انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهکار مهار قیمت پرنوسان خودرو
افت و خیز ارز، سکه ، خودرو ، بورس
راهکار از بین بردن فساد ارز و خودرو چیست؟
ضرورت حفاظت از اعتماد مردم به بازار سرمایه
نبود اراده لازم در بانک مرکزی؛ دلیل نوسان قیمت ارز، سکه، خودرو و دیگر کالاها
تلاطم در بازارها
مردم با شناخت در بورس سرمایه‌گذاری کنند تا سرمایه‌شان مثل برف آب نشود
رسیدگی به افزایش قیمت خودرو و برخورد با عاملان گرانی آن
آشفتگی در بازارها
صعود قیمت سکه و ارز
فراهم بودن بستر فساد و زنجیره واسطه‌گری؛ دلیل اصلی افزایش نجومی قیمت خودرو
پلیس در تعقیب محتکران خودرو
پشت‌صحنه افزایش قیمت مسکن مهر
شاخص بورس 7 رقمی شد
کرونا تولید نفت درکشور را متوقف نکرده است
عامل 40 درصد تصادفات، خودروها هستند
اماواگرهای هدف‌گذاری بانک مرکزی برای کنترل تورم تا 22درصد؟
جزییات تازه از فساد زوج جوان
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
تورم سال حداکثر ۲۲ درصد
پیدا و پنهان نوسان «خودرو»، «دلار» ، «بورس»
بهشتی به نام «خائیز» در حال سوختن و خاکستر شدن است
تأثیر تورم بر تولید
بیشتر
کد خبر: 81941 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۵ - 23:49
ارزش تجارت خارجی؛ ۸۵ میلیارد و ۱۰۷ میلیون دلار
جزییات میزان تجارت ایران در سال گذشته به روایت رئیس‌کل گمرک

ارزش تجارت خارجی؛ ۸۵ میلیارد و ۱۰۷ میلیون دلار

ستاره صبح-

رئیس‌کل گمرک ایران گفت: کارنامه تجارت خارجی کشور در سال ۹۸ نشان داد باوجود تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه، کشورمان توانسته به ۱۲۸ کشور جهان کالا صادر کند و از ۱۱۲ کشور نیز کالا وارد کند. نزدیک به ۷۰ درصد تجارت خارجی ما با کشورهای آسیایی است و اروپا دومین شریک ما به شمار می‌آید.«مهدی میراشرفی» اظهار داشت: ارزش تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۸ بالغ‌بر ۸۵ میلیارد و ۱۰۷ میلیون دلار و به وزن ۱۶۹ میلیون و ۳۰۲ هزار تن بوده است. از این میزان بیش از ۴۱ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار سهم صادراتی ایران و ۴۳ میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار نیز سهم واردات کشور بوده است.میراشرفی اضافه کرد: در طی سال ۹۸ ایران درمجموع به بیش از ۱۲۸ کشور جهان صادرات و از ۱۱۲ کشور واردات کالا داشته است. به‌طوری‌که به ۴۰ کشور اروپایی، ۲۱ کشور آسیایی، ۲۸ کشور آفریقایی و ۱۲ کشور آمریکایی صادرات و همچنین از ۴۱ کشور اروپایی، ۳۱ کشور آسیایی ۱۲ کشور آمریکایی و ۱۱ کشور در آفریقا واردات کالا داشته‌ایم.

بزرگ‌ترین شرکای تجاری کشور
میر اشرفی در ادامه افزود: بزرگ‌ترین شرکای تجاری کشور به ترتیب قاره آسیا و سپس اروپا و آفریقا هستند به شکلی که حجم تجارت خارجی ایران با آسیا بیش از ۵۷ میلیارد دلار یعنی بیش از ۶۸ درصد تجارت خارجی کشور است. میزان صادرات ایران به آسیا بیش از ۳۰ میلیارد دلار و میزان واردات ایران نیز از آسیا بیش از ۲۷ میلیارد و ۷۳۶ میلیون و ۴ هزار ۳۰۰ دلار است.همچنین میزان صادرات کشور به اروپا بیش از ۹ میلیارد دلار و میزان واردات از این قاره نیز ۱۵ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که علی‌رغم تعدد شرکای آفریقایی میزان صادرات کشور به افریقا حدود ۴۰۰ میلیون دلار و میزان واردات از افریقا نیز ۲۲ میلیون دلار است. او خاطرنشان کرد: درنهایت میزان صادرات کشور به قاره امریکا ۱۳۰ میلیون و ۷۵۶ هزار ۵۸۶ دلار و میزان واردات از قاره امریکا نیز ۸۶۰ میلیون و ۸۵ هزار ۲۱۴ دلار است.معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: در بین شرکای آسیایی چین با ۹ میلیارد و ۴۶ میلیون و ۴۹ هزار ۵۷۳ دلار و عراق با ۸ میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۵۸۵ هزار ۹۱۰ دلاروهمچنین امارات متحد عربی با ۴ میلیارد و ۵۰۱ میلیون و ۴۴۹ هزار ۸۴۱ دلار به ترتیب بزرگ‌ترین مقاصد صادرات کالاهای تجاری ایران هستند.

سه شریک اول ایران در آسیا
میراشرفی افزود: سه شریک اول ایران در قاره آسیا در حوزه واردات نیز کشورهای چین با بیش از ۱۱ میلیارد و ۲۰۶ میلیون دلار، پس‌ازآن امارات با ۸ میلیارد و ۹۱۲ میلیون و ۶۴۸ هزار ۶۸۲ دلار هندوستان با بیش از سه میلیارد و ۴۶۴ میلیون و ۱۱۲ هزار ۵۲۹ دلار بودند.وی ادامه داد: در  میان کشورهای اروپایی نیز، ترکیه با ۵ میلیارد و ۴۶ میلیون و ۴۹ هزار ۵۷۳ دلار و روسیه با ۴۵۷ میلیون و ۶۳۴ هزار ۱۲۴ دلار و کشور آذربایجان با ۴۲۹ میلیون ۷۸۴ هزار و ۳۱۷ دلار اصلی‌ترین مقاصد صادراتی ایران هستند. ضمن آن‌که کشورمان بیشترین میزان واردات خود از قاره اروپا را به ترتیب از ترکیه با چهار میلیارد و ۹۹۵ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۹۶۳ دلار، آلمان با دو میلیارد و ۱۰۳ میلیون و ۱۹ هزار ۹۳۷ دلار و روسیه با یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۸۰۹ هزار ۶۲ دلار داشته است.رئیس‌کل گمرک گفت: در قاره آمریکا بیشترین صادرات کشور به برزیل با ۱۰۵ میلیون و ۷۲۳ هزار ۱۳۵ دلار و پس‌ازآن به کانادا با حدود ۱۹ میلیون دلار و ونزوئلا با بیش از یک‌میلیون و ۱۸۴ هزار ۸۳۲ دلار است.همچنین بیشترین واردات از میان کشورهای قاره آمریکا از برزیل با ۵۵۵ میلیون و ۵۷۳ هزار ۶۹۶ دلار و بعدازآن آرژانتین با ۵۵۵ میلیون و ۵۷۳ هزار ۶۹۶ دلار درنهایت کانادا با بیش از ۵۲ میلیون و ۱۰۲ هزار ۴۲۳ دلار بوده است.وی با اشاره به شرکای اقتصادی ایران در قاره آفریقا افزود: کشورمان در سال ۹۸ به میزان ۷۲ میلیون و ۵۹ هزار ۹۵۸ دلار به موزامبیک، ۶۲ میلیون ۹۱۷ هزار و ۶۸۵ دلار به سودان و ۵۲ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۱۶۳ دلار به کنیا کالای تجاری غیرنفتی صادر کرده و همچنین به میزان ۶ میلیون ۳۶۹ هزار ۷۸۷ دلار از کشور کنیا، پنج میلیون و ۴۱۲ هزار و ۴۹ دلار از اتیوپی و  بیش از چهار میلیون و ۶۶۸ هزار و ۹۷۴ دلار کالا نیز از تونس واردات داشته است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.