انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 81914 | تاریخ : ۱۳۹۹/۲/۱ - 01:19
داروی کرونا درراه است
دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی:

داروی کرونا درراه است

اشاره: دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین یافته‌های بشر برای مقابله با کرونا خبر امیدوارکننده‌ای را بیان کرده و گفته دارویی که نتایج مثبتی داشته است تا سه ماه دیگر برای استفاده بیماری‌های کرونایی به کار خواهد رفت. وی گفت: داروی «رم دسیویر (Remdesivir) که درگذشته برای درمان ابولا تولیدشده بود، مراحل نهایی کار آزمایی بالینی را برای درمان کرونا طی می‌کند و احتمالاً تا سه ماه آینده به‌عنوان داروی درمان کووید ۱۹ به بازار دنیا معرفی و استفاده می‌شود.» همچنین روز گذشته رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هشدار داد: «اگرچه نزول تدریجی مبتلایان جدیدی در کشور مشاهده می‌شود، اما هشدارها به قوت خود باقی است.»

ستاره صبح-

کرونا در ایران 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۸۲ هزار و ۲۱۱ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان‌باختگان کرونا به ۵۱۱۸ نفر رسید.
کیانوش جهان پور روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از این ویروس در کشور بیان کرد: از ظهر روز شنبه تا روز یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۳۴۳ بیمار جدید مبتلابه کووید در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۸۲ هزار ۲۱۱ نفر رسید. متأسفانه در طول این مدت ۸۷ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و تا ۵۱۱۸ نفر از بیماران، جان‌باخته و دیگر در بین ما نیستند.
جهان پور بیان کرد: ۵۷ هزار و ۲۳ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند و ۳۴۵۶ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت اظهار کرد: تاکنون ۳۴۱ هزار و ۶۶۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.
وی اظهار کرد: اگرچه نزول تدریجی مبتلایان جدیدی در کشور مشاهده می‌شود، اما همه هشدارها به قوت خود باقی است. با فاصله‌گذاری هوشمند و بازگشت مشاغل ضروری، امکان دارد که ترددها افزایش پیدا کند و درنتیجه رعایت فاصله‌گذاری ضروری است و استفاده از ماسک‌های خانگی می‌تواند کمک کند. امیدواریم مردم با رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از مراودات و رفت‌وآمد غیرضروری در مهار و کنترل بیماری کمک کنند. از این‌که مردم در خانه‌ها می‌مانند و ترددهای غیرضروری ندارند تشکر می‌کنیم.

 داروی کرونا می‌آید
مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی گفت: داروی «رم دسیویر» یک داروی ضدویروس و تولید یک شرکت آمریکایی است و در زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ در چین هم در درمان بیماران مؤثر بود. این دارو اکنون در اروپا و آمریکا تحت یک کار آزمایی وسیع برای درمان این بیماری است و نتیجه آن فوق‌العاده خوب بوده است. اکنون در مرحله سوم کار آزمایی بالینی برای درمان کووید ۱۹ است و فقط یک مرحله دیگر باقیمانده است. نتیجه مراحل قبلی کار آزمایی بالینی این دارو با موفقیت طی شده است و احتمالاً تا دو یا سه ماه آینده با گذراندن مرحله آخر کار آزمایی بالینی این دارو به‌عنوان داروی اختصاصی درمان کووید ۱۹ به بازار دنیا عرضه می‌شود.
محرز گفت: چین هم این دارو را در اختیار دارد و اگر تائید شود می‌توانیم این دارو را از چین تهیه کنیم. البته اکنون مقدار کمی از این دارو در کشور وجود دارد و در برخی مراکز درمانی ایران در بهبود بیماران کرونا مؤثر بوده است.وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی هم یک مطالعه بزرگ در چندین کشور اروپایی و آسیایی ازجمله ایران درباره اثربخشی این دارو انجام می‌دهد. البته مطالعه وسیع آمریکا و اروپا در مورد این دارو یک مطالعه چندمرکزی و بزرگ است و نتیجه آن ارزشمند و قابل‌توجه خواهد بود.عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این دارو چند سال پیش برای درمان ابولا تولید شد و بعد کنار گذاشته شد اما بعد از شیوع کرونا آمریکا این دارو را به چین داد و مشخص شد که در درمان این بیماری مؤثر است.

نمودار کرونا مسطح شد
محرز درباره وضعیت شیوع کرونا در ایران گفت: به نظر می‌رسد که شیوع کرونا و ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کشور به شکل محسوسی کاهش پیداکرده و نمودار این اپیدمی در ایران به پیک و نقطه اوج خود رسیده و مسطح شده است. گزارش‌هایی که در اکثر استان‌ها داریم نشان می‌دهد مثلاً در تهران و اصفهان که شیوع بالای این بیماری را داشتیم به وضعیت مسطح و عبور از پیک این بیماری رسیده‌ایم و البته در بسیاری از  استان‌ها روند کاهشی و نزولی این اپیدمی زودتر شروع‌شده بود.
وی افزود: مهم‌ترین علت کنترل و کاهش موارد جدید کرونا، در خانه ماندن مردم و اجرای طرح فاصله‌گذاری فیزیکی به‌خصوص در ایام نوروز است. فاصله‌گذاری اجتماعی عبارت درستی نیست. آنچه باید اجرا شود فاصله‌گذاری فیزیکی است که مؤثر بوده است و در تمام دنیا نیز بهترین راهکاری که تاکنون برای کنترل این بیماری انجام‌شده، همین فاصله‌گذاری فیزیکی بین افراد است.محرز گفت: به‌عنوان‌مثال در بیمارستان امام خمینی(ره) که من حضور دارم، در دو ماه گذشته ۱۸ هزار مراجعه سرپایی و بیش از دو هزار بستری برای بیماران تنفسی داشتیم که عمدتاً کرونایی بودند و همه تخت‌های بستری و آی سی یو برای این بیماران اشغال بود اما اکنون عمده این تخت‌ها خالی‌شده و بیمارستان ۱۳۰۰ تختخوابی امام تهران به مرحله عادی و پذیرش بیماران غیر کرونایی رسیده است و تعداد موارد مشکوک به کرونا که روزانه مراجعه می‌کنند به ۳۰ تا ۵۰ نفر کاهش پیداکرده است.

نگران بازگشایی مشاغل هستیم
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: نگران بازگشایی مشاغل هستیم. به مسئولان هم توصیه کرده بودیم که بازگشایی‌ها به تعویق بیفتد، البته مسائل اقتصادی، اجتماعی و روانی هم باید در نظر گرفته شود. به‌هرحال این تصمیم گرفته‌شده است و باید ببینیم که چه پیش می‌آید اما کشورهایی که در کنترل این اپیدمی موفق بوده‌اند؛ جاهایی بوده‌اند که روی فاصله‌گذاری فیزیکی بین افراد خیلی جدی بودند و انجام دادند.محرز افزود: بااین‌حال اکنون‌که نمودار شیوع کرونا در حال مسطح شدن است، نشان می‌دهد که عده زیادی از افراد جامعه مبتلا شده‌اند و می‌دانیم که عمده این مبتلایان بدون علامت هستند ولی فقط با انجام آزمودن می‌توانیم متوجه شویم که چند درصد جامعه مبتلا شده‌اند.محرز درباره استفاده از کیت تشخیص آنتی‌بادی و پادتن کرونا در بین افراد جامعه گفت: این کار امکان‌پذیر است و در برخی شهرهای کوچک در حال بررسی است. اگر این کیت به‌صورت انبوه و زیاد تولید شود که توان آن را هم در کشور داریم و مسئولان امکانات آن را بدهند، می‌توانیم افراد جامعه را بررسی کنیم و کسانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند می‌توانند با خیال راحت به کار وزندگی برگردند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.