انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81963 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۹ - 00:24
جعلی بودن مدرک تحصیلی یک منتخب مجلس یازدهم، در پرده ابهام
ستاره صبح بررسی می‌کند

جعلی بودن مدرک تحصیلی یک منتخب مجلس یازدهم، در پرده ابهام

اشاره: روز شنبه در شبکه‌های اجتماعی اخباری مبنی بر جعلی بودن مدرک تحصیلی سینا کمالخانی، منتخب مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس یازدهم منتشر شد. آن‌طور که شنیده می‌شد، مدرک کارشناسی‌ ارشد کمالخانی جعلی است و وی اصلاً این مدرک تحصیلی را اخذ نکرده است؛ درحالی‌که مطابق قانون انتخابات، شرط برای نمایندگی مجلس و نامزدی در انتخابات مجلس، داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل آن است. البته منتخب مردم تفرش در مجلس یازدهم در گفت‌وگویی درباره انتشار اخبار مبنی بر جعلی بودن مدرک تحصیلی‌اش گفته که «جعلی بودن مدرک تحصیلی من صحت ندارد.» بااین‌حال اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات کشور از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته که «هر موضوعی درباره منتخبان مجلس یازدهم، در بررسی اعتبارنامه‌ها رسیدگی می‌شود.» عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان هم اعلام کرده که «صحت گزارش‌ها را از وزارت علوم استعلام کرده‌ایم.» اگر این موضوع صحت داشته باشد شورای نگهبان که با نظارت استصوابی و بر مبنای بند «التزام عملی به اسلام و قانون اساسی» بسیاری از چهره های شناخته شده انقلابی و ملی را در انتخابات رد صلاحیت کرد، باید توضیح دهد که چگونه و با چه معیاری شرایط داوطلبان را بررسی کرده که چنین خطایی رخ داده است. همچنین لازم است این شورا به افکار عمومی توضیح دهد که چگونه در انتخابات مجلس دهم در سال 94 نمایندگانی را تایید کرد که بعد آن ها را به دلیل مسائل مالی و... ردصلاحیت کرد. البته تا زمانی که ساختار انتخاباتی کشور حزبی و الکترونیک نشود، چنین اتفاقاتی ممکن است باز هم تکرار شود. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح

روز شنبه اخباری در استان مرکزی مبنی بر جعلی بودن مدارک نماینده منتخب مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس یازدهم به گوش می‌رسید که این اخبار تأیید صلاحیت این نامزد را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. به گزارش فارس، بهروز اکرمی معاون سیاسی اجتماعی استاندار مرکزی در گفت‌وگو با برخی از رسانه‌ها اعلام کرده بود: «بنده از صحت جعلی بودن مدرک هیچ اطلاعی نداشته، ولی شورای نگهبان کشور به نقصی در پرونده منتخب مردم شهرستان‌های آشتیان، فراهان و تفرش در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پی برده است.» وی همچنین اعلام کرده بود: «منتظر بررسی و نظر نهایی شورای نگهبان و وزارت کشور نسبت به پرونده منتخب مردم شهرستان‌های آشتیان، فراهان و تفرش در یازدهمین مجلس شورای اسلامی هستیم که این کار زمان‌بر است و هر چه وزارت کشور و شورای نگهبان تصمیم بگیرند، بدان عمل خواهد شد.»

واکنش مقامات استان
رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی اعلام کرده بود: «در صورت تأیید شورای نگهبان و وزارت کشور مبنی بر جعلی بودن مدرک تحصیلی منتخب تفرش، آشتیان و فراهان،  امکان برگزاری دور دوم انتخابات در شهرستان‌های آشتیان، فراهان و تفرش وجود دارد ولی منوط به نظر نهایی شورای نگهبان و وزارت کشور مبنی بر برگزاری دور دوم انتخابات است و این انتخابات دور دوم در پایان شهریور پس از بازگشایی مجلس به دلیل شیوع بیماری کرونا برگزار خواهد شد.» حجت‌الاسلام امیدرضا مبارک‌آبادی، رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی نیز اعلام کرده است: «هفته گذشته از سوی امور دانش‌آموختگان وزارت علوم نامه‌ای به فرمانداری تفرش مبنی بر نامعتبر بودن مدرک منتخب مردم شهرستان‌های آشتیان، تفرش و فراهان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی فکس شد که رونوشت این نامه به دفتر آقای حسینی، نماینده مردم آشتیان، تفرش و فراهان ارسال‌شده است به همین خاطر با توجه به اینکه صحت انتخابات در استان مورد تأیید قرار گرفته و مرجع رسیدگی به این موضوع شورای نگهبان کشور است، هیئت نظارت استان متن نامه فوق را به شورای نگهبان کشور جهت بررسی و رسیدگی گزارش کرده و قرار است شورای نگهبان کشور نظر نهایی را طی هفته‌های آتی اعلام کند.» رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی تصریح کرد: «تا تأیید و نظر نهایی شورای نگهبان نمی‌توان به‌صورت قطعی نامعتبر بودن مدرک تحصیلی منتخب مردم شهرستان‌های آشتیان، تفرش و فراهان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را مطرح کرد، شورای نگهبان کشور قرار است مجدد مدرک تحصیلی، فرد موردنظر به همراه نامه ارسالی که به‌ظاهر از سوی امور دانشجویی وزارت علوم به دفتر فرمانداری تفرش ارسال‌شده است، موردبررسی قرار دهد.»

واکنش نماینده منتخب
سینا کمالخانی نماینده تفرش در مجلس یازدهم که با گرایش مستقل در این مجلس حضور دارد در گفتگو با خبرآنلاین گفت: «جعلی بودن مدرک تحصیلی من صحت ندارد.» وی افزود: «هیئت نظارت استان ابهاماتی را وارد کرده ولی معاون سیاسی استان در گفتگویی این موضوع را رد کرده است.» این نماینده مجلس یازدهم درخصوص نظر شورای نگهبان دراین‌باره نیز گفت: «مشکلی به مدرک تحصیلی من وارد نیست، حتی خودم هم نمی‌دانم علت این ابهام چیست. درحال نامه‌نگاری با شورای نگهبان هستم ولی تا جایی که مطلعم شورای نگهبان هم این ادعا را تأیید نکرده است.»

واکنش ستاد انتخابات
دبیر ستاد انتخابات گفت: وزارت کشور تاکنون اعتبارنامه ۲۷۹ منتخب را صادر و امضا کرده است و به‌زودی این اعتبارنامه‌ها را برای معاونت قوانین مجلس ارسال خواهیم کرد. یک نسخه را نیز به شورای نگهبان می‌فرستیم. به گزارش ایسنا، اسماعیل موسوی، درباره صحت موضوع جعلی بودن مدرک تحصیلی یکی از منتخبین مجلس یازدهم، گفت: تا این لحظه هیچ گزارشی در این زمینه به ما ارسال نشده است. البته شورای نگهبان صحت انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را تأیید کرده و وزارت کشور نیز اعتبارنامه منتخبین را صادر کرده است؛ بنابراین هر موضوعی درباره منتخبین باید در مجلس یازدهم بررسی شود. این‌چنین مسائلی که شما اشاره کردید توسط خود نمایندگان مجلس یازدهم در زمان رأی به اعتبارنامه آن‌ها بررسی می‌شود. وی ادامه داد: وزارت کشور تاکنون اعتبارنامه ۲۷۹ منتخب را صادر و امضا کرده است و به‌زودی این اعتبارنامه‌ها را برای معاونت قوانین مجلس ارسال خواهیم کرد. یک نسخه را نیز به شورای نگهبان می‌فرستیم. دبیر ستاد انتخابات در پایان با اشاره به اینکه ۱۱ منتخب باقیمانده مجلس در مرحله دوم انتخابات در شهریورماه برگزیده می‌شوند گفت: دو نفر از منتخبین نیز فوت‌شده‌اند که در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در سال ۱۴۰۰ جایگزین آن‌ها انتخاب خواهد شد.

واکنش شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان از ارسال گزارش‌هایی درباره وضعیت مدرک تحصیلی منتخب مردم تفرش در مجلس یازدهم به این شورا خبر داد و گفت: صحت این گزارش‌ها را از وزارت علوم استعلام کرده‌ایم. به گزارش تسنیم، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، از ارسال گزارش‌هایی درباره وضعیت مدرک تحصیلی سینا کمالخانی منتخب مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس یازدهم به این شورا خبر داد و گفت: گزارش‌هایی در این زمینه به دست ما رسیده و ما در حال بررسی این گزارش‌ها هستیم. وی افزود: درباره صحت این گزارش‌ها درباره مدرک تحصیلی منتخب مردم تفرش در مجلس یازدهم، از وزارت علوم استعلام کردیم و به‌محض اینکه نظر کارشناسی وزارت علوم را داشته باشیم، نسبت به ایشان(کمالخانی) در جلسات شورای نگهبان موضوع را مطرح می‌کنیم و نظر خودمان را اعلام خواهیم کرد. سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: منتخب مردم تفرش در مجلس یازدهم درخواست جلسه حضوری با اعضای شورای نگهبان درباره اخباری پیرامون مدرک تحصیلی‌اش مطرح نکرده است. براساس گزارش‌هایی که آمده، موضوع مدرک تحصیلی منتخب مردم تفرش را بررسی می‌کنیم و به‌محض اینکه به نتیجه روشنی برسیم، اعلام می‌کنیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.