انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81847 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۱۹ - 00:51
هشدار درباره اوج‌گیری کرونا
از سوی وزارت بهداشت صورت گرفت

هشدار درباره اوج‌گیری کرونا

اشاره: خطر افزایش ویروس کرونا همچنان وجود دارد. متأسفانه بخشی از دولت بر این عقیده‌اند که باید کسب‌وکار از سر گرفته شود و ترددها انجام شود. این گروه از منظر اقتصادی به کشور می‌نگرند. اما متصدیان وزارت بهداشت بر این عقیده‌اند که باید جلوی ترددها گرفته شود. نتیجه سیاست‌های شل کن سفت کن دولت باعث شده تا خیابان‌ها این روزها محل جولان خودروها شود. این در حالی است که به گفته وزارت بهداشت هر فرد مبتلابه کرونا می‌تواند تا 2000 نفر را مبتلا کند. پس بهتر است دولت از مردم حمایت کند و موجبات در خانه ماندن مردم را فراهم کند. در ادامه بیانیه و سخنان سخنگوی وزارت بهداشت درباره ویروس کرونا را می‌خوانید.

ستاره صبح-

کرونا در ایران
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۶۰۵۰۰ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۶ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، جان‌باختگان کرونا در کشور به ۳۷۳۹ نفر رسید.کیانوش جهان پور روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و جان‌باختگان ناشی از آن بیان کرد: از ظهر روز یکشنبه تا دوشنبه بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۲۷۴ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد. با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۶۰۵۰۰ نفر رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.وی افزود: خوشبختانه روند بهبودیافتگان سرعت بالایی گرفته و تاکنون ۲۴۲۳۶ نفر از بیماران، بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. ۴۰۸۳ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.جهان پور گفت: با توجه به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی یا فیزیکی در روزهای اخیر شاهد نزول در آمار موارد ابتلا به ویروس کرونا بودیم و امیدواریم با نکات بهداشتی فردی و عمومی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی یا فیزیکی تا ۲۳ فروردین و سپس رعایت پروتکل‌های فاصله‌گذاری هوشمند، این روند را حفظ کنیم.وی اظهار کرد: امیدواریم مردم وضعیت مدیریت‌شده بیماری را با مشارکت جمعی طی کنند. در صورت رعایت نکات بهداشتی در هفته‌های آتی می‌توانیم به‌تدریج وارد مرحله مهار و کنترل بیماری کووید ۱۹ شویم.کرونا در دنیا 1.287.742 مورد کلی ابتلا، 3255 مورد جدید ابتلا، 70559 مورد فوتی، 272005 مورد بهبودی، و 45،896 مورد وخیم در 208 کشور، منطقه و سرزمین در جهان تاکنون گزارش‌شده است.
 
کووید-۱۹ خطرناک‌تر از آنفلوانزا
بنابر اعلام کانال تلگرامی وزارت بهداشت، تعداد افرادی که یک بیمار مبتلابه آنفلوانزا می‌تواند مبتلا کند، ۱.۳ است. درحالی‌که در بیماری کووید ۱۹، یک بیمار می‌تواند دو الی ۲.۵ نفر را بیمار کند. این یعنی درزمانی که یک بیمار آنفلوانزا ۵۰ نفر را بیمار می‌کند، یک بیمار مبتلابه کووید ۱۹، بیش از ۲۰۰۰ نفر را مبتلا خواهد کرد. درعین‌حال دوره کمون بیماری کووید ۱۹ می‌تواند تا ۱۴ روز باشد، اما در آنفلوانزا دوره کمون بیماری بین یکتا دو روز است. همچنین مرگ‌ومیر در بیماری آنفلوانزا ۰.۱ درصد بوده، اما میزان مرگ در بیماری کووید ۱۹، حدود یکتا سه درصد است که به معنای ۱۰ تا ۳۰ برابر مرگ‌ومیر بیشتر خواهد بود. از طرفی ایمنی نسبی در جامعه در برابر آنفلوانزا برقرار است و این ایمنی گسترش بیماری را کاهش می‌دهد، اما در مورد COVID-۱۹ باید گفت که تقریباً تمام انسان‌ها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
بنابر اعلام کانال تلگرامی وزارت بهداشت، به‌این‌ترتیب ما با بیماری مشابه آنفلوانزای فصلی سروکار نداریم. بیماری COVID-۱۹ خطرناک‌تر است.

کرونا سریع‌الانتقال‌ 
و سریع تراز آنفولانزا
سخنگوی وزارت بهداشت درباره تفاوت‌های کروناویروس جدید با آنفلوانزای فصلی و رفتار این ویروس در ایران گفت: یافته‌های اطلاعاتی ما حاکی از این است که قطعاً و حداقل رفتار کرونی ویروس جدید در کشور ما، بیماری‌زایی شدیدتری نسبت به آنفلوانزای H۱N۱ داشته و سریع‌الانتقال‌تر و سریع است.دکتر کیانوش جهان پور در ارتباط ویدیو اجلاس با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت بروز بیماری کروناویروس جدید در کشور گفت: به‌نوعی در روزهای اخیر شاهد یک نزول تدریجی و آرام از بیماری هستیم که امیدواریم با رعایت دقیق بهداشت فردی و اجتماعی و رعایت دقیق موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۳ فروردین و بعدازآن هم با اجرای دقیق فاصله‌گذاری هوشمند، بتوانیم شاهد روند نزولی هرچه بیشتر این بیماری باشیم.

تفاوت کروناویروس با آنفلوانزا
وی درباره تفاوت بیماری کووید ۱۹ با بیماری فصلی آنفلوانزا، گفت: یافته‌های پیشین خیلی‌ها را در دنیا به این نتیجه رسانده بود که ممکن است آنفلوانزای تیپ A یا همان آنفلوانزای H۱N۱ مرگ‌بارتر از کووید ۱۹ باشد و بیماری‌زایی آن شدیدتری داشته باشد، اما کروناویروس سریع الانتشارتر و سریع‌الانتقال‌تر است. این درحالی‌که است که امروز بر اساس یافته‌های آماری و اطلاعاتمان از بیماری کووید ۱۹، بعد از ۴۵ روز از شناسایی اولین موارد بیماری در کشور و وقتی اطلاعاتمان را درباره کووید ۱۹ در کشور با اطلاعاتی که در پاییز سال گذشته داشتیم، مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که علاوه بر اینکه کووید ۱۹ نسبت به آنفلوانزا سریع‌الانتقال‌تر و سریع است، بیماری‌زایی شدیدتری را در کشور ما داشته و موارد فوت و مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به این ویروس هم در کشور ما به‌طورکلی بالاتر بوده است. به این معنی که هم تعداد بیشتری مبتلا شده‌اند و هم از جمع مبتلایان تعداد بیشتری نسبت به آنفلوانزای H۱N۱ فوت کرده‌اند که فاصله قابل‌توجه و تفاوت معنادار آماری وجود دارد.
وی ادامه داد: یافته‌های اطلاعاتی ما حاکی از این است که قطعاً و حداقل رفتار کروناویروس جدید در کشور ما هم بیماری‌زایی شدیدتری نسبت به آنفلوانزای H۱N۱ داشته و سریع‌الانتقال‌تر و سریع است. البته آمار در برخی کشورهای دیگر هنوز نهایی نشده است. به‌عنوان‌مثال در ایالات‌متحده آخرین آمار مربوط به آنفلوانزای فصل پاییز و زمستان است که در آمریکا حداقل ۳۱۰ هزار بستری، ۳۲ میلیون مبتلا و ۱۸ هزار مرگ‌ومیر را در ایالات‌متحده در سال گذشته تا ۲۲ فوریه ۲۰۲۰ داشته است.

خطر موج دوم کرونا در تهران
وی در پاسخ به سؤال دیگر ایسنا، مبنی بر احتمال بروز موج دوم بیماری در تهران با توجه به خارج شدن مردم از خانه‌هایشان، گفت: به‌هرحال ترافیکی که طی دو سه روز اخیر در سطح شهر تهران مشاهده کردیم، ارتباطی به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ندارد. زیرا تا ۲۳ فروردین هیچ تغییری در مصوبات نداشتیم و هر آنچه در هشتم فروردین تصویب و ابلاغ‌شده بود تا ۲۳ فروردین هم ادامه دارد. آنچه شاهد بودیم رفتاری بود که شاید برخی شهروندان اتخاذ کرده بودند و به خیابان‌ها آمده بودند که ما معتقدیم بخش زیادی از آن ربطی به اشتغال و مراجعه به محل‌های کار نداشت. زیرا تغییری در مصوبات اشتغال تا ۲۳ فروردین نداشته‌ایم. تقریباً اطمینان داریم که اگر این روند ادامه یابد ظرف هفت‌تا ۱۰ روز آینده با پیک مجدد بیماری در شهر تهران مواجه خواهیم بود که این بسیار نگران‌کننده است. ما با تلاش ترجمان‌ها و نهادهای مختلف و با مشارکت خوب مردم وارد فاز مدیریت بیماری شده‌ایم که هنوز بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته به آن نرسیدند، اما این فاز شکننده است و به‌راحتی با یک تغییر رفتار حتی در بخشی از جامعه می‌توانیم از این فاز خارج‌شده و مجدداً وارد پیک بیماری شویم که این بسیار نگران‌کننده خواهد بود.

خطر کرونا در بیماران قلبی
جهان پور در پاسخ به سؤال دیگری درباره تشدید کرونا در بیمارانی که به بیماری‌های قلبی هم مبتلا بوده‌اند با مصرف داروهایی مانند لوزارتان و والزارتان، گفت: درباره داروهای مهارکننده آنژیوتانسین اعم از کاپتوپریل یا داروهایی مانند لوزارتان، بحث‌هایی از روزهای اول بروز این بیماری مطرح بود. با توجه به اینکه گیرنده اصلی ویروس کرونا در بدن گیرنده‌ای به نام ACE۲ است و به‌نوعی با مکانیزم عمل این داروها نیز مرتبط است، درباره مصرف این داروها در بیماران قلبی ابهاماتی وجود داشت و مقالاتی که وجود داشت با هم ضد و نقیض بودند. نهایتا تا این لحظه می‌توان گفت که قطع مصرف این داروها اصلا توصیه نمی‌شود و موضوعی تحت عنوان تشدید بیماری کووید ۱۹ با مصرف داروهایی مانند کاپتوپریل یا لوزارتان و سایر داروهای اینچنینی نداریم. هیچ مرکزی تا این لحظه دستاوردی در این زمینه مطرح نکرده، بلکه عوارض قطع ناگهانی این داروها می‌تواند برای بیماران به مراتب بیشتر هم باشد. بنابراین این بیماران داروهایشان را با نظر پزشک‌شان با همان دوز سابق ادامه دهند.

 استفاده از ماسک برای عموم
وی تاکید کرد: البته باید توجه کرد که موضوع علوم پزشکی و تجربی مبتنی بر شواهد و مستندات است. هر مستند جدید می‌تواند نظریات قبلی را تغییر دهد. این موضوع در زمره همین مباحث بود. مثال دیگرش درباره بحث ماسک است. شاید برای خیلی‌ها این سؤال ایجاد شود که چگونه بود که تا یک ماه یا دو هفته پیش ماسک برای جمعیت عادی توصیه نمی‌شد، نه مرکز مدیریت بیماری‌های آمریکا، نه اروپا و نه سازمان بهداشت جهانی و نه در وزارت بهداشت ایران این موضوع توصیه نمی‌شد، اما چرا در حال حاضر استفاده از ماسک برای جمعیت عادی هم توصیه می‌شود؟. کسی که کوچکترین آشنایی با حوزه علوم تجربی داشته باشد، این موضوع را به‌راحتی درک می‌کند. به‌هرحال مستندات و شواهدی ارائه شد که به نظر می‌آید که استفاده از ماسک و حتی ماسک‌های خانگی بتواند از انتشار و ورود قطرات تنفسی به ویژه در جایی که فاصله‌گذاری فیزیکی مناسبی وجود ندارد، جلوگیری کند. بنابراین از آنجایی که هر چیزی برای سلامت عمومی استفاده می شود، از این شواهد استفاده شد و عدم توصیه به استفاده از ماسک برای جمعیت عادی کنار رفت و استفاده از ماسک برای مردم عادی را توصیه کردیم. بنابراین این ماهیت علوم تجربی است که بر اساس شواهد موجود صحبت می‌کنیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.