انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81862 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۲۰ - 00:31
جدال توییتری مقامات چین و ایران بر سر کرونا
گزارش خبری تحلیلی

جدال توییتری مقامات چین و ایران بر سر کرونا

اشاره: اظهارنظر توییتری سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار رسمی دولت چین از تلفات بیماری کرونا طی روزهای گذشته تبدیل به یک جنجال رسانه‌ای و دیپلماتیک شده است. پس از آن‌که کیانوش جهانپور بر پایه اطلاعات علمی درباره بیماری‌های اپیدمیک، در توییتی آمارهای اعلام شده توسط چین درباره مبارزه با کرونا را یک «شوخی تلخ» عنوان کرد، چانگ هوا، سفیر چین در ایران با لحنی نسبتاً نامناسب و از موضع بالا به سخنان کیانوش جهانپور اعتراض کرد و در توییتی نوشت: «آقای عزیز، به حقایق و تلاش‌های بزرگ مردم چین احترام بگذارید.» جدالی که به نظر می‌رسید باید با واکنش حرفه‌ای در رسانه‌های ایرانی و چینی همراه باشد، اما برخلاف تصور برخی خبرنگاران رسانه‌های اصولگرا و کاربران تندرو در توییتر که از شدت مخالفت با غرب، در دامان شرق افتاده‌اند، خواستار عزل کیانوش جهانپور شدند؛ در همین حال عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز سعی کرد که از چینی‌ها دلجویی کند؛ هرچند کرونا به دلیل ارتباط تنگاتنگ اقتصادی ایران و چین به ایران آمده و به جان مردم بی دفاع افتاده و سخنگوی وزارت خارجه نباید از کشور عامل شیوع کرونا دفاع کند. اگرچه این جدال بالاخره با توییت‌های دلجویانه دو طرف به پایان رسید، اما این موضوع از اهمیت مسئولیت‌پذیری چینی‌ها در خصوص شیوع ویروس کرونا نمی‌کاهد؛ چین با جمعیت یک میلیارد و 386 میلیون نفری تاکنون مرگ ۳۳۳۱ نفر را در اثر ابتلا به ویروس کرونا تأیید کرده در صورتی که این رقم در ایتالیا بیش از ۱۶ هزار نفر، در اسپانیا بیش از ۱۳ هزار نفر و در آمریکا نزدیک به 11 هزار نفر اعلام شده است. درست مشابه ادعای سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره آمار نادرست چینی‌ها از مرگ‌ومیر کرونا، اخیراً در رسانه‌های جهان نیز مباحثی مطرح شده و گفته می‌شود تعداد قربانیان این بیماری در چین بسیار بیشتر از آمار رسمی دولت این کشور است. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تهیه و تدوین شده به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت روز 18 فروردین طی نشست خبری گفت: «در ژاپن اپیدمی اتفاق نیفتاد و واژه اپیدمی وقتی گفته می‌شود که یک درصد جمعیت به ویروس مبتلا شده باشند. در ایران هم نمی‌توان گفت در همه جای کشور اپیدمی داریم. مرحله تک‌گیری و انفرادی در برخی مناطق کشور وجود دارد. در قسمت عمده مناطق کشور در مرحله طغیان و در برخی شهرها در مرحله اپیدمی یا همه‌گیری هستیم. حتی در کره جنوبی هم اپیدمی اتفاق نیفتاده است.»

شوخی تلخ
جهانپور ادامه داد: «در چین وضعیت متفاوت بود و ووهان تجربه اپیدمی داشت. به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ‌ومیر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد. اگر در چین گفته می‌شود دو ماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتر درباره آن فکر کرد.»

هشدار سخنگو
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت افزود: «روند یکنواخت در نمودار ابتلا به کرونا در ایران وجود دارد و این نشان می‌دهد بیماری در کشور مدیریت شده، اما هنوز به مرحله مهار یا کنترل نرسیدیم و این وضعیت مدیریت شده هم شکننده است. اگر کوچک‌ترین اتفاقی در فاصله‌گذاری اجتماعی اتفاق بیفتد و موضوع ساده گرفته شود و همه فکر کنند این اپیدمی دو ماهه است، خیز مجدد بیماری در کشور اتفاق خواهد افتاد. در نتیجه باید هشدارها جدی گرفته شود. در نتیجه مردم نباید فکر کنند با پایان تعطیلات نوروزی، همه‌چیز تمام شده است.»

توییت جهانپور
جهانپور همچنین در توییتی نوشته بود: «مباحث علمی را هیچ‌گاه نه می‌توان و نه باید با سیاست آمیخت، همه محافل آکادمیک دنیا بر پایه اطلاعات اپیدمیولوژیک و گزارش محققان چین، حداقل آنفلوآنزای تیپ A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند، امروز یافته‌ها خلاف این را نشان می‌دهد، به یافته‌های خودی اطمینان بیشتری داریم.»

پاسخ سفیر چین
ساعتی پس از این سخنان جهانپور که بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشت، چانگ هوا، سفیر چین در پاسخ به سخنگوی وزارت بهداشت در توییتی به زبان انگلیسی نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری دارد. پیشنهاد می‌کنم برای نتیجه‌گیری اخبارشان را به دقت بخوانید.» در همین راستا برخی رسانه‌های اصولگرا و کاربران تندروی توییتر از اظهارات کیانوش جهانپور انتقاد کردند و حتی یک خبرنگار از وزیر بهداشت خواست تا جهانپور را از سمت سخنگویی وزارت بهداشت عزل کند.

دلجویی دیپلماتیک
پس از این اتفاق سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز به میدان آمد و به دلجویی و تمجید از چین پرداخت و در توییتی به زبان انگلیسی نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمک‌های سخاوتمندانه به سایر کشورها در اقصی نقاط جهان است.  شجاعت، تعهد و حرفه‌ای‌گری چین در مهار کرونا شایسته تبریک است. ایران همواره قدردان چین در این شرایط بوده است.» در واکنش به توئیت سخنگوی وزارت خارجه سفیر چین در توئیت دیگری که رنگ و بوی کنایه هم داشت، در توییتی به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشت: «شایعات نمی‌توانند دوستی ما را از بین ببرند!»

کمک‌های چین
در همین زمینه، محمد کشاورز‌زاده، سفیر ایران در چین اعلام کرد: «تاکنون کمک‌های دولتی و مردمی چین با 28 پرواز از شهرهای پکن، شانگهای و گوانجو به کشورمان ارسال شده است.» وی خاطرنشان کرد: «بیش از ده میلیون ماسک،  500 هزار کیت تشخیص کرونا، 300 هزار جراحی و لباس ایزوله، دو میلیون و 200 هزار دستکش، 350 ونتیلاتور، 500 اتاق پیش ساخته بیمارستانی و انواع دارو و تجهیزات بیمارستانی از جمله این کمک‌ها است.»
ادامه جدال
جدال توییتری مقامات چینی و ایرانی همچنان ادامه یافت و سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در توئیت دیگری نوشت: «کشورهایی که کرونا کمتر از دو هفته بعد از چین داخل مرزهای آن‌ها مشاهده شد، اما تا مرز رسوایی اثری از اطلاعات نبود، کشورهایی که عملاً به چهارراه عبور و مرور شباهت بیشتری دارند ولی هنوز هم به سیاست کتمان خود ادامه می‌دهند، به سلامت مردم خود و جهان از این رهگذر آسیب زدند و می‌زنند.»

پاسخ نامناسب سفیر
اما جهانپور در پاسخ به توییت چانگ هوا که گفته بود وزارت بهداشت چین هر روز نشست خبری دارد، نوشت: «بسیار عالی؛ وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران هم روزانه دو کنفرانس خبری، نشست تخصصی ساعت 11:30 و نشست سخنگو ساعت 14:30 هر روز با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار می‌کند که تقریباً کم‌نظیر هست و برای سفرای محترم و اصحاب رسانه در همه کشورها به‌ویژه کشورهای دوست قابل استفاده خواهد بود.» در پاسخ به این توییت، چانگ هوا در توییتی به زبان فارسی و با لحنی نامناسب که از موضع بالا برمی‌آمد نوشت: «آقا عزیز، بنابراین امیدوارم که شما به حقایق و تلاش‌های بزرگ مردم چین احترام بگذارید.»

پایان جدال
سرانجام کیانوش جهانپور در مسیر جدال توییتری با سفیر چین که به نظر می‌رسید توصیه‌هایی به وی در پی داشته است، در توییتی نوشت: «دولت و ملت ایران قدردان دولت‌ها و ملت‌هایی است که به‌ویژه در این همه‌گیری کرونا در کنارشان ایستادند و حافظه تاریخی ایرانیان البته این قسمت ماجرا را هم فراموش نخواهد کرد. حمایت‌های چین از ملت ایران در این روزهای سخت هکذا فراموش نشدنی است. بیگانگان ذوق زده نشوند.» سفیر چین هم در توییتی دلجویانه نوشت: «دوستان باید  به یکدیگر کمک کنند. ما باهم می‌جنگیم.»

رفتار غیرقابل‌قبول
با وجود آن‌که از ظواهر امر پیداست این جدال مقامات چینی و ایرانی در توییتر به پایان رسیده، اما نمی‌توان کتمان کرد که رفتار چانگ هوا، سفیر چین در ایران، رفتاری خارج از نزاکت بود  و ادبیاتی که او در مواجهه با مقام مسئول رسانه‌ای وزارت بهداشت، آن هم در اوج بحران کرونا که از چین آغاز شده، به کار برد ادبیاتی نامناسب و غیرقابل قبول بود. آنچه از وزارت امور خارجه ایران انتظار می‌رفت این بود که پاسخ نه‌چندان جالب سفیر چین به انتقاد علمی سخنگوی وزارت بهداشت را در قالبی دیپلماتیک بیان کرده و انتقاد خود را ابراز نماید.

آمار واقعی
چین تاکنون مرگ ۳۳۳۱ نفر را در اثر ابتلا به ویروس کرونا تأیید کرده است در صورتی که این رقم در ایتالیا نزدیک به ۱۶ هزار نفر، در اسپانیا نزدیک به ۱۳ هزار نفر و در آمریکا ۹۶۰۰ نفر اعلام شده است. همین امر موجب شده که برخی رسانه‌ها به آمار اعلام شده از سوی دولت چین به‌عنوان خاستگاه شیوع بیماری تشکیک کنند و بگویند که ممکن است این آمار واقعی نباشد. آنا فیفیلد، خبرنگار واشینگتن پست در چین در توییتی نوشت: «آمار‌های مقام‌های چینی تعداد مرگ براثر ابتلا به ویروس کرونا را ۲۵۶۳ نشان می‌دهد. اما شواهدی که از این شهر می‌آید می‌گویند که این رقم بیشتر از ۴۰ هزار نفر است.» گفته می‌شود تعداد اجسادی که در مرده سوز خانه‌های شهر ووهان (خاستگاه ویروس کرونا) سوزانده شده‌اند بسیار بیشتر از آمار رسمی دولت چین است.

صفر قربانی!
برای نخستین بار بعد از همه‌گیری کروناویروس جدید در ماه ژانویه، آمار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کووید-19 در چین صفر شد، اما ابتلا به این بیماری همچنان ادامه دارد و 32 نفر دیگر به این بیماری مبتلا و آمار کنونی چین به 983 نفر افزایش یافته است. به گزارش فایننشال نیوز، کمیسیون بهداشت ملی چین (NHC) روز سه‌شنبه اعلام کرد که هیچ‌گونه مرگ‌ومیر در روز دوشنبه گزارش نشده و آمار رسمی مرگ‌ومیر در چین 3331 نفر است. این مورد نقطه عطفی در مقابله با کروناویروس در چین محسوب می‌شود. چین در مورد بحران کووید-19با انتقاد روبرو شده است و پکن متهم به عدم اطلاع‌رسانی صحیح شده است و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بیماری کووید-19 را  «ویروس ووهان» نامیده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.