انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 81855 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۲۰ - 00:16
اولویت؛ سلامت یا کسب‎وکار؟
ستاره صبح رویکرد مسئولان پس از شیوع کرونا را بررسی می‌کند

اولویت؛ سلامت یا کسب‎وکار؟

اشاره: در شرایطی که ویروس کرونا سراسر کشور را فراگرفته و متخصصان بر فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه تأکید دارند، اولین جلسه علنی مجلس در سال ۹۹ به‌صورت حضوری برگزار شد و در شرایطی که علی لاریجانی به دلیل ابتلای به این بیماری در قرنطینه خانگی به سر می‌برد، جلسه به ریاست مسعود پزشکیان و با حضور سه عضو دولت، یعنی رحمانی فضلی، وزیر کشور؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه برای ارائه گزارش‌هایی درباره وضعیت کرونا در کشور برگزار شد. وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس گفت: «اکنون در مرحله مدیریت بهینه بیماری هستیم.» او البته ابراز امیدواری کرد که در یک جلسه غیرعلنی مسائل مربوط به شیوع کرونا در قم و گیلان را باز کند. در این جلسه سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس گفت که «ممکن است تا پایان سال درگیر کرونا باشیم»؛ بهرام پارسایی، نماینده اصلاح‌طلب شیراز گفت: «نباید شرایط را به جامعه عادی نشان داد.» فاطمه ذوالقدر، نماینده اصلاح‌طلب تهران هم گفت: «کارمندان را مجبور به حضور در محل کار کرده اند؛ فاصله‌گذاری اجتماعی با جدیت رعایت شود.» طرح سه فوریتی تعطیلی یک‌ماهه کشور هم که در جلسه چهارساعته دیروز مطرح‌شده بود، به دلیل اخطار یکی از نمایندگان از دستور کار خارج شد. درعین‌حال پزشکیان گفت: «دولت باید تا هفته آینده برنامه ملی مبارزه با کرونا را به مجلس بیاورد.» این در حالی است که هنوز روشن نیست رویکرد مسئولان کشور در مبارزه با کرونا چیست، چراکه در روزهای گذشته تناقض‌هایی در سخنان و تصمیم‌گیری‌های مسئولان دیده شده است. برای مثال در شرایطی که فعالیت‌های اداری و اقتصادی و برخی کسب و کارها از ابتدای هفته آغازشده، علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران، خواستار تصمیم‌گیری مسئولان بر اساس طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و ماندن مردم در خانه شد. وی همچنین اعلام کرد که هیچ نقطه پایتخت از ویروس کرونا پاک نیست. در اظهارنظرهای متناقض دیگر درحالی‌که رئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت «وضعیت در برخی از استان‌ها سفید است»، کیانوش جهانپور گفت «هیچ استانی در کشور وضعیت سفید ندارد.» در همین ارتباط علی ربیعی، سخنگوی دولت روز 18 فروردین در نشست خبری خود که به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد گفت: «تناقض بین سلامت و تصمیمات وجود ندارد. هر تصمیمی که می‌گیریم اولویتش سلامت است.» او همچنین یادآور شد که دولت هیچ تصمیمی برخلاف نظر کارشناسان حوزه سلامت اتخاذ نخواهد کرد. البته مشخص نیست که چرا باوجود تأکید متخصصان حوزه سلامت مبنی بر فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطسنه شهرها، روند فعالیت ادارات و دستگاه‌ها مترو و اتوبوس در تهران از روز شنبه 16 فروردین شکل عادی به خود گرفته که این اتفاق می تواند منجر به افزایش مبتلایان به کرونا شود و دولت هنوز فکری برای آن نکرده است. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

حرف‌وحدیث‌ها درباره طرح سه فوریتی برای قرنطینه یک‌ماهه کشور از چندی قبل رسانه‌ای شد. طرحی که از سوی نمایندگانی ازجمله عبدالکریم حسین‌زاده، طیبه سیاوشی، پروانه سلحشوری، بهرام پارسایی و ... مطرح شد. هرچند تعطیلی جلسات مجلس تا دیروز طرح آن را در صحن علنی به تعویق انداخت اما روز گذشته یعنی در اولین جلسه علنی این موضوع مطرح شد که موافقان و مخالفان درباره آن صحبت کردند اما درنهایت با اخطار علی ادیانی از دستور کار خارج شد.

قرنطینه هراسی
عبدالکریم حسین زاده از طراحان این طرح سه فوریتی اولین فردی بود که در مقام موافق درباره این طرح صحبت کرد. او گفت: شما یک ماه است که درون خود گریه می‌کنید و احساس می‌کنید که باید کاری انجام دهید ولی ما امکان و اختیار مداخله در تصمیمات کشور را نداریم. بارها درخواست قرنطینه کردیم در گزارش مرکز پژوهش‌ها هم آمده بود که در قم و گیلان غفلت چندهفته‌ای کردیم. او بابیان اینکه سؤال این است که چرا سه فوریت، گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که کشورهایی که قرنطینه را جدی نگیرند باید منتظر یک موج دوم از شیوع این بیماری داشته باشند. او همچنین گفت: هربار با واژه قرنطینه، قرنطینه هراسی کردیم و گفتیم قرنطینه یعنی تأثیرپذیری از این وضعیت. من می‌گویم چرا از آن‌طرف فکر نمی‌کنید و نمی‌گویید کشورها بگویند ما باوجود تحریم‌ها اما جان مردم را ارجح قرار دادیم و قرنطینه کردیم.

بی‌اعتمادی مردم
حسین‌زاده گفت: از مجلس فعلی ۴۰ روز مانده هرچند این عدد زمان زیادی نیست اما برای حفظ جان کادر درمانی یک‌عمر است ما می‌خواهیم برای کشور چه کنیم؟  یک‌بار می‌گوییم از شنبه عادی است یک‌بار می‌گوییم تا ۲۰ فروردین تعطیل و بار دیگر می‌گوییم تا ۲۳ فروردین این بی‌اعتمادی مردم را افزایش می‌دهد. این نماینده گفت: ما بین دوگانه تست گسترده در کره جنوبی و قرنطینه در چین هیچ‌کدام را انتخاب نکردیم و در مواجهه با این موضوع سردرگم بودیم اما باید تصمیم عاجلی بگیریم تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد. رئیس فراکسیون حقوق شهروندی گفت: امروز باید ننگ عدم تصمیم‌گیری قاطع را به جان نخریم و یک تصمیم مهم بگیریم.

اخطار؛ تیر آخر
بعد از صحبت کردن یک موافق و یک مخالف صدای اخطار اخطار برخی نمایندگان بلند شد در این زمان علی ادیانی نماینده قائم‌شهر در اخطاری گفت : این طرح با ۴ ماده‌قانون اساسی در تغایر است و اولین آن اصل ۷۹ است. دوستانی که این پیشنهاد را مطرح کرده‌اند یک‌بار آن را به‌دقت بخوانند چراکه در این موضوع دولت باید لایحه بدهد و اساساً این موضوع نمی‌تواند به‌صورت طرح مطرح شود. وی گفت: طبق اصل ۷۹ قانون اساسی، دولت حق دارد با تصویب مجلس، به‌طور موقتی محدودیت‌های ضروری برای مقابله با بیماری کرونا برقرار کند، اما این در صورتی است که ضرورت آن واقعاً احساس شود، از طرف دیگر دولت موظف است مجدداً از مجلس کسب مجوز کند، بنابراین دولت باید در این زمینه لایحه ارائه دهد. وی همچنین گفت: تعطیلی و محدود کردن حقوق شهروندی جزو اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و از این منظر طرح تعطیلی یک‌ماهه کشور مغایر اصل ۱۷۶ قانون اساسی است.

مغایرت با قانون
ادیانی با اشاره به اینکه این طرح سه فوریتی با اصل ۷۵ قانون اساسی نیز مغایرت دارد، گفت: زیرا این طرح موجب افزایش یا کاهش هزینه دولت می‌شود، با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری درباره بنزین، هر نوع اظهارنظری باید برای اختصاص منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین و موارد دیگر با هماهنگی شورای عالی اقتصادی انجام شود که از این منظر نیز طرح سه فوریتی پیشنهادی مغایر با اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیز هست. طبق قانون مدیریت بحران که در شهریور سال گذشته تصویب شد،‌ مشکل این قانون مرتفع شده، بنابراین نیازی به ارائه طرح سه فوریتی برای عبور از این بحران نیست. پزشکیان که ریاست مجلس را در غیاب لاریجانی به عهده داشت در پاسخ به این اخطار گفت: مشخص است که این طرح ایراد دارد و ما نباید از ابتدا آن را می‌پذیرفتیم و حال این اخطار را به رأی می‌گذاریم. ازآنجاکه دستگاه رأی‌گیری در مجلس ایراد داشت برای رأی‌گیری پزشکیان از نمایندگانی که این اخطار را وارد می‌دانند خواست تا قیام کنند و به‌این‌ترتیب بود که طرح سه فوریتی  از دستور کار خارج شد.

آگاهی‌بخشی
رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران با یادآوری تأثیرگذاری گروه‌های مرجع مثل خبرنگاران، سلبریتی‌ها، سیاستمداران و روحانیون در آگاهی بخشی به مردم، از آن‌ها خواست به دولت در مهار بیماری کرونا کمک کنند. به گزارش ایرنا «مصطفی اقلیما» آگاهی‌بخشی و دادن اطلاعات درست درباره نحوه پیشگیری از بیماری کرونا را مهم‌ترین موضوع برای مهار آن در سطح ملی دانست. استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی به استفاده مردم از فضای مجازی برای کسب اطلاعات در خصوص ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: یکی از اشکالات فضای مجازی این است که خبر درست و غلط در هم آمیخته است و برخی در راستای منافعشان، خبرهایی را در این فضا منتشر می‌کنند که اگر ضرر نداشته باشد، نفعی هم برای مردم ندارد. اقلیما، کلیپ لیسیدن ضریح یکی از اماکن مقدسه توسط فردی در فضای مجازی را یادآور شد و افزود: در فضای مجازی، هر کسی هر عمل موهنی را انجام می‌دهد و درنهایت مردم نمی‌فهمند که چه‌کاری خوب و چه‌کاری بد است. وی از گروه‌های مرجع مثل معتمدان محلی، روحانیون، خبرنگاران، سلبریتی‌ها و دیگر افراد صاحب نفوذ خواست برای دادن اطلاعات درست و آگاه کردن مردم به کمک دولت بشتابند.

صداقت با مردم
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی با بیان اینکه مردم باید بهترین خبر را از دستگاه‌های مسئول بگیرند، تصریح کرد: مسئولان باید با مردم صادق باشند و اگر به مردم نگویند چند نفر مبتلا شده‌اند، خیلی از افراد ممکن است مراقبت‌های بهداشتی لازم را رعایت نکنند. اقلیما تأکید کرد: مسئولان نباید از وحشت مردم بترسند و به آن‌ها اطلاعات دقیق و درست بدهند و اگر راجع به بیماری، آگاهی کاملی به مردم داده شود که بیماری کجا رشد پیدا می‌کند و چگونه باید پیشگیری کنیم، مهار آن بسیار آسان می‌شود. این فعال اجتماعی افزود: ندادن اطلاعات مردم را نگران نمی‌کند بلکه ناآگاهی و تردید درباره وضعیت موجود است که آن‌ها را نگران می‌کند. وی با اشاره به نامه وزیر بهداشت به رئیس‌جمهوری درباره کمبود اقلام پزشکی و دستور رئیس‌جمهوری برای پیگیری این موضوع گفت: وقتی به حرف رئیس‌جمهوری توجهی نمی‌شود و دلالان اقلام پزشکی و بهداشتی را در بازار آزاد می‌فروشند از مردم نمی‌توان انتظار زیادی برای تبعیت از فرمان‌ها دولت داشت.

سردرگمی مردم
اقلیما، تناقض در صحبت‌های مسئولان درباره وضعیت کرونا در کشور را باعث سردرگمی مردم دانست و افزود: اقدامات و صحبت‌های مسئولان در بهبود شرایط بسیار مؤثر است و باید همه یک حرف را بزنند و در مبارزه با کرونا همدل و هم‌صدا باشند. این استاد دانشگاه درباره بی‌اعتمادی برخی از مردم به رسانه‌ها یا دستگاه‌های رسمی نیز گفت: این بی‌اعتمادی درنتیجه ندانم‌کاری برخی مسئولان و رسانه‌ها در طول زمان به وجود آمده و از بین بردن آن‌هم زمان‌بر است و راه‌حل آن این است که مسئولان و رسانه‌های رسمی، مردم را امین خود بدانند و به آن‌ها اعتماد کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.