انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
تسریع در تصویب چهار لایحه «تأمین امنیت و منع خشونت علیه زنان»، «شفافیت و مدیریت تعارض منافع»، «نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» و «مسئولیت مدنی مؤسسات عمومی»
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
روند افزایشی مبتلایان
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
ناامیدی سازمان رأی اصلاح‌طلبان از صندوق رأی
انتخاب را به عهده مردم بگذارید
دکتر الهام امین زاده، در گفت‌وگو با ستاره صبح جزئیات دیدار نخبگان سیاسی با رئیس جمهور را تشریح کرد
زوج محکوم‌به اعدام؛ سرشاخه مافیای خودرو، سکه ...
پیامد بین‌المللی مزاحمت آمریکا برای کشتی‌های حامل نفت ایران
اگر به خبرنگاران می‌گفتم به چه دلایلی مرا ردصلاحیت کردید، به ضرر شورای نگهبان تمام می‌شد
آیا بن سلمان در دادن شاخه زیتون به ایران صداقت دارد؟
کرونا تمام نشده است
بخشنامه جدید دستگاه قضا، برای تامین حقوق مردم و آغاز حرکت به سوی آشتی ملی
درب کلیساها و مساجد در آلمـان و ایـران بازگشایی می‌شود
هشدار تکان‌دهنده رئیس شورای شهر تهران درباره خطر زلزله
جزییات زلزله 5.1 ریشتری در استان تهران
احتمال میانجیگری نخست‌وزیر جدید عراق بین ایران و آمریکا
عملکرد شورای نگهبان در انتخابات مجلس یازدهم می‌تواند منجر به کاهش سرمایه اجتماعی شود
لزوم رسیدگی به اشتباهات سهوی یا عمدی و مجازات آمران و عاملان خطاها
10 توصیه مهم رهبر انقلاب به دانشجویان و جوانان
مناقشه ایران و آمریکا بر سر مکانیزم ماشه
آیا ترامپ سرانجام تصمیم به کنار گذاشتن عربستان سعودی گرفته است؟
اشتباه در اشتباه مثل حادثه ناوچه کنارک فاجعه‌ها را دوچندان می‌کند
توصیه سه استراتژیست آمریکایی به ترامپ درباره ایران
بازگشت سؤال‌برانگیز داعش به عراق در بحبوحه شیوع کروناویروس
قلع‌وقمع مفسدان اقتصادی
صدور احکام سنگین برای مفسدان ارز، نفت، چای، بانک سرمایه و ...
حوزه ارتباطات به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ برابری نیاز دارد
تأثیر سیاسـت بر اقتصاد
پیامدهای تحریم‌ها و جنگ اقتصادی؛ بیشتر از جنگ نظامی
وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد، تشویق مردم به یاری اقشار آسیب‌پذیر است
نظر کارشناسی شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد شب های قدر را معتبر می‌دانم
چرایی موفقیت سران زن در مهار شیوع کرونا
مجلس یازدهم پشتوانه قوی و مردمی لازم را ندارد
امپراتوری ایالات‌متحده از گسترش بی‌حدومرز تا فروپاشی
بهبود وضعیت آمریکا به خروج از افغانستان بستگی دارد
رسیدگی به علـت سانـحه ناوچـه کنـارک
نسخه صندوق‌ بین‌المللی پول برای تاب‌آوری اقتصادها در شرایط کرونا
عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر از محکومان؛ کارگران هفت تپه و...
دو گزینه ترک خاورمیانه یا ورود به یک جنگ، پیش روی ترامپ
ایران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد و در امور آن کشور دخالت نمی‌کند
نمایش قدرت ایران در تجارت دریایی و نفتی با ونزوئلا
پشت صحنه سفر مایک پمپئو به اسرائیل چیست؟
کووید-19 تعادل ژئوپلیتیکی را از غرب به شرق تغییر می‌دهد
افزایش حملات داعش در شرایط کرونایی در عراق
اصلاح قانون انتخابات نوشدارو بعد از مرگ سهراب
اهداف پیدا و پنهان سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل
روند افزایشی مبتلایان
محمد باقر قالیباف رییس مجلس یازدهم شد
کارنامه ناموفق مجلس دهم؛ پیش روی مجلس یازدهم
بررسی عملکرد مجلس دهم نیاز به زمان دارد
در دادگاه خریداران شرکت نیشکر هفت تپه چه گذشت؟
رئیس مجلس در نطق اولش چه گفت؟
کارنامه خوب یک‌صد روزه کادر درمانی و ملت ایران در مبارزه با کرونا
بیشتر
کد خبر: 81936 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۵ - 23:39
بازتاب پرتاب ماهواره نظامی «نور» به مدار زمین
ستاره صبح بررسی می‌کند

بازتاب پرتاب ماهواره نظامی «نور» به مدار زمین

اشاره: ماهواره نور نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران است که روز چهارشنبه سوم اردیبهشت از ماهواره‌بر «قاصد» از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.این موفقیت را رهبر انقلاب رئیس‌جمهور و رئیس مجلس و ... به سپاه تبریک گفتند. البته پس از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور، امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان نسبت به اقدام ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از سوی ایران شدند. در مقابل ایران و روسیه اعلام کردند که قطعنامه 2231 نقض نشده است. امریکا گفته که موضوع پرتاب ماهواره نور را به شورای امنیت خواهد برد. البته مهم این است که آیا روسیه و چین که متحد استراتژیک ایران هستند از ایران در شورای امنیت حمایت خواهند کرد یا اینکه قطعنامه پیشنهادی امریکا علیه ایران را وتو خواهند کرد. در ادامه بازتاب‌ها درباره پرتاب موشک نور را می‌خوانید.

ستاره صبح-

پرتاب ماهواره «نور» یک موفقیت ارزشمند ملی است
رئیس‌جمهور با تبریک موفقیت متخصصان جوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پرتاب ماهواره «نور» به فضا، گفت این دستاورد در شرایط بیماری کرونا و نگرانی مردم، ارزش مضاعف داشت.حسن روحانی روز جمعه در گفت‌وگو با سردار سرلشگر پاسدار حسین سلامی با تبریک پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره دفاعی «نور» به فضا، آن را یک موفقیت ارزشمند ملی دانست و از ایشان خواست تشکر و تقدیر وی را به هوافضا سپاه و همه متخصصین فضایی در سپاه پاسداران، ابلاغ نماید.رئیس‌جمهور با تقدیر از همراهی و همکاری مؤثر نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌ویژه بسیجیان در مقابله با کرونا در کشور ازجمله ارائه خدمات بهداشتی در طرح غربالگری و در اختیار گذاشتن امکانات پزشکی و درمانی برای درمان مبتلایان، گفت: خوشبختانه همبستگی، وحدت و انسجام بسیار خوبی در کشور برای مقابله با کرونا ایجاد وتوام با توانایی و کارآمدی کادر پزشکی و درمانی توانست مؤثر عمل کند. روحانی بابیان اینکه وحدت و انسجام همه نیروها در مقابله با کرونا موجب آرامش مردم در این شرایط سخت بوده و باید تلاش کنیم تا از این فضا برای دستیابی به موفقیت در دیگر عرصه‌ها استفاده کنیم، افزود: تلاش هماهنگ همگانی و بدون تنش همه نیروها دوشادوش یکدیگر نشان‌دهنده توانایی و کارآمدی نظام در مقابله با ویروسی است که این‌گونه کشورهای جهان را با خود، درگیر کرده است.رئیس‌جمهور با اشاره به برخی اقدامات تحریک‌آمیز بیگانگان در منطقه و ضرورت حفظ هوشیاری در برابر این تحرکات، خاطرنشان کرد: قدرت، توان و آمادگی دفاعی نیروهای مسلح کشور به‌ویژه سپاه پاسداران همواره در چارچوب حفظ ثبات و امنیت و مبارزه با تروریسم در منطقه، مورد استقبال آزادی خواهان جهان بوده است.

واکنش آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای بی‌اساس و سیاست ایران‌هراسی از کشورهای دیگر خواست تا خود را از ایران دور کنند. پمپئو در مصاحبه‌ای با شبکه «سی بی ان نیوز» که جمعه منتشر شد، گفت: کاری که ما قصد داریم انجام بدهیم این است که کشورها را گرد هم آوریم.وی با اشاره به موضع فرانسه در مورد پرتاب ماهواره «نور» ادعا کرد: فرانسه روز پنجشنبه بیانیه‌ای صادر کرد. حتی آن‌ها هم می‌دانند ایران چه‌کار خطرناک و بی‌ثبات کننده‌ای انجام داد.پمپئو در تلاش برای توجیه تندروی‌های دولت آمریکا گفت: یقین دارم کشورهای بیشتری خواهند بود که آنچه را پرزیدنت ترامپ انجام داد، درک می‌کنند. توافق هسته‌ای با ایران یک توافق بسیار بد بود. همه ما باید خود را از آن دور کنیم. دنیا باید خود را از ایران دور کند.همچنین ناتوانی آمریکا در پذیرش پیشرفت ایران و پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی نور باعث شد تا پمپئو نیز در مصاحبه با سی بی ان نیوز ادعاهای بی‌اساس واشنگتن را تکرار کند.
واکنش اروپا
وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای پرتاب یک ماهواره نظامی توسط ایران را خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ دانست و آن را شدیداً محکوم کرد. همچنین مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی مدعی شد که پرتاب ماهواره نور به مدار از سوی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.وزارت امور خارجه انگلیس نسبت به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور» از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «عمیقاً» ابراز نگرانی کرد و آن را با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ناسازگار دانست.سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس روز جمعه در سخنانی مدعی شد: گزارش‌ها مبنی بر اینکه ایران با استفاده از فناوری موشک بالستیک، پرتاب ماهواره انجام داده، مایه نگرانی شدید و با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار است. سازمان ملل از ایران خواسته تا فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را که باقابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی‌شده‌اند، انجام ندهد. ایران باید از این امر پیروی کند. ما به همراه شرکای بین‌المللی خود، نگرانی‌های جدی و طولانی‌مدتی درباره برنامه موشکی بالستیک ایران داریم، که برای منطقه ثبات زدا بوده و تهدیدی برای امنیت منطقه است.

واکنش ظریف
وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی ادعاهای کشورهای خارجی مبنی بر اینکه پرتاب ماهواره نور مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بوده است را رد کرد.
محمدجواد ظریف، روز جمعه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «آمریکا برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۱۷ در حال زورگویی به بقیه بوده است. اروپا نیز به‌جای قطعنامه ۲۲۳۱ از آمریکا تبعیت کرده است. هیچ‌کدام از طرفین نمی‌توانند ایران را بر اساس تعبیر نادرست و بی‌اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نکوهش کنند. ایران نه سلاح اتمی دارد و نه موشکی که برای حمل چنین تسلیحات دهشتناکی طراحی‌شده باشد، اما حدس بزنید چه کسی این تسلیحات را دارد.»

واکنش موسوی
«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بااینکه توسعه علم و فناوری به‌ویژه در عرصه هوا - فضا حق قانونی ملت ایران است، گفت: پرتاب موفق و غرورانگیز ماهواره نور با اهداف صلح‌آمیز و در راستای سیاست دفاعی ایران است. هیچ قطعنامه‌ای ایران را از پرتاب ماهواره به فضا منع نمی‌کند و استناد آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ قطعاً بی‌جا و خلاف واقعیات است؛ طُرفه آنکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قطعنامه‌ای است که رژیم آمریکا با خروج خود از برجام آن را نقض کرده و همچنان دیگر کشورهای مستقل را برای نقض آن آشکارا تحت‌فشار قرار می‌دهد.وی همچنین مدعی شد که پرونده پرتاب ماهواره ایران را به شورای امنیت خواهد برد.

پرتاب ماهواره آغاز شکل‌گیری یک قدرت جهانی است
فرمانده کل سپاه در یادداشتی پس از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور توسط نیروی هوافضای سپاه، این اتفاق را آغاز شکل‌گیری یک قدرت جهانی خواند. سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی نوشت: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مدد الهی و دعای رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی و ملت عزیز و شریفمان اوج گرفت و راهی نورانی به‌سوی آسمان گشود. امروز سپاه با تلاش دانشمندان پاسدار نیروی هوافضای و سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه فضایی شد. امروز از آسمان زمین را نگاه می‌کنیم و این اتفاق آغاز شکل‌گیری یک قدرت جهانی است. این موفقیت و دستاورد بزرگ بر همگان مبارک باد. برادران عزیزم راه گشوده شد متوقف نشوید به‌پیش بروید.

حضور سپاه در فضا موجب ارتقای بازدارندگی کشور می‌شود
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور به فضا نتیجه نابرجایم موشکی است گفت: حضور سپاه در فضا موجب ارتقای بازدارندگی کشور می‌شود.سردار غلامرضا جلالی با اشاره به ارسال موفقیت‌آمیز ماهواره نور به فضا از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: این اقدام چند پیام مهم و استراتژیک دارد. نخستین پیام این است که توانمندی‌های داخلی بسیار بیشتر از آنی است که حتی در تصور خود ما وجود دارد و تأکید مکرر رهبری عزیز برای اتکای به درون در مسیر قوی شدن ناظر به همین توانمندی‌هاست.جلالی بابیان اینکه تحریم یک سیمای ذهنی ‌و یک واقعیت میدانی دارد تصریح کرد: موفقیت ماهواره نور شکستن سیمای ذهنی تحریم به‌عنوان یک سد درراه پیشرفت و نشان دادن واقعیت‌های میدان است. واقعیت‌هایی که می‌گویند باوجود تحریم‌ نیز می‌توان گام‌های بلند و راهبردی در مسیر پیشرفت برداشت. موفقیت پرتاب اخیر پس از چند بار شکست پروژه‌های ارسال ماهواره نشان می‌دهد اگر کار و ابتکار را سرلوحه قرار دهیم نصرت خدا نیز همراه خواهد بود و هیچ‌کسی حق ندارد ناامید باشد. جلالی بابیان اینکه درحالی‌که تجربه برجام هسته‌ای پیش روی ماست نتیجه نابرجایم موشکی نیز امروز پیش روی همگان قابل قضاوت است یادآور شد: اگر برجام موشکی رقم خورده بود امروز معلوم نبود با کدام توان می‌توانستیم پاسخ شرارت‌ها و جنگ‌طلبی ترامپ را بدهیم. درخشش امروز نور نتیجه نه به برجام موشکی است.

روسیه: ادعای آمریکا بی‌اساس است
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به پرسش خبرنگار ایرنا در خصوص ادعای اخیر آمریکا در خصوص نقض قطعنامه شورای امنیت از سوی ایران اعلام کرد: ایران با پرتاب ماهواره نظامی نور ۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض نکرده است و ادعای طرف آمریکایی دراین‌باره بی‌اساس است.«ماریا زاخارووا» روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در ساختمان وزارت امور خارجه روسیه که بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، در پاسخ به سؤال ارسالی خبرنگار ایرنا در خصوص اظهارات مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بابیان این مطلب افزود: بارهاست که آمریکا تلاش می‌کند که خود را از محکومیت جهانی به خاطر نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خلاص کند و به همین دلیل ایران را متهم می‌کند. این تاکتیک آمریکا را بی‌اعتبار می‌خوانیم و در شورای امنیت نیز چنین حرکتی را مردود خوانده‌ایم، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام، ایران را از حضور صلح‌آمیز در فضا و امور فضایی منع نکرده است ضمن اینکه ادعای آمریکا مبنی بر این‌که موشک‌های فضایی ایرانی می‌تواند سلاح هسته‌ای حمل کند، بی‌اساس است. ایران هیچ‌گاه سلاح هسته‌ای تولید نکرده است و در آینده نیز چنین سلاحی نخواهد داشت. اما آمریکا به توسعه توانمندی موشکی و هسته‌ای خود می‌پردازد.وی گفت: ایران بیشتر از همه کشورها مورد بازرسی‌های هسته‌ای قرارگرفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این واقعیت را تائید می‌کند و بازرسان آژانس باوجود ریسک براثر شیوع کرونا به بازرسی‌های شبانه‌روزی در مراکز ایران ادامه می‌دهند.زاخارووا افزود: ایران باوجود تمام تلاش‌ها و کارشکنی‌های آمریکا به اجرای برجام ادامه می‌دهد. واشنگتن با ایجاد مانع سعی دارد نقض این توافق بین‌المللی توسط خود را پنهان کند. طرف آمریکایی در اظهارات اخیر خود در مورد ایران حتی خجالت کشید به برجام اشاره کند و اعلام کرد که اگر ایران تعهدات خود را نقض کند پاسخگو خواهد بود. اظهارات بی‌اساس مقام‌های وزارت خارجه آمریکا درباره ایران، شرکت‌کنندگان در برجام را برای حفظ و اجرای این توافق بین‌المللی مصمم‌تر می‌کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.