انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 81890 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۲۵ - 23:49
راهکارهای نمایندگان برای روزهای کرونایی
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح

راهکارهای نمایندگان برای روزهای کرونایی

اشاره: شیوع ویروس کرونا در ایران شرایط زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و دشوار کرده است. از طرفی باوجود تأکید متخصصان حوزه سلامت مبنی بر فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه شهرها، روند فعالیت ادارات و دستگاه‌ها و همچنین مترو و اتوبوس در تهران از روز شنبه 16 فروردین شکل عادی به خود گرفته که به گفته کارشناسان این اتفاق می تواند منجر به افزایش مبتلایان به کرونا شود و دولت هنوز فکری برای آن نکرده است. به علاوه در شرایطی که هفته گذشته سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس گفت که ممکن است تا پایان سال درگیر کرونا باشیم، رئیس جمهور روز گذشته به وزیر کشور دستور داده تمهیدات لازم برای از سرگیری فعالیت کسب‌وکارهای کم‌ریسک در تهران از هفته آینده اتخاذ شود. این موضوع اهمیت برنامه‌ریزی توامان برای سلامت و کسب و کار مردم را دو چندان می‌کند. در این ارتباط رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اگر کشور تعطیل نشود بیماری کرونا به صورت مزمن در خواهد آمد، گفته که همانند ووهان چین باید کشور را ۲ تا ۳ ماه تعطیل کنیم و هزینه‌های مردم را تامین کنیم، در غیر این صورت مثل اکنون کج‌دار و مریز پیش خواهیم رفت و روزی حدود ۲هزار نفر به مبتلایان کرونایی‌ کشور اضافه خواهد شد. دو نماینده دیگر مجلس نیز معتقدند که از محل صرفه جویی مصرف بنزین در روزهای خانه نشینی مردم و همچنین پرداخت مالیات توسط نهادهای حاکمیتی معاف از مالیات می توان، تعطیلی کسب‌و‌کارهای مردم را جبران کرد. گزارش پیش رو به این موضوع می پردازد.

ستاره صبح-

عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم، در پاسخ به اینکه مشخص نیست بحران کرونا چه زمانی از کشور رخت می‌بندد آیا برای گذر از شرایط نیاز است با استفاده از بودجه‌ای که از صندوق توسعه در اختیار دولت قرار گرفته ، به جز بخش‌های ضروری سایر بخش‌های دیگر در کشور تعطیل شوند؟، گفت: پیشنهاد تعطیلی را در مجلس ارائه دادم، مجبور به این کار هستیم و اگر این کار را نکنیم بیماری کرونا در کشور مزمن خواهد شد و عوارض اجتماعی، روانی، سلامت و اقتصادی آن خیلی بیشتر از زمانی خواهد بود که مثل چینی‌ها در ووهان عمل کرده و کشور را تعطیل کنیم. وی ادامه داد: چین، در ۳ ماه شهر ووهان را با ۱۱ میلیون جمعیت قرنطینه و آذوقه و معیشت آنها را نیز تامین کرد و دقت هم داشتند که کسی بیرون نیاید و در حال حاضر هم مردم به زندگی عادی خودشان برگشته‌اند؛ ما هم یا باید ۲ تا ۳ ماه همین کار را انجام دهیم و هزینه‌های مردم را هم تامین کنیم و یا مثل اکنون کج‌دار و مریز پیش برویم و روزی ۲هزار نفر به مبتلایان کرونایی‌ کشور اضافه شود.

مزمن شدن بیماری
نماینده مردم شیروان با بیان اینکه از دولتمردان که به نسبت کشورهایی مثل اسپانیا، آمریکا، ایتالیا و حتی انگلستان عالی عمل کرده‌اند تشکر می‌کنیم، تاکید کرد: اما با این روش که پیش می‌بریم، بیماری به شکل مزمن در خواهد آمد و مردم مدام استرس ابتلا به آن را خواهند داشت؛ همه از وسایل نقلیه فرار خواهند کرد و کارها به جای اینکه با جدیت و در سه شیفت انجام شوند، حتی با یک سوم هم پیش نخواهد رفت و در نهایت همه، از کارفرما و کارگر گرفته تا بخش‌های خدماتی و غیره ضرر می‌کنند. وی با تاکید بر اینکه یک بار برای همیشه هزینه کرده و با تعطیلی کشور این موضوع را تمام کنیم، گفت: ایتالیا با اینکه وضعتی وخیم‌تری نسبت به اسپانیا داشت اما کشورش را قرنطینه کرد و اکنون وضعیت بهتری از اسپانیا دارد؛ اگر چه هنوز عملکر ایتالیا از ما هنوز بهتر نیست، اما اگر به صورت نظامی برخورد نکنیم و در عین حال معیشت مردم را نیز تامین نکنیم، زنجیره قطع نخواهد شد. عزیری گفت: با اینکه رعایت‌هایی انجام شده و کادر درمان زحمت می‌کشند، بعلاوه اینکه تعداد تخت‌هایمان بیشتر از بیمارانمان است، اما زنجیره قطع نشده است و هیچ روزی نیست که آمار ابتلای بیماران کمتر از ۱۰۰۰ نفر گزارش شود؛ با اینکه تعداد فوت شدگان و بهبود یافتگان کمتر از مبتلایان است اما هر روز تعدادی بین ۱۵۰۰ تا ۲ هزار نفر به تعداد مبتلایان اضافه می‌شود.

وضعیت تولید و صنعت
عضو فراکسیون مستقلین مجلس درباره وضعیت کشور در پسا کرونا، اظهار داشت: در پسا کرونا همه آسیب می‌بینند؛ همه کارگران و کارمندان در بخش خصوصی و دولتی آسیب خواهند دید؛ با تعطیلی سه ماه صنایع و همه بخش‌ها برای همیشه خیالمان راحت است اما در حال حاضر ۳-۴ ماه است که شرکت‌ها و ارگان‌های مختلف نیمه تعطیل هستند و باید تا پایان سال این وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند. وی خاطرنشان کرد: در چنین وضعیتی هم کارفرما تا مدتی وضعیت را متحمل می‌شود اما در نهایت کارگر را اخراج می‌کند؛ تولید نداریم و از طرفی نیز تامین اجتماعی برای اینکه باید بیمه بیکاری پرداخت کند ورشکست خواهد شد؛ در واقع در پساکرونا عوارض بسیار زیادی برای بیمه‌ها، صنایع و کارگران به وجود خواهد آمد.

مالیات نهادهای حاکمیتی
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: نهادهای حاکمیتی معاف از مالیات برای کمک به افزایش درآمدهای دولت در راستای مقابله با کرونا، در سال جاری داوطلبانه مالیات پرداخت کنند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی اظهار کرد: واقعیت این است که دولت بیش از همه چیز در مقابله با کرونا به تامین اعتبار نیاز دارد، اگر کرونا نبود ما بالاترین کسری بودجه را در سال جاری داشتیم که کرونا هم به آن اضافه شد، بنابراین از کرونای سلامت به سمت کرونای اقتصادی رفتیم. این کسری بودجه به این معنی است که درآمد دولت با مشکل مواجه است. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: دولت در لایحه خود ۴٨۴ هزار میلیارد تومان برای بودجه پیش‌بینی کرده بود که مجلس آن را به ۵۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد. از این میان به درآمد نفت نباید امید داشت، درآمد مالیاتی هم ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که در شرایط رکود کسب و کارها طبیعتا محقق نخواهد شد. ضمن اینکه سازمان امور مالیاتی هم قدرت مانور زیادی ندارد.

کمک به دولت
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پیشنهاد من این است که تمام نهادهای حاکمیتی، دستگاه‌ها و مجموعه‌هایی که بر اساس احکام حکومتی معاف از مالیات بودند تنها در سال ٩٩ به صورت داوطلبانه مالیات بدهند و به عنوان یک بنگاه بزرگ اقتصادی به کشور کمک کنند زیرا در حال حاضر تمام منابع تامین اعتبار بسته است و دولت نیازمند تامین اعتبار است. نکته‌ای که وجود دارد این است که هر چه به عنوان منابع وجود دارد کفاف نمی‌دهد، اگر دولت منابع داشته باشد می داند چه کار کند. جعفرزاده ایمن آبادی در پایان تاکید کرد: در شرایط فعلی هزینه‌های زیادی بر اثر کرونا به کشور تحمیل شده و به گفته آقای نوبخت سه هزار میلیارد تومان برای بخش درمان پرداخت شده است، بنابراین باید به دولت کمک کنیم تا درآمد خود را افزایش دهد و من فکر می‌کنم این پیشنهاد می تواند راهگشا باشد.

16 هزار میلیارد تومان
نماینده مجلس دهم با تهدید جدی دانستن تعطیلی یک ماهه کشور تاکید کرد: اگر کرونا مدیریت نشود به تهدید امنیتی تبدیل می‌شود. علی ادیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره امکان تعطیلی کشور با وجود برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی، برای تامین هزینه‌های مقابله با کرونا، گفت: این پول حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان است که پول کمی نیست اما اولا مجلس باید سازوکار نظارت بر آن را فراهم کند، دیوان محاسبات و دستگاه‌های نظارتی مثل بازرسی کل کشور و همین طور دستگاه قضا باید آن را پایش کنند و ببینند که آیا این پول در جای خودش هزینه می‌شود یا نه؛ ثانیا در چارچوب قوانین و ضوابط هزینه شده است؟ ثالثا گزارش آن کجاست؛ رصد این موضوع هم وظیفه مجلس و هم دستگاه‌های نظارتی کشور است. نماینده مردم قائمشهر در مجلس با بیان اینکه این پول می‌بایست در حوزه‌های مبارزه با ویروس کرونا هزینه شود، اظهار داشت: نخست برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا که مصوب شورای عالی امنیت ملی است باید اقدام کنند؛ محوریت با بهداشت و جان مردم است و اگر در ارتباط با آن خوب مدیریت صورت نگیرد به یک تهدید امنیتی تبدیل می‌شود و به همین دلیل است که شورای عالی امنیت کشور به حکم اصل ۱۷۶ قانون اساسی به موضوع ورود پیدا کرد و به ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه تصمیم‌گیری داده است.

صرفه جویی منابع
ادیانی در ادامه با اشاره به حوزه‌هایی که باید برای مقابله با کرونا در آنها هزینه صورت بگیرد، گفت:  لازم است این پولی که از صندوق توسعه برداشت شده در حوزه مدیریت و کنترل بیماری، خرید و تقویت تجهیزات پزشکی با استفاده از توانایی شرکت‌های دانش بنیان و نیز تسریع در یافتن دارویی برای ریشه‌کن کردن بیماری،  هزینه شود.  وی درباه شرایط کشور در پسا کرونا، اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که مجلس در روزهای پایانی عمر دارد این است که خودش باید دقیق، هدفمند و عالمانه برنامه‌ای تدوین کند مدیریت پس از کرونا  در حوزه ساماندهی، جبران مافات کسری درآمد مالیاتی حوزه درآمد دخل و خرج مردم، بازار، اصناف، واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی که لطمه دیده‌اند، است. در پساکرونا خسارت‌های سنگین اقتصادی دیده‌ایم که دولت باید با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همچنین منابع مالی حاصل از محل صرفه‌جویی و صادرات بنزین که حدود  ۵۰ میلیون لیتر است در حوزه‌های مختلف هزینه کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.