انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81961 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۹ - 00:19
خبرهای خوش کرونایی

خبرهای خوش کرونایی

اشاره: شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ روز گذشته در جهان بیش از سه میلیون نفر شد. روند صعودی شمار مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از شیوع این بیماری مسری و مهلک که از حدود ۴ ماه پیش آغازشده، همچنان ادامه دارد. همچنین شمار جان‌باختگان تاکنون بیش از ۲۰۷ هزار نفر شده است . بااین‌حال تاکنون بیش از ۸۸۰ هزار نفر از بیماری کرونا نجات‌یافته‌اند. اخبار خوب اینکه در چین مدارس بازشده و کارخانه فولکس‌واگن، بزرگ‌ترین کارخانه خودروسازی اروپا در آلمان فعالیت خود را از سر گرفته است. همچنین روند ابتلا به کرونا در اسپانیا، ایتالیا و شهر نیویورک آمریکا که تا چند روز گذشته در صدر ابتلا بودند رو به کاهش است. مهم‌تر اینکه روز گذشته تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران پس از 36 روز سه‌رقمی شد و به عدد 991 مبتلا رسید. در ادامه جزییات روند کرونا در ایران و جهان را می‌خوانید.

ستاره صبح-

کرونا در جهان 
آمریکا با ثبت نزدیک به یک‌میلیون مورد ابتلا و بیش از ۵۵ هزار مورد فوتی، اسپانیا بیش از ۲۲۶ هزار مورد ابتلا و بیش از ۲۳ هزار مورد فوتی، ایتالیا بیش از ۱۹۷ هزار مورد ابتلا و بیش از ۲۶ هزار مورد فوتی، فرانسه با بیش از ۱۶۲ هزار مورد ابتلا و بیش از ۲۲ هزار فوتی و آلمان با بیش از ۱۵۷ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا، به ترتیب در جایگاه پنج کشور اول فهرست جهانی تعداد مبتلایان به این بیماری قرار دارند.بر اساس فهرست وردومترز، ایران با بیش از 90 هزار مورد ابتلا، بعد از ترکیه در جایگاه هشتمین کشور درگیر به ویروس کرونا قرار دارد.آمریکا که شاهد بیشترین شیوع ویروس کرونا در جهان است، با حدود یک‌میلیون مبتلابه ویروس کرونا نزدیک به یک‌سوم مبتلایان جهانی را تشکیل داده است.اسپانیا بعد از آمریکا و ایتالیا با بیش از ۲۲ هزار مورد فوت، بالاترین شمار قربانیان کووید-۱۹ را گزارش داده است؛ این در حالی است که مقام‌های اسپانیا به روند نزولی آمار مبتلایان و جان‌باختگان خوش‌بین هستند.فرانسه پس از کشورهای آمریکا، ایتالیا و اسپانیا ۱۱ درصد مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ را از مجموع کل جهانی ثبت کرده است. شمار مبتلایان در این کشور تاکنون ۱۶۱ هزار و ۴۸۸ نفر و جان‌باختگان بیش از ۲۲ هزار نفر گزارش‌شده‌ است.بسیاری از کشورهای درگیر با کووید-۱۹ در جهان، علیرغم اینکه درصدد کاهش تدریجی محدودیت‌ها و لغو قرنطینه هستند اما هم‌زمان بر تداوم سیاست‌های سختگیرانِ برای مهار این بیماری تأکیددارند.شیوع ویروس کرونا همچنین سبب شده تا میان محققان و پژوهشگران در سراسر جهان تلاشی چشمگیر برای ساخت واکسن ضدویروس کرونا شکل بگیرد؛ این در حالی است که تاکنون هیچ واکسن و درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است و تنها راه در امان بودن از این ویروس منحوس رعایت توصیه‌های بهداشتی است.دونالد ترامپ در روزهای اخیر بر بازگشایی کسب‌وکارها تأکید کرده و گفت که او حرف آخر را دراین‌باره می‌زند.اواخر فرودین ماه نیز «جوزپه کونتِ» نخست‌وزیر ایتالیا  اعلام کرد: «شرایط سختگیرانِ و قرنطینه در ایتالیا سه هفته دیگر تمدید می‌شود و تا سوم ماه مه ادامه دارد».هفته گذشته نیز «پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا از تمدید قرنطینه به مدت ۱۵ روز، یعنی تا ۹ مه (۲۰ اردیبهشت) سال جاری میلادی خبر داد. سانچز همچنین اعلام کرد: اسپانیا که سومین کشور در جهان ازلحاظ شمار قربانیان کرونا است، باید به‌آرامی، با دقت و احتیاط کامل به سمت «بازگشت به زندگی عادی» حرکت کند.چهار روز قبل نیز امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: محدودیت‌های آمدوشد و تعطیلی در این کشور برای مقابله با کرونا چهار هفته دیگر تمدید می‌شود. او همچنین تأکید کرد: مشخص نیست این شرایط غیرعادی تا چه زمانی ادامه یابد، اما فرانسه به‌شدت به دنبال تولید واکسن و دارو برای درمان کرون است. 

کرونا در ایران
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۹۱ هزار و ۴۷۲ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان‌باختگان کرونا در کشور به ۵۸۰۶ نفر رسید.کیانوش جهان پور روز دوشنبه درباره آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از روز گذشته ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۹۹۱ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۹۱ هزار و ۴۷۲ نفر رسید. دیروز پس از ۳۶ روز، تعداد موارد جدید یا ابتلای روزانه به کووید ۱۹ در کشور به کمتر از هزار مورد رسید.جهان پور گفت: متأسفانه در طول روز گذشته، ۹۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۸۰۶ نفر رسید.سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون ۷۰ هزار و ۹۳۳ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۰۱۱ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۴۳۲ هزار و ۳۲۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.

مسمومیت ۵۰۱۱ نفربر اثر الکل 
جهان پور بیان کرد: متأسفانه از اول اسفند تاکنون، ۵۰۱۱ نفر در کشور به دلیل مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت شدند و ۵۲۵ نفر از این مسمومین که به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، جان خود را ازدست‌داده‌اند. در حاضر ۲۲۹ نفر از این مسمومیت در بخش‌های عادی و ۴۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه ICU بستری هستند اما سه هزار و ۴۵۱ نفر ترخیص شده‌اند. ۹۵ نفر از مسمومین، نابینا و کم‌بینا شده و ۴۰۵ نفر نیز نیازمند خدمات دیالیز شده‌اند. روند مراجعه افرادی که مشروبات الکلی تقلبی مصرف کرده‌اند در برخی استان‌ها ادامه دارد.جهان پور گفت: روند مدیریت‌شده بیماری کووید ۱۹ و روند نزولی مبتلایان جدید به ویروس کرونا هم ادامه داشته و تداوم آن به همراهی مردم بستگی دارد.

۶۰ شهرستان در وضعیت قرمز 
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۰ شهرستان در کشور که شامل همه مراکز استان‌هاست در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، ۱۱۶ شهرستان از مجموع ۴۰۰ شهرستان در وضعیت سفید و بقیه زرد هستند.علیرضا رئیسی روز گذشته در نشست خبری که به‌صورت دورسخنی از وزارت بهداشت برگزار شد،در پاسخ به ایرنا گفت: مناطق قرمز ۶۰ شهرستان هستند که بیشترین میزان بروز بیماری رادارند. در ۳۱ استان مراکز استان شامل این رده‌بندی می‌شود. میزان ابتلا در لرستان، خوزستان، تهران و اصفهان، شیراز بالا است. در اکثر استان‌ها حداقل یک شهرستان علاوه بر مرکز استان منطقه قرمز است و حدود ۶۰ شهرستان می‌شود. ۱۲۷ شهرستان هم هستند که در روزهای گذشته فوتی نداشته‌اند و تعدادی از آن‌ها جزو مناطق سفید هستند. بقیه  شهرستان‌ها منطقه زرد است که می‌تواند با بروز کوچک تبدیل به قرمز شود که حدود ۴۰۰ شهرستان هستند.وی افزود: اگر شهرستانی در دو هفته گذشته کمتر از یک بیمار بستری در روز داشته است، بیمار بستری‌شده هم زیاد بدحال نبوده است و آن شهرستان خیلی آلوده نیست. این شهرستان اکنون ممکن است سفید باشد اما تضمینی نیست که سفید بماند و ممکن است شرایط یک بیمارستان هفته بعد تغییر کند.معاون وزیر بهداشت گفت: خیلی روی رنگ تأکید نکنید، سفید و زرد و قرمز مهم نیست. سطح پایین، متوسط، بالا تعریف کنیم. بر اساس آخرین آمار موجود ۱۱۶ شهرستان این شرایط را داشت و در دو هفته گذشته کمتر از یک بیمار در روز داشتند، برخی جاها صفر برخی جاها سه‌دهم بیمار در روز داشته‌اند، البته ممکن است در روزهای آینده این شرایط عوض شوند.وی افزود: ۶۰ شهرستانی که در وضعیت قرمز هستند، همه مثل هم نیستند، از ۵ بیمار به ازای صد هزار نفر تا ۳۵ بیمار به ازای صد هزار نفر هست و طیف وسیعی هستند. بیشتر مراکز استان‌ها هستند، جمعیت کمی نیست. برعکس مناطق سفید حدود ۱۱۶ شهرستان هستند که کل جمعیت آن‌ها حدود ۱۵ میلیون هستند بنابراین اکثر مناطق کشور هنوز درگیر ویروس است. باید به‌طورجدی مبارزه کنیم و فکر نکنیم وضعیت خوب شده است.معاون وزیر بهداشت گفت: بر اساس رصد روزانه هر سه روز یک‌بار جدول شیوع شهرها را به‌روز می‌کنیم. چون دوره کمون ویروس حدود ۵.۴ روز است، دو برابر آن را برای بررسی وضعیت مناطق در نظر می‌گیریم به همین علت ۱۴ روز را برای ارزیابی هر منطقه در نظر می‌گیریم.

پروتکل بازگشایی مساجد
وی افزود: برای بازگشایی اصناف، مشاغل با ریسک پایین را باز کردیم. به‌طور مثال یک فروشگاه زنجیره‌ای باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و ترجیحاً ماسک و دستکش استفاده شود. البته در ماه مبارک رمضان بحث مساجد مطرح است ممکن است تعدادی بخواهند نماز جماعت بخوانند، بر اساس پروتکل‌ها اعلام کرده‌ایم که فاصله‌ها رعایت شود، بهتر است از خانه وضو بگیرد، مهر و جانماز را با خود بیاورید. در این اماکن بحث سخنرانی و محل قران خوانی را اعلام کرده‌ایم فعلاً انجام نشود. نیم‌ساعته نماز را بخوانند و برگردند.رئیسی گفت: رنگ سفید، زرد و قرمز یک نوع تقسیم‌بندی از میزان شیوع و بروز بیماری در استان‌ها و شهرستان‌هاست، تا بتوانیم محلی تصمیم بگیریم. اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که از ویروس و بیماری کمتر از عادی‌سازی بیماری نگرانی داریم زیرا هنوز این ویروس مرموز و ناشناخته است و باید مراقب باشیم.وی ادامه داد: فعلاً این تصمیم برای مساجد و اماکن مذهبی گرفته‌شده است اما شرایط عادی تا پایان ماه رمضان برای این اماکن وجود ندارد و با روند فعلی بعید است که شرایط عادی شود.

عرضه ماسک ارزان در مترو و اتوبوس
وی درباره فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو و اتوبوس و استفاده از ماسک در آن‌ها گفت: در مورد اتوبوس و متروها، پروتکل وزارت بهداشت برای فاصله‌گذاری ابلاغ شد و اگر توان انجام آن بود، کار خوبی بود. استفاده از ماسک و دستکش خوب است البته ماسک اولویت اول است و به‌شدت در این اماکن توصیه می‌شود. بنا بود شهرداری با همکاری وزارت صنعت در ورودی مترو و اتوبوس ماسک به مردم بدهند البته مجانی نخواهد بود ولی قرار شد ماسک ارزان بدهند.رئیسی گفت: نیاز نیست ماسک سه لایه استفاده کنیم حتی می‌شود با یکپارچه ماسک خانگی درست کرد. خانم‌ها روسری را جلوی صورت بگیرند کافی است. ترجیح این است که هرکسی در جمعی وارد می‌شود از ماسک استفاده کند.

علائم پوستی و سکته در بیماران کرونا
رئیسی درباره علائم جدید کرونا گفت: اوایل در مورد علائم آنفلوانزا تب، سرفه، عطسه و بدن‌درد مطرح بود. ۴۴ درصد بیماران کرونا در شروع علائم، تب ندارند اما در طول بیماری بیش از ۹۰ درصد تب می‌کنند. با تب سنجی نمی‌توانیم بیماران کرونا را پیدا کنیم. علائم گوارشی، سردرد، تغییر در چشایی  و از دست دادن قدرت تشخیص مزه غذاها هم در این بیماران دیده‌شده است. حتی در شنوایی هم می‌تواند اختلال ایجاد کند. در برخی افراد  فقط سردرد بدون علامت دیگری پیدا می‌کنند.وی گفت: یکسری علائم را بیمار می‌گوید و یکسری را پزشک تشخیص می‌دهد. گاهی مشخص می‌شود میزان اکسیژن خون کم شده است. بسته شدن عروق ریز در مغز و قلب دیده‌شده است و حتی سکته در این بیماران دیده‌شده است حتی روی کلیه هم اثرگذار است و علائم کلیه، ریه  قلب و عروق را هم می‌تواند دچار عارضه شوند. گزارش‌های مختلفی در مورد این ویروس وجود داشت بنابراین تشخیص این بیماری اکنون کار خیلی سختی نیست.وی گفت: تغییر رنگ پوست؛ عفونت‌های پوستی، و پوسته‌پوسته شدن هم در بیماران کرونا دیده‌شده که به خاطر درگیری مویرگ‌ها و رسوب و لخته شدن خون در مویرگ‌هاست. مواردی هم بوده که تغییر رنگ زیادی صورت گرفته که در حال بررسی است البته میزان آن خیلی کم است.

موج بعدی کرونا در پاییز
رئیسی افزود: این بیماری از بین نمی‌رود و با ما خواهد بود البته به‌صورت کنترل‌شده در پاییز باید منتظر موج بعدی باشیم. پاییز بیماری آنفلوانزا هم داریم  علائم شبیه هم است. برای گروه‌های آسیب‌پذیر باید توصیه کنیم قبل از پاییز در شهریور واکسن آنفلوانزا بزنند تا از این بیماری خیالمان راحت شود. به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی درخواست دادیم آزمودن‌هایی به ما بدهند هم‌زمان آنفلوانزا و هم کرونا را بسنجد این بسیار کمک‌کننده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.