انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81897 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۲۷ - 00:35

ستاره صبح-

دکتر حسن ابوالقاسمی  سرپرست طرح پلاسما درمانی با استفاده از پلاسمای بهبودیافتگان، این طرح را یکی از روش‌های مداوای بیماران کرونایی اعلام کرد و گفت: پلاسما درمانی با کمک سازمان انتقال خون کشور در ۶ استان راه‌اندازی شده است. همچنین در مرحله بعدی استان‌های دیگری وارد اجرای این طرح می‌شوند. وی، مرکز اصلی پلاسما درمانی را بیمارستان بقیه‌الله (عج) اعلام کرد و افزود: هم اکنون بیمارستان‌های مسیح دانشوری، لبافی‌نژاد تهران و مرکز درمانی قم هم وارد این طرح شده اند. این طرح تحقیقاتی به‌صورت موردی- شاهد در حال انجام است و در آن از خاصیت پادتنی برای از بین ویروس کرونا استفاده می‌شود.

تاکنون ۳۰۰ نفر پلاسما اهدا کرده‌اند
سرپرست طرح پلاسما درمانی  با یادآوری اینکه تاکنون ۳۰۰ نفر پلاسما اهدا کرده‌اند و حتی برای یک مورد از این افراد مشکل به وجود نیامده است، گفت: پلاسماهای اهداشده هم برای درمان بیماران و هم برای تحقیقات به کار گرفته می‌شود.
تمام استانداردها در مراحل مختلف تحقیق رعایت شده و برخی استانداردهای سخت‌گیرانه مانند تست  PCR از سوی کمیته علمی مقابله با کرونا در نظر گرفته‌شده که این موارد نیز اعمال‌شده است. در بررسی‌ها مشخص شد، مکانیزمی که سبب مرگ‌ومیر در مبتلایان می‌شود اثر مستقیم ویروس کرونا نیست، بلکه دلیلش به هم خوردن تعادل سیستم ایمنی بدن است؛ به عبارتی واکنش بسیار شدید سیستم ایمنی بدن سبب مرگ‌ومیر افراد بیمار می‌شود.

پلاسما درمانی و کاهش ۴۰ درصدی مرگ‌ومیر بیماران بدحال کرونایی
ابوالقاسمی  به نقش مؤثر پلاسمای بهبودیافتگان در بهبود بیماران کرونایی اشاره کرد و گفت: نتایج اولیه تحقیقات نشان می‌دهد که ۴۰ درصد مرگ‌ومیر بیماران بدحال کرونایی کاهش‌یافته است.  وی با یادآوری اینکه ما هنوز نتایج این طرح را استخراج نکردیم، افزود: نتایج اولیه نشان می‌دهد که در بیماران متوسط و شدید حتماً مؤثر است و در بیماران شدید و با وضعیت بحرانی  هم سبب کاهش مرگ‌ومیر شده است. هرچند این طرح برای بیماران شدید کرونایی طراحی‌شده است، اما بیماران بدحال هم به این طرح اضافه‌شده‌اند که شاهد روند مداوای این بیماران در قالب این طرح هستیم. سرپرست طرح پلاسما درمانی یکی از دلایل کاهش تعداد بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها را استفاده از پلاسما درمانی اعلام و از اهداکنندگان پلاسما تقدیر و تشکر کرد.

امکان تولید پلاسما در کشور قوت گرفت
وی همچنین گفت: امکان  تولید پلاسما به‌صورت اختصاصی در کشور وجود دارد.
شرکت‌هایی برای این کار اعلام آمادگی کرده‌اند و هدف ما استفاده پلاسما برای بیماران در دوره اوج بیماری است و بعدازآن، پلاسما برای کارهای تحقیقاتی استفاده می‌شود. ابوالقاسمی بابیان اینکه امکان جمع‌آوری پلاسما فراهم‌شده است، افزود: در تهران واحدهای سیاری برای جمع‌آوری پلاسما در بیمارستان بقیه‌الله (عج) در نظر گرفته‌شده و همچنین بیمارستان‌های مسیح دانشوری و حضرت رسول اکرم (ص) این کار را فراهم کردند.

دوران طلایی اهدای پلاسما
سرپرست طرح پلاسما درمانی با استفاده از پلاسمای بهبودیافتگان، از بهبودیافتگان تقاضا کرد برای اهدای پلاسمای خود به مراکز در نظر گرفته‌شده، مراجعه کنند و گفت: امکانات کاملی در سازمان انتقال خون آماده می‌شود و باید از توان و ظرفیت بخش خصوصی هم برای این کار استفاده کرد. وی با یادآوری اینکه در اوج این بیماری بهتر است این پادتن‌ها را جمع‌آوری کنیم، گفت: سطح آنتی‌بادی بعداً در مردم کاهش پیدا می‌کند و در حال حاضر باید نسبت به اهدای پلاسما اقدام کنیم و به عبارتی این دوره فرصت طلایی برای اهدای پلاسما است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.