انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81820 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - 01:09
«عدنان الزرفی» نخست‌وزیر جدید عراق
گزارش خبری تحلیلی

«عدنان الزرفی» نخست‌وزیر جدید عراق

اشاره: برهم صالح رئیس‌جمهور عراق بعد از ناکامی کمیته هفت‌نفره برای معرفی نخست‌وزیر، عدنان الزرفی از چهره‌های سیاسی عراق و استاندار سابق نجف را مأمور تشکیل کابینه جدید عراق کرد. عدنان الزرفی در سه دوره مختلف استاندار نجف بوده و از سال ۲۰۱۸ تاکنون نماینده پارلمان عراق است. وی وابسته به حزب الدعوه از پرسابقه‌ترین احزاب سیاسی عراق بوده، ولی در سال ۲۰۰۹ از این حزب خارج شد و تشکل الوفاء را شکل داد و دبیرکل این جنبش شد. زرفی از سال ۲۰۱۸ تاکنون نماینده پارلمان عراق است و سمت ریاست فراکسیون النصر در پارلمان را بر عهده دارد. پیش از این رسانه‌های عراقی اعلام کرده بودند که برهم صالح رئیس‌جمهور عراق قصد دارد که «نعیم السهیل» را مأمور تشکیل دولت انتقالی عراق کند. این در حالی بود که به گفته رئیس ائتلاف سائرون، کمیته هفت‌نفره پارلمانی برای انتخاب نامزد نخست‌وزیری به توافقی دست نیافته بودند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

در پی نشست برهم صالح با نمایندگان گروه‌های سیاسی و رئیس دادگاه فدرال نماینده عراقی به نام عدنان الزرفی رسماً نامزد تصدی نخست‌وزیری این کشور شد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، یک منبع اظهار کرد، برهم صالح و مدحت المحمود،‌ رئیس دادگاه فدرال عراق و تنی چند از نمایندگان عراقی نشستی را در کاخ ریاست‌جمهوری داشتند که به مأمور کردن عدنان الزرفی برای تصدی نخست‌وزیری عراق اختصاص داشت. بدین ترتیب روز‌ سه‌شنبه در کاخ ریاست‌جمهوری السلام عدنان الزرفی رسماً مأمور تشکیل کابینه عراق شد.
شکست کمیته هفت‌نفره
درحالی‌که محافل سیاسی و مردمی در انتظار توافق فراکسیون‌ها بر سر نامزدی جهت تشکیل دولت موقت هستند ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر از فروپاشی مذاکرات کمیته هفت‌نفره خبر داد. به گزارش پایگاه خبری «ناس نیوز»، نبیل الطرفی، رئیس ائتلاف سائرون، گفت، کمیته هفت‌نفره  بر سر انتخاب نامزدی جهت مأموریت برای تشکیل دولت موقت جایگزین دولت مستعفی کنونی به توافقی دست نیافتند. ائتلاف سائرون با ارسال پیامی به برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق گفت، در پی عدم دستیابی فراکسیون‌های بزرگ به نامزد توافقی، رئیس‌جمهوری باید اختیارات قانونی خود را برای معرفی نخست‌وزیر جدید را انجام دهد.

عدم‌مداخله در انتخاب
همچنین رئیس جریان حکمت ملی عراق از تصمیمش برای عدم‌مداخله در مأموریت انتخاب اسامی کاندیداهای نخست‌وزیری برای دوره موقت خبر داد. به گزارش سومریه نیوز، عمار حکیم، رئیس جریان حکمت ملی عراق روز دوشنبه گفت: ما بر آن شدیم تا از این پس در مأموریت انتخاب اسامی نامزدها برای تصدی پست نخست‌وزیری در دوره انتقالی مداخله نکنیم. علت این تصمیم‌گیری، مخالفتمان با تعلل در پیشبرد این روند و محاسبات سیاسی است که منافع والای عراقی‌ها را در نظر نگرفته و مراعات شرایط کنونی کشور را نمی‌کند. حکیم با اشاره به اینکه ورود جریان حکمت ملی باهدف برون‌رفت از اوضاع بسته سیاسی و پاسخگویی به منافع مردم بوده است، مجدداً خواستار این شد که مأموریت نامزد آتی به بازگرداندن جایگاه دولت و آمادگی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در سال جاری محدود شود.

تشکیل دولت موقت
طبق ماده تعیین شده در قانون اساسی عراق رئیس‌جمهوری مکلف بود تا روز دوشنبه فردی را برای تشکیل دولت موقت نامزد کند. رهبران اصلی شیعی اخیراً کمیته هفت‌نفره‌ای با حضور تمام فراکسیون‌های پارلمانی را برای بررسی بیش از ۳۱ نامزد برای احراز این پست تشکیل دادند تا روی یک نامزد برای تشکیل دولت موقت توافق کنند. یک منبع در کمیته هفت‌نفره روز یکشنبه گفت، توافقی در داخل کمیته بر سر نامزدی نعیم السهیل فرد نزدیک به نوری مالکی رهبر ائتلاف دولت قانون برای نخست‌وزیری صورت گرفت. هم‌زمان ائتلاف دولت قانون تأکید کرد: ما از مسئولیت خود برای ادامه گفتگو با برادرانمان در فراکسیون‌ها به‌منظور نزدیک کردن دیدگاه‌ها عقب نخواهیم نشست تا به نامزدی برسیم که معتقدیم توانمندی پیشبرد این مأموریت را داراست.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.