انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
تسریع در تصویب چهار لایحه «تأمین امنیت و منع خشونت علیه زنان»، «شفافیت و مدیریت تعارض منافع»، «نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» و «مسئولیت مدنی مؤسسات عمومی»
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
روند افزایشی مبتلایان
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
ناامیدی سازمان رأی اصلاح‌طلبان از صندوق رأی
انتخاب را به عهده مردم بگذارید
دکتر الهام امین زاده، در گفت‌وگو با ستاره صبح جزئیات دیدار نخبگان سیاسی با رئیس جمهور را تشریح کرد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
پیامد بین‌المللی مزاحمت آمریکا برای کشتی‌های حامل نفت ایران
اگر به خبرنگاران می‌گفتم به چه دلایلی مرا ردصلاحیت کردید، به ضرر شورای نگهبان تمام می‌شد
آیا بن سلمان در دادن شاخه زیتون به ایران صداقت دارد؟
کرونا تمام نشده است
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
درب کلیساها و مساجد در آلمـان و ایـران بازگشایی می‌شود
هشدار تکان‌دهنده رئیس شورای شهر تهران درباره خطر زلزله
جزییات زلزله 5.1 ریشتری در استان تهران
احتمال میانجیگری نخست‌وزیر جدید عراق بین ایران و آمریکا
عملکرد شورای نگهبان در انتخابات مجلس یازدهم می‌تواند منجر به کاهش سرمایه اجتماعی شود
لزوم رسیدگی به اشتباهات سهوی یا عمدی و مجازات آمران و عاملان خطاها
10 توصیه مهم رهبر انقلاب به دانشجویان و جوانان
مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه
آیا ترامپ سرانجام تصمیم به کنار گذاشتن عربستان سعودی گرفته است؟
اشتباه در اشتباه مثل حادثه ناوچه کنارک فاجعه‌ها را دوچندان می‌کند
توصیه سه استراتژیست آمریکایی به ترامپ درباره ایران
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
قلع‌وقمع مفسدان اقتصادی
صدور احکام سنگین برای مفسدان ارز، نفت، چای، بانک سرمایه و ...
حوزه ارتباطات به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ برابری نیاز دارد
تأثیر سیاسـت بر اقتصاد
پیامدهای تحریم‌ها و جنگ اقتصادی؛ بیشتر از جنگ نظامی
وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد، تشویق مردم به یاری اقشار آسیب‌پذیر است
نظر کارشناسی شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد شب های قدر را معتبر می‌دانم
چرایی موفقیت سران زن در مهار شیوع کرونا
مجلس یازدهم پشتوانه قوی و مردمی لازم را ندارد
امپراتوری ایالات‌متحده از گسترش بی‌حدومرز تا فروپاشی
بهبود وضعیت آمریکا به خروج از افغانستان بستگی دارد
رسیدگی به علـت سانـحه ناوچـه کنـارک
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
دو گزینه ترک خاورمیانه یا ورود به یک جنگ، پیش روی ترامپ
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
پشت صحنه سفر مایک پمپئو به اسرائیل چیست؟
کووید-19 تعادل ژئوپلیتیکی را از غرب به شرق تغییر می‌دهد
افزایش حملات داعش در شرایط کرونایی در عراق
اصلاح قانون انتخابات نوشدارو بعد از مرگ سهراب
اهداف پیدا و پنهان سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل
روند افزایشی مبتلایان
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
بیشتر
کد خبر: 81944 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۷ - 00:41
طغیان  کرونا در راه است

طغیان کرونا در راه است

اشاره: سیاست شل کن صفت کن درباره مقابله با کرونا آثارش به‌تدریج نمایان می‌شود. کارشناسان نسبت به برداشته شدن محدودیت‌ها در روزهای 16 و 23 فروردین هشدار دادند و گفتند این اقدام منجر به اوج‌گیری دوباره کرونا در کشور می‌شود. شواهد و قرائن در روزهای گذشته نشان‌دهنده این واقعیت تلخ است که تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در تهران و شهرها در حال افزایش است. یکی از نمایندگان استان فارس و یک نماینده استان خوزستان نسبت به افزایش کرونا در این دو استان هشدار دادند. روز گذشته رئیس‌جمهور گفت اگر میزان ابتلا به کرونا افزایش شود محدودیت‌ها را دوباره بر کی گردانیم. در ادامه معاون وزارت بهداشت عنوان داشت که ویروس کرونا در دنیا و ایران در طول سال این ده طغیان خواهد کرد. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

احیاء مجدد محدودیت‌ها
حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز شنبه در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ازآنجاکه مسئولین کادر درمانی و مراجع عظام و روحانیت معظم کشور دغدغه متقابل حفظ جان و سلامت مردم و درعین‌حال برقراری یک وضعیت قابل‌تحمل برای باز فعالیت مراکز مذهبی رادارند می‌توان امیدوار بود که در شرایط بهبود شاخص‌های کنترل بیماری، مراکز مذهبی کشور با تعیین شرایط و دستورالعمل‌هایی بازشوند. اگر همکاری مردم در کنار تمهیدات اتخاذشده، همچنان تداوم پیدا کند، تااندازه‌ای می‌توانیم نسبت به قطع زنجیره شیوع این بیماری امیدوار باشیم.روحانی تصریح کرد: اقدامات انجام‌شده و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که به‌رغم آنکه در مسیر کنترل بیماری قرار داریم، اما اگر چنانچه سطح هشدارها و هوشیاری مردم کاهش یابد، خدای‌ناکرده ممکن است بیماری اوج بگیرد و در این شرایط ناگزیر به احیاء مجدد محدودیت‌ها باشیم که البته امیدواریم مردم عزیز کماکان هشدارها را جدی بگیرند و جز برای امور ضروری زندگی از منزل خارج نشوند و به مسئولین در کنترل بیماری تا رسیدن به یک وضعیت باثبات و قابل‌اطمینان کمک کنند. بدون تردید مسیر مقابله و کنترل این بیماری را بدون همراهی مردم نمی‌توان طی کرد.در این جلسه، روسای کمیته‌های مرتبط نتایج بررسی‌های خود را در خصوص باز فعالیت مراکز دینی و بقاع متبرکه ارائه کردند که موردبحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه در ماه معنویت و میهمانی خدا قرار داریم و جان‌های تشنه برای راز و نیاز و عبادت و زیارت بقاع متبرکه بی‌قرار است، مقرر شد وزارت بهداشت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های مناسب را تهیه و طراحی کند تا در جلسه روز یکشنبه ستاد ملی مقابله با کرونا موردبررسی و تصویب قرار گیرد.

کرونا در ایران
دکتر جهان پور، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با شناسایی ۱۱۳۴ مورد جدید کروناویروس جدید در کشور، مجموع مبتلایان کووید ۱۹ در کشور به ۸۹۳۲۸ نفر رسید. از ظهر روز جمعه تا شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۱۳۴ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد.وی ضمن اشاره به کاهش موارد بستری این بیماری در کشور، افزود: مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۸۹۳۲۸ نفر رسید.جهان پور همچنین با اشاره به روند کاهش موارد فوت ناشی از این بیماری در کشور، گفت: در طول روز گذشته، ۷۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و به‌این‌ترتیب مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۶۵۰ نفر رسید. خوشبختانه تاکنون ۶۸۱۹۳ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند.به گفته جهان پور ۳۰۹۶ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. همچنین تاکنون ۴۱۰ هزار و ۷۵ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.جهان پور گفت: اگرچه بیماری در فاز مدیریت‌شده قرار دارد، اما برای اینکه این روند را در روزها و هفته‌های آتی ادامه دهیم، مسلماً مستلزم رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی و به‌خصوص فاصله‌گذاری اجتماعی و تا حد امکان در خانه ماندن، است.

روند نزولی کرونا در اغلب استان‌ها
دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در ارتباط ویدئو اجلاس با خبرنگاران گفت: در حال حاضر نسبت به زمان اوج کرونا در کشور، بیش از ۵۰ درصد موارد بستری و حدود ۷۰ درصد موارد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کشور کاهش‌یافته است.وی افزود: همچنین در اکثر استان‌های کشور خوشبختانه روند نزولی بیماری به‌صورت قابل‌توجهی مشاهده می‌شود. این دستاورد نتیجه اقدامات مناسب مردم، دولت و مجموعه نظام است. اما تأکید می‌کنم که در این شرایط که بازگشایی‌ها و کاهش فاصله‌گذاری اجتماعی به‌صورت تدریجی و هوشمند انجام می‌شود، هرگونه غفلتی می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیر و شدیدی را در پی داشته باشد.
احتمال طغیان بیماری
حریرچی ادامه داد: تا کشف دارو و واکسن بیماری در اکثر کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان دیگر بیماری طی یک سال این ده در پیش رو خواهیم داشت. بنابراین هرگونه غفلت فردی می‌تواند هم خود فرد و هم‌خانواده وی را در معرض ابتلا، ابتلای شدید و مرگ‌ومیر قرار دهد و تعدد غفلت‌های فردی ممکن است فجایع منطقه‌ای، ملی و جهانی را ایجاد کند. به همین دلیل از مردم درخواست می‌کنیم تا حد امکان به شعار در خانه بمانیم و پرهیز از ترددهای غیرضروری وفادار بمانند.

 بهبودیافتگان کرونا پلاسما 
خون اهدا کنند
حریرچی گفت: توجه کنید که اعمال جراحی در بیمارستان‌ها آغازشده و احتیاج به خون‌داریم. بر همین اساس از مردم می‌خواهیم اهدای خون به‌خصوص در ماه رمضان را در نظر داشته باشند. از بیماران کرونایی خصوصاً آن دسته از بیمارانی که بیماری سبک داشتند می‌خواهیم که بعد از اتمام بیماری و دوره بهبود، از اهدای پلاسما مضایقه نکنند.

سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا
معاون کل وزارت بهداشت افزود: ما به سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا کماکان وفاداریم؛ ابتدا فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت مسائل بهداشتی در حداکثر ممکن؛ چراکه باید چرخ اقتصاد و معیشت بچرخد و درعین‌حال نیز چرخ انتشار کرونا متوقف شود. استراتژی دوم نیز شناسایی بیماران مبتلا که اکثراً کم علامت و بی علامت هستند و همچنین ایزوله کردن آن‌ها در محل مناسب است. اقدام بعدی نیز شناسایی افرادی که با بیماران در تماس بوده‌اند و جداسازی آن‌ها از سایر افراد است. تعداد افرادی که از طریق غربالگری و شناسایی بیماران بی علامت و همچنین افرادی که تماس نزدیک با مبتلایان داشته‌اند، تقریباً دارد باکسانی که مبتلا شده‌اند و خودشان مراجعه می‌کنند، برابر می‌شود.

تعجیلی در بازگشایی‌ها نیست
معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره بازگشایی‌های اخیر و افزایش ترددها در کشور، گفت: بازگشایی‌ها بر اساس خرد جمعی و تصمیم‌گیری‌های ملی انجام می‌شود. هیچ تعجیلی در بازگشایی‌ها وجود ندارد و ما فقط ملزم هستیم که عمدتاً ملاحظات اقتصادی و معیشتی، سلامت روانی و مسائل تفریحی، فرهنگی و مذهبی مردم را هم موردتوجه قرار دهیم. برای مجموع تصمیم گیران سلامت، مردم در اولویت هستند و اگر ببینیم بازگشایی‌ها، اثر مضر قابل‌توجهی داشته باشد، دو اقدام اساسی برای آن پیش‌بینی‌شده است؛ یکی تأخیر در بازگشایی‌های آتی و دوم اینکه ممکن است در بازگشایی‌های قبلی هم تجدیدنظر شود و بازگشت نسبی یا کامل به وضعیت قبلی انجام شود. ما از مردم درخواست می‌کنیم که به میزانی که بازگشایی‌ها افزایش می‌یابد، رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله‌گذاری فیزیکی باید از سوی مردم افزایش یابد.حریرچی ادامه داد: نکته مهم این است که هر بازگشایی اثرش را در افزایش یا کاهش موارد بیماری، حدود پنج روز تا یک هفته بعد در بیماران سرپایی، ‌ ۱۵ روز بعد بر بار بستری و یک ماه بعد بر بار مرگ‌ومیر بیماری نشان می‌دهد. حال با توجه به اینکه ما نسبت به سه هفته پیش موارد بستری‌مان ۵۰ درصد و موارد مرگ‌ومیرمان ۷۰ درصد کاهش پیداکرده است امیدواریم همین روند ادامه یافته و بازگشایی‌ها اثر سوئی نداشته باشد.

بستری روزانه ۳۰۰ بیمار 
جدید در تهران
وی در پاسخ به سؤال ایسنا، درباره وضعیت کرونا در استان‌هایی مانند تهران، گفت: روند نزولی در پذیرش بیماران بستری و مرگ‌ومیر در اکثر استان‌های کشور وجود دارد، ‌اما نکته مهم این است که وقتی روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در استان تهران بستری می‌شود، گرچه نسبت به هفته‌های اخیر کمتر است، اما بازهم هشداردهنده است. تعداد بیماران بستری در آی سی یو ما هنوز هشداردهنده است. درست است که مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در استان‌های کشور به زیر ۱۰۰ کاهش‌یافته، اما هر یک مرگ هشداردهنده است. تا زمانی که هیچ بیمار کرونایی نداشته باشیم و کاملاً بیماری را کنترل کنیم، هنوز نگرانی وجود دارد، اما نباید کتمان کرد که وضعیتمان نسبت به قبل بهتر شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.