انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 81796 | تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۴ - 00:02

ستاره صبح-قبل از اینکه وارد بحث اقتصادی شوم، ضرورت دارد که نکته‌ای بهداشتی را در خصوص پول عرض کنم. این روزها ردوبدل نمودن اسکناس نقد، یک عامل قوی برای انتشار ویروس کرونا است. پیشنهاد می‌شود کارشناسان بررسی بیشتری را در خصوص تبادل مالی در سطح خرد انجام دهند که چگونه می‌توان تبادل مالی، چیزی شبیه بلیت‌های مترو و اتوبوس، البته بدون تماس با افراد را جایگزین اسکناس کنند.این روزها شاهد کمبود اقلام ضدعفونی‌کننده مانند الکل، ماسک، دستکش و لباس‌های بیمارستانی هستیم. مبارزه شدیدی علیه احتکار این اقلام در جریان است، زیرا شاهد عدم فروش اقلام فوق در مراکز رسمی و فروش آن‌ها در بازار سیاه و احیاناً به‌صورت تقلبی هستیم. همچنین شنیده‌شده که دولت قصد دارد به کسب‌وکارهایی که دچار زیان و رکود شده‌اند، کمک کند. واقعیت این است که هرگونه تصمیم بدون داشتن اطلاعات و آمار دقیق، موجب هدر رفتن منابع و ناکارآمدی می‌شود. پرسش این است که چه باید کرد تا از اپیدمی کرونا عبور کرده و از آن درس آموخت؟اگر برای مبادلات مالی هیچ پولی ردوبدل نشود و همه تبادل‌های مالی در بستر اینترنت و دستگاه‌های پوز بدون لمس انجام شود، به‌راحتی می‌توان اطلاعات دقیقی از کسب‌وکارها به دست آورد. به‌عنوان‌مثال می‌توان اطلاعات زیر را دسته‌بندی کرد:

۱ - فروش‌های سوپرمارکت‌ها در سطح خرد یا کلان کاهش یا افزایش پیداکرده است؟

۲ - میزان فروش رستوران‌ها در نقاط مختلف شهر، چقدر کاهش‌یافته است؟
۳ - درآمد داروخانه‌ها، کارخانه‌های تولید دارو ازجمله کارخانه‌های تولید مواد ضدعفونی‌کننده و ارتباط آن با میزان تولید چقدر کاهش یا افزایش‌یافته است؟
۴ - میزان درآمد خانوار در چه سطحی است و چند درصد کاهش‌یافته است؟
به نظر می‌رسد وزارت رفاه اطلاعات جامعی از خانوار داشته باشد که لازم است این اطلاعات با ابزارهای مناسب به‌روز و آنلاین شود.
بدیهی است با اطلاعات دقیق و اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه، نگاه روشنی از اقتصاد در دوران کرونا ویروس در اختیار جامعه و محققان قرار خواهد گرفت و زمینه مناسبی برای پشتیبانی از تصمیم‌های دولت در خصوص جامعه هدف قرار می‌گیرد. اگر تصمیم دولت در چارچوب درست آماری قرار گیرد، نه‌تنها مشکل تا حدی التیام خواهد یافت، بلکه به‌عنوان تصمیمی ملی موردحمایت کارشناسان و مردم قرار خواهد گرفت.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.