انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهکار مهار قیمت پرنوسان خودرو
افت و خیز ارز، سکه ، خودرو ، بورس
راهکار از بین بردن فساد ارز و خودرو چیست؟
ضرورت حفاظت از اعتماد مردم به بازار سرمایه
نبود اراده لازم در بانک مرکزی؛ دلیل نوسان قیمت ارز، سکه، خودرو و دیگر کالاها
تلاطم در بازارها
مردم با شناخت در بورس سرمایه‌گذاری کنند تا سرمایه‌شان مثل برف آب نشود
رسیدگی به افزایش قیمت خودرو و برخورد با عاملان گرانی آن
آشفتگی در بازارها
صعود قیمت سکه و ارز
فراهم بودن بستر فساد و زنجیره واسطه‌گری؛ دلیل اصلی افزایش نجومی قیمت خودرو
پلیس در تعقیب محتکران خودرو
پشت‌صحنه افزایش قیمت مسکن مهر
شاخص بورس 7 رقمی شد
کرونا تولید نفت درکشور را متوقف نکرده است
عامل 40 درصد تصادفات، خودروها هستند
اماواگرهای هدف‌گذاری بانک مرکزی برای کنترل تورم تا 22درصد؟
جزییات تازه از فساد زوج جوان
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
تورم سال حداکثر ۲۲ درصد
پیدا و پنهان نوسان «خودرو»، «دلار» ، «بورس»
بهشتی به نام «خائیز» در حال سوختن و خاکستر شدن است
تأثیر تورم بر تولید
بیشتر
کد خبر: 81980 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۱۴ - 01:14
بورس به کدام سو می‌رود؟ (1)
تفسیر روز

بورس به کدام سو می‌رود؟ (1)

اشاره: بازار بورس در هفته‌های گذشته روزهای درخشانی را سپری کرده و رشد قابل‌توجه شاخص بورس باعث شده تا افراد بسیاری علاقه‌مند به حضور و سرمایه‌گذاری در این بازار شوند. به عقیده کارشناسان اقتصادی، رشد نقدینگی در کشور که ناشی از عدم اطمینان به آینده اقتصاد و تمایل برای حفظ قدرت خرید است و موجب شده تا مردم از سرمایه‌گذاری در بانک‌ها اجتناب کنند، یکی از اصلی‌ترین دلایل استقبال مردم از ورود به بازار سرمایه است. بااین‌حال این هشدار نیز همواره مطرح می‌شود که بازار بورس یک بازار بلندمدت و پرریسک است و کسانی که قصد دارند با سرمایه‌های اندک وارد این بازار شوند، یا به‌اصطلاح همه داروندار خود را پای معاملات این بازار بیاورند، نباید هیجانی عمل کنند. کارشناسان توصیه می‌کنند که اگر مایل به سرمایه‌گذاری در بورس هستید و دانش، تخصص، تجربه و یا زمان کافی برای این کار ندارید؛ حتما در صندوق‌های فعال در بورس سرمایه‌گذاری کنید و یا اینکه از طریق شرکت هایی که دارای مجوز سبدگردانی اختصاصی از سازمان بورس و اوراق بهادار هستند، اقدام کنید و پرتفوی شخصی خود را داشته باشید. در همین زمینه روز گذشته رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا به سرمایه‌گذاران تازه وارد در بازار بورس درخصوص شایعات، تبلیغات و هیاهوی فضای مجازی درباره سرمایه‌گذاری در بورس هشدار داد و گفت: «افراد تازه وارد باید به کارشناسان و نهادهای تخصصی مراجعه کنند.»

ستاره صبح-

به قلم:ساسان آقایی
 کارشناس اقتصادی
این روزها همه کارشناس بورس شده‌اند؛ از درودیوار تا توییتر و تلگرام، از روزنامه‌نگار و دانش‌آموخته‌ی اقتصاد تا کسی که می‌خواهد سر به تن بازارهای مالی نباشد؛ خلاصه حرف همه کس و همه جا بورس است. بیایید پیش از هر چیز چند نکته‌ی خیلی بدیهی را یک‌بار مرور کنیم که هر کس دوباره گفت «خیار سبز است» فکر نکنیم عجب دانشمندی‌ست!

نکته اول
نخستینش، اراده‌ی حاکمیت است برای جهش بورس. امسال دولت نیمی از بودجه‌ی جاری را کسری دارد. رقم بودجه، ۴۰ میلیارد دلار است که دربرگیرنده‌ی حقوق و تامین اجتماعی و بهداشتی، یارانه و در حقیقت هزینه‌ی اداره‌ی یومیه‌ی کشور می‌شود تازه منهای کرونا! بودجه‌ی ۹۹ با حدود تنها ۳ میلیارد دلار درآمد نفتی بسته‌شده که فقط ۷ درصد کل نیاز کشور برای هزینه‌ی روزمره است. حتا با حساب نفت‌های بازار سیاه که ترکیه و روسیه زحمتش را می‌کشند و «کشتی‌های ارواح»، درآمد نفتی بیش‌تر از ۱۵، ۲۰ درصد چاله‌ی ۴۰ میلیارد دلاری را پر نخواهد کرد. وقتی هم اقتصادی در کار نیست، بخش بزرگی از ۱۳ میلیارد دلار درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده در بودجه برآورده نخواهد شد. به این ترتیب مملکت امسال نیمی از هزینه‌ی جاری خودش را کسری دارد پس یا باید پول خلق(چاپ) شود یا نقدینگی را بتوان از جیب مردم زد (به بورس آورد). این که یک‌سری دانشمند مدام همین را می‌نویسند، کشف خارق‌العاده‌ای نیست.
نکته دوم
دومینش، پیش‌بینی سقوط بورس است. «کارشناس خبره‌ای» دو سال است می‌نویسد بورس تهران حبابی‌ست و به‌زودی می‌ریزد و انتظار می‌کشد بالاخره یک روزی بریزد تا بنویسید؛ «دیدید گفتم». بله، بازارهای مالی برای ابد صعودی نیستند و حتا در سیکل‌های صعودی نیز ریزش‌های اصلاحی دارند. اگر بازار مالی یک خط مستقیم و صاف صعودی باشد که الان وال‌استریت از منظومه‌ی شمسی خارج شده بود. بورس تهران هم فردا یا پس‌فردا یا شش ماه دیگر یا سال بعد یا چند سال بعدترش، وارد سیکل نزولی می‌شود. پیش از این که آن دوره فرا برسد هم سیکل‌های ریزشی اصلاحی خواهد داشت. مهم نیست که هر روز بنویسید بورس می‌ریزد، چون همان‌جوری که دو سال است این را نوشته‌اید، بورس بیش از ۱۰۰۰ درصد بازدهی داشته و خیلی‌ها بارشان را بسته‌اند. اگر کسی پیش‌گو و جادوگر کاردرستی باشد، تنها یک‌بار می‌نویسند «وقت ریزش بورس تهران است» و بعد سیکل نزولی از راه می‌رسد. هر واحد حرف چنین پیش‌بینی‌ای ده میلیون دلار قیمت دارد پس کسی مفت و مجانی آن را به شما نمی‌فروشد.

نکته سوم
سومین نکته‌ی بدیهی که دانشمندان هر روز می‌نویسند، فقدان تناسب رشد بورس با واقعیت‌های اقتصادی برخی شرکت‌هاست. در بورس تهران مانند خیلی از بورس‌های دیگر جهان، شرکت‌های بی‌بنیادی وجود دارند که یا ورشکسته‌اند یا تنها یک سربرگ و یک مهرند اما می‌بینیم که سهم همین‌ها هم رشد فزاینده‌ای داشته. این «پیراهن‌های عثمان» برای ترساندن تازه‌کاران بورس، گزینه‌ی خیلی جذابی‌ست چون آن‌ها نمی‌دانند که سفته‌بازی، حباب و بازی پول‌های درشت با سهم‌های مختلف، بخشی از هزاران متد یا تله در همه‌ی بازارهای مالی‌ست. در بورس تهران حدود ۴۰۰ شرکت فعالند، بخشی از آن‌ها، شرکت‌های بی‌بنیادی هستند که قیمت سهم‌شان در بازار گاوی بالا و بالاتر می‌رود اما این به مفهوم بی‌ارزش بودن کل یک مارکت نیست.

پرسش اصلی
حالا که دانسته‌های‌مان را دسته‌بندی کردیم، وقت پرسش اصلی‌ست؛ بورس تهران در چه وضعی‌ست و تا کجا پیش می‌رود؟ پاسخ بخش نخست پرسش را می‌توانیم با تحلیل به دست آوریم اما بخش دومش، جز چیزهایی‌ست که نمی‌دانیم، تنها می‌توانیم برایش تخمین و هدف‌گذاری داشته باشیم. شاید کسانی که تازه اسم بورس را شنیده‌اند یا تازه‌واردند، ندانند که روند صعودی کنونی بازار مالی ایران، ادامه‌ی روندی دو ساله ا‌ست که از فروردین ۹۷ آغاز شد، تنها دو سال پیش، شاخص بورس، ۷۰ هزار واحد بود! سه جهش پیشین بورس ما در تاریخ جدید ۲۹ ساله‌‌اش؛ یکی سال‌های ۷۳ تا ۷۵ است، دیگری رشد پنج ساله از ۷۸ تا اواخر ۸۳ و سومی، یک رشد چهارساله از ۸۸ تا اواخر ۹۲. دو رشد بلند‌مدت‌تر دوم و سوم هم‌چنین شاهد سیکل‌های ریزشی و رکود هم در میانه‌ی راه بوده اما هر بار بازار با استفاده از این فرصت تنفس، مسیر رشد دوباره را از سر گرفته تا سیکلش را کامل کند. بنابراین چیزی که دارد اکنون در بورس رخ می‌دهد، چندان هم بی‌سابقه نیست و اگر به این سابقه نگاه کنیم می‌توانیم نتیجه بگیریم سیکل‌های جهشی بورس تهران بلندمدت‌تر است و ما هنوز به قله‌ی رشد کنونی نرسیده‌ایم. این دوره هم مانند سیکل‌های پیشین، دارای چند عامل است و تا زمانی این عامل‌ها پابرجایند، می‌توان به ادامه‌ی روند امید بست.
(ادامه این نوشتار را در
 شماره آتی بخوانید)

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.