انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81823 | تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۱۶ - 00:01
 «کرونا»؛ فرصت برای کاهش تحریم‌ها
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح

«کرونا»؛ فرصت برای کاهش تحریم‌ها

اشاره: سال 1399 در شرایطی آغاز شد که بیماری کووید19 تقریباً همه کشورهای دنیا از جمله ایران را درگیر خود کرده و یک بحران بزرگ جهانی دامن همگان را گرفته است. در ایران نیز این بحران که از اواخر بهمن 98 از قم آغاز شد و به‌تدریج تمام کشور را درگیر کرد، تا روز 15 فروردین شمار بیماران شناسایی‌شده قطعی به 58 هزار و 183 تن رسیده و 3 هزار و 295 نفر از هم‌وطنانمان جان خود را بر اثر ویروس کرونا ازدست‌داده‌اند. دولت حسن روحانی هم که به دلیل فشار کاسبان تحریم از داخل و جنگ‌طلبان از خارج، تنها یک و نیم سال از شش و نیم سال گذشته از عمر خود را بدون تحریم سپری کرده و در دو سال اخیر هم با شدیدترین تحریم‌ها مواجه شده است، با حمایت از تولید داخل بر مبنای شعار سال «جهش تولید»، کالاهای اساسی ازجمله دارو و مواد ضدعفونی را تأمین کرده است، اما بر کسی پوشیده نیست که اگر تحریم‌های سنگین وضع‌شده علیه ایران وجود نداشت، کشور زودتر می‌توانست با این بحران مقابله کند و مانع از پیشرفت بیماری شود. به دنبال شیوع جهانی ویروس کرونا، فشارهای بین‌المللی علیه آمریکا برای لغو تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی علیه ایران که مانعی جدی برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی و غذا ایجاد کرده، رو به افزایش است. در روزهای اخیر، جو بایدن و برنی سندرز، سناتورهای باسابقه آمریکایی و دو رقیب اصلی دموکرات‌ها در انتخابات درون‌حزبی برای انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020 ایالات‌متحده با برشمردن برخی اقدامات پیشنهادی خود، خواستار کاهش تحریم‌های دولت این کشور بر ایران در شرایط مبارزه با ویروس کرونا شده است. جو بایدن همچنین گفته است که این بیماری همه‌گیر مرگ‌بار هیچ مرزی نمی‌شناسد. در همین حال ۳۲ عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای خطاب به پمپئو خواستار تعلیق تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران شدند. البته در واکنش به این درخواست‌ها، دونالد ترامپ که مدعی شده بود تحریم‌های این کشور هیچ مانعی برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران ایجاد نکرده، اخیراً گفته که جمهوری اسلامی درخواستی برای کاهش تحریم‌ها نداشته تا اجازه داده شود تجهیزات پزشکی به این کشور برود. همچنین هشت سناتور ارشد حزب دموکرات در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور درباره هرگونه اقدام نظامی علیه ایران هشدار دادند. عرصه دیپلماسی عرصه بسته و متصلب نیست؛ بنابراین حال که ترامپ گفته درخواستی از سوی ایران برای لغو تحریم‌ها دریافت نکرده، بهتر است که رئیس‌جمهور یا وزیر امور خارجه رسماً تقاضای رفع تحریم‌ها به‌ویژه تحریم‌های دارو و غذا را از وزارت خزانه‌داری یا رئیس‌جمهور آمریکا بخواهند؛ چون در شرایط موجود، موضوع جان مردم مطرح است. پس دولت که منتخب مردم است، باید هر کاری را که به نفع مردم است بدون ملاحظات این‌وآن انجام دهد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی رسانه‌ای با تأیید وجود محدودیت در ارسال تجهیزات پزشکی به ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی گفت: جمهوری اسلامی درخواستی برای کاهش تحریم‌ها نداشته تا اجازه داده شود تجهیزات پزشکی به این کشور برود. به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ و مقامات آمریکا پیش‌ازاین مدعی بودند که تحریم‌های غیرقانونی این کشور هیچ مانعی برای ارسال تجهیزات پزشکی به ایران ایجاد نکرده اما اکنون با چرخشی آشکار، این موضوع را به عدم درخواست ایران از امریکا برای لغو تحریم‌ها مرتبط نموده‌اند. اقدام غیرانسانی دولت آمریکا درعدم لغو  تحریم‌های اقتصادی ایران اعتراض نمایندگان کنگره و شخصیت‌های سیاسی آمریکا را نیز به دنبال داشته است.

واکنش تخت روانچی
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: درحالی‌که جهان بر همکاری برای مقابله با کرونا متمرکز است‎؛ آمریکا بدون توجه به آن، علیه دیپلمات‌های ایرانی دروغ‌پراکنی می‌کند. مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «درحالی‌که جهان بر همکاری برای مقابله با کرونا متمرکز است و از آمریکا می‌خواهد تروریسم اقتصادی خود را بردارد، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بدون توجه به آن، علیه دیپلمات‌های ایرانی دروغ‌پراکنی می‌کند.» تخت روانچی با تأکید بر این‌که اتهام‌ زنی مقامات آمریکا علیه ایران حدومرزی ندارد افزود: «کسی فریب دروغ‌پراکنی آنان را نمی‌خورد.»

تعلیق تحریم‌های واشنگتن
۳۲ عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای خواستار تعلیق تحریم‌های اعمالی ایالات‌متحده علیه ایران شدند. هافینگ‌تون پست در خبری اختصاصی نوشت که بیش از ۳۰ قانون‌گذار آمریکایی در نامه‌ای به مقامات ارشد دولت آمریکا خواستار لغو تحریم‌های آمریکا شدند و ادعا کردند که این تحریم‌ها مانع مقابله ایران با شیوع گسترده ویروس کرونا می‌شود. این نامه کنگره که پیش از انتشار عمومی به رصد وبگاه هافینگتون رسیده است خطاب به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نوشته است. از امضاکنندگان اصلی این نامه می‌توان به الکساندریا کورتز، ایلهان عمر، باربارا لی، برنی سندرز، الیزابت وارن و اد مارکی اشاره کرد.

نامه قانون‌گذاران آمریکایی
در این نامه آمده است: «این‌که بگذاریم این بحران در ایران سهمگین‌تر شود ممکن است آسیبی جدی را نه‌تنها به ملت ایران بلکه به ملت آمریکا و تمام مردم جهان وارد کند.» در این نامه همچنین آورده‌اند که جورج بوش در زمان زلزله بم در سال ۲۰۰۳ تحریم‌ها را کاهش داده و به ایران کمک‌رسانی کرده است. در ادامه این نامه آمده است: «اختلافات گسترده ما به دولت ایران و دیگران نباید سد راه اقداماتی شود که می‌تواند به‌طورکلی به مردم بی‌گناه در این همه‌گیری کمک کند.» در این نامه همچنین ذکرشده تحریم‌هایی که بخش‌های بزرگی از اقتصاد ایران ازجمله صنایع مدنی، بخش‌های بانکی و صادرات نفتی جمهوری اسلامی را شامل می‌شوند باید تا زمانی که متخصصان سازمان بهداشت جهانی عبور از این بحران را تأیید نکرده‌اند، برداشته شود. هم‌چنین وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال خبرنگاری که در خصوص تغییر مواضع آمریکا در سیاست‌هایش نسبت به ایران می‌پرسید پاسخ داده بود که «سیاست‌ها قابل‌تجدید نظرند.»

بیانیه جو بایدن
به گزارش واشنگتن اگزمینر، جو بایدن سناتور دموکرات آمریکایی در بیانیه‌ای درباره تأثیر تحریم‌های اعمال‌شده بر کشورهای در حال مبارزه با ویروس کرونای جدید ازجمله ایران گفت: «در بحبوحه این بیماری همه‌گیر مرگ‌بار که هیچ مرزی نمی‌شناسد، آمریکا باید اقداماتی انجام دهد تا حتی با وجود در اولویت قرار دادن سلامت ملت آمریکا، هر کمکی که می‌تواند به کشورهایی که بیشترین آسیب را از این ویروس دیده‌اند، ازجمله ایران ارائه دهد.» بایدن در ادامه این بیانیه اظهار کرد: «برای متوقف کردن مؤثر این بیماری همه‌گیر، تمامی کشورهای جهان باید باهم همکاری کنند. محدود کردن ساختگی جریان کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی برای دست‌یابی به یک هدف سیاسی، نه‌تنها به ایران این اجازه را خواهد داد که از مسئولیت واکنش سنبل شده‌اش [به این بیمار] طفره رود، بلکه موجب خواهد شد خطری که این ویروس در حال حاضر و در آینده برای مردم آمریکا ایجاد می‌کند افزایش یابد.»

پیشنهادهای کاهش تحریم‌ها
این سناتور آمریکایی اقداماتی را برای کاهش تحریم‌های ایران پیشنهاد کرد که ازجمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: «دادن مجوزهای گسترده به شرکت‌های دارویی و شرکت‌هایی که تجهیزات پزشکی ارائه می‌کنند، ایجاد یک کانال اختصاصی برای بانک‌های بین‌المللی، شرکت‌های حمل‌ونقل، بیمه‌گران و درگیر مؤسسات خدماتی به جهت کمک به ایران برای دست پیدا کردن به کمک‌های حیاتی، ارائه دستور کار جدید تحریم‌ها برای این گروه‌ها و سازمان‌های کمک‌رسانی بین‌المللی برای مشخص کردن این‌که چگونه می‌توانند به‌سرعت، مستقیماً و به‌طور قانونی به این اتفاق غم‌انگیز در ایران، بدون تنبیه واکنش دهند.» او با مطرح کردن این ادعا که ایران نتوانسته است پاسخی مؤثر به بحران کرونا بدهد، درعین‌حال این انتقاد را از دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مطرح کرد: «این‌که دولت ترامپ به خاطر راهبرد فشار حداکثری به طرز بد و با عواقبی توافق هسته‌ای را ترک کرد، به‌اندازه کافی بد است. هیچ معنایی ندارد که در یک بحران جهانی، این شکست به‌واسطه جلوگیری از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه با بی‌رحمی ترکیب شود.»

توییت برنی سندرز
نامزد احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ اذعان کرد که تحریم‌های واشنگتن مانع ارسال کمک‌های پزشکی به ایران است. برنی سندرز، سناتور دموکرات و نامزد احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ در توییتی با اشاره به آمار کشته‌شدگان ویروس کرونا در ایران نوشت: «اما تحریم‌های آمریکا مانع ورود دارو و کمک‌های پزشکی به ایران است.» وی در ادامه توییت خود خطاب به پمپئو، وزیر امور خارجه و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نوشته است: «همه‌گیری هیچ مرزی نمی‌شناسد. بیایید اختلافات کشورهایمان را کنار بگذاریم و برای کاهش رنج‌های انسانی تحریم‌ها را برداریم.»

کرونا سیاسی نیست
یک استاد دانشگاه و حقوقدان بین‌المللی می‌گوید: «ایران در مقابله با ویروس کرونا باید حداکثر ظرفیت‌های ملی خود را به لحاظ مادی و معنوی در مسیر تنش‌زدایی به کار گیرد تا اقدامات تحریمی آمریکا کمترین تأثیر را داشته باشد.» یوسف مولایی با اشاره به درخواست ایران از مجامع بین‌المللی برای رفع تحریم‌های ایران از سوی آمریکا به‌ویژه در بخش پزشکی و دارویی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: «به لحاظ حقوقی قاعده‌ای بین‌المللی وجود ندارد که بتوان کشوری را به امری که اراده‌ای برای انجام آن ندارد وادار کرد. تنها اهرم فشاری که می‌توان در این زمینه به کار گرفت افکار عمومی بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی هستند که می‌توانند آمریکا را به رفع برخی تحریم‌ها علیه ایران سوق دهد و بار سیاسی و دیپلماتیک بر دوش آمریکا بگذارند. به لحاظ انسانی اگر عنصر همبستگی بخش ذاتی حقوق بین‌الملل می‌شد می‌توانستیم از این زاویه شکایت یا درخواستی داشته باشیم اما این‌گونه نیست. مسئله این است که آمریکا در حوزه تحریم‌ها مدعی است بخش‌های پزشکی و دارویی و بشردوستانه را علیه ایران تحریم نکرده است، به‌علاوه تحریمی در عمل نیست بلکه کشورهای جهان را ترسانده که با ایران کار نکنند و بین آمریکا و ایران یکی را انتخاب کنند ازاین‌رو نمی‌توان در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل یا قواعد حقوقی آمریکا را محکوم کرد.» مولایی ادامه داد: «فشار به آمریکا در رابطه با تحریم‌های این کشور علیه ایران به آن بستگی دارد که تا چه حد بحران شیوع ویروس کرونا در جهان جدی است. هر چه این بیماری گسترده‌تر شود امکان شکل‌گیری این همبستگی هم بیشتر می‌شود. ایران موضوع کرونا را باید از حوزه سیاسی خارج کنند و یک امر انسانی و پزشکی تلقی شود. به‌علاوه ایران باید تمام منابع ملی خود را برای مقابله با این ویروس به کار گیرد و از خرد جمعی در مسیر مقابله و کنترل این بیماری استفاده کند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.