انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
تسریع در تصویب چهار لایحه «تأمین امنیت و منع خشونت علیه زنان»، «شفافیت و مدیریت تعارض منافع»، «نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» و «مسئولیت مدنی مؤسسات عمومی»
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
روند افزایشی مبتلایان
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
ناامیدی سازمان رأی اصلاح‌طلبان از صندوق رأی
انتخاب را به عهده مردم بگذارید
دکتر الهام امین زاده، در گفت‌وگو با ستاره صبح جزئیات دیدار نخبگان سیاسی با رئیس جمهور را تشریح کرد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
پیامد بین‌المللی مزاحمت آمریکا برای کشتی‌های حامل نفت ایران
اگر به خبرنگاران می‌گفتم به چه دلایلی مرا ردصلاحیت کردید، به ضرر شورای نگهبان تمام می‌شد
آیا بن سلمان در دادن شاخه زیتون به ایران صداقت دارد؟
کرونا تمام نشده است
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
درب کلیساها و مساجد در آلمـان و ایـران بازگشایی می‌شود
هشدار تکان‌دهنده رئیس شورای شهر تهران درباره خطر زلزله
جزییات زلزله 5.1 ریشتری در استان تهران
احتمال میانجیگری نخست‌وزیر جدید عراق بین ایران و آمریکا
عملکرد شورای نگهبان در انتخابات مجلس یازدهم می‌تواند منجر به کاهش سرمایه اجتماعی شود
لزوم رسیدگی به اشتباهات سهوی یا عمدی و مجازات آمران و عاملان خطاها
10 توصیه مهم رهبر انقلاب به دانشجویان و جوانان
مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه
آیا ترامپ سرانجام تصمیم به کنار گذاشتن عربستان سعودی گرفته است؟
اشتباه در اشتباه مثل حادثه ناوچه کنارک فاجعه‌ها را دوچندان می‌کند
توصیه سه استراتژیست آمریکایی به ترامپ درباره ایران
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
قلع‌وقمع مفسدان اقتصادی
صدور احکام سنگین برای مفسدان ارز، نفت، چای، بانک سرمایه و ...
حوزه ارتباطات به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ برابری نیاز دارد
تأثیر سیاسـت بر اقتصاد
پیامدهای تحریم‌ها و جنگ اقتصادی؛ بیشتر از جنگ نظامی
وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد، تشویق مردم به یاری اقشار آسیب‌پذیر است
نظر کارشناسی شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد شب های قدر را معتبر می‌دانم
چرایی موفقیت سران زن در مهار شیوع کرونا
مجلس یازدهم پشتوانه قوی و مردمی لازم را ندارد
امپراتوری ایالات‌متحده از گسترش بی‌حدومرز تا فروپاشی
بهبود وضعیت آمریکا به خروج از افغانستان بستگی دارد
رسیدگی به علـت سانـحه ناوچـه کنـارک
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
دو گزینه ترک خاورمیانه یا ورود به یک جنگ، پیش روی ترامپ
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
پشت صحنه سفر مایک پمپئو به اسرائیل چیست؟
کووید-19 تعادل ژئوپلیتیکی را از غرب به شرق تغییر می‌دهد
افزایش حملات داعش در شرایط کرونایی در عراق
اصلاح قانون انتخابات نوشدارو بعد از مرگ سهراب
اهداف پیدا و پنهان سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل
روند افزایشی مبتلایان
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
بیشتر
کد خبر: 81951 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۷ - 23:57
تاخت و تاز کرونا بر روی کره زمین
رئیس جمهور آخرین تصمیمات کرونا را اعلام کرد

تاخت و تاز کرونا بر روی کره زمین

اشاره: سایه کرونا همچنان برجهان و ایران سنگینی می‌کند. هرچند میزان ابتلا و فوتی‌ها رو به کاهش است اما خطر کرونا همچنان به قوت خویش باقی است. شمار مبتلایان از مرز دو میلیون عبور کرد و تعداد مبتلایان ۲,۹۴۰,۰۵۹ و تعداد فوت‌شدگان ۲۰۳,۸۰3 در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان و فوتی‌ها را به ترتیب ۹۰ هزار و ۴۸۱ نفر و ۵۷۱۰ نفر اعلام کرد. مطابق تازه ترین تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا کشور به سه منطقه «سفید، زرد و قرمز» تقسیم می شود. از این پس اماکن مذهبی در مناطق سفید می توانند باز شوند. جزییات بیشتر دستورات جدید ستاد مبارزه با کرونا را در پی می خوانید.

ستاره صبح-

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا بابیان اینکه کشور بر اساس میزان شیوع و ابتلا به کرونا و تعداد فوتی‌ها به مناطق «سفید، زرد و قرمز» تقسیم می‌شود، گفت: مساجد، اماکن مذهبی بقاع متبرکه و نمازهای جمعه در «مناطق سفید» بازگشایی می‌شوند.

بار به روی دوش مردم است
 روحانی در ادامه بر ضرورت محدودیت اجتماعات و فاصله‌گذاری اجتماعی و فاصله‌گذاری هوشمند تأکید کرد و گفت: بازگشایی کسب‌وکار به این معنا نیست که کرونا در حال پایان است و این بیماری از بین می‌رود و باید دنبال زندگی روزمره خود برویم. نمی‌توانیم بگوییم کرونا چه زمانی تمام می‌شود. زمان روشنی برای این امر وجود ندارد چون دارو و واکسن خاصی برای این بیماری وجود ندارد و به یک معنا، تقریباً همه بار به روی دوش خود مردم است.رئیس‌جمهوری ادامه داد: اگر ما دچار مشکل بهداشتی و گرفتار بیماری خطرناکی به نام کرونا شده‌ایم تنها راه آن مراقبت است؛ فاصله‌ها را مراعات کنیم و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و خودمان مراقب خودمان باشیم و اگر مجبور شدیم به بیمارستان برویم. در مراحل اولیه پزشک و پرستار در شرایط سخت‌تری از ما مراقبت کند. بنابراین اساس این مسئله مراقبت شخصی و حفظ پروتکل‌هایی است که در بخش بهداشتی به ما اعلام می‌شود که همه را مراعات کنیم تا از این مسئله عبور کنیم.وی اضافه کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد از تخت‌های مراقبتی و وسایل کمک تنفسی در همین ایام در بیمارستان‌های ما اضافه‌شده است. ۱۱۰۰ تخت اضافه‌شده و در تخت‌های بیمارستانی ۴۲۵ تخت و وسایل کمک تنفسی ۹۰۰ عدد اضافه‌شده است.وی اضافه کرد: اما اگر اضافه شدن ابتلا بر مبنای عدم مراعات اصول بهداشتی باشد یعنی در جامعه ما صد نفر مبتلا داشته باشیم و مراعات نکردیم هزار نفر با این صد نفر تماس گرفتند و آن‌ها هم مبتلا شدند و این صد نفر به هزار و صد نفر تبدیل شد. اینجا جایی است که باید نگران باشیم و با آن مقابله کنیم. یعنی تعداد مبتلایان ما کاری کنیم که اگر افزایش پیدا می‌کند بر مبنای آزمودن‌های جدید باشد نه بر مبنای عدم مراعات مردم که این خیلی برای ما در این زمینه اهمیت دارد.

کشور به ۳ منطقه تقسیم می‌شود
روحانی با اشاره به تصمیمات جدید در جلسه ستاد گفت: در این جلسه پیشنهاد شد که تقسیمات جدیدی در کشور نه بر مبنای جغرافیا و استان و شرق و غرب و شمال و جنوب داشته باشیم؛ بلکه بر مبنای ابتلا و شیوع بیماری کرونا کشور تقسیم و منطقه بندی شود.وی بابیان اینکه معیار و مقررات را وزارت بهداشت تدوین و ابلاغ می‌کند گفت: بر اساس این معیارها و به‌طور مثال اگر در یک شهرستانی ورودی به بیمارستان یک هفته صفر شده و فردی به بیمارستان مراجعه نکرده و فوتی هم نداشته است و بهبودیافتگان نیز افزایش پیدا کرد و این روند در هفته دوم تکرار شد وزارت بهداشت این منطقه را «منطقه سفید» اعلام می‌کند. چنانچه مردم مراعات کنند همچنان سفید خواهد ماند. اگر مردم مقررات بهداشتی را رعایت نکنند ممکن است وضعیت آن منطقه زرد یا حتی قرمز شود؛ تا زمانی که منطقه سفید باقی بماند شرایط جدید حاکم می‌شود. در جلسه بر مبنای شرایط جدید و (تقسیم‌بندی منطقه‌ای کرونا) درباره اماکن مذهبی و نماز جماعت بحث شد.

مساجد و اماکن مذهبی در مناطق سفید بازگشایی می‌شود
رئیس‌جمهوری با اشاره به تقسیم‌بندی مناطق کشور بر مبنای شیوع کرونا گفت: هر نقطه‌ای از کشور که منطقه سفید اعلام شد فرقی هم نمی‌کند اماکن مقدس داشته باشد یا نداشته باشد و وزارت بهداشت تائید کرد اماکن مقدس در آنجا بازگشایی می‌شود. بر اساس معیار مصوب منطقه‌ای و تقسیم‌بندی کشور، در ۱۲۷ منطقه سفیدی که وزارت بهداشت اعلام کرده، وقتی این وزارتخانه رسماً اعلام کرد که می‌توانند نیمه ماه اردیبهشت یا نیمه ماه رمضان باشد که بعداً مشخص و از چند روز قبل از آن اطلاع‌رسانی خواهد شد، مساجد، اماکن مذهبی بقاع متبرکه و محل‌های برگزاری نماز جمعه با رعایت پروتکل‌های مشخص بازگشایی می‌شود.روحانی یادآور شد: ۱۸ میلیون ماسک خارجی هم است که گفته‌ایم به بازار بیاید و در دسترس مردم قرار گیرد. ممکن است ماسک‌های خارجی باقیمتی که خریداری‌شده، قدری گران‌تر باشد به هر صورت به داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها عرضه خواهد شد تا هرکسی تمایل دارد خریداری کند. ماسک‌های داخلی هم هست که باید این‌ها را هم هم‌زمان عرضه کنند که مردم بتوانند خریداری کنند تا ما بتوانیم از این مسئله عبور کنیم.

بازارچه‌ها در مناطق گرمسیری 
تا ساعت ۲۰ فعالیت کنند
رئیس‌جمهوری درباره بازارچه‌ها بیان کرد: قبلا در مصوبه گفته بودیم که بازارچه‌ها ساعت ۱۸ بسته می‌شوند. در مناطق گرمسیر شرایط به‌گونه‌ای است که این بازارچه‌ها عمدتاً از ساعت ۴ بعدازظهر باز می‌کنند برای اینکه آن‌ها نیز در مضیقه قرار نگیرند، بنا شد استانداران مجاز باشند در مکان‌هایی که این‌چنین است ساعت ۱۸ را تا ساعت ۲۰ هم بتوانند افزایش دهند.
۳۱ تیرماه؛ مهلت پرداخت مالیات‌های مستقیم و ارزش‌افزوده
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: برای مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش‌افزوده هم در اینجا آن‌هایی که انقضای آن‌ها یک اردیبهشت‌ماه است، تا تاریخ ۳۱ تیرماه تمدید شد. یکی دو مورد هم راجع به فعالیت‌های الکترونیکی بود که شبهاتی در جلسه بود که بنا شد در جلسه بعد در دستور کار قرار بگیرد و بررسی کنند.

تعداد مبتلایان 
از مرز 90 هزار نفر گذشت
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۹۰ هزار و ۴۸۱ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۵۷۱۰ نفر رسید.کیانوش جهان پور روز گذشته درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: تا ظهر هفتم اردیبهشت بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۱۵۳ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ در کشور به ۹۰ هزار و ۴۸۱ نفر رسید.رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ بیمار دیگر مبتلابه کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۵۷۱۰ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.جهان پور بیان کرد: بر اساس این گزارش‌ها تاکنون ۶۹ هزار و ۶۵۷ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند که حدود ۷۵ درصد مبتلایان است. ۳۰۷۹ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به‌نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.وی گفت: تاکنون ۴۲۱ هزار و ۳۱۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام‌شده است.جهان پور افزود: حدود دو میلیون و ۲۷۰ هزار واحد صنفی و صنعتی در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کرده‌اند. بیشترین موارد ثبت‌نام در این سامانه مربوط به استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی و ازنظر فعالیت مربوط به صنایع، صنوف کوچک، محیط‌های اداری و مراکز تهیه مواد غذایی بوده است.

بیش از ۳۰۰ منطقه سفید کرونا داریم
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مناطقی که جزو منطقه سفید ازلحاظ درگیری بیماری ناشی از ویروس کرونا باشد، می‌توانند بقاع متبرکه یا برخی تجمع‌های مذهبی را بازگشایی کنند.کیانوش جهان پور در نشست خبری ویدیو اجلاس که از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: با توجه به تغییراتی که در آمار ابتلا و موارد فوت ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در روزها و هفته‌های اخیر داشتیم و حداقل در دو هفته اخیر شاهد روند نزول تدریجی بودیم، همکاران ما در معاونت بهداشتی، شهرستان‌هایی که درگیری با بیماری ناشی از ویروس کرونا در آن مناطق، انفرادی بوده یا موارد فوت صفر یا یک نفر بوده را احصا کرده‌اند. به‌زودی فهرست این شهرستان‌ها در قالب رنگ‌های سفید و زرد و سبز و قرمز اعلام می‌شود.وی ادامه داد: البته بازگشایی اماکن مذهبی منوط به این است که آن منطقه جزو مناطق سفید باشد. بازگشایی اماکن مذهبی در سایر مناطق تا وقتی در وضعیت سفید قرار نگیرند، مقدور نخواهد بود. قرار بود هر دو تا سه هفته یک‌بار آمارهای استانی اعلام شود که در همین راستا، قرار شد برچسب سفید و زرد و قرمز بر اساس آمارهای هفته‌ها و روزهای اخیر احصا و به‌صورت کاربردی و کارشناسی ارائه شود. این اقدام بسیار بهتر از این است که روزانه اعداد را اعلام کنیم. امروز رئیس‌جمهوری هم وعده این کار را داد و در روزهای آتی توسط معاونت بهداشتی اعلام می‌شود. بیش از ۳۰۰ منطقه سفید در کشور داریم که توسط وزارت بهداشت احصا شده و تعداد این موارد در روزهای آتی بیشتر هم خواهد شد.

تجمع در پارک‌ها ممنوع است
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار سلامت ایرنا درباره انتقادات مبنی بر بازگشایی پارک‌ها و تجمع در بوستان‌ها اظهار کرد: تجمع در پارک‌ها آزاد نشده و این‌که ورود به پارک‌ها آزاد باشد با تجمع در پارک‌ها تفاوت دارد. بازگشایی پارک‌ها باهدف حضور انفرادی انجام‌شده و همچنان تجمع در پارک‌ها ممنوع است. عوامل انتظامی هم با این موضوع برخورد می‌کنند. این‌که افراد برای ورزش انفرادی در پارک‌ها حاضر شوند فعلاً برقرارشده و مردم با رعایت فاصله‌گذاری می‌توانند از این امکانات استفاده کنند. فاصله‌گذاری و رعایت آن مهم است و البته اکثر مردم متوجه موضوع هستند و با جدیت مراقبت می‌کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.