انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81831 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۱۷ - 00:26
سخنگوی وزارت بهداشت آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا را تشریح کرد

وضعیت قرمز در تعدادی از استان‌ها

ستاره صبح-

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۵۵ هزار و ۷۴۳ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۵۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان‌باختگان کرونا در کشور به ۳۴۵۲ نفر رسیده است.
کیانوش جهان پور روز شنبه درباره آخرین وضعیت ابتلای قطعی به کرونا در کشور و فوت ناشی از آن بیان کرد: از ظهر جمعه تا شنبه بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵۶۰ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند. مجموع بیماران شناسایی‌شده براثر این بیماری به ۵۵ هزار و ۷۴۳ مورد رسید. خوشبختانه تاکنون ۱۹ هزار و ۷۳۶ نفر از بیماران بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. ۴۱۰۳ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند. مردم برای خود اظهاری غربالگری کرونا به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کنند.

آزمایش کرونا
کیانوش جهان پور در نشست خبری که به‌صورت ویدیو اجلاس برگزار شد، درباره انجام آزمایش کرونا در برخی آزمایشگاه‌های خصوصی افزود: برخی آزمایشگاه‌های خصوصی به‌عنوان همکار وزارت بهداشت، شناسایی کرونا را انجام می‌دهند که کیت را از وزارت بهداشت دریافت کرده و هیچ هزینه‌ای از بیمار نمی‌گیرند و بیمار هم مراجعه مستقیم به این آزمایشگاه‌ها ندارد. به‌جز این موارد اگر آزمایشگاه خصوصی آزمایش انجام می‌دهد، حتماً کیت را خودشان خریده‌اند. برای مردم هیچ ضرورتی جهت انجام این آزمایش وجود ندارد. اگر فرد الآن این آزمایش را بدهد ممکن است منفی باشد و فردا پاسخ آزمون او مثبت باشد. اگر فرد علامت‌دار باشد که مسیر آن مشخص است و با آزمایش و سی‌تی‌اسکن تشخیص داده می‌شود. برای فرد با علامت و بدون علامت، انجام آزمودن خارج از نظام تشخیصی و آزمایشگاهی هیچ ضرورتی ندارد و استفاده از آن توصیه نمی‌شود و تأثیری در پیشگیری از ابتلا ندارد و این تقاضای کاذبی است که شکل‌گرفته و بخشی از آزمایشگاه‌های خصوصی هم ممکن است این کیت‌ها را تهیه‌کرده باشند.

وضعیت کنونی، شکننده است
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره عدم توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی در روز جاری بیان کرد: اگر هفته‌های نسبتاً قابل قبولی را پشت سر گذاشتیم به خاطر فاصله‌گذاری اجتماعی و اقدامات زودهنگام بود. وضعیت فعلی درزمینه کرونا، مدیریت‌شده است، اما این وضعیت شکننده است. هرگونه بازگشت از فاصله‌گذاری اجتماعی یا کاهش محدودیت در این زمینه باید دقیق و مطالعه شده و گام‌به‌گام و بر اساس پروتکل‌های مشخص و ارزیابی خطر اتفاق بیفتد، در غیر این صورت هرچه رشته کرده‌ایم پنبه می‌شود.

اقدامات پیشگیرانه
جهان پور گفت: راه اصلی برای کاهش هزینه‌های درمانی این است که باید در سرچشمه به بیماریابی و پیشگیری بپردازیم. در راهبرد وزارت بهداشت با موضوع بسیج ملی مقابله با کرونا این اتفاق افتاد و با توجه به اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی و تشدید آن و شناسایی و اقدام زودهنگام این کار انجام شد. بیماریابی فعال هم‌زمان با اقداماتی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، دو اقدام پیشگیرانه بود که بار مراجعه به بیمارستان‌ها را کاهش داد. امروز تخت خالی در بیمارستان‌ها داریم و کسی صحنه‌ای از بستری افراد در راهروهای بیمارستان‌ها یا عدم پذیرش بیمار را در کشور مشاهده نکرد و این مدیون اقدامات پیشگیرانه در سامانه غربالگری است. باید نمودار ابتلا به بیماری کوتاه شده و فرصتی بخریم تا با خسارت کمتر در حوزه سلامت از این اتفاق عبور کنیم.وی ادامه داد: در همه گروه‌های سنی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا مشاهده‌شده، اما در بالای ۶۰ سال بیشتر است. ابتلا محدود به هیچ گروه سنی نیست.

باز شدن آموزشگاه کنکور 
تخلف است
وی اظهار کرد: باز شدن آموزشگاه‌های کنکور در حال حاضر تخلف است. مشاغلی که ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کرد تا بیستم تعطیل است، باید تعطیل باشد و تغییر این موضوع در ستاد تصویب می‌شود. اگر کسی امروز آموزشگاه کنکور را بازکرده، مرتکب تخلف شده است.جهان پور ادامه داد: مردم می‌توانند موارد تخلف را به سامانه سجام اطلاع بدهند. افراد به‌عنوان شهروند مسئول می‌توانند تخلف‌ها را به این سامانه گزارش بدهند تا دستگاه قضایی به این موارد رسیدگی کند.

داروی فاوپیراویر 
در مرحله مطالعه بالینی
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت گفت: موضوع مطالعه بالینی داروی فاوپیراویر دو هفته قبل توسط کمیته اخلاق تصویب‌شده است. این دارو نه در ژاپن و نه در چین برای کووید ۱۹ تائید نشده و برای آنفلوانزا تائید شده است. اگر قرار باشد این دارو در ایران استفاده شود باید مطالعه بالینی داشته باشیم. ژاپن امروز هزار عدد دیگر از این دارو به ایران فرستاده است. این داروها برای مطالعه بالینی کافی است. گزارش این مطالعه بالینی باید در کمیته علمی و کمیته درمان در ستاد مقابله با کرونا بررسی شود. اگر ستاد به اثربخشی نسبی این دارو برسد، بسیاری از روندهای عادی ورود دارو به فهرست نادیده گرفته می‌شود و پس‌ازآن می‌توانیم بحث تولید و تجویز و واردات آن را مطرح کنیم.

علت اعلام نشدن آمار 
تفکیکی استان‌ها
جهان پور در پاسخ به سؤالی درباره علت اعلام نشدن آمار تفکیکی استان‌ها در ابتلا به کرونا گفت: برخی استان‌ها با فعال شدن سامانه غربالگری عملکرد بهتری داشتند و تعداد موارد گزارش‌شده بیشتر بود و از طرفی برخی مسئولان محلی می‌گفتند زیرا با توجه به گزارش بیشتر، شیوع بیشتر است. این موضوع می‌توانست عملکرد مطلوب برخی دانشگاه‌ها را تحت تأثیر قرار بدهد و مدیرانی که در برخی استان‌ها عملکرد بهتر داشتند، عملکرد آن‌ها دچار مشکل شود. از طرفی ممکن بود رقابت منفی شکل بگیرد و در گزارش دهی هم تأثیر بگذارد. برای پیشگیری از این موضوع این اقدام را متوقف کردیم. امروز از توقف ارائه آمار استانی دفاع می‌کنیم. فشارهای بی‌مورد از طرف برخی رسانه‌های محلی و مدیران استانی نیز کاهش یافت. شرایط استان‌ها در حال حاضر مدیریت‌شده و البته استان‌ها در شرایط یکسانی قرار ندارند. روند ابتلا در برخی استان‌ها کاهشی و در برخی استان‌ها ثابت است. از طرفی این اقدام باعث شد افراد فکر نکنند استانی امن‌تر است و به آن استان سفر کنند. آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان و خراسان رضوی در حال حاضر وضعیت قرمز دارند و دقیقا استان‌های مسافر پذیر هستند.

علت یکنواخت بودن 
روند فوتی‌ها در ایران
جهان پور در پاسخ به سؤالی درباره علت یکنواخت بودن آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در ایران اظهار کرد: تعداد موارد بیماران در آی سی یو تقریباً ثابت است و اکثر فوتی‌ها افرادی هستند که حدود ۳ تا ۴ هفته در آی سی یو بستری بودند. نمی‌توانیم کسی را از بین ببریم که آمار ما یکنواخت نباشد. آماری که روزانه برای ما می‌آید را اعلام می‌کنیم. در برخی کشورها ممکن است روند بیماری مدیریت‌شده نباشد. این نوسان در ایران درزمینه کرونا وجود ندارد. به همین علت گفته می‌شود که شرایط بیماری کووید ۱۹ در ایران مدیریت‌شده است. زیرا آمارها نشان می‌دهد که روند ابتلای جدید و ترخیص و آمار فوت در ایران مدیریت‌شده است و منحنی با شیب ملایم دارد. در برخی کشورها بحران درزمینه کرونا وجود دارد و فاجعه‌آمیز است.

استفاده از ماسک برای عموم مردم
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره استفاده از ماسک برای عموم مردم بیان کرد: مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ایالات‌متحده نظر خود را در این زمینه تغییر داده و اعلام کرده که افراد عادی هم می‌توانند ماسک بزنند. حتی در آمریکا گفته‌شده که ماسک‌های خانگی هم می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. اگر سازمان جهانی بهداشت هم در این زمینه نظر خود را تغییر بدهد، موضوع استفاده از ماسک برای عموم مردم قابل‌بررسی خواهد بود. استفاده از ماسک‌های آن ۹۵ و سه لایه با اولویت کارکنان و کارکنان نظام سلامت خواهد بود و مازاد آن می‌تواند در چرخه برای مردم توزیع شود. تا زمانی که نظام سلامت به این ماسک‌ها نیاز داشته باشد، وارد چرخه توزیع نخواهد شد. اگر قرار باشد در حوزه سلامت با کمبود مواجه شویم، موضوع خارج از اولویت خواهد بود.

شیوع در تهران افزایشی، 
مرگ‌ومیر کاهشی
جهان پور اظهار کرد: وضعیت شیوع کرونا در تهران افزایشی است، اما با کاهش مرگ‌ومیر و کاهش مراجعه و بستری مواجه بودیم. اگر کسی از رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ماندن در منزل خسته شده برای آن‌ها چاره‌ای جز تخت آی سی یو نخواهیم داشت.

شلوغی تهران
جهان پور گفت: شلوغی تهران مربوط به بخش دولتی نیست و احتمالاً به بخش خصوصی مربوط است. البته برخی افراد ممکن است به خاطر عدم استفاده از مترو یا اتوبوس، از اتومبیل شخصی استفاده کرده باشند و بخشی از ترافیک به این دلیل اتفاق افتاده است.

داروهای ایرانی
وی اظهار کرد: تمام داروها ازجمله هیدرو کسی کلروکین و موارد دیگر که برای مبتلایان به ویروس کرونا تجویز می‌شود تولید داخل است و حتی ذخیره استراتژیک از این داروها برای هفته‌های آتی وجود دارد. بسیاری از کشورها برای تجویز همین داروها که نسخه می‌شود و به‌راحتی در دسترس است، مشکل‌دارند و حتی برای افرادی که در منزل مورد مراقبت قرار می‌گیرند، دارویی تجویز نمی‌کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.