انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81840 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۱۸ - 00:16
جهان زیر سلطه ویروس کرونا
گزارش

جهان زیر سلطه ویروس کرونا

اشاره: تاخت‌وتاز کرونا در جهان همچنان ادامه دارد. اگر روزی چین کانون شیوع ویروس بود اکنون ایتالیا و اسپانیا در اروپا و ایالات متحده بیشترین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا رادار است. تازه ترین آمارهای مربوط به ویروس کرونا از سوی وزارت بهداشت منتشرشده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

کرونا در ایران 
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۵۸ هزار و ۲۲۶ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۵۱نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۳۶۰۳ نفر رسید.
کیانوش جهان پور روز یکشنبه درباره آخرین وضعیت ابتلای قطعی به کرونا در کشور و فوت ناشی از آن بیان کرد: بر اساس گزارش قطعی دانشگاه‌های علوم پزشکی و نتیجه ۱۸۹ هزار و ۷۹۰ آزمایش از ۹۵ آزمایشگاه تشخیصی از ظهر شنبه تا یکشنبه تعداد ۲۴۸۳ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران قطعی شناسایی‌شده مبتلابه ویروس کرونا در کشور به ۵۸ هزار و ۲۲۶ مورد رسید. 
تاکنون ۲۲ هزار و ۱۱ نفر از بیماران مبتلابه ویروس کرونا بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۱ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند.  ۴۰۵۷ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.
وی از مردم خواست با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir وضعیت خود را درباره ابتلا به ویروس کرونا اظهار کنند.

خیز مجدد کرونا در روزهای آینده
جهان پور گفت: در تهران و برخی شهرها هم گزارش ترددهای غیرضروری زیادی را داشتیم و در مناطقی از شهر ترافیک را مشاهده می‌کنیم که در مغایرت و منافات باسیاست‌های ستاد ملی کرونا است و در جهت کنترل این بیماری نیست. این وضعیت نگران‌کننده است. ظاهراً برای برخی از مردم این تصور به وجود آمده است که با اتمام تعطیلات محدودیت‌های کرونا هم تمام‌شده و با این بیماری خداحافظی کرده‌ایم. این تصور درست نیست و محدودیت‌ها و وضعیت اپیدمی کرونا همچنان ادامه دارد.سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: از همه مردم می‌خواهیم که هشدارها و توصیه‌ها را جدی بگیرند و در خانه بمانند. ما صرفاً در فاز مدیریت‌شده بیماری هستیم که به خاطر مشارکت جمعی مردم و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی اعلام‌شده بود به‌دست‌آمده است اما این وضعیت شکننده است و اگر این ترددها و ازدحام‌ها ادامه داشته باشد احتمالاً در روزهای آتی و هفته آینده با خیز مجدد بیماری و افزایش تعداد موارد مواجه می‌شویم. 
موضوع جدی است.وی گفت: به مردم هشدار می‌دهیم که خود مراقبتی و دیگر مراقبتی را جدی بگیرند و تصور نکنند اینکه مدتی در خانه‌مانده‌اند و تعطیلات تمام‌شده است باید به زندگی عادی برگردند. وضعیت عادی نیست و نمی‌توانیم به شرایط زندگی عادی برگردیم.جهان پور همچنین از مردم خواست با تلفن‌های 4030 همکاری کنند و پاسخ تماس از این شماره را بدهند.

مردم از ماسک استفاده کنند
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استفاده از ماسک قبلاً برای جمعیت عادی توصیه نمی‌شد و حالا این توصیه نشدن برداشته‌شده و در مکان‌هایی که فاصله‌گذاری کمتر رعایت می‌شود، توصیه می‌کنیم مردم از ماسک استفاده کنند.
کیانوش جهان پور در نشست خبری که به‌صورت ویدیو اجلاس برگزار شد، افزود: البته تقدم همچنان بر رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی است.
 اگر به هر دلیلی موضوع در خانه ماندن رعایت نشد، ماسک‌های پارچه‌ای یا ماسک‌هایی که قابل تهیه در منزل است را می‌توان استفاده کرد.

رتبه‌های کرونایی ایران در جهان
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت اظهار کرد: تا امروز بیش از ۱۸۹ هزار و ۷۹۰ آزمون آزمایشگاهی به‌طور قطعی انجام‌شده و ایران رتبه یازدهم را در تعداد آزمودن‌های آزمایشگاهی دارد. ایران رتبه هفتم در موارد ابتلا به بیماری را تا روز گذشته داشته است. رتبه ما ازلحاظ موارد ابتلا در هر یک‌میلیون نفر جمعیت، ۲۹ است. به ازای هر یک‌میلیون نفر جمعیت، ایران ازلحاظ مرگ‌ومیر کشور سیزدهم است. ازلحاظ موارد بهبودیافته نیز پنجمین کشور دنیا هستیم.

وضعیت سفید نیست
رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: هیچ استانی در وضعیت سفید ازنظر ابتلا به کرونا نیست. ممکن است بین وضعیت زرد و قرمز تفاوت‌هایی در استان‌ها وجود داشته باشد. نه‌تنها در ایران، بلکه در هیچ جای جهان هم نمی‌شود چنین چیزی را در حال حاضر اعلام کرد.

آمار غربالگری به ۷۰ میلیون نفر رسید
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت گفت: آمار غربالگری کرونا در کشور به حدود ۷۰ میلیون نفر رسیده است. از این به بعد تعداد افراد کاهش پیدا می‌کند، چون بخش زیادی از جمعیت غربالگری شده‌اند. تعدادی از این موارد به بیمارستان‌ها ارجاع شده که درنهایت حدود ۳۱ درصد به‌عنوان موارد مشکوک در بیمارستان‌ها بستری‌شده و بقیه برای مراقبت در منزل ارجاع شده‌اند.

آمارهای چین یک شوخی تلخ بود
جهان پور گفت: در ژاپن اپیدمی اتفاق نی افتاد و واژه اپیدمی وقتی گفته می‌شود که یک درصد جمعیت به ویروس مبتلا شده باشند. در ایران هم نمی‌توان گفت در همه جای کشور اپیدمی داریم. مرحله تک‌گیری و انفرادی در برخی مناطق کشور وجود دارد. در قسمت عمده مناطق کشور در مرحله طغیان و در برخی شهرها در مرحله اپیدمی یا همه‌گیری هستیم. حتی در کره جنوبی هم اپیدمی اتفاق نیفتاده است.
وی ادامه داد: در چین وضعیت متفاوت بود و ووهان تجربه اپیدمی داشت. به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوانزا است و مرگ‌ومیر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد. اگر در چین گفته می‌شود دوماهه یک اپیدمی مهارشده، باید بیشتر درباره آن فکر کرد.

وضعیت شکننده است
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت افزود: روند یکنواخت در نمودار ابتلا به کرونا در ایران وجود دارد و این نشان می‌دهد بیماری در کشور مدیریت‌شده، اما هنوز به مرحله مهار یا کنترل نرسیدیم و این وضعیت مدیریت‌شده هم شکننده است. اگر کوچک‌ترین اتفاقی در فاصله‌گذاری اجتماعی اتفاق بیفتد و موضوع ساده گرفته شود و همه فکر کنند این اپیدمی دوماهه است، خیز مجدد بیماری در کشور اتفاق خواهد افتاد. در نتیجه باید هشدارها جدی گرفته شود. در نتیجه مردم نباید فکر کنند با پایان تعطیلات نوروزی، همه چیز تمام‌شده است.

وضعیت تهران قرمز است
جهان پور گفت: وضعیت تهران در مورد کرونا قرمز است. هرچند در دو هفته اخیر با کاهش مراجعه به بیمارستان‌ها و کاهش موارد بستری و مرگ‌ومیر مواجه بودیم، اما این مربوط به تهرانی بود که مردم در خانه‌ها مانده بودند و با بازگشایی برخی مشاغل مواجه نبودیم.

کرونا به روایت آمار وزارت بهداشت
بر اساس بررسی‌های اپیدمیولوژی صورت گرفته بر روند ابتلا و گسترش ویروس کرونا در ایران و جهان که از سوی وزارت بهداشت منتشرشده، تا روز ۱۶ فروردین یک‌میلیون و ۱۳۰ هزار و ۱۱۴ نفر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۶۰ هزار و ۱۱۴ نفر جان خود را از دست دادند.
به گزارش ایسنا، به‌طور کلی در جهان کشورهای آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه رتبه‌های اول تا پنجم ابتلا به بیماری کووید۱۹ را به خود اختصاص می‌دهند. ایران نیز رتبه هفتم ابتلا به کووید ۱۹ را در جهان به خود اختصاص داده است بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بیشترین شناسایی موارد قطعی ابتلا به این بیماری در روز ۱۱ فروردین ماه بوده است. 

ابتلای مردان بیشتر از زنان
بر اساس این گزارش در میان موارد ابتلا در ۷۲ ساعت گذشته ۵۲.۷ درصد موارد مرد و ۴۷.۳ درصد موارد زن بودند و ۵۳ درصد موارد بیماران حداقل یک بیماری زمینه‌ای داشتند. همچنین ۱۲.۳ درصد موارد بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند و ۱۵.۵ درصد این موارد نیز از موارد شدید بیماری بودند.
موارد فوت این بیماری در دو هفته گذشته، ۷۷.۲ درصد مربوط به سنین بالای ۶۰ سال بوده و ۵۷.۷ درصد فوتی ها مرد و ۴۲.۳ درصد نیز زن بودند. همچنین ۶۰.۴ درصد فوت‌شدگان دارای حداقل یک بیماری زمینه‌ای بوده اند.

تجربه ناموفق ایتالیا 
ایتالیا از کشورهای غرب اروپا با مساحت ۲۹۴.۱۴۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ‌بر ۶۰.۴۸۳.۰۵۴ نفر است. در این کشور اپیدمی کووید ۱۰ از تاریخ یازدهم بهمن ۱۳۹۸ آغاز شد. این اپیدمی پس از مدت کوتاهی (کمتر از یک ماه) با روند ابتلا و مرگ‌ومیر بالا (بالاترین مرگ‌ومیر در سطح جهان) به یک بحران تبدیل شد؛ در این کشور تاکنون ۱۱۵.۲۴۲ مورد تایید شده بیماری با ۱۳.۹۱۵ مورد مرگ شناسایی‌شده است. برخی از علل این تجربه تلخ در این کشور شامل: 
-دست کم گرفتن خطر و عدم توجه کافی به هشدارها در مراحل اولیه اپیدمی به‌طوری‌که عموم مردم و محافل سیاسی موضوع را جدی تلقی نکردند و این مساله باعث تاخیر در اقدام به موقع شد.
-عدم قرنطینه مسافران از چین در ابتدای اپیدمی
-عدم اطلاع‌رسانی موثق و یکپارچه و درج اطلاعات ضدونقیض در خصوص ماهیت ویروس و بیماری
-ساختار جمعیتی پیر و ابتلا ۹۹ درصد قربانیان به حداقل یک بیماری زمینه‌ای
-عدم ظرفیت‌های لازم در سیستم بهداشتی و درمانی فرسوده
-وجود مشکلات در خصوص در جمع‌آوری داده، انتشار به موقع و مدیریت اطلاعات
- عدم موفقیت قرنطینه شهرهای شمالی ایتالیا به دلیل مبهم بودن وضعیت قرنطینه و عدم شفافیت در محدودیت‌های مورد نظر و نیز اعلام قرنطینه خبر از رسانه ها قبل از اعلام رسمی توسط دولت
-درنهایت اعلام قرنطینه برای کل کشور
-تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، سینماها، رستوران‌ها و لغو برخی مراسم عمومی و فستیوال‌ها
- عدم حمایت از وضعیت اقتصادی مردم (توقف پرداخت اجاره بها در کل کشور)

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.