انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81798 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۵ - 00:08
نوروز بدون مسافرت، خرید ودیدوبازدید
خبر یک

نوروز بدون مسافرت، خرید ودیدوبازدید

اشاره: سهل‌انگاری برخی مسئولان در مورد نبستن مرزهای ایران در زمان شیوع کرونا، ادامه تجارت با چین و رفت‌وآمد هواپیمای ایران با این کشور باعث ورود ویروس کرونا به ایران شد. نخستین بار در 30 بهمن افراد آلوده به کرونا در قم شناسایی شدند، اما مسئولان احتمالاً به دلایل سیاسی و مذهبی این شهر را قرنطینه نکردند و گفتند عقیده‌ای به قرنطینه شهرها نداریم. اکنون تمام شهرهای ایران در معرض ابتلا به کرونا هستند. این در حالی است که کشورهای همسایه ایران با بستن به‌موقع مرزهای خود از ورود کرونا به کشورهایشان جلوگیری کردند و به همین دلیل تاکنون تعداد کمی از شهروندان کشورشان مبتلابه کرونا شده‌اند. تعلل مسئولان و رفت‌وآمد هواپیمایی ماهان به چین خانواده‌ها را عزادار و خسارت‌های مالی و جانی سنگین هم به کشور وارد کرده است. اپیدمی کرونا همچنان در حال افزایش است و قربانی می‌گیرد. در این شرایط سخت بهتر است مردم برای نجات جان خود و دیگران در خانه بمانند. وزیر بهداشت گفته امیدوار است تا هفته اول فرودین در صورت همکاری مردم و در خانه ماندنشان نتایج مطلوبی از بسیج کرونایی مخابره شود. از سوی دیگر دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: «اکنون تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با کروناویروس درگیر هستند.» تجربه چین نشان داده است که قرنطینه خانگی می‌تواند زنجیره انتقال ویروس کرونا را پاره کند، چون در این کشور تعداد مبتلایان روزانه به تعداد انگشتان درس رسیده است.

ستاره صبح-

دستاوردهای مطلوب بسیج ملی مبارزه با کرونا
سعید نمکی، وزیر بهداشت روز گذشته درباره اجرای طرح بیماریابی کرونا گفت: امیدواریم با روند اجرای بسیج ملی مبارزه با کرونا و حرف‌شنوی مردم و فشاری که برای زمین‌گیر شدن موارد مشکوک و مبتلابه کرونا برای عدم سفر رفتن وارد می‌شود، تا قبل از عید نوروز دستاوردهای مطلوبی با این بسیج ملی کسب کنیم. در این راستا افرادی که مشکوک به ابتلای ویروس کرونا بوده‌اند فراخوان شده و به اولین مرکزی که در آنجا پرونده الکترونیک سلامت دارند هدایت‌شده‌اند. افراد در این مراکز اگر نیاز بوده نسخه دریافت کرده و برای مراقبت در منزل یا بیمارستان هدایت‌شده‌اند. این کار هرروز دنبال می‌شود و معاون بهداشت وزارت بهداشت در این رابطه گزارش می‌دهد. در این زمینه استان‌هایی که بهتر عمل کرده‌اند تشویق شده و استان‌هایی که نارسایی‌هایی داشته‌اند تذکر می‌گیرند.وزیر بهداشت اظهار کرد: فقط در روز گذشته ۹۳۰ هزار تماس تلفنی با خانواده‌هایی انجام شد که نتوانستند از طریق سامانه کرونا به‌صورت خود اظهاری اطلاعات خود را وارد کنند. این حرکت بزرگ ملی به ما کمک می‌کند که موارد مشکوک از آلوده جداشده و موارد آلوده در اولین شرایط تحت کنترل قرار بگیرند و زنجیره انتقال از موارد آلوده به افراد غیر آلوده قطع شود و از طرفی با هدایت این افراد به سمت درمان درست، بار درمان‌های پیچیده را کم کنیم.وی گفت: امروز در هفتمین ستاد ملی مبارزه با کرونا که رئیس‌جمهوری هم به‌صورت ویدیو اجلاس به ما پیوسته بود چند مصوبه داشتیم. در این نشست مصوب شد که اکیپ‌هایی در خروجی شهرها داشته باشیم و رفت‌وآمدها را بیشتر کنترل کرده و محدودیت‌های جدیدی برای عبور و مرور برای افراد آلوده به ویروس ایجاد شود.نمکی افزود: امروز ۳۱ هزار مرکز در کشور درگیر این پروژه است. هزار و ۲۰۰ مرکز ارجاع به شکل سرپایی داریم که به کمک نیروهای مسلح به دو هزار و ۵۰۰ مرکز خواهد رسید. با توجه به‌فرمان مهم مقام معظم رهبری برای ایجاد قرارگاه در نیروهای مسلح، برابر آنچه ما مرکز ایجاد کرده‌ایم، نیروهای مسلح هم مراکزی ایجاد می‌کنند. تا شب گذشته در بسیج ملی مبارزه با کرونا، بیش از ۶.۵ میلیون خانوار بررسی‌شده و افرادی که مشکوک بودند فراخوان شده‌اند.

آمار کرونا در ایران
سخنگوی وزارت بهداشت موارد جدید ابتلا و فوتی ناشی از کروناویروس جدید در کشور را اعلام کرد. دکتر کیانوش جهان پور گفت: از ظهر جمعه تا ظهر شنبه بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۳۶۵ مورد بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۲۷۲۹ نفر افزایش یافت. خوشبختانه تاکنون ۴۳۳۹ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ بهبودیافته و ترخیص شده‌اند. متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۷ نفر از مبتلایان جدید کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۶۱۱ مورد رسید.

تعداد مبتلایان در استان‌ها
جهان پور درباره موارد جدید شناسایی‌شده کووید ۱۹ در کشور به تفکیک استان‌ها گفت: تهران ۳۴۷ نفر، اصفهان ۱۵۵ نفر، البرز ۱۳۴ نفر، مرکزی ۱۱۵ نفر، گیلان ۱۱۳ نفر، یزد ۷۳ نفر، آذربایجان شرقی ۵۹ نفر، خوزستان ۴۸ نفر، سمنان ۴۷ نفر، آذربایجان غربی ۳۱ نفر، قم ۳۲ نفر، قزوین ۴۷ نفر، اردبیل ۳۳ نفر، زنجان ۳۱ نفر، خراسان رضوی ۳۰ نفر، فارس ۱۱ نفر، مازندران ۱۷ نفر، لرستان ۲ نفر، کردستان ۵ نفر، کرمانشاه ۸ نفر، همدان ۷ نفر، سیستان و بلوچستان ۲ نفر، خراسان جنوبی ۴ نفر، خراسان شمالی یک نفر، ایلام ۶ نفر، بوشهر ۷ نفر و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، کرمان، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری بدون موارد جدید ابتلا گزارش‌شده است. سفرهای نوروزی با توجه به شیوع ویروس کرونا یک عامل خطر است. از همه شخصیت‌های تأثیرگذار کشور می‌خواهیم که این پیام را به مردم برسانند که امسال شاهد سفرهای نوروزی در روزهای آتی نباشیم. زیرا همه زحمت‌های مردم و مشارکتی که داشته‌اند ممکن است با یک اقدام نابجا و سفرهای بی‌وقت به هدر برود. جامعه هنری و فرهنگی کشور و افراد صاحب‌نظر که جامعه زبان آن‌ها را درک می‌کند حتماً این پیام را به مردم منتقل کرده و بخواهند که امسال سفرهای نوروزی نداشته باشیم و مردم در خانه بمانند تا این بیماری را سریع‌تر کنترل کنیم.

آمار کرونا در جهان
شیوع بیماری کووید-۱۹ ناشی از کروناویروس جدید اولین بار در اواخر ماه دسامبر در شهر ووهان چین گزارش شد و با گذشت سه ماه، در حال حاضر ۱۴۹ کشور و منطقه در جهان با این بیماری درگیر هستند. تاکنون بیش از ۱۴۸ هزار و ۵۹۵ نفر در جهان به کروناویروس آلوده‌شده و ۵۵۴۷ نفر نیز براثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ ناشی از این ویروس جان خود را ازدست‌داده‌اند. همچنین تعداد بهبودیافتگان این بیماری بیش از ۷۳ هزار و ۷۰۶ نفر اعلام‌شده است.

اروپا کانون همه‌گیری کووید-۱۹ شده است
روزنامه گاردین در گزارش جدیدی نوشت: «تدروس آدهانوم قبریسوس» دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفته است که اکنون تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با کروناویروس درگیر هستند و تعداد افراد آلوده به این ویروس در این منطقه به ۲۵ هزار نفر رسیده است.
بر اساس این گزارش، اروپا به کانون همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ تبدیل‌شده و تعداد موارد ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری در اروپا نسبت به مابقی کشورهای جهان به‌استثنای چین فراتر رفته است.
سازمان جهانی بهداشت خواستار آن شد تا اقدامات لازم برای مقابله با همه‌گیری کروناویروس در کشورهای اروپایی تشدید شود و کشورها اجازه ندهند وضعیت بحرانی‌تر شود.
در سراسر این قاره و خارج از آن دولت‌ها اقدام به تعطیل کردن مدارس، اعمال محدودیت در مرزها، لغو مراسم و مسابقات فرهنگی و ورزشی کرده‌اند. همچنین در برخی از کشورها وضعیت اضطراری اعلام‌شده است.
رئیس بخش بیماری‌های نوظهور در سازمان جهانی بهداشت نیز در اظهاراتی گفته است که امکان ندارد بتوان اعلام کرد چه زمانی همه‌گیری این بیماری در جهان به اوج خود می‌رسد. پایگاه اطلاع‌رسانی «ورلداُمتر» در جدیدترین گزارش خود تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ و قربانیان آن را تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب زیر اعلام کرده است:
چین: ۸۰ هزار و ۸۲۴ مبتلا، ۳۱۸۹ قربانی
ایتالیا: ۱۷ هزار و ۶۶۰ مبتلا، ۱۲۶۶ قربانی
ایران: ۱۲ هزار و ۷۲۹ مبتلا، ۶۱۱ قربانی
کره جنوبی: ۸۰۸۶ مبتلا، ۷۲ قربانی
اسپانیا: ۵۷۵۳ مبتلا، ۱۳۶ قربانی
آلمان: ۳۷۵۸ مبتلا، ۸ قربانی
فرانسه: ۳۶۶۱ مبتلا، ۷۹ قربانی
ایالات‌متحده آمریکا: ۲۳۲۹ مبتلا، ۵۰ قربانی
سوئیس: ۱۳۷۵ مبتلا، ۱۳ قربانی
نروژ: ۱۰۳۰ مبتلا، ۱ قربانی
دانمارک: ۸۲۷ مبتلا
سوئد: ۸۲۱ مبتلا، ۲ قربانی
هلند: ۸۰۴ مبتلا، ۱۰ قربانی
انگلیس: ۷۹۸ مبتلا، ۱۱ قربانی
ژاپن: ۷۳۸ مبتلا، ۲۱ قربانی
بلژیک: ۶۸۶ مبتلا، ۴ قربانی
اتریش: ۶۰۲ مبتلا، ۱ قربانی
عراق: ۱۰۱ مبتلا، ۱۰ قربانی
قطر: ۳۳۷ مبتلا
استرالیا: ۲۴۸ مبتلا، ۳ قربانی
فنلاند: ۲۱۵ مبتلا
بحرین: ۲۱۱ مبتلا
کانادا: ۲۰۰ مبتلا، ۱ قربانی
سنگاپور: ۲۰۰ مبتلا
مالزی: ۱۹۷ مبتلا
یونان: ۱۹۰ مبتلا، ۳ قربانی
سرزمین‌های اشغالی: ۱۶۴ مبتلا
برزیل: ۱۵۱ مبتلا
چک: ۱۵۰ مبتلا
اسلوونی: ۱۴۱ مبتلا
هنگ‌کنگ: ۱۳۸ مبتلا، ۴ قربانی
ایسلند: ۱۳۸ مبتلا
پرتغال: ۱۱۲ مبتلا
استونی: ۱۰۹ مبتلا
کویت: ۱۰۰ مبتلا
فیلیپین: ۹۸ مبتلا، ۸ قربانی
رومانی: ۹۷ مبتلا
اندونزی: ۹۶ مبتلا، ۴ قربانی
لبنان: ۹۳ مبتلا، ۳ قربانی
مصر: ۹۳ مبتلا، ۲ قربانی
ایرلند: ۹۰ مبتلا، ۱ قربانی
عربستان سعودی: ۸۶ مبتلا
امارات متحده عربی: ۸۵ مبتلا
هند: ۸۳ مبتلا، ۲ قربانی
لهستان: ۸۴ مبتلا، ۲ قربانی
تایلند: ۸۲ مبتلا، ۱ قربانی
سان مارینو: ۸۰ مبتلا، ۵ قربانی
تایوان: ۵۳ مبتلا، ۱ قربانی
ویتنام: ۵۳ مبتلا
روسیه: ۴۷ مبتلا
شیلی: ۴۳ مبتلا
صربستان: ۴۱ مبتلا
آلبانی: ۳۸ مبتلا، ۱ قربانی
لوکزامبورگ: ۳۸ مبتلا، ۱ قربانی
پرو: ۳۸ مبتلا
الجزایر: ۳۷ مبتلا، ۳ قربانی
کرواسی: ۳۷ مبتلا
برونئی: ۳۷ مبتلا
پاناما: ۳۶ مبتلا، ۱ قربانی
فلسطین: ۳۵ مبتلا
آرژانتین: ۳۴ مبتلا، ۲ قربانی
اسلوواکی: ۳۲ مبتلا
بلغارستان: ۳۱ مبتلا، ۲ قربانی
گرجستان: ۳۰ مبتلا
پاکستان: ۲۸ مبتلا
بلاروس: ۲۷ مبتلا
اکوادور: ۲۶ مبتلا، ۱ قربانی
لتونی: ۲۶ مبتلا
کاستاریکا: ۲۶ مبتلا
مجارستان: ۲۵ مبتلا
قبرس: ۲۱ مبتلا
عمان: ۱۹ مبتلا
جمهوری آذربایجان: ۱۵ مبتلا، ۱ قربانی
ارمنستان: ۱۵ مبتلا
افغانستان: ۱۰ مبتلا
ترکیه: ۵ مبتلا
مغولستان: ۱ مبتلا
آمار مربوط به کشتی دایموند پرینسس متعلق به ژاپن نیز ۶۹۶ مبتلا و ۷ قربانی گزارش‌شده است.

شلوغی خیابان ها بیماری 
کرونا را به اوج می رساند
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با شلوغی که امروز در سطح شهر قم مشاهده می‌شود، ممکن است بیماری اوج گرفته و تعدادش بیشتر شود.
ایرج حریرچی که به قم سفر کرده است، روز شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری ناشی از ویروس کرونا در قم گفت: در میزان بیماری ناشی از ویروس کرونا در قم ثبات نسبی داریم و در بستری‌ها با کاهش نسبی مواجهیم اگر جداسازی بیماران با افراد عادی و کاهش تماس افراد عادی با یکدیگر و پرهیز از هر گونه اجتماعات دونفره و چندنفره جدی گرفته شود شیوع بیماری تا آخر فروردین کاهش پیدا می کند ولی اگر رفتار مردم مطابق روش های توصیه شده نباشد متأسفانه میزان ابتلا و شیوع بیماری ادامه پیدا می کند. مردم دو نکته مهم جداسازی بیماران و افراد مشکوک به بیماری و حداقل مواجهه افراد با این بیماران را انجام دهند و کاهش تماس افراد عادی و معمولی با یکدیگر و پرهیز از اجتماعات را اجرا کنند.
ناظر اجرای طرح ملی مبارزه با ویروس کرونا گفت: حرکت جدی برای مبارزه با کرونا آغاز شده و مردم باید به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کرده و خوداظهاری و علائم خود را ثبت کنند و اگر مشکلی وجود داشته باشد، سامانه اعلام می‌کند که به کدام مرکز مراجعه کنند. اگر افرادی از طریق سامانه وارد نشوند، یا کم سواد هستند بهورزان و مراقبان سلامت تماس می‌گیرند. تا امروز حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر با این سامانه تماس گرفته شده و برای آن‌ها غربالگری هم انجام شده است. روزهای گذشته که در رشت بودم با خانواده تعدادی از شهدای پرستاری دیدار داشتم. کار قابل تحسینی هم در بیمارستان فرقانی مشاهده کردم که ۱۵۰ روحانی به‌صورت داوطلب در این بیمارستان حضور دارند و این نشان می‌دهد که مردم در زمان سختی‌ها به کمک هم می‌آیند و امیدواریم با همت مردم و کاهش تماس با یکدیگر بتوانیم هفته اول فروردین میزان ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.