خوانده می‌شود، بخشی از استان‌های حسکه و حلب را در برمی‌گیرد و مساحت آن در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۳ هزار کیلومترمربع تخمین زده‌شده است. بنا بر آمار سازمان ملل متحد جمعیت کردهای سوریه حدود ۱8 درصد جمعیت کل کشور است. کردهای سوریه که بزرگ‌ترین اقلیت ملی در این کشور پس از ارامنه هستند، در سال ۲۰۱۱ به اعتراض‌های مردمی در سوریه پیوستند و در سال 2013 با تشکیل یک حکومت فدرالی اعلام خودمختاری کردند. اما حکومت خودمختار کردستان سوریه از سوی دولت مرکزی سوریه به رسمیت شناخته نمی‌شود و از طرف‌های درگیر در جنگ داخلی این کشور است. کردستان سوریه در حال حاضر می‌تواند روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت تولید کند و مقادیر نامعینی نیز ذخایر گازی دارد. ضمن آن‌که این منطقه به‌تنهایی ۴۵ درصد کل تولیدات کشاورزی سوریه را تولید می‌کند. البته سران حزب اتحاد دموکراتیک به‌عنوان اداره‌کنندگان منطقه بارها اعلام کرده‌اند که قصد جدایی از سوریه و تشکیل یک دولت-ملت کردی را ندارد و در عوض خواهان دموکراتیزه شدن سوریه بدون مرزبندی‌های قومی و منطقه‌ای هستند. مجله نیویورکر آمریکا در گزارشی به بررسی سیاست‌های آمریکا در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه و پیامدهای آن پرداخته است. نیویورکر در این گزارش با بررسی وضعیت کنونی این منطقه و تأثیرات تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه، به بررسی گزینه‌های موجود برای نجات منطقه تحت کنترل کردها نیز پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

کردهای سوریه با کمک نظامی آمریکا و تا قبل از اکتبر ۲۰۱۹ که ترکیه با حمله نظامی و سپس توافق با آمریکا و روسیه آن‌ها را از منطقه وسیعی از شمال سوریه عقب راند، بیش از یک‌چهارم خاک این کشور را در کنترل خود داشتند. البته قلمرو تحت کنترل کردهای سوریه قبل از حمله ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه در سال ۲۰۱۸ از این میزان هم بزرگ‌تر بود. اکنون منطقه تحت کنترل کردهای سوریه به بخش‌هایی از شمال شرق و شرق سوریه محدود شده است.

وضعیت کنونی سوریه
مجله نیویورکر در گزارش مفصلی به بررسی وضعیت کنونی سوریه پرداخته است. در این گزارش میدانی وضعیت رابطه کردهای سوریه با پ.ک.ک، رابطه آمریکا با کردهای سوریه، تقابل آمریکا و روسیه بر سر منطقه تحت کنترل کردها و نیز گزینه‌های موجود برای برون‌رفت کردها از بحران موردبررسی قرارگرفته است. این مجله بیشتر خصومتی را که ترکیه نسبت به کردهای سوریه روا داشته، از چشم رابطه نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان‌های مدافع خلق یا YPG با پ.ک.ک می‌بیند زیرا ترکیه، پ.ک.ک را یک گروه تروریستی می‌داند که در ۴۰ سال گذشته درگیر جنگی گسترده با دولت ترکیه بوده است.

جایگاه مظلوم کوبانی
مجله نیویورکر دراین‌باره می‌نویسد: «مظلوم کوبانی»، فرمانده کل نیروهای کرد-عرب سوریه، یگان‌های مدافع خلق را به‌عنوان شاخه‌ای از پ.ک.ک در سوریه تأسیس کرد و بعداً به پیشنهاد آمریکایی‌ها، برای کمرنگ کردن ارتباط آن با پ.ک.ک، شروع به پذیرفتن نیروهایی از میان اعراب، آشوریان و دیگر تشکل‌های قومی در شمال سوریه کرده است. مظلوم کوبانی که به نوشته نیویورکر اعتبار و شأن خاصی در میان فرماندهان آمریکایی دارد، ارتباط داشتن با پ.ک.ک را رد می‌کند. در این گزارش مظلوم کوبانی یکی از فرماندهان «برجسته و توانمند» کرد سوریه معرفی شده است. فرماندهان آمریکایی در مصاحبه با نیویورکر به خاطر هوش و توانایی کوبانی او را «جورج واشنگتن کردها» خطاب کرده‌اند.
وضعیت نامناسب کردها
نیویورکر وقتی به توصیف وضعیت در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه می‌رسد، فضا را نامناسب می‌بیند زیرا به گفته این مجله، تهدیدهای ترکیه همچنان باقی است، روسیه به دنبال بیرون کردن نیروهای آمریکایی از منطقه تحت کنترل کردهاست، روسیه و سوریه به دنبال تصرف کامل این مناطق هستند و کردهای سوریه تنها دو گزینه در مقابل خود می‌بینند؛ یا تسلیم روسیه و دولت مرکزی سوریه شوند و یا به آمریکایی‌های معدودی تکیه کنند که هنوز در سوریه مانده‌اند. شاید برای همین هم هست که به نوشته نیویورکر، فرماندهان کرد به‌جای این‌که آمریکا را به خیانت به کردها متهم کنند فقط از تصمیم آمریکا برای خروج نیروها از «گریسپی» و «سری کانی» و چراغ سبز نشان دادن ترامپ به اردوغان برای حمله به کردها ناامید شده‌اند و از به کار بردن اصطلاح خیانت خودداری می‌کنند.

خیانت آمریکا؟
این مجله چاپ آمریکا می‌نویسد که حتی از یکی از فرماندهان کرد نشنیده است که بگوید آمریکا به کردها خیانت کرده است. این در حالی است که اصطلاح «خیانت آمریکا به کردها» در داخل آمریکا به‌ویژه در میان مخالفان ترامپ برای توصیف رفتار ترامپ با کردهای سوریه بسیار مورداستفاده قرار گرفته است و حتی برخی مقامات ارشد این کشور از چنین اصطلاحی استفاده کرده‌اند. فرماندهان کرد سوریه معتقدند که خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه که حمله ترکیه به کردها را در پی داشت یک تصمیم شخصی دونالد ترامپ بوده و در این تصمیم‌گیری با فرماندهان آمریکایی مرتبط با سوریه مشورت نکرده است زیرا به گفته مظلوم کوبانی، نیروهای نظامی آمریکایی خواهان ادامه همراهی با کردهای سوریه بوده و کردها همچنان به فرماندهان نظامی آمریکا در سوریه اعتماد دارند.

امید کمرنگ کردها
مجله نیویورکر چنین اظهاراتی در مورد نیروهای آمریکا از سوی فرماندهان کرد را نشان‌دهنده امید کمرنگ کردها به ادامه حضور آمریکا در سوریه می‌داند زیرا در صورت خروج نیروهای آمریکایی، روسیه که کردها امیدی به آن ندارند برای تصرف کامل مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، با دمشق همراه خواهد شد. این مجله از همکاری میان نیروهای کرد سوریه و دولت سوریه هم نوشته است زیرا به گفته خبرنگار مجله نیویورکر، نفت خام منطقه «جزیره» که نیروهای آمریکایی از آن محافظت می‌کنند، به دولت سوریه تحویل داده می‌شود که بخشی از آن بعد از تصفیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه بازگردانده می‌شود و درواقع، هم کردها و هم دولت سوریه از آن منتفع می‌شوند.

وضعیت بی‌ثبات
مجله نیویورکر که برای توصیف مخالفان ترامپ از رها کردن کردهای سوریه، از واژه خیانت استفاده کرده، وضعیت کنونی کردهای سوریه را بی‌ثبات توصیف کرده است زیرا از یک‌طرف روسیه به‌شدت به دنبال بیرون راندن آمریکا از شمال شرق سوریه است و این را از برخوردهای مکرر نیروهای روسی با آمریکایی‌ها در چند ماه گذشته می‌توان فهمید و از طرف دیگر، کردها همچنان نگران یک حمله دیگر هستند زیرا به نوشته این مجله، اکنون بیش از هر زمان دیگری کردها در حال ایجاد تونل‌های زیرزمینی هستند و شاید خود را برای مقابله با حمله‌ای دیگر آماده می‌کنند. اما همان‌طور که تیتر گزارش نیویورکر به «خیانت آمریکا به کردها» اشاره دارد، و این مجله همواره مقالاتی را در نقد عملکرد دولت ترامپ در خاورمیانه به‌ویژه در سوریه منتشر کرده، تمام بلاهایی را که در دو سال گذشته به سر کردهای سوریه آمده، از چشم دولت کنونی آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور می‌بیند.

دورنمای تیره‌وتار
در ابتدای گزارش نیویورکر به خیانت آمریکا به کردها و مجبور شدن کردها به تن دادن به توافق ترکیه با روسیه و آمریکا اشاره شده و در انتهای گزارش به دورنمای تیره‌وتاری اشاره شده که ممکن است کردهای سوریه نتوانند حتی منطقه نسبتاً کوچکی را که اکنون در دست دارند حفظ کنند. این گزارش با یک نتیجه‌گیری پایان می‌یابد و آن این است که تفکر ترامپ در مورد کردها هیچ نفعی برای کردهای سوریه نداشته و همین تفکر هم بود که کردهای سوریه را به وضعیت کنونی دچار کرده است. بنابراین، به قول نیویورکر، شاید امید بستن کردها به حضور چند صد نظامی آمریکا در شمال سوریه برای بقای اداره خودگردان کرد گمراه‌کننده باشد زیرا ترامپ ثابت کرده است با یک تلفن به اردوغان همه‌چیز را خراب می‌کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.