انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81853 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۱۹ - 01:02
پشت پرده تماس تلفنی ولیعهد امارات با بشار اسد
گزارش خبری تحلیلی

پشت پرده تماس تلفنی ولیعهد امارات با بشار اسد

اشاره: خبرگزاری رسمی امارات چند روز پیش در بیانیه‌ای از گفتگوی تلفنی رئیس‌جمهور سوریه با ولیعهد امارات درباره پیامدهای ویروس جدید کرونا خبر داد. در این تماس تلفنی محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد امارات و بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه تازه‌ترین تحولات در جهان و پیامدهای ویروس جدید کرونا را بررسی و در خصوص اقدامات و تدابیر پیشگیرانه در دو کشور برای رویارویی با این بیماری تبادل‌نظر کردند. ولیعهد امارات نیز اعلام کرد که سوریه کشوری عربی و برادر است که در این شرایط حساس تنها نخواهد ماند. این نخستین گفت‌وگوی مقامات دو کشور از سال 2011 و بالا گرفتن جنگ فرسایشی سوریه بود. این تماس، حامل پیام‌های بسیار مهمی بود که ازجمله آن‌ها، چراغ سبز عربستان سعودی برای بازگشت سوریه به جامعه عربی و همبستگی کشورهای عرب با سوریه است. ضمن آن‌که این موضوع، می‌تواند معادلات منطقه را تا حد زیادی تغییر دهد؛ به‌خصوص که رقابت نیابتی روسیه و ترکیه در خاک سوریه همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد کرونا معادلات پیچیده سیاسی را دچار تغییرات اساسی کرده و در روز‌ها و هفته‌های آتی، شاهد حوادث و رخدادهای غافلگیرکننده‌ای خواهیم بود. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

حسنی محلی در المیادین نوشت: در لحظاتی که رجب طیب اردوغان، از تدابیر اعلام شده خود برای مقابله با ویروس کرونا سخن می‌گفت، محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی با یک توئیت همه را غافلگیر کرد و در آن نوشت: «در یک گفتگوی تلفنی با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه پیامد‌های انتشار ویروس کرونا را مورد بحث قرار داده و بر حمایت دولت امارات از ملت برادر، سوریه و کمک به آن در این شرایط استثنایی، تأکید کردم. همبستگی انسانی در زمان سختی، از هر چیزی فراتر است و سوریه در این شرایط سخت، تنها نخواهد ماند.» به گزارش سرویس بین‌الملل انتخاب؛ در ادامه این مطلب آمده است: تمام کلمات این توئیت، معانی مهمی داشت، همان‌طور که زمان‌بندی آن‌که مصادف شد با سخنرانی اردوغان نیز دارای اهمیت است. هر دو این‌ها، احساسات غیردوستانه‌ای را در قبال یکدیگر ابراز کردند.

همبستگی با سوریه
این تماس بن زاید، در چارچوب تحرکات جدید که توسط عباس کامل، رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر در سفر به دمشق در دوم ماه مارس جاری کلید خورد، قرار می‌گیرد. در این راستا و همراه آن، شاهد اعلام همبستگی رسانه‌های مصری با سوریه و بشار اسد در جنگ با تروریسمِ مورد حمایت اردوغان بودیم. این در حالی است که رسانه‌های حامی اردوغان، محمد بن زاید و محمد بن سلمان را دو دشمن سرسخت ترکیه می‌دانند؛ همان‌طور که در مورد عبدالفتاح السیسی چنین نظری دارند. محمد مرسی که توسط کودتای السیسی سرنگون و از قدرت برکنار شد، آخرین هم‌پیمان استراتژیک اردوغان در طرح اخوانی عربی و جهانی‌اش بود، که شکست سختی خورد.

سلاح اسد و اردوغان
به نظر می‌رسد اسد اکنون در محاسبات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی خود و به‌ویژه در مقابله با دشمن لجوجش، اردوغان که تنها یک سلاح در دست دارد، قدرتمندترین فرد است؛ اما تنها سلاح اردوغان، نیرو‌های مسلح جبهه النصره و هم‌پیمانان آن در ادلب هستند، که برخی عناصر موسوم به ارتش ملی، که بازوی سوریه‌ای ارتش ترکیه هستند نیز به آن کمک می‌کنند و مسلح سازی و تأمین مالی این نیرو‌ها را بر عهده دارند. این در حالی است که نوار ممتد بین تل ابیض و راس العین در شرق فرات، همگی تحت حمایت جنگنده‌های روسیه هستند که به جنگنده‌های ترکیه اجازه نفوذ به آسمان سوریه را نمی‌دهند و این امر، پس از تماس بن زاید با اسد، بیشتر و بیشتر می‌شود.

پیام‌های مهم تماس
این تماس، حامل پیام‌های بسیار مهمی بود که از جمله آن‌ها، چراغ سبز عربستان سعودی برای بازگشت سوریه به جامعه عربی و همبستگی عملی مصر با سوریه است که براساس آن به‌زودی رئیس‌جمهور الجزایر و حتی رئیس‌جمهور تونس، قصد سفر به این کشور را دارند و پیش از این، همبستگی خود با سوریه در جنگ علیه تروریسم را اعلام کرده‌اند. این مهم، می‌تواند معادلات منطقه را تا حد زیادی تغییر دهد؛ به‌ویژه پس از آنکه اردوغان الجزایر و تونس را که امید زیادی برای رابطه با آن‌ها داشت، از دست داد؛ در واقع، اردوغان امیدوار بود که بتواند از این دو دولت علیه ائتلاف مصری-سعودی-اماراتی، که مورد حمایت غیرمستقیم رئیس‌جمهور روسیه است، کمک بگیرد.

نقش اساسی تــزار
همه می‌دانند که تزار روس، نقشی اساسی در مصالحه بین امارات و سوریه ایفا کرد. پیش از این نیز ولادیمیر پوتین در جریان مذاکرات اخیر مسکو، توانست بر اردوغان در خصوص شرایط ادلب، پیروز شود؛ تا آنجا که رئیس‌جمهور ترکیه سه بار در صحبت‌های خود اعلام کرد که به اتحاد مردم سوریه و حق حاکمیت آن، ملتزم است و از تهدیداتش علیه ارتش سوریه، در صورت عدم خروج از ادلب، عقب‌نشینی کرد. مشخص است که تماس تلفنی بن زاید با اسد، که چهار روز پس از تماس مشابه اردوغان با امیر قطر انجام شد، با هدف رساندن پیام‌های مهمی به ترکیه، در راستای اقناع یا اجبار آن برای عقب‌نشینی از سوریه و سپس از لیبی است. این مسئله‌ای است که مستلزم تحرکات بیشتر از سوی دولت‌های عربی است، که از آن میان می‌تواند سفر ناگهانی احتمالی بن زاید به دمشق، قبل یا بعد از سفر عبدالفتاح السیسی به این کشور عربی باشد.

وضعیت سلطان رجب
شکی نیست که در صورت اعلام رسمی عربی در همبستگی عملی با سوریه، اردوغان خود را در وضعیت دشواری می‌یابد. همچنان که امارات پیش از دیگر دولت‌های عربی، سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرد و این اتفاق، ۱۰ روز بعد از سفر غافلگیرکننده رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد بود. به نظر می‌رسد در روز‌های آینده، شاهد حوادث غافلگیرکننده‌ای، حتی قبل از برگزاری نشست عربی در ماه ژوئن باشیم، که پیش‌بینی می‌شود به دلیل کرونا به تأخیر بیفتد. در این میان، اردوغان هیچ دوستی در بین دولت‌های عربی برای خود نمی‌یابد؛ جز قطر، حماس، احزاب و قوای اسلامی که برخی از آن‌ها مسلح هستند و بعضی دیگر، سیاسی.

حالت جدید در منطقه
در این شرایط، یک سؤال باقی می‌ماند: آیا رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، که در حال حاضر تنها دغدغه او مبارزه با کروناست، به هم‌پیمانان خود  در خلیج‌فارس اجازه می‌دهد با اسدی دوستی کنند که خطری برای محاسبات شخصی او در شرق فرات محسوب می‌شود؟ به‌ویژه آنکه نیرو‌های نظامی آمریکایی هنوز برای حمایت از یگان‌های کردی، در سوریه حاضرند و آنکارا این نیرو‌های کرد را بزرگ‌ترین خطر برای خود می‌داند. این در حالی است که ترامپ از امضای توافق صلحی بین ترکیه و نیرو‌های کرد، صحبت کرده و طبق اطلاعات به‌دست‌آمده، مصر و امارات، در حال وساطت بین دمشق و این یگان‌های کرد هستند؛ که البته در این میان، نقش اسرائیل و ایران نیز نادیده گرفته نمی‌شود. بنابراین، ویروس کرونا هم نمی‌تواند مانع از ایجاد حالت جدیدی در منطقه شود که به نفع اردوغان -که حاشیه مانور تنگی برای آن باقی‌مانده- نیست.

تماس سیسی و زاید
در ادامه تماس‌های منطقه‌ای بن زاید، رئیس‌جمهور مصر و ولیعهد ابوظبی در تماسی تلفنی درباره آخرین تحولات در منطقه و جهان بر اهمیت بسیج تلاش‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا در شرایط حساس فعلی تأکید کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، در این تماس عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهور مصر از مواضع امارات و طرح‌های این کشور در همکاری و همبستگی با کشورهای منطقه و جهان تقدیر کرد. دو طرف همچنین درباره تازه‌ترین رخدادها در خصوص ویروس جدید کرونا و تلاش‌های جهانی در زمینه متوقف کردن انتشار این ویروس و ریشه‌کن کردن آن گفتگو کردند. در این تماس طرفین روابط دوجانبه مصر و امارات را بررسی کردند و طرف اماراتی بر حمایت کشورش از مصر و مردم آن در مقابله با کرونا تأکید کرد.

ضرر اقتصادی کرونا
تحلیل گران بانک میتسوبیشی از قطعی بودن پیامدهای ناشی از ویروس کرونا بر روی اقتصادهای عربی منطقه خبر دادند. به گزارش بلومبرگ، تحلیل گران بانک میتسوبیشی با قطعی دانستن پیامدهای ویروس کرونا بر روی اقتصاد کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس نوشتند که این پیامدها بزرگ‌تر از چیزی خواهند بود که پیش‌تر تصور می‌شد. احسان خمان، مدیر مرکز مطالعات و استراتژی این بانک گفت: مدل سنجی‌های ما نشان می‌دهند که متوسط رشد اقتصادی شش کشور عضو شورای همکاری (عربستان، امارات، قطر، کویت، بحرین و عمان) در سال ۲۰۲۰ معادل ۲.۱ درصد خواهد بود که این رقم ۰.۷ درصد کمتر از رقم پیش‌بینی شده قبل از زمان آغاز بحران کرونا بوده است. در سناریو بدبینانه این رقم حتی می‌تواند تا ۱.۷ درصد نیز کاهش یابد.

کاهش رشد اقتصادی
با توجه به وابستگی بالای اقتصاد این کشورها به درآمدهای ناشی از صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی، کاهش شدید قیمت نفت در روزهای اخیر می‌تواند فشار مضاعفی به این کشورها وارد کند. روند گسترش شیوع کرونا در این کشورها کماکان ادامه دارد و این مسئله باعث تعطیلی کسب‌وکارها و پروازهای بین‌المللی نیز شده است. انتظار می‌رود عربستان به دلیل تعطیلی موقت حج از حدود ۱۳ میلیارد دلار درآمد محروم شود. هم‌چنین یکی دیگر از دلایل کاهش رشد اقتصادی این کشورها، تعطیلی موقت بخش بزرگی از اقتصاد چین است. این کشور در حال حاضر بزرگ‌ترین واردکننده نفت از عربستان است و گردشگران چینی نیز سال گذشته بیشترین شمار ورود به امارات را داشته‌اند به‌گونه‌ای که شمار گردشگران چینی بازدیدکننده از امارات سال قبل از یک میلیون نفر گذشت. روند کنونی می‌تواند تجارت کشورهای عربی را با چین دچار اخلالی جدی کند.

تعویق تحریم علیه سوریه
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت خواهان لغو تحریم‌های آمریکا علیه سوریه شد تا این کشور بتواند به مقابله با کرونا بپردازد. بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در این نامه‌ها آورده است: اظهارات جیمز جفری، فرستاده آمریکا به سوریه درباره کشور ما اظهاراتی غیرمسئولانه و گمراه کننده و صرفا تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر جنایت‌های آمریکا علیه حاکمیت سوریه است. این اظهارات نشان دهنده ادامه سیاست انکار از سوی دولتی است که نمی‌توان بر هیچ گونه نقش انسانی و جهانی آن در مقابله با کرونا حساب باز کرد. سوریه در معرض فشار اضافی در سایه بحران کرونا است و چالش‌هایی از این نوع ایجاب می‌کند زیرساخت اساسی برای مقابله با آن فراهم شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.