انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81954 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۸ - 00:04
تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از عراق
بغداد و واشنگتن توافق کردند

تعیین جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از عراق

اشاره: پس از بالا گرفتن درگیری‌های نیابتی در عراق که اوج آن دی‌ماه سال 1398 بود و به ترور سردار سلیمانی، فرمانده نظامی ارشد ایران توسط آمریکا در خاک عراق انجامید، این کشور از شورای امنیت خواست حملات آمریکا در خاک این کشور را محکوم کند. پس‌ازآن پارلمان عراق به ملزم ساختن دولت جهت پایان دادن به هرگونه حضور نیروهای خارجی در عراق رأی داد. موضوعی که دولت عراق از آن زمان که عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر بود در دستور کار قرار داد و وی بارها به آمریکایی‌ها تأکید کرد که دو کشور باید با یکدیگر برای اجرای قطعنامه پارلمان عراق درباره خروج نیروهای خارجی همکاری کنند. درحالی‌که برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در این مدت چند جانشین برای عبدالمهدی در سمت نخست‌وزیری انتخاب کرده، اما هیچ‌کدام به دلیل فشارهای داخلی تاکنون موفق به تشکیل دولت نشده‌اند، بااین‌حال تصمیم عراق مبنی بر خروج نظامیان خارجی از این کشور همچنان به قوت خود باقیست و عراق و آمریکا کمتر از دو ماه دیگر (ماه ژوئن آتی) در مذاکراتی مسئله خروج نیروهای آمریکایی را بررسی کرده و جدول زمانی را برای این کار تعیین خواهند کرد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

عبدالکریم خلف، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در گفت‌وگو با روزنامه الصباح چاپ این کشور اظهار کرد: تصمیم برای انجام مذاکرات با استناد به تصمیمات پارلمان برای خروج نیروهای آمریکایی و با توافق دو طرف عراقی و آمریکایی گرفته شد و روابط امنیتی دو کشور در چارچوب تمرین‌ها و تبادل تجربیات حتی با خروج نیروها ادامه خواهند یافت. خلف در ادامه گفت: دولت عراق پیامی از طرف آمریکا دریافت کرد که مثبت بوده و شامل بررسی تمامی اشکال روابط استراتژیک میان دو طرف به شکل کامل بود و عراق به‌صورت جدی و کاملی خروج نیروهای بیگانه را بررسی خواهد کرد. سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق افزود: آمریکا با توافق با دولت عراق برای نشان دادن حسن نیت خود تا حد زیادی از نیروهای خود کاست. عراق به دنبال روابطی عادی و دوستانه با آمریکا است.

نفوذ آمریکا در خاورمیانه
پایگاه آتلانتیک کانسیل آمریکا در گزارشی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی احتمال دارد که در سال جاری میلادی از عراق عقب‌نشینی کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از المعلومه، پایگاه آتلانتیک کانسیل نوشت، در شرایطی که دولت عراق برای حفظ نوعی از روابط دیپلماتیک و اقتصادی با آمریکا بدون فاصله گرفتن از همسایه قدرتمند خود، ایران تلاش می‌کند، نیروهای آمریکایی احتمال دارد که در این سال از عراق عقب‌نشینی کنند. در این گزارش آمده است: روشی که با آن مدیریت این عقب‌نشینی صورت می‌گیرد، به تعیین نفوذ آمریکا در آینده نه‌فقط در عراق بلکه در تمام خاورمیانه کمک خواهد کرد. حمایتی که نخست‌وزیر مأمور به تشکیل دولت عراق دریافت خواهد کرد، درگرو موضع مذاکراتی وی در خصوص توافق جدید با آمریکا به‌ویژه در خصوص وضعیت نیروها است.
عراق و همسایگی با ایران
این سایت نوشت: آمریکا از طریق نقض توافق استراتژیک امضاشده با عراق در سال ۲۰۰۸ پیرامون آتش‌بس و باهدف قرار دادن گروه‌های حشد شعبی و نیز ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس در خاک عراق، ادامه حضور نظامی خود در عراق را در معرض خطر قرار داد. در این گزارش آمده است: حمله آمریکا که در بغداد رخ داد، عراق را در موضع غیرقابل‌دفاع قرار دارد، عراق نمی‌تواند همسایه قدرتمند خود را که ۱۴۰۰ کیلومتر با آن مرز مشترک دارد و روابط مستحکمی با گروه‌های مختلفی از گردان‌های مقاومت عراق دارد، براند، اگر عراق ناگزیر به انتخاب کردن بشود، ایران و نه آمریکا را انتخاب خواهد کرد. به همین دلیل، به نفع آمریکا نیست که عراق را به انجام چنین انتخابی وادار کند.

بازنگری در سیاست‌ها
این سایت نوشت: ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس یک واکنش بیش‌ازحد از سوی آمریکا بود و حضور بلندمدت آمریکا در عراق را اگر بدون توجیه قرار ندهد، یقیناً آن را امری بسیار دشوار خواهد کرد. به همین دلیل، می‌توان این هدف را از طریق تلاش برای آرام کردن تنش‌ها با تهران و پاسخ به هر اقدام تحریک‌آمیزی به‌نحوی‌که منجر به نقض حاکمیت عراق نشود، محقق سازد. پایگاه آتلانتیک کانسیل آمریکا نوشت که آمریکا باید در سیاست اعمال فشار حداکثری علیه ایران بازنگری کند؛ سیاستی که هدف‌های اعلام‌شده خود را محقق نکرده و نخواهد کرد. ایران کشوری قدرت‌مند در منطقه است، به همین دلیل آمریکا باید راهی را برای خارج کردن بیشتر نیروهایش از عراق پیدا کند، در غیر این صورت، اعتبار آمریکا و نفوذش در تمامی منطقه به نفع قدرت‌های دیگر همچون چین و روسیه از هم خواهد پاشید و این به معنای شکست است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.